6.9 C
Bratislava
nedeľa, 14 apríla, 2024
Reklama

BMW Concept XM – sila a luxus prevyšujúca všetky zvyklosti

Odporúčame

Na výstave Art Basel 2021 v Miami Beach divízia BMW M GmbH prvýkrát na globálnej scéne predstavuje nový a nápadný koncept vozidla. Štúdia BMW Concept XM avizuje najvýkonnejšie vozidlo BMW M, aké kedy pôjde do sériovej výroby. Jej spustenie je naplánované na koniec budúceho roka. Štúdia BMW Concept XM zároveň upriamuje pozornosť aj na výnimočné prvky značky M. Základom mimoriadneho zážitku z jazdy, ktorý umožňuje vodičovi kĺzať sa takmer v tichosti a zároveň si užívať dávny pôžitok z vysokého výkonu v štýle M, je elektrifikácia. BMW Concept XM poskytuje prvý pohľad na nový dizajn prednej časti pre nadchádzajúce modely z luxusnej triedy značky BMW. Divákom taktiež predstaví vysoko progresívny a osobitý pohľad na dizajn modelov BMW X a úplne novú formu luxusu a pocitu z priestoru v interiéri. Sériový model BMW XM sa bude od konca roka 2022 vyrábať v americkom závode spoločnosti BMW Group v meste Spartanburg, nakoľko USA predstavujú pre nový vysokovýkonný automobil najdôležitejší predajný trh. Divízia BMW M sa teda predstaví so svojim prvým samostatným vozidlom od legendárneho modelu BMW M1 a to práve v roku, keď oslavuje 50. narodeniny. BMW XM bude dostupné len s plug-in hybridným pohonom a výhradne ako model M.

Odvážny exteriér štúdie Concept XM odzrkadľuje výnimočné výkonnostné vlastnosti vozidla: dynamiku, agilitu a precíznosť, plus k tomu dojazd na elektrický pohon až do vzdialenosti 80 km. Novo vyvinutý systém hybridného pohonu M vo vozidle

BMW Concept XM spája motor V8 a vysokovýkonný elektromotor s cieľom vyvinúť maximálny výkon 550 kW (750 k) a maximálny krútiaci moment 1 000 Nm. Prvé elektrifikované vozidlo od divízie BMW M GmbH vo vysokovýkonnom segmente tak ukazuje cestu budúcnosti značky.

„Štúdia BMW Concept XM predstavuje úplne nový pohľad na segment vysokovýkonných automobilov,“ hovorí Franciscus van Meel, generálny riaditeľ BMW M GmbH. „Podčiarkuje to schopnosť divízie BMW M GmbH prelomiť zaužívané konvencie a posúvať hranice, aby fanúšikom značky ponúkla maximálny zážitok z jazdy. Sériovo vyrábaný automobil, prvý čistokrvný model BMW M od čias legendárneho BMW M1, zároveň ukazuje, ako pristupujeme k postupnej elektrifikácii našej značky.“

BMW M ide v luxusnom segmente vlastnou cestou.

Vozidlo BMW Concept XM ukazuje, ako si BMW M GmbH razí výraznú cestu v luxusnom segmente. Exteriér automobilu sa vyznačuje neprehliadnuteľným vzhľadom a extrovertnou príťažlivosťou. V interiéri vozidla sa naskytuje pohľad na kokpit zameraný na vodiča, ktorým sú modely M preslávené, pričom sa stretáva s úplne novým dizajnom zadného priestoru: s vysoko komfortnými sedadlami a osvetleným, plastickým stropom, ktorý cestujúcim ponúka luxusné útočisko v podobe M Lounge.

„Dizajn štúdie BMW Concept XM predstavuje extravagantný prejav divízie BMW M v srdci luxusného segmentu,“ hovorí Domagoj Dukec, vedúci BMW Design. „Má jedinečnú identitu a stelesňuje expresívny životný štýl tak ako žiadny iný model v ponuke automobilky BMW.“

Predná časť: neprehliadnuteľne výrazný progresívny dizajn.

