6.9 C
Bratislava
nedeľa, 29 januára, 2023
Reklama

C 450 AMG 4MATIC: Druhý športový model AMG so šesťvalcom

Odporúčame

Driving Performance – prísľub značky AMG a typické charakterové vlastnosti sú teraz dostupné pre širšiu cieľovú skupinu. Značka orientovaná na výkon a športové vozidlá značky Mercedes-Benz s novým modelom C 450 AMG 4MATIC rozširuje svoje portfólio produktov o ďalšiu ponuku nových športových modelov AMG. V rámci svojho atraktívneho vstupu do sveta AMG kombinuje model C 450 AMG 4MATIC šesťvalcový motor s objemom 3,0 litra s dvomi turbodúchadlami a s výkonom 270 kW (367 k), stály pohon všetkých kolies Performance a prepracovanejšiu technológiu podvozka, ktorá bola prevzatá z modelu C 63 od značky Mercedes-AMG. Výsledok: fascinujúci jazdný výkon Driving Performance a emócie typické pre túto značku. Nový športový model AMG je dostupný ako sedan aj ako kombi a ešte viac zatraktívňuje ponuku vozidiel v rámci portfólia Triedy C. Uvedenie modelu C 450 AMG 4MATIC na trh začne v polovici roka 2015.

Nové športové modely AMG sa vyznačujú presvedčivou základnou charakteristikou produktu. Charakteristický Styling AMG už na prvý pohľad prezrádza príslušnosť vozidla k rodine modelov značky Mercedes-AMG. Ďalšiu indíciu novej stratégie modelov nájdeme v podobe špeciálnej plakety AMG na prednom blatníku. Športové modely AMG z pohľadu techniky dokonalým spôsobom spĺňajú vizuálny prísľub športového charakteru prostredníctvom výkonného pohonu, sériového pohonu všetkých kolies s rozdelením sily s dôrazom na zadnú časť vozidla, a tiež prostredníctvom prepracovaných riešení podvozka.

Po boku modelu GLE 450 AMG kupé značky Mercedes-Benz je model C 450 AMG 4MATIC druhým variantom novej modelovej ofenzívy. V budúcnosti budú nasledovať ďalšie emocionálne príťažlivé športové modely AMG.

Tobias Moers, predseda obchodného vedenia Mercedes-AMG GmbH: „V podobe modelu C 450 AMG predstavujeme druhé športovo emocionálne vozidlo z našej novej produktovej línie. Je kombináciou sily výkonného šesťvalcového motora s dvomi turbodúchadlami s vysokou emocionálnosťou a zakladá sa na technickej DNA nového modelu C 63. S novými športovými modelmi vytvárame novú presvedčivú ponuku pre našich zákazníkov: technológia športového vozidla a fascinujúci svet pretekárskeho športu sa stávajú dostupnejšími a oslovujú širší okruh zákazníkov.“

Autentická dynamika jazdy vďaka typickej DNA z dielne AMG

Nový model C 450 AMG 4MATIC je založený na najsilnejšom sériovom modeli Triedy C – C 400 4MATIC. Inžinieri z technickej stránky prepracovali nový športový model AMG v mnohých oblastiach. Cieľom je vysoká, autentická dynamika jazdy, ktorá sa riadi modelom Mercedes-AMG C 63. Na dosiahnutie tohto cieľa inžinieri prevzali množstvo komponentov podvozka najvyššieho modelu s osemvalcovým motorom. Aj v použití systému riadenia motora a prevodovky vodič pociťuje DNA modelu C 63. Na každom kilometri sa agilita a športový charakter prejavujú na intenzívnom pôžitku z jazdy v modeli C 450 AMG 4MATIC.

Nový šesťvalcový motor s objemom 3,0 litra a dvomi turbodúchadlami patrí do rodiny motorov BlueDIRECT od značky Mercedes-Benz. Ďalším vývojom vrátane prispôsobenia plniaceho tlaku zvýšili inžinieri AMG výkon a krútiaci moment. Šesťvalcový motor s výkonom 270 kW (367 k) a krútiacim momentom 520 Nm stanovuje nové štandardy vo svojom segmente – to je zrejmé už pri pohľade na presvedčivé jazdné výkony: zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 4,9 sekúnd (kombi: 5,0 sekúnd) podčiarkuje športový temperament modelu C 450 AMG 4MATIC. Nový najvyšší model so šesťvalcovým motorom určuje najvyššiu pozíciu v konkurenčnom prostredí vďaka kombinovanej spotrebe paliva 7,6 litra na 100 kilometrov a emisiám CO2 178 gramov na kilometer (kombi: 7,7 litra a 180 g CO2 na km).

