/
/
/
Kia v Ženeve 2019

Kia v Ženeve 2019

Reklama

  • Kia odhaľuje šírku svojej ponuky pokročilých pohonných sústav – na autosalóne Ženeva predviedla iba elektrické vozidlá
  • Svetový debut plne elektrického koncepčného vozidla ‚Imagine by Kia‘
  • Európsky debut modelu e-Soul s plne elektrickým pohonom a s dlhým dojazdom
  • Prvé predstavenie vylepšených modelov Niro Hybrid a Plug-in Hybrid, ktorých sa v Európe predalo 100 000 a celosvetovo 270 000
  • Kia v Európe uvádza novú telematickú technológiu UVO CONNECT

Spoločnosť Kia Motors potvrdila na Medzinárodnom autosalóne Ženeva 2019 svoje miesto lídra v oblasti pokročilej pohonnej technológie predvedením výlučne elektrifikovaných vozidiel.

Dnes je svetová premiéra nového plne elektrického konceptu ‚Imagine by Kia‘ značky Kia, a to po boku plne elektrického modelu e-Soul, ktorý má na autosalóne európsku premiéru. Spoločnosť Kia tiež odhalila škálu vylepšení na modeloch Niro Hybrid a Plug-in Hybrid.

Každé vozidlo značky Kia, ktoré bolo dnes predstavené v Ženeve, demonštruje intenzitu ponuky pokročilých pohonných sústav značky a využíva technológie mild-hybrid, plug-in hybrid alebo technológiu elektrického vozidla.

Emilio Herrera, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Kia Motors Europe, poznamenal: „Elektrifikácia je kľúčovým prvkom európskej a globálnej stratégie rastu spoločnosti Kia: každé ôsme auto značky Kia, ktoré sa dnes predá v Európe, má elektrifikovaný pohon. Mnohí výrobcovia stále len hovoria o svojich budúcich plánoch a zámeroch v oblasti elektrifikácie, pokročilé pohonné sústavy však už niekoľko rokov predstavujú narastajúci podiel predajov spoločnosti Kia v Európe. S modelom e-Soul a vylepšeným radom Niro, ktoré sme dnes predstavili, a s ďalšími pripravovanými elektrifikovanými pohonmi bude náš rast v oblasti elektrických vozidiel iba pokračovať.“

Spoločnosť Kia zároveň v Ženeve predstavila svoju novú telematickú technológiu UVO CONNECT, ktorá je dostupná v modeli e-Soul a vo vylepšených modeloch Niro Hybrid a Plug-in Hybrid. Technológia „spárovaného auta“ bude v blízkej budúcnosti zavedená aj v niekoľkých ďalších modeloch značky Kia.

Svetová premiéra plne elektrického koncepčného vozidla ‚Imagine by Kia‘

Koncept ‚Imagine by Kia‘, ktorý bol dnes v Ženeve prvýkrát odhalený, bol navrhnutý v európskom dizajnérskom centre spoločnosti vo Frankfurte.

Gregory Guillaume, viceprezident pre dizajn spoločnosti Kia Motors Europe, poznamenáva: „Predstavovali sme si, aké by bolo navrhnúť plne elektrické auto, ktoré nielen zodpovie obavy spotrebiteľov v oblasti dojazdu, výkonu, infraštruktúry dobíjania a jazdnej dynamiky, ale z ktorého tiež dostanete zimomriavky, keď sa naň pozriete, a z ktorého sa vám zježia chlpy na chrbte, keď sa na ňom veziete. Preto je náš plne elektrický koncepct navrhnutý tak, aby nielen vám nielen zrýchlil pulz, ale aby bol aj stelesnením nášho holistického a emocionálneho prístupu k elektrifikácii.“

Tento koncept je vizuálne stvárnenie túžby vyraziť vpred do vzrušujúceho sveta elektrifikácie a je zároveň prvým čisto elektrickým štvordverovým osobným autom značky Kia. Je úmyselne navrhnutý tak, aby nezapadal do preddefinovaných kategórií vozidiel, premyslene spája prvky svalnatého športového terénneho vozidla, elegantného a atletického rodinného sedanu a všestranného, priestranného crossovera. Koncept ‚Imagine by Kia‘ predstavuje progresívnejší dizajnový jazyk do budúcnosti spoločnosti Kia, inteligentne nanovo interpretuje existujúce motívy značky a jeho karosériu vystihuje spojenie napnutého plechu, sviežich línií a efektívnej aerodynamiky.

Európsky dizajnérsky tím spoločnosti Kia plne využil architektúru podvozku s rozvrhnutím čisto elektrickej pohonnej sústavy pre maximalizáciu priestoru v kabíne a vytvorenie vzdušného a priestranného interiéru. Ako vtipnú reakciu na súčasnú posadnutosť odvetvia stále narastajúcimi obrazovkami na prístrojovej doske má koncept 21 jednotlivých obrazoviek s mimoriadne vysokým rozlíšením. Tieto obrazovky sa synchronizovane zakrivujú pozdĺž hornej časti prístrojovej dosky v rozložení, ktoré je nenútené a zároveň zladené.