Štúdia BMW Concept XM prvý raz prichádza s novým, progresívnym dizajnom prednej časti pre luxusné modely BMW, ktorého sériová verzia sa prvýkrát objaví v roku 2022 ako súčasť modelovej ofenzívy značky BMW v luxusnom segmente. Svetlomety sa rozdelili do dvoch samostatných modulov, čo je nový dizajnový prvok, ktorý vytvára vizuálne príťažlivý vzhľad. Podpis denných svetiel v ostro štylizovanom štíhlom hornom module je obzvlášť pútavý. Horizontálne usporiadané ľadvinky masky chladiča sú odvážne umiestnené medzi svetlometmi a smerom k vonkajším okrajom sa zužujú, čím vytvárajú takmer osemuholníkový obrys, ktorý zdôrazňuje dynamický charakter prednej časti. Čierne prvky mriežky chladiča sú uzavreté v zložitom ráme a takmer sa zdá, že voľne plávajú v čiernom povrchu s vysokým leskom. Dvojité priečky v štýle M v mriežke chladiča umocňujú pocit šírky. Pútavé obrysové osvetlenie dodáva maske chladiča jemný efekt a zabezpečuje, že nápadná kompozícia ľadviniek a denných svetiel bude okamžite rozpoznateľná aj v tme. Nové logo XM v mriežke chladiča a veľké otvory na prívod vzduchu naznačujú silu motora V8, ktorý spolu s elektromotorom tvorí pohonný systém M Hybrid.

Špecifické M detaily poukazujú na výkon bez kompromisov.

Kabína štúdie BMW Concept XM stúpa vertikálne a zvýrazňuje silný a impozantný dojem z prednej časti. Farba strechy kontrastuje s čiernou povrchovou úpravou A-stĺpikov. Zdá sa, že čelné sklo má v dôsledku toho ešte väčší sklon, čo dodáva prednej časti modernú dynamiku. Do strechy nad A-stĺpikmi boli zakomponované štíhle LED svetlomety. Odvážne tvarovaná kapota predlžuje obrysy ľadviniek masky chladiča smerom dozadu v podobe dvoch kupol. Dvojica prívodov vzduchu v kapote napodobňuje vzhľad LED reflektorov v streche a dodáva vozidlu extra dynamický nádych. Spodnú časť výrazne tvarovanej karosérie rámujú čisté čierne plochy predného nárazníka. Trojuholníkové lišty vo farbe karosérie na vonkajších okrajoch zvýrazňujú vertikálne prívody vzduchu a zároveň zdôrazňujú športový a robustný postoj štúdie BMW Concept XM.

Pohľad zboku: výraz nespútanej dynamiky.

Mohutné a výrazne tvarované proporcie vozidla BMW Concept XM nezameniteľne zvýrazňujú samostatnú identitu vozidla a priťahujú pozornosť k charakteru karosérie pripomínajúcej kupé. Vizuálne výrazná predná časť, dlhá kapota a natiahnutá, zvažujúca sa línia strechy, predstavujú charakteristický dvojpriestorový dizajn s výrazným obrysom. Grafika okien sa smerom k zadnej časti výrazne zužuje, čím obohacuje dynamiku bočného pohľadu.

Výrazné línie štúdie BMW Concept XM ešte viac zvýrazňuje jej dvojfarebný lak: horná časť je v matnej zlato-bronzovej farbe, zatiaľ čo spodná časť dostala sivý metalický odtieň Space Grey. Pod grafikou okien oddeľuje obe farby exteriéru široká vysoko lesklá čierna línia High-gloss Black vo forme čierneho pásu. Charakteristické M vonkajšie spätné zrkadlá dodávajú vozidlu čistý strih a technický, športový nádych. Veko nabíjacieho konektora za predným ľavým kolesom pripomína prítomnosť systému pohonu M Hybrid.

V celom bočnom pohľade zámerne krátke charakterové línie, ktoré sa začínajú odvážne, a potom jemne miznú, zvýrazňujú agilný a moderný vzhľad auta. Výrazné zadné svetlá značne zasahujú do bokov vozidla a vytvárajú pútavý prechod do zadnej časti. Čierny obklad typický pre modely BMW X nad kolesami a na prahoch je veľmi jasne definovaný a dodáva karosérii vzhľad zvýšenej svetlej výšky. Natiahnutá karoséria sedí na 23-palcových diskoch kolies z ľahkej zliatiny, ktoré do bočného pohľadu prinášajú extra výkon a robustnosť.

Zadná časť: rozhodný postoj a nový pohľad na dizajn.

Dizajn zadnej časti zvýrazňuje mohutný postoj a štúdia BMW Concept XM z tohto uhla pôsobí nízko a športovo. Zadné okno je do zadnej časti vsadené takmer plynulo. Sviežu interpretáciu dizajnu možno vidieť aj v usporiadaní loga BMW, ktoré je laserom vygravírované do okna pod každou z dvoch strešných líšt. Ide o štylistický odkaz na model BMW M1, doteraz jediný príklad samostatného modelu vyvinutého výhradne v réžii divízie BMW M GmbH.

