6.9 C
Bratislava
nedeľa, 14 apríla, 2024
Reklama

Jaguar E-Pace – nové športové SUV

Odporúčame

Jaguar E-PACE je päťmiestne kompaktné SUV, ktoré prináša dizajn a výkon športového modelu Jaguar v spojení s priestranným a praktickým vozidlom, ktoré poháňa pohon všetkých kolies. Model E-PACE je najnovším členom rodiny SUV od automobilky Jaguar. Pred ním sa predstavil koncept I-PACE ako prvé plnoelektrické SUV značky Jaguar a výkonné SUV F-PACE, ktoré získalo ocenenie Svetový automobil roka.

  • Dizajn a dynamika športových automobilov Jaguar v päťmiestnom kompaktnom výkonnom SUV
  • Najnovšie riešenia v oblasti konektivity a praktickosti pre zaneprázdnené rodiny
  • Až osem zariadení môže v modeli E-PACE prehrávať obsah prostredníctvom hotspotu Wi-Fi 4G
  • Informačno-zábavný systém Touch Pro spája zákazníkov s ich obľúbenými aplikáciami, keď sú na cestách
  • Veľký 12,3-palcový plnofarebný prístrojový panel (TFT) a projekčný head-up displej (HUD) zabezpečia dokonalý prehľad pre vodiča
  • Voľba nastaviteľnej dynamiky prináša tú pravú dynamiku modelov Jaguar a umožňuje vodičovi zvoliť a prispôsobiť nastavenia škrtiacej klapky, riadenia a prevodovky
  • Ľahká architektúra zavesenia kolies, pohon všetkých kolies, systém aktívneho pohonu Active Driveline a smerovanie krútiaceho momentu zabezpečujú vynikajúcu pohyblivosť a trakciu na všetkých typoch povrchov
  • Dizajn inšpirovaný športovými modelmi ponúka možnosť voľby až 21-palcových diskov kolies z ľahkých zliatin
  • Ide o prvé vozidlo značky Jaguar, ktoré poháňajú výhradne zážihové a vznetové motory Ingenium, od čistých a citlivých vznetových agregátov s výkonom 150 k a emisiami CO2 na úrovni 124 g/km až po športový zážihový motor s výkonom 300 k, ktorý zrýchli zo státia na 100 km/h za 6,4 sekundy
  • Vozidlo je možné objednať v cene od 35 304 EUR s DPH

Dizajn exteriéru je inšpirovaný športovým automobilom F-TYPE a charakterizuje ho výrazná mriežka chladiča Jaguar, mohutné proporcie, krátke previsy a mohutné boky. Voliteľné 21-palcové disky kolies z ľahkých zliatin dodávajú modelu E-PACE odvážny a odhodlaný postoj, ktorý okamžite komunikuje dynamickú obratnosť. DNA športového automobilu Jaguar je zjavná aj v dynamickom oblúku línie strechy a výraznej grafike bočných okien. „Zavedené konštrukčné princípy spoločnosti Jaguar zaručujú, že model E-PACE je okamžite rozpoznateľný ako športový automobil svojej triedy. Naše nové kompaktné SUV v sebe spája priestrannosť interiéru, konektivitu a bezpečnosť, ktorú rodiny očakávajú, spolu s proporciami, čistotou dizajnu a výkonnosťou, aké sa zvyčajne nespájajú s takýmto praktickým vozidlom,“ povedal Ian Callum, šéfdizajnér Jaguar. Model E-PACE bude vo svojej triede jedným z najinteligentnejších vozidiel s najlepšou konektivitou. Informačno-zábavný systém s dotykovou obrazovkou novej generácie spojí používateľov s ich obľúbenými mobilnými aplikáciami, ako je napríklad Spotify, prostredníctvom funkcií InControl od spoločnosti Jaguar Land Rover. Digitálna konektivita je prítomná v celej kabíne a je pripravená splniť všetky potreby modernej rodiny. K dispozícii sú štyri 12-voltové nabíjacie body a päť pripojení USB, ako aj hotspot Wi-Fi 4G až pre osem zariadení. 

 

Výnimočný vnútorný priestor 

Model E-PACE má na vozidlo svojej triedy výnimočný vnútorný priestor. Toto kompaktné SUV je dlhé 4 395 mm a má krátke previsy – predný 882 mm a zadný 832 mm. Jeho rázvor s dĺžkou 2 681 mm umožňuje prepraviť päť osôb v absolútnom pohodlí a poskytuje im veľkorysých 892 mm priestoru na nohy, zatiaľ čo vďaka dômyselnej architektúre nezávislého zavesenia zadných kolies s integrovaným ramenom vozidlo dokáže ponúknuť veľký batožinový priestor s objemom až 577 litrov.

