/
/
/
Jeep® na medzinárodnom autosalóne v Ženeve 2016

Jeep® na medzinárodnom autosalóne v Ženeve 2016

Reklama

  • Premiéra špeciálnych výročných modelov 75th Anniversary.
  • Rad Cherokee predstavuje nový stupeň výbavy Overland pre región EMEA.
  • Grand Cherokee SRT Night, nová špeciálna edícia najrýchlejšieho a najvýkonnejšieho modelu Jeep®všetkých čias.
  • Premiéra špeciálnej edície Renegade Dawn of Justice.
  • Spoločnosť Garage Italia Customs predstavuje svoju interpretáciu modelu Cherokee v podobe výstavného konceptu.

Jeep® a jeho legendárny duch sa vracajú na 86. medzinárodný autosalón v Ženeve s expozíciou plnou histórie a vzrušenia. 75. výročie založenia tu oslávia historické modely po boku svojich najmodernejších nasledovníkov. Toto výročie je viac než len významným jubileom. Jedná sa aj o významný míľnik značky v jej ambicióznej budúcnosti, ktorej sa chce postaviť s rovnakým odhodlaním, aké viedlo v roku 2015 k ďalšiemu rekordnému predaju. Značka zaznamenala v minulom roku už tretí predajný rekord za sebou v regióne EMEA a štvrtý v celosvetovom meradle.

História značky Jeep® je plná pozoruhodných úspechov a legendárnych automobilov, počnúc nezastaviteľným modelom Willys-Overland MB z roku 1941 alebo famóznym typom CJ-2A z roku 1945, ktorý bol prvým civilným vozidlom značky a zahájil masovú výrobu off-roadov. Jeep® bol priekopníkom tiež v segmente športovo úžitkových vozidiel. Stalo sa tak už roku 1946, kedy značka predstavila všestranný a priestranný sedemmiestny model Willys Wagon. Jeep® definoval aj triedu veľkých prémiových SUV, a to prostredníctvom modelu Jeep® Wagoneer, ktorý uviedol na trh v roku 1963. Ďalšiu revolúciu vo svete SUV spôsobil v roku 1984, kedy predstavil model Jeep®Cherokee, prvé vozidlo segmentu SUV na svete so samonosnou karosériou.

Pre oslavu týchto, ale aj mnohých ďalších priekopníckych modelov pripravila značka expozíciu, v ktorej sa predstavia tri úplne výnimočné historické modely: Willys-Overland MB z roku 1941, Willys Wagon z roku 1947 a Jeep® Wagoneer z roku 1963. Dlhú históriu pripomenú tiež špeciálne edície 75th Anniversary všetkých modelov ponuky. Tieto výročné modely sa môžu pochváliť vzrušujúcimi odtieňmi karosérie, logom pripomínajúcim toto výročie a samozrejme exkluzívnymi interiérmi aj výbavou. Vozidlá edície 75th Anniversary sa u predajcov v regióne EMEA objavia v druhej polovici roka 2016.

Prezentácia značky Jeep® pokračuje v Ženeve premiérou modelu Cherokee Overland, novej vrcholnej verzie radu, ktorá kombinuje legendárne offroadové schopnosti s ešte dômyselnejšou a elegantnejšou výbavou. Hviezdami budú nepochybne aj nová špeciálna edícia Jeep® Renegade Dawn of Justice, ktorá si zahrá v pripravovanej snímke Batman vs. Superman: Dawn of Justice, a exkluzívny Grand Cherokee SRT Night, najnovšia verzia najrýchlejšieho a najvýkonnejšieho modelu značky Jeep® všetkých čias. Expozíciu číslo 5130 v hale 5 doplní exkluzívny výstavný model Cherokee navrhnutý spoločnosťou Garage Italia Customs. 

História značky a jej míľniky
Priblížme si podrobnejšie 75ročnú históriu značky, ktorá prepája súčasnú ponuku s pôvodným modelom z roku 1941 a ktorá napísala aj rad dôležitých stránok v celej automobilovej histórii.

Všetko sa začalo v roku 1941 výrobou nezastaviteľného modelu Willys-Overland MB. V roku 1945, teda na konci vojny, sa tento model premenil v civilný Jeep® nazvaný CJ-2A (CJ znamená Civilný Jeep®), ktorý bol vlastne prvým moderným off-roadom.

