6.9 C
Bratislava
sobota, 24 februára, 2024
Reklama

Concept Coupé SUV ako predobraz športového kupé najvyššej úrovne

Odporúčame

Mercedes-Benz dvíha so štúdiou Concept Coupé SUV latku na novú, vyššiu úroveň – a to v plnom zmysle slova hneď viacnásobne. Výnimočne športová štúdia presviedča ako typický zástupca tradičného kupé Mercedes-Benz plynulou bočnou líniou, natiahnutou kabínou Greenhouse a príznačnou maskou chladiča s centrálnou chrómovou lamelou. Concept Coupé  SUV so svalnatými blatníkmi, veľkými výrezmi na kolesách, mohutnými 22-palcovými kolesami, vysokou líniou okien a vzdušnou svetlou výškou pritom stojí nad vecou.

Na vyššej úrovni sa pohybuje aj dynamika jazdy na vozovke. A to nielen vďaka vzduchovému pruženiu, ale aj kvôli tu demonštrovanému prepojeniu hnacieho mechanizmu, podvozku a interiéru. Variabilná regulácia dynamiky jazdy „Dynamic Select Control“ ponúka štyri podstatne rozdielne jazdné programy a individuálne programovateľné nastavenia.

Zmyselné ako kupé – vizionárske ako SUV!,

týmito výstižnými slovami načrtol Gorden Wagener, šéf dizajnu Mercedes-Benz, fyziognómiu Concept Coupé SUV.

Štvordverové kupé s pohonom všetkých kolies je dlhé takmer päť metrov a svojimi širokými ramenami a zvýraznenými podbehmi kolies dosahuje šírku cez dva metre. Pritom mu postačuje výška okolo 1,75 metra a ukazuje typickú, sploštenú strešnú líniu športového kupé.

Concept Coupé SUV nadchýna mimoriadnymi proporciami a pritom perfektne interpretuje našu reč tvarov typickú pre kupé značkyMercedes-Benz. Svojou suverénnou športovosťou predstavuje moderný luxus a estetickú požiadavku zmyselnej čistoty,

pokračuje Gorden Wagener.

Bezrámové bočné okná perfektne dopĺňajú charakter vozidla, rovnako ako úplne zapustené kľučky dverí a dodatočne podčiarkujú charakter kupé. Už tradične očaruje Concept Coupé SUV ako všetky štúdie nedávnej minulosti v lakovaní „ALU-BEAM“ – reminiscencia na rovnako technicky smerodajné strieborné šípy z tridsiatych a päťdesiatych rokov.
Vzpriamená športová maska s lamelou, orámovaná trojrozmerne vypracovanými, modernými viaclúčovými svetlometmi  výlučne s technikou LED, je najdôležitejší prvok predku s krátkym atraktívnym previsom. Softcubes dominujú vložke masky chladiča a smerom dopredu sklonená kapota motora s prelismi (powerdomes) typickými pre Mercedes podčiarkujú zaradenie Concept Coupé SUV do radu výnimočne športových modelov Mercedes-Benz. Decentné upozornenie na dedičný faktor SUV dodávajú harmonicky vsadené a osvetlené bočné prahy dverí, ktoré pripomínajú stúpačky klasického SUV alebo terénneho vozidla. Smerodajné v najlepšom zmysle slova boli smerové svetlá vždy, u Concept Coupé SUV však v novom tvare. Ukazovatele smeru jazdy pracujú s digitálnym pohyblivým svetlom, ktorého svetelné body sa pohybujú vždy zvnútra smerom von a tým hneď dvojnásobne osvetľujú zmenu smeru.

Vydarené ukončenie: zadná časť vozidla podľa vzoru kupé Triedy S

Príslušnosť Concept Coupé SUV do rodiny kupé podčiarkuje aj tvar zadnej časti vozidla so svojou jasnou dizajnérskou líniou vypožičanou z Triedy S kupé, kde sa prvýkrát predviedla, a v budúcnosti ju budú nasledovať všetky modely kupé Mercedes-Benz. K štýlovým charakteristikám pritom patrí úzky svetelný pás v zadnej časti vozidla s trojrozmernou optikou podobnou rubínom a tabuľka s evidenčným číslom odsunutá do nárazníka. Ďalší znakom, ktorý už generácie charakterizuje všetky veľké kupé Mercedes-Benz: typický tvar zadného okna zaobleného v hornej časti. Ako decentný citát SUV platí štýlová ochrana spodnej časti vozidla s integrovanými výfukmi dvojvetvovej výfukovej sústavy. Tu dominuje, rovnako ako pri integrovaných kľučkách dverí, bočných prahoch, predných vstupoch vzduchu alebo obrube kabíny Greenhouse, leštený hliník. Široké, navonok lícujúce 22-palcové kolesá s pneumatikami s rozmermi 305/45 R 22 umožnia, aby vozidlo stálo pevne na vozovke a nepripustia žiadne pochybnosti o obľúbenosti Concept Coupé SUV: progresívna štúdia už na prvý pohľad signalizuje svoje športovo-dynamické ambície.

Haute Couture: paleta kupé Mercedes-Benz

Objavovanie nových rodín  modelov alebo tried vozidiel patrí už tradične k silným stránkam Mercedes-Benz, vynálezcu automobilu. To je zrejmé hlavne v histórii kupé, a to špeciálne v nedávnej minulosti. Modely ako štvordverové kupé alebo Shooting Brake Triedy CLS vytvorili nielen celkom nové triedy vozidiel, ale aj natrvalo ovplyvnili  politiku modelov presahujúcu výrobcu, stali sa vzorom pre mnohých napodobňovateľov a dosiahli výnimočný úspech predaja. Niečo podobné platí pre Triedu CLA, ktorá preniesla úspech CLS do kompaktnej triedy a rovnako sa teší mimoriadnej obľube u zákazníkov. S modelom Concept Coupé SUV sa teraz Mercedes-Benz vydáva na podobnú cestu. Štúdia dôsledne sleduje myšlienku kupé v rámci sveta SUV a názorne predvádza, ako by mohlo vyzerať štvordverové sériové kupé s pohonom všetkých kolies.

Concept Coupé SUV – pilotný projekt pre nový svet SUV

Už aj kompaktný multitalent GLA preniesol reč tvarov kupé v náznakoch do formátu SUV, a tým prvýkrát naznačil novú líniu SUV Mercedes-Benz, ktorú teraz Concept Coupé SUV  demonštruje v dokonalosti. S týmto koncepčným vozidlom objasňuje Mercedes-Benz možné rozšírenie doteraz jednotnej rodiny terénnych vozidiel SUV:

  • Concept Coupé SUV znázorňuje možnosti skôr športovo-dynamickej línie určenej na cesty.
  • Rodiny modelov GLA-, GLK-, M-, GL- a Triedy G sú zástupcami všestrannej a suverénnej línie určenej do terénu.

Z toho vyplývajú výhody pre zákazníka, pretože si môže účelovo vybrať vhodné vozidlo podľa svojho vlastného želania a požiadaviek.

Zdroj: Mercedes-Benz

Reklama