Nový podvozok

Nový hardvér podvozka vyvinutý pre model E-PACE maximalizuje priestor interiéru a zároveň poskytuje pevné základy pre pôsobivé dynamické schopnosti vozidla na všetkých typoch povrchu. Riešenie nezávislého zavesenia zadných kolies s integrovaným ramenom umožnilo konštruktérom spoločnosti Jaguar poskytnúť požadovanú citlivosť a agilitu bez toho, aby bol ohrozený komfort jazdy. Technológia nastaviteľnej dynamiky poskytuje vodičovi ešte viac kontroly nad vozidlom vďaka individuálnym nastaveniam škrtiacej klapky, automatickej prevodovky, riadenia a tiež systému odpruženia s adaptívnou dynamikou, ak je súčasťou výbavy. Systém adaptívnej dynamiky sníma vstupy vodiča a pohyby karosérie i kolies a podľa toho preventívne zaťažuje zavesenie a podvozok a upravuje tlmenie, aby zabezpečil lepšiu reguláciu klopenia a obratnosti vozidla za každých podmienok.

Model E-PACE vďaka tomu ponúka maximum priestoru potrebného pre mladé rodiny v spojení s charakterom pravého športového automobilu značky Jaguar.

Výkonné motory Ingenium

Pod kapotou modelu E-PACE sú na výber úsporné, no pritom výkonné zážihové a vznetové motory Ingenium. So zážihovým motorom s turbodúchadlom, ktorý vyvinie výkon 300 k, zrýchli vozidlo E-PACE z nuly na 100 km/h za 6,4 sekundy, kým dosiahne najvyššiu rýchlosť elektronicky obmedzenú na 243 km/h. Pre zákazníkov, ktorí majú záujem o maximálnu úspornosť, je v ponuke vznetový motor Ingenium s pohonom predných kolies a výkonom 150 k, ktorý produkuje len 124 g/km emisií CO2.

Aktívny pohon všetkých kolies

Aktívny pohon všetkých kolies v modeli E-PACE je pre značku Jaguar technologickou novinkou. Tento inteligentný systém v sebe spája pozoruhodnú trakciu a nezameniteľný charakter pohonu zadných kolies značky Jaguar. Schopnosť systému rozdeľovať krútiaci moment zabezpečuje optimálnu stabilitu, dynamiku a spotrebu paliva za každých podmienok.

Najnovšie bezpečnostné technológie

Model E-PACE je vybavený najnovšími bezpečnostnými a asistenčnými technológiami pre vodiča. Jednou z nich je pokročilý systém núdzového brzdenia s funkciou detekcie chodcov, ktorý využíva stereo kameru, rovnako ako aj asistent udržania vozidla v jazdnom pruhu a systém rozpoznávania dopravných značiek. Vozidlo je vybavené aj adaptívnym obmedzovačom rýchlosti a systémom sledovania stavu vodiča. Súčasťou štandardnej výbavy každého vozidla je predný a zadný parkovací asistent, vďaka čomu môže byť vodič pokojný aj pri náročných manévroch.

Kamera je spojená aj s elektrickým posilňovačom riadenia a podporuje funkciu asistenta sledovania mŕtveho uhla, aby sa znížilo riziko bočných kolízií na viacprúdových cestách. Nový systém detekcie premávky pred vozidlom upozorňuje vodiča na približujúce sa vozidlá na križovatkách, kde je obmedzená viditeľnosť. K pokročilým prvkom aktívnej bezpečnosti patrí airbag aj pre chodcov, ktorý sa rozvinie spod zadnej hrany kapoty a zvyšuje tak ochranu chodcov v prípade zrážky.

Head-up displej najnovšej generácie

Model E-PACE je prvým vozidlom značky Jaguar, ktoré automobilka vybavila projekčným head-up displejom (HUD) najnovšej generácie. Tento pokročilý displej dokáže premietať až o 66 % viac informácií na čelné sklo prostredníctvom veľkej plnofarebnej grafiky so zvýšenou čistotou a prehľadnosťou zobrazenia. Vodič má neustále pred sebou všetky najdôležitejšie údaje v plnom zobrazení, vrátane rýchlosti vozidla a navigačných pokynov, pričom výstražné upozornenia a aktuálne informácie informačno-zábavného systému, bezpečnostných a komfortných funkcií sa premietajú priamo v rovine jeho očí – takže nemusí odkláňať zrak od cesty pred sebou.

Najnovšia generácia systému Touch Pro

Každé vozidlo E-PACE je vybavené najnovšou generáciou informačno-zábavného systému Touch Pro od spoločnosti Jaguar. Technológia ovládania prirodzeným hlasom, rozhranie s 10-palcovou dotykovou obrazovkou a nastaviteľná hlavná obrazovka urýchľujú a uľahčujú interakciu so systémom a zvyšujú jej intuitívnosť.

Dva exkluzívne audiosystémy

Prístrojový panel s voliteľným 12,3-palcovým plnofarebným digitálnym displejom TFT a ponuka dvoch exkluzívnych audio systémov vyvinutých v spolupráci so spoločnosťou Meridian sú zárukou, že model E-PACE ponúka technológie a konektivitu, akých sa zákazníci dožadujú.