Suverénny a dynamický: možnosť individuálneho výberu

Vďaka plnému priebehu krútiaceho momentu sa nový športový model AMG prejavuje agilne, priamo a dynamicky. Vodič môže pomocou rôznych zladených jazdných programov, špecifických pre AMG, prispôsobiť charakter modelu C 450 AMG 4MATIC svojim osobným želaniam: k dispozícii má režimy „Eco“, „Comfort“, „Sport“ a „Sport Plus“, ako aj režim „Individual“. Jazdné programy upravujú podvozok, riadenie a hnacie ústrojenstvo podľa želania a dajú sa pohodlne zvoliť prepínačom DYNAMIC SELECT AMG umiestneným naľavo od dotykového poľa.

Najmä program „Sport Plus“ presviedča dynamikou typickou pre AMG a zvyšuje emocionálnosť: čiastočné zatemnenie valcov pri zmene prevodového stupňa prostredníctvom krátkeho a presne určeného oneskorenia zapaľovania a vstrekovania pri plnom zaťažení urýchľuje priebehy radenia –
to vodič zažije aj zvukovo. Patrí k tomu emocionálny prejav funkcie medziplynu pri podraďovaní na nižší stupeň a „pradenie“ v deceleračnom režime. Drsný zvuk motora – charakteristický zážitok AMG – plní podstatnú úlohu modelu so šesťvalcovým motorom: inžinieri na to vyvinuli novú športovú výfukovú sústavu s nízkym protitlakom a so zníženou hmotnosťou.

Výrazný vplyv na dojem z jazdy má aj naladenie plynového pedála: čím ďalej vodič posúva ovládač AMG DYNAMIC SELECT z polohy „Eco“ do polohy „Sport Plus“, tým spontánnejšia a dynamickejšia je odozva šesťvalcového motora s . Vodič na želanie zažije dynamiku vyvolávajúcu emócie aj pri štartovaní motora: po naštartovaní šesťvalcového motora s dvomi turbodúchadlami v jazdnom programe „Sport Plus“ otáčky rýchlo vystúpia na 2 000 otáčok a ihneď klesnú na voľnobežné otáčky. Pri štartovaní motora môže mať vodič športový alebo uvoľnený akustický zážitok podľa toho, ktorý jazdný program bol aktívny naposledy – tento program sa uloží na štyri hodiny.

Na zníženie spotreby paliva je v programe „Eco“ integrovaná funkcia ECO štart –stop a funkcia chodu pri voľnobežných otáčkach: ak vodič v rozsahu od 60 do 160 km/h presunie chodidlo z plynového pedála, otvorí sa spojka prevodovky a motor sa odpojí od hnacieho ústrojenstva. Elektronický systém zníži otáčky motora na úroveň voľnobežných otáčok a jazdný odpor sa v deceleračnom režime zníži o silu kompresie a trenia motora.

Automatická prevodovka 7G TRONIC PLUS s krátkym reakčným časom

Podľa želania a jazdného programu reaguje automatická prevodovka 7G TRONIC PLUS so suverénnym pokojom alebo maximálne spontánne. V programe „Sport Plus“ vodiča nadchne krátky reakčný čas: príkazy vodiča na zmenu prevodového stupňa sa plnia rýchlosťou blesku – hnacie ústrojenstvo reaguje spontánne a presne. Aj v tejto oblasti vývojári využili mnohé hardvérové a softvérové riešenia modelu C 63. Pomocou tlačidla M v stredovej konzole je možné vychutnať si vysokú hnaciu silu vo všetkých rozsahoch otáčok. V manuálnom režime už prevodovka 7G-TRONIC PLUS nezaraďuje vyšší prevodový stupeň samostatne, dokonca ani pri funkcii kickdown alebo po dosiahnutí hranice najvyšších otáčok motora. O radení prevodových stupňov rozhoduje len vodič podľa vlastného želania prostredníctvom páčok pod volantom.

Ďalšiu funkciu poskytuje krátkodobý program M: je kombináciou výkonu manuálnej zmeny prevodového stupňa s automatickým radením na nižšie a vyššie prevodové stupne. Vodič môže pomocou radiacich páčok kedykoľvek manuálne zaradiť nižší alebo vyšší prevodový stupeň. Ak zmena prevodového stupňa nie je potrebná, vráti sa prevodovka samostatne znovu do automatického režimu radenia po určenom čase.