Legendárna americká značka bola priekopníkom tiež v segmente SUV čiže športovo úžitkových vozidiel (Sport Utility Vehicle), ktorý verejnosť s radosťou privítala. Stalo sa tak v roku 1946, kedy z výrobnej linky zišiel prvý model Willys Wagon, kombi s uzavretou karosériou vyrobenou kompletne z ocele (verzia s pohonom všetkých kolies bola predstavená v roku 1949). Odvtedy uvádzala značka na trh jednu inováciu za druhou, napríklad model Wagoneer, ktorý v roku 1963 založil kategóriu veľkých prémiových SUV a bol predchodcom súčasného modelu Grand Cherokee. Zvláštnosťou tohto modelu bola automatická prevodovka (prvá vo vozidle s pohonom všetkých kolies) a moderná, veľmi funkčná karoséria, ktorá bola vhodná do mesta aj do terénu.

O dve desaťročia neskôr, to znamená v roku 1984, sa predstavil model Jeep® Cherokee (XJ). Týmto modelom uviedla značka Jeep® na trh vôbec prvé SUV so samonosnou karosériou a navyše vytvorila novú kategóriu SUV. Nové šasi umožnilo zvýšiť pevnosť, čo viedlo k významnému zníženiu hmotnosti a tým aj spotreby paliva. Svedkom obdobnej revolúcie bol aj rok 1992, kedy Jeep® uviedol na trh vôbec prvú generáciu vrcholného modelu Grand Cherokee, vozidlo, ktoré v priebehu rokov definovalo nové meradlá štýlu, kvality a výkonu celého segmentu prémiových SUV. Táto vlajková loď značky bola v troch generáciách postupne doplnená radom nových technológií, ktoré prispeli k vynikajúcej ovládateľnosti na vozovke aj v teréne a umožnili vozidlu dosiahnuť bezkonkurenčného postavenia v segmente.

Ďalším míľnikom bol pre značku rok 2007, kedy sa predstavil model Wrangler Unlimited, prvý štvordverový off-road s otvorenou karosériou. Model Wrangler uzrel svetlo sveta prvýkrát v roku 1987 a v súčasnej dobe je na trhu jeho tretia generácia. Tento rad predstavuje priameho nasledovníka pôvodného modelu Willys-Overland MB z roku 1941 a dokonale vyjadruje hodnoty značky Jeep®. Úspech modelu je založený na mnohých faktoroch, ale tým najzásadnejším sú možnosti personalizácie. Svedčí o tom aj rad špeciálnych verzií, často v limitovaných edíciách, ktorými značka pravidelne oslavuje svoje významné jubilea alebo miesta, kde sa Wrangler predviedol, prípadne pre ktoré je svojimi vlastnosťami predurčený.

Ďalším kľúčovým medzníkom bol rok 2013, kedy bol uvedený odpojiteľný pohon zadnej nápravy. Systém určený na zníženie strát v prevodoch vo chvíľach, kedy nie je pohon 4×4 potrebný debutoval v modeli Jeep® Cherokee a bol prvým systémom svojho druhu v segmente stredne veľkých SUV. Nový Jeep® Chrokee je tiež prvým stredne veľkým SUV s deväťstupňovou automatickou prevodovkou, ktorá zvýrazňuje výkonové parametre motora a prispieva k nižšej spotrebe paliva aj emisiám.

Novú kapitolu legendárnej histórie začala značka Jeep® písať v roku 2014, kedy na trh uviedla model Renegade, prvý Jeep® nového a veľmi dynamicky rastúceho segmentu malých SUV. Jeep® Renegade je vyrábaný v Taliansku pre viac ako 100 trhov sveta a je prvým malým SUV na trhu s deväťstupňovou automatickou prevodovkou, ktorá zaručuje špičkový výkon na vozovke aj v teréne. Je tiež prvým SUV svojho segmentu s odpojiteľným pohonom zadnej nápravy, ktorý je kombinovaný s vysoko vyspelým pohonom všetkých kolies Jeep® Active Drive alebo Jeep®Active Drive Low.

