/
/
/
F-TYPE SA PREDSTAVÍ NA AUTOSALÓNE V PARÍŽI

F-TYPE SA PREDSTAVÍ NA AUTOSALÓNE V PARÍŽI

Reklama

Jaguar F-TYPE, nový dvojmiestny športový automobil , zažije 27. septembra svoju svetovú premiéru na
autosalóne v Paríži, už v podobe určenej pre sériovú výrobu.

Adrian Hallmark, generálny riaditeľ Jaguar Cars, povedal:

„Predstavenie modelu F-TYPE v Paríži bude vskutku významný deň v histórii automobilky Jaguar, pretože predznamenáva návrat spoločnosti na trh športových automobilov – trh, ktorý kedysi pomohla vytvoriť.

„Rovnako ako to dokázali už jeho športoví predchodcovia vo svojej dobe, aj model F-TYPE otvorí nové dimenzie a preukáže jazdné vlastnosti hodné pravého ‚superšportu?, a zároveň zviditeľní revolučné konštrukčné technológie Jaguar a špičkový svetový dizajn tejto značky. Ďalšia vetva rodokmeňa športových vozidiel Jaguar čoskoro uzrie svetlo sveta.“

Jaguar F-TYPE bude uvedený na trh vo verzii kabriolet s možnosťou výberu spomedzi troch zážihových motorov, nového 3,0-litrového preplňovaného motora V6 s výkonom 340 k alebo 380 k a nového agregátu odvodeného od súčasného 5,0-litrového preplňovaného motora V8. Všetky sa budú kombinovať s pohonom zadných kolies a osemstupňovou prevodovkou a budú disponovať aj technológiou Stop/Start.

Program testovania prototypov

Po verejnej jazde „zamaskovaného“ vozidla F-TYPE na podujatí Goodwood Festival of Speed v júni tohto roku pokračovalo testovanie prototypov na miestach s drsnými klimatickými podmienkami.

Uskutočnilo sa viac ako pol milióna samostatných analýz konštrukčného riešenia modelu F-TYPE , čo zahŕňalo 10 miliónov hodín spracovávania počítačovým procesorom, výsledkom čoho bolo viac ako 300 TB dát. Ak by sa rovnaký počet pilotných konštrukčných analýz vykonával fyzicky na reálnych vozidlách, množstvo vyrobených prototypov modelu F-TYPE by kompletne zahltilo väčšinu diaľničnej siete vo Veľkej Británii, len s minimálnym voľným priestorom medzi jednotlivými vozidlami.

Výsledkom celej takejto virtuálnej konštruktérskej práce je, že inžinieri Jaguar sa v súčasnosti môžu zameriavať na zdokonaľovanie jazdných vlastností prototypov, aby sériovo vyrábaný model F-TYPE odmenil svojich majiteľov tým pravým pôžitkom zo športovej jazdy.

Ian Hoban, produktový riaditeľ Jaguar, uviedol:

„Keď pracujete na športovom modeli Jaguar, očakávania svetovej verejnosti sú priam obrovské. Veľmi nás teší, ako sa nám podarilo preniesť jednotlivé atribúty vozidla z fázy virtuálnych simulácií, ktoré sme uskutočnili, až do jeho fyzickej podoby.

Momentálne sa snažíme doladiť detaily a nazbierať ešte zopár posledných kladných bodov – teda dodať vozidlu akýsi reálny nádych výnimočnosti, ktorý je výsledkom práce testovacieho tímu Jaguar – a vďaka ktorému sa úžasné športové auto stáva skutočným unikátom.“

Fotogaléria

Prečítať celý text

Reklama