6.9 C
Bratislava
nedeľa, 14 apríla, 2024
Reklama

Európska premiéra nového modelu Lexus LS

Odporúčame

  • Najnovšie vývojové štádium vlajkovej lode značky Lexus
  • Transformácia v plynulom výkone systému viacstupňového hybridného pohonu modelu LS 500h – pri jazde v meste aj na dlhé vzdialenosti – prostredníctvom vylepšeného riadenia hybridného akumulátora
  • Použitie nových technológií prináša ešte väčšiu kultivovanosť, komfort a bezpečnosť
  • Plne automatizovaný moderný systém na podporu parkovania Advanced Park s pamäťovou funkciou
  • Integrácia smartfónu pomocou funkcií Apple CarPlayTM*1 a Android AutoTM*1
  • Prvé použitie novej technológie lakovania karosérie a farby Lunar Silver ponúka nápadnejší odtieň a zvýrazňujúce efekty
  • Bohato a do detailov vycibrený interiér ovplyvnený tradičnými japonskými remeselnými technikami zdobenia

V dnešnej európskej premiére značka Lexus odhaľuje svoj nový modernizovaný sedan LS, pričom predstavuje nové technológie, výbavu a dizajnové prvky, ktoré posilňujú jeho postavenie ako vlajkovej lode značky. Nový model sa predstaví pred spustením jeho predaja v Európe na konci roka 2020.
Prezident spoločnosti Lexus International vyhlásil: „Pri vývoji nového modelu LS sme sa usilovali o ďalší vývoj výnimočnej tichosti a pohodlia, ktoré tento model neustále sprevádzajú už od jeho prvej generácie a sú východiskovým bodom značky Lexus.“

Vyšší výkon, ešte plynulejšia jazda
Vrcholná plynulosť, kultivovanosť a hladký výkon modelu LS 500h dosiahli ešte vyššiu úroveň vďaka technickým revíziám, ktoré posilňujú prínos lítium-iónového vysokonapäťového akumulátora.
Pri vykonávaní zmien sa automobilka Lexus zamerala na zlepšenie jazdných vlastnosti vozidla zvýšením úrovne podpory, ktorú akumulátor poskytuje elektromotoru, a zväčšením jeho prevádzkového rozsahu. Dôraz sa kládol na kvalitu prežívanú počas „normálnej“ jazdy, ktorá predstavuje približne 90 % času stráveného na ceste, keď vodič iba mierne stláča plynový pedál a vzniká iba nízke preťaženie.
V dôsledku zmien stačí na zrýchlenie vynaložiť menšie úsilie: akcelerácia je plynulejšia a priamočiarejšia, pričom zachováva vozidlo stabilné a potláča preťaženie. To prispieva k pohodlnejšej jazde v meste, avšak prináša to výhody aj pri jazde po kľukatých cestách alebo počas rozbiehania na svahu smerom do kopca. Na plynulý a rýchly pohyb dopredu úplne stačí len jemné stlačenie plynového pedála.
Vďaka hybridnému akumulátoru zohrávajúcemu významnejšiu úlohu dokáže motor pracovať pri nižších otáčkach, čo prispieva k ešte tichšiemu chodu, napríklad pri opätovnom naštartovaní motora po dobe jazdy v režime elektrického vozidla (EV).

Motor V6 s dvomi turbodúchadlami
Výkon zážihového motora V6 s dvomi turbodúchadlami, ktorým je vybavený model LS 500 dostupný na trhoch východnej Európy, bol vylepšený pomocou prepracovanej schémy radenia 10-stupňovej automatickej prevodovky. Nastavenie riadenia vstrekovania paliva a nový dizajn okraja na vrchnej ploche piestov zabezpečujú bohatú zmes vzduchu a paliva okolo žeraviacich sviečok a zníženú hlučnosť – najmä vtedy, keď je motor studený.