Špeciálna edícia 75th Anniversary

Výroba špeciálnych edícií, ktoré oslavujú významné výročia alebo pripomínajú ťažko dostupné miesta na zemi, majú u značky Jeep® dlhú tradíciu. Značka tentoraz pripravila pre 75. výročie svojho založenia špeciálnu edíciu 75thAnniversary, ktorá pokrýva všetky modelové rady. Tieto výročné modely budú u predajcov k dispozícii od druhého štvrťroka 2016.

Výročné modely budú vyrobené v obmedzenej limitovanej edícii 8000 vozidiel pre región EMEA. Od svojich súrodencov sa budú líšiť predovšetkým novým odtieňom karosérie, logom 75th Anniversary, pololesklými bronzovými doplnkami, bronzovými a oranžovými prvkami na karosérii a exkluzívnymi interiérmi so sedadlami zušľachtenými reliéfnym logom 75th Anniversary.

Návštevníci ženevského autosalónu uvidia v expozícii značky Jeep® hneď štyri ukážky edície 75th Anniversary. Model Renegade 75th Anniversary v jedinečnom zelenom odtieni Jungle bude osadený zážihovým preplňovaným motorom 1.4 Turbo MultiAir II s výkonom 170 k v kombinácii s deväťstupňovou automatickou prevodovkou a v danej triede úplne exkluzívnym pohonom všetkých kolies Active Drive. Jeho výbava zahŕňa 18palcové pololesklé bronzové kolesá, exkluzívnu strechu MySky s odnímateľnými panelmi a nové špecifická textilné sedadlá Gode-Tex s mandarínkovým prešívaním.

Pozornosť upúta nepochybne tiež väčší Jeep® Cherokee 75th Anniversary v čiernom odtieni Brilliant, ktorý bude osadený novým dieselovým preplňovaným motorom 2.2 MultiJet II s výkonom 200 k, systémom pohonu všetkých kolies Jeep® Active Drive II s dvojstupňovou rozdeľovacou prevodovkou a redukciou. Vo výbave tohto modelu nechýbajú sedadlá čalúnené kožou Nappa s dvojfarebným prešívaním v perlovom a mandarínkovom odtieni, systém UConnect s 8,4palcovou dotykovou obrazovkou, bi-xenónové svetlomety a dvojdielna panoramatická strecha. Verzie 75th Anniversary budú k dispozícii s pohonom všetkých kolies Jeep® Active Drive I a Jeep® Active Drive II.

V podobnej úprave sa predstaví aj kultový Jeep® Wrangler. Edícia 75th Anniversary sa môže pochváliť jedinečným zeleným odtieňom karosérie Sarge a výkonným zážihovým motorom 3.6 V-6 Pentastar. Štandardná výbava zahŕňa masku chladiča vo farbe karosérie s otvormi a rámčekmi svetlometov v pololesklom bronzovom odtieni, ďalej špeciálnu kapotu s funkčnými výduchmi od motora, diferenciál so zvýšenou svornosťou, navigáciu, prémiový audio systém, kožené sedadlá a dvojdielnu strechu vo farbe karosérie.

Paletu výročných modelov dopĺňa Jeep® Grand Cherokee 75th Anniversary v čiernom odtieni Brilliant s výkonným dieselovým motorom 3.0 V-6 MultiJet s výkonom 250 k a osemstupňovou automatickou prevodovkou. Výbava vozidla je skutočne pôsobivá a komplexná. Zahŕňa 20palcové zliatinové kolesá, navigáciu a pneumatické odpruženie Quadra-Lift, ktoré umožňuje nastavenie svetlej výšky v piatich rôznych úrovniach, čo zlepšuje jazdnú dynamiku na vozovke aj v teréne.

Jeep® Cherokee Overland
Premiéru bude mať v Ženeve tiež Jeep® Cherokee Overland, nová vrcholná verzia radu Cherokee, ktorá kombinuje dômyselný štýl, elegantné interiéry, prémiovú výbavu a legendárne schopnosti.

Vystavený model je vyvedený v novom odtieni Light Brownstone a je osadený dieselovým preplňovaným motorom 2.2 MultiJet II s výkonom 200 k a deväťstupňovou automatickou prevodovkou.

