/
/
/
Kia Motors odhaľuje nový Soul pre rok 2014

Kia Motors odhaľuje nový Soul pre rok 2014

Reklama

 • Nový vzhľad inšpirovaný konceptom Kia Track’ster
 • Úplne nová platforma, tuhšia karoséria a modernizovaný podvozok prinášajú zlepšenie jazdnej dynamiky a jazdného komfortu
 • Výrazne tichšia kabína s vyššou kvalitou použitých materiálov
 • Viac priestoru pre pasažierov a náklad, množstvo nových nadštandardných prvkov
 • Široká škála možností individualizácie

Vynovené kompaktné mestské SUV Kia Soul práve dnes oslavuje svoju európsku premiéru na 65. medzinárodnom autosalóne IAA vo Frankfurte. Začiatok predaja je na európskych trhoch naplánovaný na začiatok budúceho roka. Nová a dospelejšia Kia Soul, inšpirovaná konceptom Kia Track’ster, zostáva verná svojmu originálnemu a na prvý pohľad jasne identifikovateľnému dizajnu.

Nadčasový dizajn

Hoci je nová Kia Soul skutočne nová – žiadny z panelov karosérie z pôvodného modelu sa neprenáša, Kia Soul modelového roka 2014 si z predchádzajúcej generácie ponechala vyššiu stavbu karosérie, hranaté tvary, panoramatické presklenie interiéru, vysoko uložené koncové reflektory a svetlú výšku modelov SUV, ktorá poskytuje vodičom väčší pocit istoty za volantom.

Veríme, že nová Kia Soul priláka lojálnych zákazníkov, ktorí obdivujú jej ikonický dizajn, preto je dôležité, aby nový model zostal verný pôvodným nezameniteľným a charakteristickým líniám,“ uviedol pri tejto príležitosti Benny Oeyen, viceprezident pre marketing a produktové plánovanie Kia Motors Europe. „Okrem dizajnu sme sa zamerali samozrejme aj na zlepšenie dynamických vlastností, na kvalitnejšie materiály interiéru a ďalšie zlepšenia, ktoré posúvajú nový model bližšie k čoraz náročnejšiemu zákazníkovi.

Udržať to, čo sa podarilo pri súčasnej generácii Kia Soul dizajnérskemu štúdiu v Kalifornii a konštrukčným inžinierom v Kórei a pritom zakomponovať aj nové výzvy, nebolo ľahkou úlohou. Pri vytváraní línií exteriéru aj interiéru sa konštruktéri zjavne inšpirovali konceptom Track’ster z roku 2012, čím zavádzajú do praxe úplne nový a nekompromisne individualistický prístup,

dodáva Beny Oeyen.

Vonkajšia podobnosť medzi novým modelom Kia Soul a konceptom Track’ster je očividná. Pochádza z neho napr. veľký lichobežníkový spodný otvor prívodu vzduchu, podobne ako nižšie uložené hmlové svetlá – to všetko ozrkadľuje inširáciu konceptom. Čelnému pohľadu samozrejme nechýba charakteristický „Kia podpis“ na mriežke chladiča, dizajnéri sa však predsa len pohrali s jeho prevedením – aby sa viac podobal konceptu Track’ster a pritom bol v súlade s ostatnými modelmi v produktovej škále Kia Motors.

Podvozok a pohonné jednotky

Najväčšou technickou zmenou nového Soulu je úplne nová platforma, ktorá vychádza z novej generácie modelového radu Kia cee’d. Výsledkom sú výrazne lepšie jazdné vlastnosti a vyspelejšie, kultivovanejšie správanie sa automobilu na vozovke. Okrem vylepšeného podvozka k tomu prispela aj vyššia tuhosť karosérie o 29 %. Pri konštrukcii karosérie bolo použitých až 66 % komponentov s ultra vysokou pevnosťou a z vysokopevnostných ocelí. Vďaka ním môžu byť A-stĺpiky karosérie o 20 mm užšie, čo výrazne zlepšuje výhľad dopredu.

Podvozok tvoria vzpery MacPherson vpredu s prídavným štvorprvkovým pomocným rámom (novinka oproti predchádzajpcej generácii modelu Kia Soul), ktorý efektívnejšie izoluje kabínu od vibrácií a minimalizuje odozvy nerovností vozovky. Prevodovka je presunutá dopredu, čo zlepšuje odozvu riadenia a citeľne znižuje vplyv skrz volant. Zadné tlmiče sú dlhšie a sú umiestnené zvislo, čo prispieva k lepšiemu odpruženiu a plynulejšej prevádzke s lepším jazdným komfortom.

Zákazníci majú k dispozícii moderné zážihové a vznetové motory Kia s objemom 1.6 litra GDI a CRDi v kombinácii so šesťstupňovými mechanickými a automatickými prevodovkami.

Kia Soul modelového roka 2014 má nepatrne väčšie rozmery. Celková dĺžka narástla o 20 mm na súčasných 4 140 mm, takisto rázvor bol predĺžený o 20 mm na 2 570 mm. Nový model je tiež 15 mm širší (1 800 mm). Bez zmeny ostala výška vozidla 1 610 mm. Nové rozmery zlepšili niektoré praktické vlastnosti. Otvor zadných dverí je teraz o 60 mm širší, čo zjednodušuje prístup k väčšiemu batožinovému priestoru, ktorého kapacita narástla o 4% na súčasných 354 litrov (pri sklopených zadných sedadlách). Jeho variabilitu zvyšujú ďalšie úložné možnosti v podlahe batožinového priestoru. 