Jazdný komfort
Docielenie najlepšieho možného jazdného komfortu vždy bolo a je zásadným kritériom kvality pre model LS a jeho najmodernejšie prepracované verzie, pričom v záujme dosiahnutia zlepšení sa automobilka Lexus zaoberala výkonom pneumatík, adaptívnym odpružením (AVS), priečnymi stabilizátormi a dokonca aj konštrukciou sedadiel.
Čo sa týka pneumatík, bola znížená vertikálna tuhosť ich bočníc bez ohrozenia ich run-flat schopnosti (schopnosti núdzového dojazdu), a to s cieľom dosiahnutia pohodlnejšej jazdy.
Systém AVS profituje z nového lineárneho solenoidu a rozšírenej dráhy toku vnútri regulačného ventilu. Tým sa zväčšuje premenlivá šírka tlmičov, čo ponúka lepší výkon pri jazde na nerovných povrchoch. Okrem zvýšeného komfortu to podporuje lepšiu odozvu na riadenie a stabilitu vozidla. Nastavením tuhosti priečnych stabilizátorov sa dosiahol lepší prenos zaťaženia pri nakláňaní vozidla – v záujme čo najpohodlnejšej polohy karosérie počas jazdy v zákrute – a udržiavanie vozidla v dráhe, ktoré presnejšie zodpovedá zámerom vodiča.
Pre pohodlie zažívané vodičom a spolujazdcami je kľúčová kvalita sedadiel, preto automobilka Lexus vykonala zmeny zahŕňajúce nové uretánové čalúnenie sedadiel, dodatočnú mäkšiu vrstvu navrchu výplne sedacej časti a hlbšie švy medzi sedacou časťou/operadlom a bočným vedením sedadla. Výsledkom je viac pohodlia, menej vibrácií a lepšie udržanie tela.

Plne automatizovaný systém Advanced Park
Pri vychádzaní z parkovacieho miesta vynakladá Lexus všetko úsilie pomocou svojho plne automatizovaného moderného systému na podporu parkovania Advanced Park, ktorý sa prvýkrát objavil na novom modeli LS 500h. Je to tiež prvý systém automobilky Lexus a prvý v segmente luxusných vozidiel, ktorý má pamäťovú funkciu, ktorá rozpozná a uloží podrobné informácie o miestach pravidelne využívaných vodičom, vďaka čomu ešte viac uľahčuje proces parkovania.
Ovládaním riadenia, plynu, bŕzd a prevodovky s cieľom vykonať bezpečné a presné manévre, systém zachádza ešte ďalej ako ktorákoľvek predchádzajúca technológia parkovacej asistencie. Okrem toho, že je plynulý a presný, pracuje rýchlo – čas vykonania parkovacieho manévru je rýchlejší než u konkurenčných systémov.
Po zastavení vozidla povedľa parkovacieho miesta vodič aktivuje systém, ktorý následne použije sonary bezpečnej vzdialenosti a kameru funkcie panoramatického sledovania situácie v okolí vozidla (Panoramic View Monitor) na získanie 360-stupňového prehľadu o priestore a akýchkoľvek prekážkach. Automaticky vypočíta najefektívnejší a najbezpečnejší parkovací manéver, pričom obmedzuje rýchlosť vozidla, keď je bezpečná vzdialenosť malá. Živý obraz a prehľadná grafika na centrálnej obrazovke neustále informujú vodiča o dráhe vozidla a akýchkoľvek prekážkach.
Systém bude tiež fungovať bez ohľadu na to, či je miesto vyznačené čiarami, a aj vtedy, ak pri danom mieste nie sú žiadne susedné vozidlá.

