/
/
/
Honda získala tri ocenenia Red Dot za dizajn

Honda získala tri ocenenia Red Dot za dizajn

Reklama

„Red Dot: najlepší z najlepších 2020“ je uznaním za priekopnícky produktový dizajn modelu Honda e v kategórii automobilov – najvyššie ocenenie v súťaži

  • Honda e získala ocenenie „Red Dot 2020“ aj v kategórii inteligentných produktov
  • Trio ocenení „Red Dot 2020“ za vysokú kvalitu dizajnu dopĺňa model CBR1000RR-R Fireblade SP
  • Prestížna medzinárodná súťaž v dizajne poukazuje na dokonalosť v dizajne produktov, značky a dizajne komunikačných technológií

Vysoko uznávané kompaktné elektrické vozidlo Honda e získalo najvyššie ocenenie v medzinárodne uznávaných oceneniach „Red Dot“, ocenenie „Red Dot: Najlepší z najlepších 2020“ za prelomový dizajn produktu. Toto ocenenie sa udeľuje najlepšiemu produktu v každej kategórii.

Honda e získala spolu s modelom CBR1000RR-R Fireblade SP aj ocenenie v kategórii „inteligentný produkt“. Toto ocenenie sa udeľuje pri oceneniach „vynikajúci dizajn“ a toto najnovšie ocenenie poukazuje na záväzok spoločnosti Honda vytvárať produkty špičkového dizajnu, ktoré sú navrhnuté bez kompromisov.

Každoročné ocenenia Red Dot sa udeľujú za vynikajúci produkt, značku a dizajn komunikačných technológií od medzinárodných firiem. Víťazné výrobky sa predstavujú v múzeu dizajnu Red Dot v historickom centre dizajnu Design Zentrum Nordrhein Westfalen v nemeckom Essene. O víťazných produktoch rozhoduje porota zložená zo 40 medzinárodných expertov, ktorí testujú, hodnotia a diskutujú o každom príspevku.

V rámci diskusií o modeli Honda e, výkonný riaditeľ pre oblasť kreativity, Makoto Iwaki, poznamenal: „Tieto prestížne ocenenia poukazujú na vizionárov a talentovaných dizajnérov spoločnosti Honda. Ako jeden z najvýznamnejších príkladov súčasného dizajnu automobilov v posledných rokoch si Honda e ocenenie „Najlepší z najlepších“ plne zaslúži.“

Honda e je najnovším prírastkom v sérii elektromobilov Honda Electrified Line, ktorá poskytuje plne elektrický zážitok z jazdy v mestskom prostredí budúcnosti. Od typických kombinácií predného a zadného svetla LED a štýlového krytu skleneného nabíjacieho portu až po čisté línie a zapustené prvky, ktoré optimalizujú aerodynamickú účinnosť a zdokonalenie, má Honda e prepracovanú identitu malej Hondy pre ďalšiu éru mestskej mobility. Najadekvátnejším príkladom tejto náročnej filozofie dizajnu je Kamerový systém bočných spätných zrkadiel, ktorý nahrádza tradičné spätné zrkadlá. Ďalším odlíšením automobilu sú čierne panely s jedinečnými konkávnymi profilmi – umiestnenými vpredu a vzadu medzi svetlami – ktoré sa stali určujúcimi dizajnovými motívmi modelu Honda e.

Moderný štýl modelu Honda e získal medzinárodné uznanie od svojho prvého predvedenia v segmente „mestský elektromobil“ (Urban EV) na autosalóne vo Frankfurte v roku 2017. Tento koncepčný automobil neskôr získal ocenenie ako „najlepšie koncepčné auto“ na slávnom oceňovaní za dizajn automobilov Car Design Award. Následný koncept e prototype, čerstvý zo svetovej premiéry na ženevskom autosalóne v roku 2019, bol ústredným prvkom výstavy „Honda experience – Casa Connessa Tortona“ na výstave dizajnu Milan Design Week 2019. Výstava, ktorá bola po prvý krát významnou súčasťou značky na najväčšom dizajnovom podujatí na svete, ponúkla návštevníkom jedinečný pohľad na koncepciu dizajnu modelu Honda e Prototype.

CBR1000RR-R Fireblade SP je najnovší stroj označený štítkom Fireblade, ktorý bol prvýkrát uvedený na trh v roku 1992. Vždy stanovoval referenčnú hodnotu toho, ako by mal superšportový stroj litrovej triedy jazdiť na verejných cestách, ale pre nový model 2020 – vyvinutý pod značkou „Rodený pretekár“ – sa zameriava na výkon na okruhu, ako aj na radikálny nový dizajn.

Minimalistická predná časť, agresívne uhly bočnej kapotáže a rozšírená spodná kapotáž – plus rôzne otvory, štrbiny a tvary vzduchovodov – vytvárajú najlepšiu hodnotu koeficientu odporu vzduchu vo svojej triede 0,270. Aerodynamické „krídelká“, ktoré sa používajú na závodných strojoch Honda pre Grand Prix (MotoGP), kombinujú pútavý tvar s nekompromisnou funkciou, obrovský nárast prítlaku a stability pre dokonalú kontrolu nad najsilnejším štvorvalcovým radovým motorom, aký kedy spoločnosť Honda vyrobila.

Model Fireblade bol navrhnutý s inovatívnym novým prístupom, v ktorom odborníci na digitálnu simuláciu Honda R&D, návrhári modelov a návrhári skicárskych náčrtov spolupracovali s nepretržitou, takmer simultánnou spätnou väzbou, aby sa dosiahol maximálny účinok v čo najkratšom možnom čase vývoja. Ťažili aj z príspevkov od odborníkov pre aerodynamiku, od podnikových odborníkov spoločnosti – Honda Racing Corporation, od ktorých je aj evokujúca červeno-bielo-modrá farebná schéma modelu Fireblade SP CBR1000RR-R.

Satoshi Kawawa, generálny riaditeľ divízie dizajnu motocyklov, povedal: „Fireblade CBR CBR1000RR-R bol vyvinutý tak, aby vyhral preteky v akejkoľvek kategórii – od klubových závodov až po medzinárodnú súťaž. Jeho dizajn a štýl vedie táto filozofia – každá časť a každý detail je navrhnutý s ohľadom na rýchlosť, výkon a aerodynamickú účinnosť. Je nám cťou, že bol ocenený takým prestížnym ocenením.“

Honda má v motoristickej sekcii dlhú históriu úspechov ocenení Red Dot, najprestížnejších a najvyhľadávanejších ocenení na svete. Medzi ďalšie nedávne úspechy patria ocenenia  „Red Dot: Najlepší z najlepších“ pre Hondu S2000 z roku 2001 a Civic z roku 2006 a ocenenia „Red Dot“ pre európsky Accord Tourer z roku 2008 a Insight z roku 2009.

Pod heslom „Hľadanie dobrého dizajnu a tvorivosti“ sa oceneniami dizajnu Red Dot Design Awards oceňujú diela a projekty od dizajnérov, agentúr a spoločností z celého sveta. Každoročné podujatie, ktoré sa opiera o významnú porotu viac ako 40 medzinárodných expertov, je celosvetovo uznávané ako jedno z najvyhľadávanejších ocenení za dizajn.

Zdroj: Honda

Prečítať celý text

Reklama