Vylepšený nadčasový interiér

Konštruktéri sa podrobnejšie venovali aj zvukovej izolácii interiéru – vďaka vyššej kvalite použitých zvukotesných materiálov a precíznejšiemu spracovaniu je hladina vnútorného hluku teraz nižšia približne o tri decibely.

Pasažieri nového Soulu sa môžu tešiť aj na lepšie pohodlie sedenia – vpredu narástol priestor pre nohy pasažierov o 20 mm, pribudlo priestoru nad hlavami (o 5 mm) a v oblasti ramien (o 7,5 mm). Pasažierom na zadných sedadlách pribudlo 5 mm v priestore pre nohy. Zjednodušilo sa aj nastupovanie a vystupovanie z vozidla, kedže prah je znížený o 5 mm, zatiaľ čo predné aj zadné sedadlá sú nižšie uložené o 12 mm.

Zákazníci si môžu zvoliť jednofarebné alebo dvojtónové prevedenie interiéru, k dispozícii je tiež čierna, hnedá alebo šedá koža v kombinácii s kvalitnými tkaninami. Tradične možno interiér nového Soulu ozvláštniť balíkami interiérových doplnkov a dekorácií v modrej, oranžovej a červenej farbe s vysokým leskom.

Špecifikácie a prémiové vlastnosti

V závislosti od vybavenia modelu bude nová Kia Soul v roku 2014 v Európe k dispozícii s množstvom nových prémiových funkcií ako napr: predné a zadné LED svetlomety s uvítacou funckiou, bezkľúčové odomykanie a štartovanie motora tlačidlom, automatická klimatizácia, tempomat, kožené čalúnenie sedadiel, odvetrávané predné sedadlá, vyhrievané predné a zadné sedadlá, panoramatická sklenená strecha a vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá, ako aj pokročilé systémy komunikačného pripojenia a kvalitného príjmu signálu. Nechýbajú prvky komfortu a moderné bezpečnostné prvky, ktoré sú známe skôr z vozidiel vyšších karegórií, napr. asistent diaľkových svetiel (High Beam Assist), inteligentný parkovací asistent pre pozdĺžne parkovanie, či systém varovania opustenia jazdného pruhu.

Vysoký stupeň indivdualizácie

Už tradične si zákazníci modelu Kia Soul mohli svoj automobil vyýrazne prisposobiť svojim individálnym predstavám, Kia Soul modelového roka nebude výnimkou. Pri nástupe na trh v roku 2014 si budú môcť zákazníci vybrať z jedenástich farieb karosérie a z troch rôznych farieb strechy – čiernej, bielej a červenej. K dispozícii je až osem rôznych typov kolies a diskov z ľahkej zliatiny vo veľkosti od 16 až 18 palcov, vrátane štyroch úplne nových návrhov diskov s farebnými kontrastnými vložkami, alebo dekoráciami vo farbe karosérie.

Návštevníci expozície značky Kia Motors na IAA vo Frankfurte uvidia dvojicu nových modelov Kia Soul vybavenú novým SUV styling balíkom príslušenstva, ktorý zahŕňa ochranné lišty na nárazníkoch lakované čiernym klavírnym lakom, bočné prahy dverí, rozšírené podbehy kolies a čiernu lakovanú strechu. Nový rad doplnkového príslušenstva bude k dispozícii v druhej polovici roka 2014 a je navrhnutý tak, aby si jeho majitelia plne vychutnali všestrannosť jedinečného kompaktného SUV.

Úplne nová Kia Soul sa začne predávať v Európe v roku 2014, kedy budú známe palety zážihových a vznetových motorov, výkonové parametre, spotreba paliva, výbavy a cena vozidla.

TECHNICKÉ ÚDAJE / EURÓPA

2014 Kia Soul

Karoséria a podvozok

Päťdverové, päťmiestné kompaktné SUV segmentu B s celooceľovou kompaktnou konštrukciou karosérie. Priečne uložený štvorvalcový benzínový a dieselový motor, poháňajúci predné kolesá prostredníctvom šesťstupňovej manuálnej alebo automatickej prevodovky.

Prevodovka 1.6 GDI 1.6 CRDi

 • Manuálna 6-stupňová 6-stupňová
 • Automatická 6-stupňová 6-stupňová

Zavesenie a odpruženie kolies

 • Vpredu
 • Plne nezávislá náprava na pomocnom ráme so vzperami MacPherson, vinutými pružinami a dvojrúrkovými plynovými tlmičmi. Priečny stabilizátor s priemerom 22 mm.
 • Vzadu
 • Vlečená náprava spojená torznou tyčou CTBA so samostatnými vinutými pružinami a plynovými tlmičmi.

Rozmery (mm)

 • Exteriér
 • Celková dĺžka 4140
 • Celková šírka 1800 (bez vonkajších spätných zrkadiel)
 • Celková výška 1610
 • Rázvor 2570

Zdroj: Kia

Prečítať celý text

Reklama