/
/
/
FORD OSLAVUJE VÝROBU 10 MILIÓNTEHO MUSTANGU

FORD OSLAVUJE VÝROBU 10 MILIÓNTEHO MUSTANGU

Reklama

Spoločnosť Ford oslavuje výrobu svojho 10 miliónteho Mustangu, najpredávanejšieho športového automobilu Ameriky za posledných 50 rokov a najpredávanejšieho vozidla na svete tri roky po sebe. 10 miliónty Ford Mustang je technicky vyspelý kabriolet modelového ročníka 2019 s označením GT, motorom V8 s výkonom 460 koní a šesťstupňovou manuálnou prevodovkou v bielom odtieni Wimbledon White. Vozidlo je vybavené najmodernejšími asistenčnými technológiami pre vodiča a vyrába sa v montážnom závode spoločnosti Ford v meste Flat Rock v americkom štáte Michigan. Prvý sériový Mustang (VIN 001) vyrobený v roku 1964 bol rovnakej farby a išlo o model s trojstupňovou manuálnou prevodovkou a motorom V8 s výkonom 164 koní. „Mustang je srdcom a dušou tejto spoločnosti a je obľúbený na celom svete,“ uviedol Jim Farley, prezident pre globálne trhy v spoločnosti Ford Motor Company. „Keď vidím Mustang jazdiť po ulici v Detroite, Londýne alebo Pekingu, zažívam rovnaké vzrušenie, ako keď som si kúpil svoje prvé auto, Mustang kupé z roku 1966, na ktorom som ako tínedžer prešiel celú krajinu.“

2019 Ford Mustang Bullitt

Automobilka Ford si tento míľnik pripomenie oslavami pre zamestnancov vo svojej centrále v Dearborne a v americkom montážnom závode vo Flat Rocku. Ich súčasťou bude prelet troch stíhacích lietadiel P-51 Mustang z obdobia 2. svetovej vojny a jazda vozidiel Mustang vyrábaných počas viac ako 50 rokov z Dearbornu do Flat Rocku, kde sa model Mustang v súčasnosti vyrába. Počas 54-ročnej histórie svojej výroby sa Mustang vyrábal tiež v San José v Kalifornii, v Metuchene v New Jersey a v pôvodnom výrobnom závode modelu Mustang v Dearborne v štáte Michigan.

Najpredávanejší športový automobil

Mustang je najpredávanejší športový automobil Ameriky za posledných 50 rokov, podľa analýzy, ktorú spoločnosť Ford uskutočnila na základe súhrnných údajov agentúry IHS Markit o registráciách nových vozidiel v celých Spojených štátoch za obdobie od roku 1966 do roku 2018 vo všetkých segmentoch športových vozidiel. Od roku 2015, keď sa tento kultový model začal prvýkrát predávať v Európe, tu z neho automobilka Ford predala viac ako 38 000 kusov. Minulý rok predaj modelu Mustang prekonal Porsche 911 na 13 európskych trhoch, vrátane Veľkej Británie a Španielska. Päť hlavných európskych trhov z hľadiska predaja modelu Mustang v roku 2017 boli Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko, Belgicko a Švédsko.

Lepší než kedykoľvek predtým

Najnovší Ford Mustang ponúka viac technológií, vzrušujúcejší výkon a viac možností osobného prispôsobenia než kedykoľvek predtým. Nový Ford Mustang sa môže pochváliť športovejším zovňajškom a luxusným interiérom s materiálmi mäkkými na dotyk a digitálnym združeným prístrojom s uhlopriečkou 12 palcov. Spomedzi vylepšených pohonných jednotiek môžeme uviesť napríklad 5,0-litrový motor V8 s výkonom 450 koní od spoločnosti Ford v kombinácii s 10-stupňovou automatickou prevodovkou, s ktorými vozidlo zrýchli z 0 na 100 km/h už za 4,3 sekundy, pričom dosahuje spotrebu paliva 12,1 l/100 km a emisie CO2 na úrovni 270 g/km.* Voliteľná šesťstupňová manuálna prevodovka je vybavená novou technológiou vyrovnávania otáčok od spoločnosti Ford, ktorá zaručuje hladšie a rýchlejšie podraďovanie sprevádzané športovým zvukom motora.

Medzi pokročilé jazdné technológie patrí nastaviteľné zavesenie kolies MagneRide®, voliteľné jazdné režimy a nový výkonný výfukový systém s aktívnym ventilom, ktorý poskytuje inovačný režim „Good Neighbour“ určený na jazdu skoro ráno a neskoro večer. Medzi nové asistenčné systémy pre vodiča patrí systém prevencie nárazov s funkciou rozpoznávania chodcov a asistent pre udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu.

Automobilka Ford navyše začiatkom tohto roka predstavila novú špeciálnu edíciu Ford Mustang Bullitt na oslavu 50. výročia legendárneho filmu spoločnosti Warner Bros., ktorý poháňa vylepšený 5,0-litrový motor V8. Ford Mustang sa v súčasnosti dostal do svoje šiestej generácie. Okrem vedúceho postavenia modelu z hľadiska predaja sa stránka Mustangu na Facebooku môže pochváliť väčším počtom „lajkov“ než ktorákoľvek iná značka vozidla.

Zdroj: Ford

Prečítať celý text

Reklama