/
/
Jaguar I-PACE sa vydal cez tunel pod Lamanšským prielivom na jazdu naprieč kontinentom

Jaguar I-PACE sa vydal cez tunel pod Lamanšským prielivom na jazdu naprieč kontinentom

Reklama

Výkonné SUV na čisto elektrický pohon Jaguar I‑PACE ukázal svoju praktickú využiteľnosť v reálnych podmienkach prejdením vzdialenosti 369 km z Londýna do Bruselu na jedno nabitie.

Jaguar I‑PACE začal svoj medzimestský výlet z londýnskej štvrti South Bank a s plne nabitým akumulátorom s kapacitou 90 kWh sa vydalo smerom na hraničný prechod tunela pod lamanšským prielivom, ktorý sa nachádza v meste Folkestone. Avšak na rozdiel od 80 miliónov vozidiel, ktoré od otvorenia tunela pod lamanšským prielivom absolvovali jeho trasu vlakom, model I‑PACE využil na 50-kilometrovú cestu najdlhším podmorským tunelom na svete svoju vlastnú energiu. Po vynorení sa zo služobného tunela, ktorý prebieha medzi dvomi železničnými tunelmi, v slnkom zaliatom meste Calais sa šofér Stephen Boulter, konštruktér značky Jaguar, vydal smerom na východ a do historickej časti Mons Des Arts v centre Bruselu dorazil s rezervou energie – stav nabitia akumulátora ukazoval 8 %.

„Vieme, že naši zákazníci budú elektromobil využívať bez kompromisov. To je presne to, ako sme naše výkonné SUV na elektrický pohon navrhli: aby dosahovalo výborný dojazd v reálnej premávke, nie len na papieri. Prejdením 368 kilometrov z Londýna do Bruselu na jedno nabitie sme dokázali, že I‑PACE dokáže pohodlne zvládnuť aj diaľkové cesty. V akumulátore v tomto prípade zostalo ešte slušné množstvo energie,“ uviedol Stephen Boulter, manažér integrácie vozidiel Jaguar.

Kým model I‑PACE dorazil do hlavného mesta Belgicka, v rámci výzvy jazdil po diaľnici ustálenou rýchlosťou a prekonával dopravnú špičku v letných horúčavách. Aby sa zabezpečilo, že vodiči vyťažia maximum z každého nabitia, model I‑PACE je vybavený technológiami na optimalizáciu energetickej účinnosti. Pred začiatkom cesty dokáže funkcia prípravy vozidla pred jazdou automaticky zohriať alebo schladiť akumulátor tak, aby sa dosiahla jeho optimálna prevádzková teplota, a prispôsobiť interiér kabíny na požadovanú teplotu. Tým, že sa na tieto činnosti nečerpá prúd z akumulátora, ale využíva sa elektrina zo siete, je akumulátor efektívnejší a zvyšuje dĺžku dojazdu na najväčšiu možnú mieru.

Pri výpočte dojazdu pre akúkoľvek určenú cestu navigačný systém zohľadňuje topografiu trasy a štýl jazdy a dokáže naplánovať energeticky najefektívnejšiu dostupnú trasu. Upozorní tiež vodiča v prípade, ak plánovaný cieľ nemožno dosiahnuť s aktuálnym stavom nabitia akumulátora a pomôže vyhľadať nabíjacie stanice v rámci dojazdu – pomocou rýchlonabíjačky na jednosmerný prúd s výkonom 100 kW možno za 15 minút nabíjania predĺžiť dojazd o ďalších 100 kilometrov. 

Špičkový lítiovo‑iónový akumulátor modelu I‑PACE má kapacitu 90 kW a ponúka výkon športového vozidla. Z 0 na 100 km/h zrýchli za 4,8 sekundy, pričom jeho praktickosť zabezpečuje dojazd od vzdialenosti takmer 470 km (podľa metodiky WLTP ) a nabitie z 0 na 80 % iba za 40 minút (pri nabíjaní s rýchlonabíjačkou na jednosmerný prúd s výkonom 100 kW). Domáce nabíjanie na nástennom nabíjacom boxe na striedavý prúd dosiahne rovnaký stav nabitia len za 10 hodín, čo je ideálny čas nabíjania počas noci.

Na združenom prístroji sa zobrazuje, koľko energie využívajú určité systémy, ako napr. klimatizácia, a tiež to, aký dojazd sa dá dosiahnuť, ak by ste ich vypli. Ak je vozidlo vybavené štvorzónovou klimatizáciou, funkcia Smart Climate využíva senzory zadržiavacieho systému na určenie počtu ľudí vo vozidle a vyhrieva/chladí iba priestor okolo každého z nich. Stará sa tak o udržiavanie komfortu, pričom minimalizuje spotrebu energie.

Na predvedenie praktickosti modelu I‑PACE pre každodenné použitie uviedla spoločnosť Jaguar na trh inteligentnú aplikáciu, ktorá vo virtuálnej realite pomôže vodičom vyskúšať si život s výkonným SUV na čisto elektrický pohon ešte skôr, ako si sadnú za jeho volant. Aplikácia Go I‑PACE vytvára jedinečný obraz používania vozidla a dokonca ukáže, na koľkých cestách si budete musieť urobiť prestávku na dobitie akumulátora (ak nejaké prestávky vôbec budú potrebné). Aplikáciu si možno bezplatne prevziať a odteraz je dostupná pre zariadenia iPhone: https://itunes.apple.com/gb/app/go‑i‑pace/id1397794566?mt=8

Vedeli ste že?

Množstvo energie, ktoré model I‑PACE využil na realizáciu svojho 369-kilometrového výletu, sa rovná množstvu energie vygenerovanej prostredníctvom iba 41 otáčok veternej turbíny, ktoré turbína vykoná za menej ako dve minúty?

Ak by ste si na taký dlhý výlet vyšli raz za mesiac, výmenou vozidla SUV s bežným motorom, ktoré má podobnú veľkosť a výkon, za elektromobil, ako je model I‑PACE, tak by ste:

  • znížili produkciu emisií CO 2 až o takmer pol tony (476 kg) ročne?
  • ušetrili takmer 1 000 libier ročne na palive?

Zdroj: Jaguar

Prečítať celý text

Reklama