Nové technológie pre bezpečnosť a na podporu vodiča
Nový model LS využíva nové technológie na zaistenie vyššej úrovne bezpečnosti a podpory vodiča. Prevzatím systému adaptívnych diaľkových svetiel (AHS) typu BladeScan™ ide v šľapajách modelu Lexus RX. Pri tomto systéme zrkadlo rotujúce vysokou rýchlosťou premieta svetlo z LED diód s cieľom poskytnúť neprerušované a kvalitné osvetlenie širšieho priestoru než je tomu u súčasných štandardných LED systémov.
Prichádza tiež s novým digitálnym vnútorným spätným zrkadlom, ktoré ukazuje obraz v reálnom čase zo zadnej parkovacej kamery. Znamená to, že výhľadu nebránia opierky hlavy alebo pasažieri a je jasnejší pri jazde v nočnej dobe a vlhkom počasí. Vodič môže prepnúť z optického skla na digitálny displej a pomocou dotykových ikon pozdĺž dolného okraja zrkadla nastaviť jas obrazu, prípadne pomocou ikon nahor/nadol a doprava/doľava nastaviť mierku.
Ďalšie vylepšenia zahŕňajú funkciu detekcie chodcov – v rámci systému panoramatického sledovania situácie v okolí vozidla (Panoramic View Monitor) s 360-stupňovým prehľadom – a tiež dodatočný pomocný motor na napnutie bezpečnostných pásov (okrem predpínačov) v prípade, ak predkolízny bezpečnostný systém (PCS) vyvolá núdzové brzdenie pred bezprostredne hroziacou zrážkou.

Nový multimediálny systém a zdokonalené ovládacie rozhranie HMI
Nový model LS využíva multimediálny systém najnovšej generácie od spoločnosti Lexus, ktorý ponúka zvýšenú funkčnosť a zdokonalené ovládacie rozhranie HMI pre jednoduchú a intuitívnu obsluhu.
Systém sa ovláda pomocou novej 12,3-palcovej dotykovej obrazovky umiestnenej na vrchu prístrojovej dosky, pričom je bližšie a naklonená smerom k vodičovi. To znamená, že leží v prirodzenom dosahu ľudí rôznej výšky a telesnej konštrukcie. Jej poloha tiež neruší výhľad vodiča pozdĺž spodného okraja čelného skla.
Medzi funkcie teraz patrí jednoduchá integrácia smartfónu prostredníctvom systémov Apple CarPlay™*1 a Android Auto™*1, ktoré pomocou multimediálnej dotykovej obrazovky vozidla*2 umožňujú prístup k obľúbeným aplikáciám, čo sa týka navigácie, zábavy a odosielania správ.
Systém Android Auto umožňuje využívať aplikácie Google Assistant a Google Maps*1 a získavať na mieru prispôsobené informácie na základe kalendára, predchádzajúcej činnosti a zaužívaných preferencií používateľa.
Systém Apple CarPlay poskytuje používateľom prístup k dôverne známemu rozhraniu z ich zariadenia iPhone®*1cez multimediálny displej vozidla. Pripojením zariadenia iPhone možno získať smery ciest, uskutočňovať hovory, odosielať a prijímať textové správy prostredníctvom funkcie Siri® a získať prístup k aplikáciám Spotify, Audible a podcastom Apple.
Funkcie dotykovej obrazovky zahŕňajú aj nový vyvolávací spínač na poskytnutie okamžitého prístupu k často používaným ovládacím prvkom, ako je napr. nastavenie sedadiel a vyhrievanie volantu.
Pomocné spínače na volante majú odteraz jednotnú čiernu úpravu, pričom dostali nový tvar pre jednoduchšie a intuitívne používanie. V záujme dosiahnutia jednotnejšieho vzhľadu interiéru dostal nové čierne prevedenie Piano Black aj panel klimatizácie.