Výrazne rozšírené podbehy kolies v spodnej zadnej časti upozorňujú na sebavedomý postoj automobilu na ceste. Extrémne štíhle a odvážne zadné svetlá v tvare písmena L, rozprestierajúce sa takmer po celej šírke zadnej časti, tento efekt ešte umocňujú. Keď nie sú aktívne, majú samotné svetlá tmavý vzhľad, po zapnutí sa objaví presný a jednotný odtieň červenej. Zadnému nárazníku dominujú charakteristické dvojité koncovky výfukového potrubia modelov BMW M. V tomto prípade použitý dvojvetvový výfukový systém s dvojitou koncovkou znižuje spätný tlak motora V8 a zároveň vytvára emocionálne bohatý typický M zvukový sprievod dotvárajúci impozantný výkon motora. Vertikálne usporiadanie a šesťuholníkový vzhľad koncoviek výfuku vdýchli tomuto klasicky ikonickému prvku nový život.

Dizajn interiéru – vysoký výkon a extrovertný luxus.

Vo vnútri štúdie BMW Concept XM nájde vodič výraznú M interpretáciu dizajnu kokpitu zameraného na vodiča. Línie a povrchový dizajn prístrojovej dosky, stredovej konzoly, obloženia dverí a sedadiel dodávajú atmosfére v prednom priestore progresívny pocit vďaka svojim na výkon zameraným tvarom a vysokokvalitným materiálom. Hnedá koža s vintage vzhľadom, meď a uhlíkové vlákna vytvárajú most medzi luxusom a motoristickým športom. Výrazný ozdobný prvok poskytuje jasné vizuálne oddelenie medzi priestorom vodiča a ostatnými časťami vozidla.

Dekoratívny povrch vyrobený z uhlíkových vlákien s votkaným medeným vláknom tvorí v kokpite športový a exkluzívny základ pre displeje, vetracie otvory a ovládacie prvky. Nové zoskupenie obrazoviek BMW Curved Display umiestnené nad ním vytvára úhľadnú rovnováhu medzi tradičným zameraním na vodiča a modernou digitálnou érou. Červené prvky na volante a stredovej konzole sú špecifickými M odkazmi na športové schopnosti vozidla. Srdce stredovej konzoly tvorí trojica vertikálnych prvkov vyhotovených v troch farbách loga značky BMW M.

Priestranný a luxusný: M Lounge.

Jednoznačné zameranie prednej časti na vodiča kontrastuje s extravagantným a luxusným prostredím pripomínajúcim salón v zadnej časti vozidla BMW Concept XM. Špeciálne materiály, vizuálne výrazné povrchy a nápadné detaily premenia zadné sedadlá na jedinečný priestor M Lounge, čierne tónované zadné bočné okná podčiarkujú prevládajúci pocit súkromia. Kým kokpitu dominuje teplá hnedá koža, zadná časť je vyzdobená v sýtom modro-zelenom farebnom odtieni Petrol. Veľká zadná lavica s hlbokými vybraniami na sedenie vytvára príjemný priestor na oddych. Kožou obšitá je len oblasť opierok hlavy v tvare kosoštvorca. Vďaka tomu poskytuje opornú funkciu, ktorú v iných modeloch vytvárajú športové sedadlá BMW M Sport. Spodné časti sedadiel ponúkajú vysoký komfort a exkluzívny charakter pohovky s luxusným zamatovým čalúnením a diamantovým prešívaním. Exkluzívny dojem umocňujú koberce s vysokým vlasom a diamantovým vzorom.

Osvetlený a plastický: strop.

Vizuálnym vrcholom interiéru je strop s trojrozmernou štruktúrou. Kombinácia nepriameho a priameho osvetlenia vytvára reliéfnu štruktúru, v ktorej sa ukazuje strop ako exkluzívne umelecké dielo. Spolu s náladovým osvetlením mimoriadne pôsobivým efektom zvýrazňuje kombináciu luxusu a pohodlia štúdie BMW Concept XM. Náladové osvetlenie možno aktivovať v troch farbách BMW M.

BMW zakrivený displej s M špecifickým užívateľským rozhraním.

Verzia ovládacieho systému založená na najnovšej generácii rozhrania BMW iDrive prenáša vysokovýkonný charakter štúdie BMW Concept XM aj do digitálneho sveta. Užívateľské rozhranie, vyhotovené v troch známych farbách M, sa dokonale hodí k športovému zážitku z jazdy. Zobrazuje režimy hybridného pohonného systému ako aj čisto elektrický jazdný režim s podmanivým estetickým vzhľadom. Zakrivený displej BMW Curved Display poskytuje dokonalú scénu na predvedenie tohto na mieru vytvoreného dizajnu a zobrazuje ukážku používateľského rozhrania, ktoré prinesie mimoriadnu intenzitu zážitku z jazdy do všetkých budúcich modelov BMW M.

Zdroj: BMW

Reklama