Exteriér nového modelu Cherokee Overland je charakteristický leštenou svetlou maskou chladiča, novým obložením bokov vo farbe karosérie, novými 18palcovými leštenými svetlými zliatinovými kolesami, štandardnými bi-xenónovými svetlometmi a logom Overland na zadných výklopných dverách. Rafinovaný vzhľad dopĺňa bohatá škála prémiových doplnkov, vrátane prístrojového panela čalúneného perforovanou kožou (voliteľne), elektricky nastaviteľných predných sedadiel s bedrovou opierkou nastaviteľnou v štyroch smeroch, nového volantu s drevenými doplnkami, vložiek z eloxovaného strieborného hliníka, ventilovaných a vyhrievaných sedadiel čalúnených kožou Nappa s reliéfnym logom Overland, textilných koberčekov, prémiového audio systému Alpine, rádia UConnect s 8,4palcovou dotykovou obrazovkou, Bluetooth, GPS navigácie a pamäte nastavenia sedadla vodiča a vonkajších spätných zrkadiel.

Štandardom verzie Overland sú tiež panoramatická strecha, elektricky ovládané zadné výklopné dvere, monitoring mŕtveho uhla, detekcia kríženia dráhy za vozidlom a parkovacie senzory vpredu aj vzadu.

Jeep® Cherokee Overland bude na európskom trhu k dispozícii tento rok v lete.

Špeciálna edícia Jeep® Renegade Dawn of Justice 

Špeciálna edícia Jeep® Renegade Dawn of Justice oslavuje chystanú premiéru filmu Batman vs Superman: Dawn of Justice, ktorý sa v kinách objaví tento rok v marci. Edícia Jeep® Renegade Dawn of Justice vychádza zo stupňa výbavy Longitude a pochváliť sa môže veľmi odvážnym vzhľadom, ohromujúcim odtieňom karosérie Granite Crystal a radom čierno lakovaných a leštených doplnkov, akými sú 18palcové zliatinové kolesá, rámčeky hmlových svetiel a zadných koncových svetiel, maska chladiča a logo Jeep®. Pod kapotou sa nachádza dieselový preplňovaný motor 1.6 MultiJet II s výkonom 120 k kombinovaný so šesťstupňovou prevodovkou.

Špeciálna edícia Jeep® Renegade Dawn of Justice sa na vybraných európskych trhoch objaví už tento mesiac.

Limitovaná edícia Jeep® Renegade je súčasťou širšieho partnerstva skupiny Fiat Chrysler Automobiles so spoločnosťou Warner Bros. Snímka Batman vs Superman: Dawn of Justice umožní vozidlu predstaviť sa širšej verejnosti, pričom celkový efekt podporí jedinečný vzhľad s tmavými doplnkami.

Prítomnosť modelu Renegade na ženevskom autosalóne doplní verzia Trailhawk vybavená pohonom všetkých kolies Jeep® Active Drive Low a účinným dieselovým preplňovaným motorom 2.0 MultiJet s výkonom 170 k v kombinácii s deväťstupňovou automatickou prevodovkou. Vozidlo bude k videniu v žltom odtieni karosérie Solar a s čiernym koženým interiérom. Vo výbave nechýbajú 17palcové zliatinové kolesá, tónované okná, ochranné kryty podvozka, funkcia Hill Descent Control, ťažné oko, monitoring tlaku v pneumatikách, dvojzónová klimatizácia a vybrané doplnky Mopar.

Špecifickými čiernymi doplnkami Mopar sú polepy na dverách, maska chladiča a kryty vonkajších spätných zrkadiel.

BATMAN V SUPERMAN: DAWN OF JUSTICE a všetky súvisiace postavy a prvky © & TM DC Comics a Warner Bros. Entertainment Inc. 

Jeep® Grand Cherokee SRT Night 2016

Značka Jeep® predstaví v Ženeve aj novú limitovanú edíciu najrýchlejšieho a najvýkonnejšieho modelu Jeep®všetkých čias, Grand Cherokee SRT Night. Vozidlo disponuje veľmi rafinovaným vzhľadom, na čom majú zásluhu otvory mriežky chladiča, B a C stĺpiky a okolie bočných okien v matne čiernom odtieni. V tomto odtieni je vyvedená aj predná časť a loga na kapote a zadných výklopných dverách. 20palcové kolesá sú taktiež v matne čiernej povrchovej úprave a boli navrhnuté tak, aby dali vyniknúť štandardným brzdám Brembo. Grand Cherokee SRT Night sa vyznačuje aj jedinečným interiérom s luxusnými čiernymi koženými sedadlami Laguna so strieborným kontrastným prešívaním, koženými lakťovými opierkami na dverách a stredovej konzole a čierno chrómovanými doplnkami. Jeep® Grand Cherokee SRT Night je k dispozícii v odtieňoch červená Velvet, strieborná Billet a Granite Crystal.