Automatická prevodovka 7G TRONIC PLUS je vybavená torzným tlmičom s dvojitou turbínou s odstredivým kyvadlom, ktoré sa prispôsobuje otáčkam. Týmto riešením sa minimalizujú vibrácie a zvyšuje sa pocit pohodlia pre cestujúcich.

Športový podvozok AMG RIDE CONTROL s nezávislými nápravami a nastavovaním tlmičov

Agilita a športový charakter: vodič v novom modeli C 450 AMG 4MATIC na každom kilometri zažíva úspechy, ktoré AMG ako značka Mercedes-Benz orientovaná na športové vozidlá a výkon dosahuje v motoristickom športe už viac ako štyri desaťročia.
Základom pre tieto intenzívne zážitky je kombinácia stáleho pohonu všetkých kolies Performance a športového podvozku AMG RIDE CONTROL.
Trojstupňové nastavovanie tlmičov pochádza z najvyššieho modelu s osemvalcovým motorom Mercedes AMG C 63 a spája vysokú agilitu so suverénnou praktickosťou pri každodennom používaní.

Kľúčovou vlastnosťou športového podvozku AMG RIDE CONTROL je kombinácia osobitne vyvinutých komponentov náprav s vysokým obsahom hliníka a  elektronicky regulovaného tlmiča pruženia s trojstupňovým rozsahom nastavenia. Vodič modelu C 450 AMG 4MATIC môže stlačením tlačidla zvoliť nastavenie podvozka, ktoré mu najviac vyhovuje. Rozsah nastavení siaha od vyváženého komfortu na dlhých trasách až po maximálne športový charakter.

Špecifické technické vlastnosti športového podvozka AMG RIDE CONTROL určujú dôsledne zostavené komponenty: na zavesení kolies na prednej náprave so štyrmi ramenami boli použité samostatné strmene nápravy a nosné kĺby; všetky konštrukčné diely boli optimalizované so zreteľom na tuhosť. Priečnu dynamiku zvyšuje vysoký záporný odklon na prednej náprave a na zavesení s priestorovo uloženými ramenami na zadnej náprave. Vystuženie karosérie zlepšuje vlastnosti pripojenia, odozvu pri jazde v zákrutách a akustiku odvaľovania. Elastokinematika na obidvoch nápravách bola vo všeobecnosti dimenzovaná tuhšie. Všetky tieto opatrenia zlepšujú presnosť, agilitu a podporujú dynamiku. Vodič navyše profituje zo zníženého priečneho kolísania, vyššieho priečneho zrýchlenia, lepšej trakcie a vysokej miery neutrálnosti v hraničnej oblasti možností vozidla. Zhrnutie: model C 450 AMG 4MATIC sa na jednej strane prejavuje ako veľmi agilný športový model, na druhej strane sa optimalizované ložiská pozdĺžneho ťažného ramena a rámu trojuholníkového závesu starajú o to, aby nič neobmedzovalo komfort cestovania na dlhých trasách, ktorý je typický pre Mercedes.

Optimálna trakcia vďaka pohonu všetkých kolies Performance

Pohon všetkých kolies, známy z niektorých vysokovýkonných automobilov AMG, si našiel svoje uplatnenie aj v modeli C 450 AMG 4MATIC. Dokonalá trakcia pri zrýchľovaní účinne zamedzuje straty v dôsledku prekĺzavania. Pre ohromujúcu dynamiku jazdy prúdi 33 percent výkonu motora na prednú nápravu a 67 percent na zadnú nápravu. Rozdeľovanie momentu s dôrazom na zadnú nápravu vedie k vyššej agilite okolo vertikálnej osi vozidla. Podstatný podiel na tom má aj športovo vyladený systém ESP® vrátane asistenta dynamickej jazdy v zákrutách. Citeľný účinok pre športových vodičov: nárast priečnej dynamiky a výkonu v zákrutách na nadpriemernú úroveň.