Activity Key

Model E-PACE je v ponuke aj s inovatívnym nositeľným „kľúčom“ Activity Key. Ide o vodotesný náramok odolný voči otrasom s integrovaným transpondérom RFID , ktorý umožňuje vodičovi uzamknúť hlavný kľúč vo vozidle, keď sa venuje aktivitám, napríklad behu, plávaniu či cyklistike. Náramok Activity Key sa aktivuje podržaním náramku pred horným okrajom tabuľky s evidenčným číslom vozidla na dverách batožinového priestoru. Vždy, keď sa Activity Key takto aktivuje, každý bežný kľúč od vozidla, ktorý zostal vnútri, sa zablokuje.

Ťažná sila

Pevný podvozok umožňuje vozidlu utiahnuť až 1 800 kg, čo je ideálne pre zákazníkov, ktorí využívajú svoje vozidlo E-PACE na podnikanie aj na voľný čas.

Limitovaná edícia First Edition: s plným vybavením a výkonom

Model E-PACE First Edition je v ponuke v celom prvom roku predaja a má exkluzívny pohon vznetového motora Ingenium s výkonom 180 k alebo zážihového motora Ingenium s výkonom 250 k, ktoré sú spojené s deväťstupňovou automatickou prevodovkou ZF . Modely First Edition sú starostlivo špecifikované tak, aby predstavovali to najlepšie z jedinečného dizajnu, výkonnosti a praktickosti radu E-PACE a vychádzajú z balíka špecifikácií R-Dynamic SE. V ponuke sú tri farebné varianty: červená Caldera Red, ktorá je unikátna pre modely First Edition prvých 12 mesiacov, biela Yulong White a čierna Santorini Black.

Vzhľad exteriéru dopĺňajú lesklé čierne ozdobné prvky a výrazné 20-palcové disky kolies z ľahkých zliatin s delenými lúčmi v sivej farbe Satin Grey s diamantom opracovaným povrchom.

Neobyčajný interiér z jemne zrnitej kože Windsor v čiernej farbe Ebony s kontrastným červeným prešívaním a so semišovým poťahom stropu v čiernej farbe Ebony dodávajú kabíne osobitý vzhľad. Jej priestrannosť dokonale dopĺňa nastaviteľné náladové osvetlenie a prirodzené svetlo z panoramatickej strechy. Projekčný displej novej generácie od spoločnosti Jaguar s technológiou TFT, dodatočné USB porty a upevňovacie hliníkové koľajnice v batožinovom priestore zabezpečujú, že model First Edition ponúka dokonalú vyváženosť charakteru, technológií a skutočnej praktickosti. K ďalším výrazným prvkom patrí systém nastaviteľnej dynamiky, bezdotykové otváranie dverí batožinového priestoru a náramok Activity Key, ako aj sada koberčekov a nástupné prahové lišty jedinečné pre edíciu First Edition.

Balík výbavy R-Dynamic

Špecifikácia modelu s balíkom výbavy R-Dynamic umocňuje športový charakter Jaguar a ponúka anatomicky tvarované športové sedadlá s kontrastným prešívaním a čalúnením stropu Jet Morzine. Nástupné prahové lišty a pedále z leštenej nehrdzavejúcej ocele dotvárajú športovo zameraný charakter interiéru, zatiaľ čo jemne zrnitá koža na volante s označením R-Dynamic a pridané radiace páčky zvyšujú jeho komfort. Pri pohľade zvonku ponúka športová výbava R-Dynamic dizajnové detaily, ktoré majú umocniť tajomnosť, výkonnosť a kultivovanosť modelu E-PACE. Predné hmlové svetlá s lesklou čiernou úpravou dopĺňa podobná úprava mriežky chladiča, spodného zadného spojlera a koncoviek výfuku. K odlíšeniu derivátov R-Dynamic prispieva aj obloženie podbehov kolies vo farbe karosérie a matné chrómové akcenty na bočných vetracích otvoroch a lemovaní mriežky chladiča.

Prehľad modelového radu

Modely E-PACE a E-PACE R-Dynamic sú v ponuke s balíkmi špecifikácie S, SE a HSE a možnosťou výberu piatich hnacích sústav: troma vznetovými a dvoma zážihovými. Štvorvalcový 2,0-litrový vznetový motor Ingenium je v ponuke s výkonom 150 k, 180 k a 240 k, kým štvorvalcový 2,0-litrový zážihový turbomotor Ingenium ponúka varianty výkonu 249 k alebo 300 k. Vysoká úroveň štandardného vybavenia je najdôležitejšou súčasťou modelového radu E-PACE. Komfortné funkcie, ako je informačno-zábavný systém Touch Pro, svetlomety LED či zadná parkovacia kamera dopĺňajú pokročilé asistenčné systémy pre vodiča, ako je systém sledovania stavu vodiča či systém núdzového brzdenia.

Zdroj: Jaguar Land Rover

 

Reklama