Pokiaľ ide o výkonové parametre, model SRT Night je poháňaný zážihovým vidlicovým osemvalcom s objemom 6,4 litra, výkonom 468 k (344 kW) a krútiacim momentom 624 Nm. Výsledkom sú vzrušujúce výkonové parametre v podobe zrýchlenia z 0 na 100 km/h za menej ako 5 sekúnd, zrýchlenia na štvrť míle (400 metrov) za necelých 13 sekúnd a najvyššej rýchlosti 257 km/h.

Grand Cherokee SRT modelového roku 2016 a verzia SRT Night ponúkajú exkluzívnu funkciu Performance Pages, ktorá bola doplnená o rad meraní výkonu a odpočty časov. Nové režimy pohonu potom zákazníkom modelu Grand Cherokee SRT dovoľujú prispôsobiť si jazdné vlastnosti na vozovke či na okruhu podľa svojich predstáv.

Zaujímavosťou je aj štandardná funkcia Launch Control, ktorá pri štarte z nulovej rýchlosti napodobňuje správanie profesionálneho vodiča. To všetko vďaka zladeniu funkcií motora, prevodovky, pohonu všetkých kolies, systému kontroly stability a zavesenia tak, aby bolo dosiahnuté doslova učebnicového štartu.

Systém Selec-Track pri modeli Grand Cherokee SRT využíva softvér odladený s cieľom dosiahnuť maximálneho výkonu. Systém ponúka päť možností nastavenia: Auto, Sport, Tow, Track a Snow, ktoré vodičovi dovoľujú prednastaviť techniku vozidla momentálnym potrebám či podmienkam okolia.

Expozícia Jeep®  

Expozícia značky Jeep® na medzinárodnom autosalóne v Ženeve je charakteristická čistými geometrickými tvarmi. Jednoducho poňatý, avšak o to modernejšie priestor je rozdelený do rôznych tematických oblastí s cieľom predviesť modely v expozícii a vyjadriť hodnoty značky. Vybrané prírodné materiály, ako sú drevo alebo kameň, sú jemne opracované a skombinované tak, aby vytvárali dojem prírody aj mesta, a oddelené parketovou cestičkou. Cieľom bolo zdôrazniť extrémne nadanie značky pre off-road v kombinácií s prémiovou DNA. Použitie zakrivených LED stien zvýrazňuje technologický a inovatívny postoj značky Jeep®.

Švajčiarsky autosalón bude takisto ideálnou príležitosťou pre oznámenie pokračujúceho partnerstva medzi značkou Jeep® a hudobným festivalom Montreux Jazz Festival, jedným z najvýznamnejších hudobných festivalov na svete, ktorý sa môže pochváliť hudobnou knižnicou s 5000 hodinami živej hudby. Prebieha pod záštitou organizácie UNESCO, ktorá ho zaradila na zoznam kultúrneho dedičstva. Toto partnerstvo je o to silnejšie, že tento rok oslavuje Jeep® 75. výročie a jazzový festival v Montreux 50. výročie. Dvojitá oslava podtrháva bohatú históriu a schopnosti oboch subjektov predvídať nové trendy, pričom ale zostávajú verné tradičným hodnotám.

Príbeh o histórii značky a jej vývojových míľnikoch a rekordoch y budú rozprávať tri modely: Willys Wagon z roku 1946, Jeep® Wagoneer z roku 1963 a Willys-Overland MB z roku 1941. Posledný z nich bude umiestnený na podstavci z drevených guľatín rôznych veľkostí a výšok. Vo vyhradenom priestore bude možné cestovať časom prostredníctvom sady pre virtuálnu realitu Oculus a priblížiť sa tak modelom, ktoré tvorili históriu tejto americkej značky.

Chýbať nebude ani priestor pre Mopar, značku skupiny FCA zameranú na služby, starostlivosť o zákazníkov a príslušenstvo, ktorá tu ponúkne rad oficiálnych značkových predmetov.

Zdroj: Jeep

Prečítať celý text

Reklama