Riadenie a brzdová sústava podporujú dynamický spôsob jazdy

Elektromechanické riadenie so športovými parametrami podporuje presné vedenie trasy a dynamický spôsob jazdy. Vynikajúca ovládateľnosť ťaží z priameho a stáleho prevodu riadenia, špecifického pre AMG, vrátane optimalizovaného zladenia a odozvy. Elektronicky regulovaná sila na otáčanie volantu sa optimálne prispôsobí aktuálnej rýchlosti vozidla. Optimálna charakteristika riadenia sa navyše navolí podľa nastaveného jazdného programu – v režime „Sport“ a „Sport+“ pre športový pocit z riadenia a dynamický štýl jazdy na cestách s množstvom zákrut alebo pre komfortné zosúladenie v režime „Eco“ alebo „Comfort“. Ďalšiu možnosť voľby poskytuje program „Individual“. V ňom sa dá kombinovať športová, tuhá charakteristika riadenia s komfortným nastavením podvozka – alebo opačne.

Športová brzdová sústava modelu C 450 AMG 4MATIC presviedča stabilným a účinným spomalením. Kompletne vetrané brzdové kotúče s priemerom 360 milimetrov vpredu a 320 milimetrov vzadu, ako aj sivé strmene bŕzd s nápisom Mercedes-Benz patria do sériovej výbavy.

Dizajnové prvky nesú typický rukopis AMG

Fascinujúci svet motoristického športu v každodennom živote – model C 450 AMG 4MATIC presne vyjadruje túto kombináciu aj svojím vzhľadom: druhý športový model AMG už pri prvom pohľade dokazuje, že patrí do jedinečnej rodiny AMG. Charakteristickými dizajnovými prvkami sú Styling AMG, disky z ľahkej zliatiny a špeciálna plaketa AMG na prednom blatníku. Zdôrazňujú pokrokovosť značky a jej orientáciu na výkon. Aj kryt motora s červenou hliníkovou vložkou opticky presadzuje silné stránky nového šesťvalcového biturba.

K Stylingu AMG patrí spojler predného nárazníka s výraznými športovými otvormi na prívod vzduchu, kosoštvorcovou mriežkou, ozdobným prvkom v striebornej chrómovej farbe, ako aj spojler zadného nárazníka s vložkou difúzora v matnej irídiovej striebornej farbe. Sedan má odtrhovú hranu umiestnenú na zadnej kapote, kombi má strešný spojler. Obidva prvky dodatočne optimalizujú povrchovú priľnavosť na zadnej náprave.

Prvky exteriéru v striebornej chrómovej farbe a vo vysokolesklej čiernej farbe dodávajú modelu C 450 AMG 4MATIC športovo expresívny charakter. Obloženie chladiča charakterizuje čierna lamela s vysokým leskom a pochrómovanou vložkou. Osobitný ráz dodáva diamantová maska chladiča. Ďalšími zaujímavými prvkami sú teleso vonkajšieho zrkadla v čiernej farbe, ako aj ozdobná spodná lišta bočných okien a lemovanie okien v čiernej farbe s vysokým leskom a dve pochrómované dvojité koncovky výfuku.

Okrem toho sa zákazník môže rozhodnúť aj pre voliteľný balík Night, v rámci ktorého dodatočne získa tepelnoizolačné tmavé tónované sklá od stĺpika B, ozdobný prvok v spojleri predného nárazníka vo vysokolesklej čiernej farbe, vložku so vzhľadom difúzora v zadnej časti v čiernej farbe s vysokým leskom, ako aj dve čierne pochrómované dvojité koncovky výfuku.

Dizajn opticky dokonale dopĺňajú disky AMG z ľahkej zliatiny s 5-lúčovým dizajnom, vysokolesklým čiernym lakom s lešteným povrchom. Na prednej náprave sú pneumatiky s rozmermi 225/45 R 18 na diskoch z ľahkej zliatiny s rozmermi 7,5 x 18, pneumatiky na zadnej náprave majú rozmery 245/40 R 18 na diskoch 8,5 x 18. Pre ďalšie individuálne stvárnenie sú na želanie k dispozícii príťažlivé disky z ľahkej zliatiny s veľkosťou 48,3 cm (19″) v rôznych dizajnoch.

Interiér s exkluzívnym, športovým nádychom

Aj v interiéri model C 450 AMG 4MATIC nadchne exkluzivitou a športovým charakterom. Príjemný pocit z dotyku použitých materiálov a kvalita spracovania vyvolávajú v cestujúcich presvedčivý pocit z hodnotného vzhľadu a emocionálny zážitok.

