/
/
/
BMW i Vision Dynamics. Nová podoba elektrickej radosti z jazdy

BMW i Vision Dynamics. Nová podoba elektrickej radosti z jazdy

Reklama

Iba rok po premiére vizionárskych modelov NEXT 100, zameraných na vzdialenejšiu budúcnosť, predstavila BMW Group na autosalóne IAA vo Frankfurte štúdiu, ktorá mieri do bližšej budúcnosti. BMW i Vision Dynamics je štvordverové vozidlo Gran Coupé s dojazdom 600 km, najvyššou rýchlosťou 200 km/h a zrýchlením z nuly na 100 km/h za štyri sekundy.

Je to vozidlo, ktoré ukazuje, ako sa v budúcnosti bude dať skombinovať elektrická mobilita a športová elegancia. „V BMW Group budúcnosť elektrickej mobility už nastala,“ povedal Harald Krüger, predseda predstavenstva BMW AG. „Po cestách jazdí viac našich elektromobilov ako našich tradičných konkurentov a naša ďalšia expanzia na poli elektrinou poháňaných vozidiel je súčasťou stratégie NUMBER ONE > NEXT. V roku 2025 budeme mať v ponuke 25 vozidiel s elektrifikovaným pohonom, z ktorých bude 12 čisto elektrických. Konceptom BMW i Vision Dynamics ukazujeme, ako vidíme budúci elektrický model zasadený medzi aktuálne modely i3 a i8 – bude to dynamické a progresívne štvordverové Gran Coupé. Pracujeme na elektrifikácii modelov hlavnej značky BMW a súčasne posúvame BMW aj do úplne novej dimenzie.“

BMW i posúva úroveň inovácií.

BMW i je synonymom pre vizionárske automobily a nové poňatie prémiovej mobility zameranej na trvalú udržateľnosť. „BMW i je inovačnou silou pre BMW Group,“ vysvetľuje Klaus Fröhlich, člen predstavenstva BMW AG zodpovedný za vývoj. „Práve tu sa vizionárske riešenia a koncepty budúcnosti stávajú najrýchlejšie realitou. Ale BMW i je zdrojom inovácií a podnetov aj pre naše ďalšie značky. BMW i Vision Dynamics nám umožňuje ukázať, ako by mohlo vyzerať ďalšie elektrické vozidlo BMW. Práve pretváranie koncepčných vozidiel do reality je jednou zo silných stránok BMW.“

Inšpiratívny dizajn modelov BMW i ukazuje pokrokového ducha svojej značky nielen vizuálne, ale naozaj je veľmi pokrokový. „S modelmi i3 a i8 sme navrhli revolučné vozidlo do mesta a revolučný športový automobil,“ vysvetľuje Adrian van Hooydonk, Senior Vice President BMW Group Design. „Koncept BMW i Vision Dynamics teraz ukazuje, ako je možné prepojiť elektrickú mobilitu s typickými vlastnosťami BMW: dynamikou a eleganciou. Zároveň takto ukazujeme, akým spôsobom sa môže vyvíjať ponuka modelov, rovnako ako dizajnérsky štýl BMW i.“

„Menej je viac“ – dizajnová identita BMW i.

Pohľad na koncept BMW i Vision Dynamics ukazuje ďalšiu evolúciu klasických proporcií BMW, opierajúcich sa o dlhý rázvor, plynule sa zvažujúcu strechu a krátke previsy karosérie. Tým sa dosahuje pôsobivá kombinácia elegancie a dynamiky. Siluetu zvýrazňujú veľké a jemne kontúrované plochy, čo dodáva automobilu výraz, ako by bol vytvorený z jedného kusu. Jednotlivé detaily sú navrhnuté v rámci dôrazu na minimalizáciu aerodynamického odporu. Ťažko postrehnuteľné škáry a sklá umiestnené až tesne pri povrchoch karosérie dodávajú automobilu moderný a technologicky progresívny výraz. Napätie medzi rozmernými plochami a starostlivo navrhnutými detailmi poukazuje na inovatívne technológie, použité pod vonkajším plášťom vozidla. Automobil napriek tomu pôsobí skôr decentne, než aby svoj charakter dával najavo módnymi výstrelkami. A presne tým posilňuje dizajnovú identitu značky BMW i, zhrnutú pod heslom „Menej je viac“.

https://youtu.be/9Ez0BUbEP6o

Ikonická grafika okien symbolizuje riešenie interiéru budúcnosti.
Aj napriek jemne navrhnutým plochám ukazuje grafika bočných okien konceptu BMW i Vision Dynamics jasnú príslušnosť k svojej značke. Tento dizajnérsky prvok, ktorý bol zjavný už na pôvodných konceptoch značky BMW i, pôsobí veľmi sviežim dojmom, je funkčný a súčasne dodáva vozidlu silnú identitu. Symetrický tvar zaisťuje optimálny výhľad všetkým členom posádky a dodáva vnútornému priestoru športový charakter. To je veľmi dôležitá vlastnosť pre automobily budúcnosti, najmä s ohľadom na vozidlá vybavené polo- alebo plnoautomatickými systémami riadenia. Špecifické zážitky z jazdy prináša aj priehľadný sklenený pás prepájajúci čelné a zadné okno. Aj napriek veľmi dynamickému vzhľadu pôsobí vnútorný priestor vďaka tomuto prvku veľmi vzdušným a priestranným dojmom. Pri pohľade zvonku dodáva neprerušený čierny pás strechy automobilu viac kompaktnosti.

Povedomé prvky prednej masky s novým výrazom.

Výrazné a uzavreté ľadvinky, tvoriace masku chladiča na minimalistickej prednej časti, sú nielen grafickým prvkom prepájajúcim koncept BMW i Vision Dynamics s vozidlami BMW minulosti, ale zároveň sú vyjadrením technologického pokroku a používania najmodernejších technológií. Typická maska chladiča je teraz vybavená mnohými senzormi, a stáva sa tak „inteligentným“ prvkom celého vozidla. Svetlomety pôsobivým spôsobom kombinujú tradíciu a modernu. Majú veľmi nízky tvar, ale prostredníctvom LED prvkov prinášajú nové poňatie typického prvku BMW v podobe dvojitých kruhových svetlometov na každej strane vozidla.

Dynamický výraz stabilnej zadnej časti.

Jemne navrhnuté krivky a horizontálne línie dodávajú zadnej časti príťažlivý dojem sily a výkonu. Spodná časť vozidla je výrazne širšia ako strecha, čo automobilu dodáva svalnatý výraz. Najvýraznejším prvkom zadnej časti sú novo interpretované svetlá v tvare písmena L. Sú veľmi tenké a umocňujú dojem dynamickej efektivity. Svojím tvarom zároveň podčiarkujú značnú šírku vozidla a jeho pevný postoj na ceste.

BMW i Vision Dynamics je z každého uhla pohľadu stelesnením moderny, progresivity a vzrušujúcej technickej estetiky. Ukazuje cestu, po ktorej sa BMW vydáva, a jednoznačným spôsobom ukazuje víziu budúcnosti BMW Group, ktorá spočíva v emóciami nabitej elektromobilite. BMW sa aj v budúcnosti bude zameriavať na športovo-elegantné vozidlá.

Zdroj: BMW

Prečítať celý text

Reklama