Koncept ‚Imagine by Kia‘ síce nesmeruje bezodkladne do výroby, ale naznačuje dizajnové prvky interiéru a exteriéru, ktoré by sa mohli preniesť na budúce modely značky.

e-Soul prvýkrát v Európe – s výberom z dvoch elektrických pohonov

Nová Kia e-Soul tretej generácii prináša do triedy mestského crossovera výkon s nulovými emisiami a dlhým dojazdom a navyše je teraz osobitejšia, dynamickejšia a inovatívnejšia, než kedykoľvek predtým. Model e-Soul sa naplno stotožňuje s kultovým dizajnom a hravou povahou svojich predchodcov a v Európe bude mať výlučne elektrický pohon s výberom z dvoch pohonných sústav s nulovými emisiami a dlhým dojazdom. Batérie novej generácie v modeli eSoul – s kapacitou 64 kWh alebo 39,2 kWh – sú až o 30 % energeticky úspornejšie ako aktuálne najlepšie sa predávajúce elektrické vozidlo v Európe. Model sa v Európe ponúka bez možnosti spaľovacieho motora.

Nový e-Soul je originálny, moderný a osobitý, má tú istú kultovú hranatú siluetu a dopĺňa ju novo vytvarovanými líniami, ostrejšími detailmi a technickejšími prvkami osvetlenia. Vnútri je kabína technologicky vyspelejšia, než kedykoľvek predtým, má vyrovnaný dizajn a nový systém atmosférického osvetlenia Sound Mood Lighting. Model e-Soul je k dispozícii s novými možnosťami farebného prispôsobenia a celou škálou technológií, ako napríklad bezdrôtová nabíjačka smartfónov, vyhrievané a ventilované predné sedadlá, displej vo výške očí a prvotriedny audiosystém Harman Kardon.

V srdci prístrojovej dosky modelu e-Soul je nový systém spoločnosti Kia s 10,25-palcovou širokouhlou obrazovkou TFT LCD, ktorý obsahuje nový telematický systém UVO CONNECT spoločnosti Kia. Systém UVO CONNECT prináša majiteľovi vozidla na dosah množstvo informácií vrátane aktuálnej dopravnej situácie, počasia a dostupnosti parkovacieho miesta. V modeli e-Soul navyše systém UVO CONNECT poskytuje informácie o stave nabitia batérie vozidla vrátane polohy dobíjacích staníc, dostupnosti nabíjačiek a kompatibility pripojenia. K systému sa tiež dá pristupovať prostredníctvom smartfónovej aplikácie UVO, ktorá poskytuje vzdialený prístup k celej škále funkcií vozidla. V závislosti od krajiny to môže zahŕňať schopnosť na diaľku aktivovať klimatizáciu, predhriať alebo schladiť vozidlo pred jazdou. Používatelia tiež môžu na diaľku zastaviť alebo znovu spustiť nabíjanie vozidla, čo im umožňuje využiť lacnejšie tarify elektrickej energie, ak nabíjajú z domácich zdrojov.

Nový e-Soul sa začne na vybraných európskych trhoch predávať od konca prvého štvrťroka 2019, pričom sa štandardne predáva s prísľubom kvality značky Kia: bezkonkurenčnou zárukou na 7 rokov alebo 150 000 kilometrov, ktorá pokrýva aj elektrický motor a sadu batérií vozidla.

Vylepšenia modelov Niro Hybrid a Plug-in Hybrid

Spoločnosť Kia vykonala na modeloch Niro Hybrid a Plug-in Hybrid celú škálu vylepšení, ktoré teraz predstavuje na ich celosvetovom debute v Ženeve. Najlepšie sa predávajúci elektrifikovaný crossover značky Kia, ktorý spája štýl a praktickosť crossovera s extrémne nízkymi emisiami hybridu, má nový dizajn exteriéru, luxusnejší, vysoko kvalitný interiér a nové možnosti farebného prispôsobenia interiéru. Okrem toho majú teraz modely Hybrid a Plug-in Hybrid tiež pokročilý telematický systém UVO CONNECT od spoločnosti Kia, ktorý prináša doplnkovú „spárovaciu“ funkcionalitu.

Od začiatku predaja v roku 2016 sa celosvetovo predalo vyše 270 000 modelov Niro, z toho viac ako 100 000 kusov v Európe. Crossover Niro bol v roku 2018 piaty najpredávanejší model značky Kia v Európe, jeho predaje narástli o 33 % na 45 255 kusov – z toho bolo 34 642 hybridov a 9 951 plug-in hybridov. Rad Niro sa na konci roka 2018 rozšíril uvedením plne elektrického modelu e-Niro.

Predaj vylepšených modelov Kia Niro Hybrid a Niro Plug-in Hybrid sa v Európe začne počas druhého štvrťroka 2019. Ako jediný z hybridov v Európe sa model Niro štandardne predáva so zárukou spoločnosti Kia na 7 rokov alebo 150 000 kilometrov.

Zdroj: Kia

Prečítať celý text

Reklama