Čalúnenie v koži ARTICO/z mikrovlákna DINAMICA a prístrojová doska v imitácii kože ARTICO v čiernej farbe suverénne sprostredkujú športové prostredie. Koža ARTICO bola použitá aj na horných hranách obloženia dverí, lakťových opierkach, stredovej výplni dverí a stredovej konzole. Červené kontrastné ozdobné švy, bezpečnostné pásy v červenej farbe designo a čierne podlahové rohože s červeným lemom vytvárajú vzrušujúce charakteristické prvky. Prístrojová doska a svetlé hliníkové ozdobné prvky s pozdĺžnym výbrusom vložené do dverí sprostredkúvajú efektné kontrasty.

Športové sedadlá s vyhotovením špecifickým pre AMG a s príznačnou bočnou oporou poskytujú komfort na dlhých trasách a podporu pre cestujúcich pri dynamickej jazde v zákrutách. K športovej ovládateľnosti vozidla patrí multifunkčný športový volant s trojramenným dizajnom v čiernej koži napa s vencom volantu, dole splošteným. Presvedčivý pocit z dotyku a vzhľad dopĺňajú starostlivo stvárnené detaily ako červené kontrastné ozdobné švy, formovaná oblasť uchopenia, ako aj radiace páčky na volante a ozdobný kryt na volante v striebornej chrómovej farbe.

Združený prístroj má typický vzhľad v štýle AMG: tento zdroj informácií obsahuje ciferníky so športovým dizajnom „Chequered Flag“, rozsah rýchlomera do 280 km/h, červené ukazovatele rýchlomera a špecifickú typografiu.

Ďalšie prvky sériovej výbavy modelu C 450 AMG 4MATIC (výber):
• ADAPTIVE BRAKE
• ATTENTION ASSIST
• Multimediálny systém Audio 20 USB
• Asistent prevencie kolízií COLLISION PREVENTION ASSIST PLUS
• Funkcia ECO štart – stop
• Upevnenie ISOFIX na montáž detskej sedačky
• Športové pedále

Ďalšie prvky výbavy AMG za želanie (výber):
• Disky z ľahkej zliatiny s dizajnom piatich zdvojených lúčov, s titánovým sivým lakom, leštené, s pneumatikami 225/40 R 19 (vpredu) na 7,5 x 19 a 255/35 R 19 na 8,5 x 19 (vzadu)
• Disky z ľahkej zliatiny s dizajnom piatich zdvojených lúčov, s čiernym lakom s vysokým leskom, leštené, s pneumatikami 225/40 R 19 (vpredu) na 7,5 x 19 a 255/35 R 19 na 8,5 x 19 (vzadu)
• Disky z ľahkej zliatiny s mnoholúčovým dizajnom, s titánovým sivým lakom, leštené, s pneumatikami 225/40 R 19 (vpredu) na 7,5 x 19 a 255/35 R 19 na 8,5 x 19 (vzadu)
• Disky z ľahkej zliatiny s mnoholúčovým dizajnom, s čiernym lakom s vysokým leskom, leštené, s pneumatikami 225/40 R 19 (vpredu) na 7,5 x 19 a 255/35 R 19 na 8,5 x 19 (vzadu)
• Sedadlá Performance (nižšia poloha sedenia, silnejšie kontúrovaný tvar sedadiel pre zvýšenú bočnú oporu s integrovanými opierkami hlavy a plaketami AMG)
• Čalúnenie sedadiel v koži designo
• Čalúnenie sedadiel v koži Lugano
• Ozdobné prvky z uhlíkových vlákien/hliníka s pozdĺžnym výbrusom, svetlé

Intelligent Drive: bezpečnosť na najvyššej úrovni

Vyhlásený cieľ značky Mercedes-Benz: sprístupnenie bezpečnosti na najvyššej úrovni pre všetkých. Aj s touto úlohou si model C 450 AMG 4MATIC poradí, pretože preberá množstvo nových asistenčných systémov rozšírených o dôležité funkcie, ktoré sa používajú aj v Triede S. Už v sériovej výbave je vozidlo vybavené rozvinutejším systémom varovania pred únavou ATTENTION ASSIST, ako aj asistentom prevencie kolízií COLLISION PREVENTION ASSIST PLUS, ktorý napomáha predchádzaniu nehodám v dôsledku nabehnutia. Asistenčné systémy zároveň zvyšujú komfort a bezpečnosť. Už predchodca novej Triedy C urobil dojem veľmi dobrými výsledkami v oblasti pasívnej bezpečnosti. Aktuálny model ho prekonáva a stanovuje nové štandardy.

Zdroj: Mercedes-Benz

Reklama