Dizajn exteriéru
Automobilka Lexus vykonala na modeli LS zmeny štýlu exteriéru, pričom sa zamerala na detaily, ktoré vyzdvihujú vyjadrenie sily dizajnu.
Predný nárazník dostal nový tvar a vnútorné plochy charakteristickej vretenovej mriežky chladiča majú novú tmavú metalickú úpravu. Svetlomety boli tiež modernizované na úzke trojité projekčné jednotky obsahujúce nové adaptívne diaľkové svetlá (AHS) typu BladeScan™ (podrobnejšie informácie nájdete vyššie) a denné prevádzkové osvetlenie v úprave vyjadrujúcej motív „L“. 20-palcové zliatinové disky v novej kontrastnej čiernej a žiarivej strojovo opracovanej úprave sú dostupné pre modely so stredným a vyšším stupňom výbavy.
Malé vedľajšie mriežky v spodnom nárazníku boli posunuté smerom von a majú hranatejší tvar, čím zdôrazňujú šírku a proporcie vozidla. Tento detail je ešte umocnený pri verzii LS F SPORT, kde sa mriežky odteraz tiahnu cez roh nárazníka. Verzia F SPORT sa navyše vyznačuje vnútornou mriežkou s novou čiernou úpravou s nízkym leskom, diskami v čiernej farbe nanesenej naprašovaním a s čiernymi stredovými krytmi, pričom zadné kombinované osvetľovacie jednotky dostali ozdobné lišty v čiernej farbe Piano Black.

Nová pokroková povrchová vrstva laku
Automobilka Lexus skúmala nové možnosti v oblasti lakovania karosérie s cieľom vytvoriť lak Lunar Silver, ktorý zreteľne odhaľuje kontúry karosérie prostredníctvom kontrastných žiarivých svetelných efektov a hlbokého tieňovania. Celkový dojem tohto laku ešte umocňuje jeho spojenie s remeselne vyrobenou vnútornou výzdobou v čiernom a striebristom prevedení v rámci novej verzie interiéru Nishijin & Haku (pozrite si podrobnejšie informácie uvedené nižšie).
Na zhutnenie laku do vrstvy hrúbky iba jedného mikróna bola použitá sonická technológia. To znamená, že v laku obsiahnuté čiastočky hliníka sú natlačené hustejšie a sú jednotnejšie zarovnané, aby zabezpečili dokonalú povrchovú úpravu so zrkadlovým leskom. Na dosiahnutie týchto výsledkov musí byť povrch základného laku a vrstiev podkladového a priehľadného laku nanesený čo najhladšie.

Remeselne vyrobené interiérové detaily
Dizajn značky Lexus ponúka mnohé moderné interpretácie tradičných japonských ozdobných umeleckých techník a estetiky. Pre nový model LS spojila dve starodávne techniky s cieľom vytvoriť neobyčajné nové interiérové detaily.
Voliteľné obloženie Nishijin & Haku pre panely dverí splieta dohromady čiernu a striebristú farbu do organického vzoru inšpirovaného vlnami trblietajúcimi sa v mesačnom svite. Aplikácia techník tkania a kovotepectva je „simuláciou“ – japonským umením používania odlišných materiálov na vyjadrenie krásy a povahy prirodzeného sveta.
Technika Nishijin má korene v materiáloch vytvorených pre japonskú aristokraciu. Kovová fólia sa natiahne na papier „waši“ a nareže sa na tenké pásiky, aby sa vytvorilo ploché vlákno, z ktorého sa tkaním vyrába organický vzor, v ktorom striebristé vlákna vytvárajú efekt trblietajúcich sa vĺn. Táto technika je použitá na paneloch dverí nového modelu LS, kde dokonale ladí s obložením kľučiek dverí, ktoré je vytvorené technikou Haku. Haku je tradičné remeslo staré vyše 400 rokov, pri ktorom sa kovová fólia sploští na hrúbku jedného až dvoch mikrónov. Do nového modelu LS ju ručne aplikujú majstri remeselného umenia Takumi. Má decentný lesk evokujúci mesačný svit.
Pri výrobe nového ozdobného obloženia Laser Cut Special Ash Open Pore sa používa prírodne drevo, ktoré sa zafarbí na čierno, aby sa odkryla jeho výrazná kresba. Tým sa vytvorí ostrý kontrast so striebristou kovovou vrstvou pod ním, ktorá sa odkryje vysoko odborným procesom laserového rezania.

Zdroj: Lexus

Reklama