6.9 C
Bratislava
sobota, 24 februára, 2024
Reklama

BMW Group oznamuje investíciu 1,7 miliardy dolárov do výroby elektrických vozidiel na území USA

Odporúčame

BMW Group pokračuje v realizácii plánu elektromobility novou investíciou v USA, ktorá má rozšíriť závod v Spartanburgu a výrobné zázemie spoločnosti v USA. Predseda predstavenstva BMW Group Oliver Zipse oznámil investíciu vo výške 1,7 miliardy dolárov do amerických aktivít spoločnosti. Pôjde o 1 miliardu dolárov určenú na prípravu výroby čisto elektrických modelov v súčasnom americkom výrobnom závode spoločnosti v Južnej Karolíne a 700 miliónov dolárov na výstavbu novej továrne na montáž vysokonapäťových batérií v neďalekom Woodruffe v rovnakom americkom štáte. Do roku 2030 bude BMW Group v USA vyrábať najmenej šesť čisto elektrických modelov.

Oliver Zipse dnes v závode BMW v Spartanburgu oznámil dohodu o dodávkach lítium-iónových batériových článkov novej generácie od spoločnosti Envision AESC, ktorá v štáte postaví nový výrobný závod.

„Po desaťročia bol závod Spartanburg základným kameňom globálneho úspechu BMW Group. Je domovom modelov BMW X, ktoré sú mimoriadne obľúbené po celom svete. Do budúcna bude tiež hlavným motorom našej stratégie elektrifikácie a do roku 2030 tu budeme vyrábať najmenej šesť čisto elektrických modelov BMW X. To znamená: „Domov modelov X“ sa stáva tiež „Domovom batériových elektrických vozidiel“,“ povedal v stredu Zipse. „Okrem toho môžeme prezentovať princíp BMW Group označovaný ako „local for local“: naše novo vyvinuté batériové články šiestej generácie, ktoré boli špeciálne navrhnuté pre budúcu generáciu elektromobilov, budú pochádzať z Južnej Karolíny, teda z miesta, kde budú modely X elektrifikované.“

Továreň na batériové články Envision AESC v Južnej Karolíne bude zásobovať továreň v Spartanburgu

BMW Group sa snaží nakupovať batériové články pre svoje elektromobily tam, kde prebieha ich výroba. Spoločnosť našla partnera v spoločnosti Envision AESC, ktorá v Južnej Karolíne postaví novú továreň na batériové články, ktorými bude zásobovať továreň v Spartanburgu. Envision bude vyrábať novo vyvinuté okrúhle lítium-iónové batériové články, ktoré boli špeciálne navrhnuté pre šiestu generáciu technológie BMW eDrive a budú použité v budúcej generácii elektrických vozidiel. Ročná kapacita továrne na výrobu batériových článkov bude až 30 GWh.

Nový tvar batérií zvýši hustotu energie o viac ako 20 %, zlepší rýchlosť nabíjania až o 30 % a zvýši dojazd až o 30 %. Zároveň sa znížia emisie CO2 z výroby článkov až o 60 % vďaka čiastočnému využitiu druhotného lítia, kobaltu a niklu, a tiež obnoviteľnej energie na výrobu.

Spolupráca s Envision AESC je dôležitým krokom v pláne BMW Group posilniť svoje regionálne dodávateľské reťazce. Rozšírenie výroby elektromobilov v kombinácii s miestnou továrňou na výrobu batériových článkov povedie k vytvoreniu nových dodávateľských reťazcov, nových sietí pre subdodávateľov a nových pracovných miest v celom regióne.

Spoločnosť BMW Group už oznámila, že v Európe a Číne postaví štyri ďalšie továrne na výrobu batériových článkov, aby uspokojila vlastný dopyt po batériových článkoch novej generácie. Tieto továrne na články stavajú partneri a každá z nich bude mať ročnú kapacitu až 20 GWh.

Továreň v Spartanburgu v súčasnosti vyrába lítium-iónové batériové moduly pre dva tu vyrábané plug-in hybridné modely: BMW X3 xDrive30e (kombinovaná spotreba paliva: 2,6–2,0 l/100 km, kombinovaná spotreba elektriny: 20,5– ,9 kWh/100 km, kombinované emisie CO2: 59-45 g/km, všetko podľa WLTP) a BMW X5 xDrive45e (kombinovaná spotreba paliva: 1,7-1,2 kWh/100 km, kombinovaná spotreba elektriny: 27,7 –24,3 kWh/100 km, kombinované emisie CO2: 39–27 g/km, všetko podľa WLTP). V roku 2021 tu vzniklo takmer 70 000 elektrifikovaných vozidiel BMW. V novej továrni vo Woodruffe sa budú využívať aj skúsenosti a odborné znalosti získané v existujúcich prevádzkach závodu v Spartanburgu.

BMW Group Spartanburg

Závod Spartanburg bol založený pred 30 rokmi a výroba sa v ňom rozbehla o dva roky neskôr. Odvtedy sa táto továreň stala globálnym kompetenčným centrom pre vozidlá BMW Sports Activity Vehicles a dôležitou súčasťou globálnej výrobnej siete spoločnosti. Továreň v súčasnosti predstavuje investíciu vo výške takmer 12 miliárd dolárov, zamestnáva viac ako 11 000 ľudí a jej ročná výrobná kapacita dosahuje až 450 000 vozidiel. Doteraz bolo v USA vyrobených viac ako šesť miliónov vozidiel BMW, ktoré boli určené pre domáci americký trh a ostatné globálne trhy. Vďaka tomuto úspechu je z pohľadu hodnoty BMW už osem rokov najväčším vývozcom automobilov z USA.

V Spartanburgu sa v súčasnosti vyrába 11 modelov, medzi ktoré patria BMW X3, X4, X5, X6 a X7, štyri modely BMW M a dva plug-in hybridné elektrifikované vozidlá. Výroba úplne nového plug-in hybridného BMW XM (kombinovaná spotreba paliva: 1,6 – 1,5 l/100 km, kombinovaná spotreba elektriny: 30,1 – 28,9 kWh/100 km, kombinované emisie CO2: 36 – 33 g /km, všetko podľa WLTP, predbežné hodnoty) začne ešte tento rok.

Trvalá prítomnosť v USA

Okrem predajných a marketingových aktivít sa pôsobnosť BMW Group v USA skladá z takmer 30 pobočiek v 12 rôznych štátoch. Patrí medzi ne pokročilé dizajnérske štúdio, technologické výskumné a vývojové centrum a fond rizikového kapitálu v Kalifornii a BMW Group Financial Services a BMW Manufacturing Corporation, ktorá prevádzkuje závod Spartanburg v Južnej Karolíne. Sieť dealerov BMW Group tvorí takmer 650 nezávisle vlastnených predajcov značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad po celej krajine. Dohromady pôsobenie BMW Group v USA priamo aj nepriamo zaisťuje a podporuje viac ako 120 000 pracovných miest a prispelo do americkej ekonomiky sumou 43,3 miliardy dolárov.

Zdroj: BMW

Reklama