/
/
/
BMW Concept X7 iPerformance. Nová priestorová veľkorysosť.

BMW Concept X7 iPerformance. Nová priestorová veľkorysosť.

Reklama

Predstavením štúdie BMW Concept X7 iPerformance na autosalóne IAA 2017 vo Frankfurte sa spoločnosť BMW Group rozhodla stiahnuť plachtu zo štúdie nového modelu pre luxusný segment. Zároveň sa predstaví aj úplne nový prístup k luxusu v poňatí značky BMW.

https://youtu.be/qPINe77ugN4

Štúdia Concept X7 iPerformance stelesňuje nové poňatie luxusu v podobe príťažlivého exteriéru s výraznými líniami, ktorý dopĺňa veľkoryso dimenzovaný 6-miestny interiér zameraný iba na to najpodstatnejšie: na základné tvary, vyberané materiály a na špičkový infotainment doplnený o konektivitu. Označenie štúdie znakom iPerformance naznačuje prítomnosť priekopníckej technológie BMW eDrive spojenej s benzínovým motorom BMW TwinPower Turbo. Výsledkom je dynamický plug-in nabíjateľný hybridný pohon, ktorý vyniká vo všetkých jazdných režimoch – vrátane jazdy s nulovými lokálnymi emisiami.

 Ochutnávka sériovej verzie.

Štúdia ponúka pohľad na blížiaci sa sériový model, ktorý sa predstaví v roku 2018. Chystaný model BMW X7 tvorí súčasť najväčšej modelovej ofenzívy v histórii spoločnosti. V rámci stratégie NUMBER ONE > NEXT sa spoločnosť BMW Group snaží o značný nárast predaja a tržieb najmä v luxusnom segmente. Kľúčovú rolu má zohrať predovšetkým BMW X7. Ian Robertson, člen správnej rady zodpovedný za predaj a značku BMW, vysvetľuje: „Od roku 1999, kedy značka BMW založila segment Sports Activity Vehicle s prvým modelom BMW X5, sa každému novému vozidlu s označením X podarilo dobyť nové teritóriá. V tejto tradícii pokračuje aj BMW X7: nový top model rodiny X rozširuje ponuku značky BMW v luxusnom segmente a nanovo určuje koncept luxusných vozidiel značky BMW. Zároveň stelesňuje jeden z najpodstatnejších prvkov našej korporátnej stratégie NUMBER ONE > NEXT pre rast nášho podielu v luxusnom segmente. BMW Concept X7 zároveň ukazuje vynikajúcu schopnosť spojiť veľké vozidlo s elektrifikovaným pohonom.”

 Prípadová štúdia modernosti, luxusu a charakteru.

Postavenie modelu BMW Concept X7 iPerformance ako luxusného SAV značky BMW je očividné na prvý pohľad. Veľkolepý exteriér, impozantné rozmery a zručne navrhnuté proporcie to vyjadrujú s výnimočným citom pre charakter a ultra modernú estetiku spojenú s vrodenou dynamikou. „Vozidlo posúva DNA vozidiel BMW Sports Activity Vehicle do luxusného segmentu. Nový dizajnový jazyk značky BMW obsahuje iba pár mimoriadne presných línií a precíznu prácu na plochách, aby celok dostal vycibrenejší charakter a vyššiu prestíž,” vysvetľuje Adrian van Hooydonk, senior vice prezident oddelenia BMW Group Design. „BMW Concept X7 iPerformance má luxusný a premyslený vzhľad. Prispeli k tomu pokojné formy a mimoriadne precízne spracované detaily.”

Luxusný charakter vozidla BMW Concept X7 iPerformance sa, samozrejme, dostal aj do interiéru. Samotná veľkosť vozidla tvorí základ pre doteraz nevídaný zážitok z interiéru. Výsledkom súhry medzi precíznymi jednoduchými formami a otvoreným pocitom z priestoru je fakt, že vodič a pasažieri sa nachádzajú vo veľmi moderne zariadenom interiéri, ktorý vyžaruje pocit exkluzivity. Široká ponuka možností individuálnych úprav či digitálnej konektivity umožňuje, aby sa interiér premenil na priestor oddychu alebo nevyhnutnej pracovnej produktivity.

 Súčasný pocit ľahkosti v interiéri.

Mimoriadne exkluzívnu a prepracovanú atmosféru priestrannej kabíny štúdie BMW Concept X7 iPerformance vytvárajú čisté tvary, teplé farby a vyberané materiály. K tomu sa pridáva rozmerné panoramatické strešné okno nad hlavami pasažierov. Do interiéru vpúšťa množstvo svetla a vytvára pocit kontaktu s oblohou a nekonečného priestoru. Šesť bohato dimenzovaných sedadiel je zoradených do troch radov, pričom štyri z nich dostali exkluzívny individuálny dizajn. S podlahou vozidla sú spojené iba štíhlou podperou, čo vytvára ešte viac priestoru na nohy. Tmavé olivovo-bronzové čalúnenie zadnej strany sedadiel s jemným zlatým pigmentom dodáva pocit exkluzivity aj v najmenších detailoch a vytvára kontrast k bielemu koženému čalúneniu Smoke White.

 Dokonalé spojenie materiálov a farieb.

Tmavá línia v oblasti ramien pod oknami prebieha celým interiérom a dodáva mu rozmer pokoja. Dekoratívne materiály sa v interiéri vyskytujú iba sporadicky. Treba však podotknúť, že prírodný zážitok z interiéru podporuje použitie ozdobných líšt z jaseňového dreva s otvorenými pórmi. Dotyk výnimočnosti zaobstarávajú aj prvky z tmavého a lešteného hliníka. Pocit luxusu umocňujú štandardne dodávané LED svetlá zabudované do strechy a dynamické náladové osvetlenie či osvetlenie obrysov.

 Minimalistické formy v okolí vodiča.

Uprostred moderného a minimalistického dizajnu interiéru sa nachádzajú ovládacie prvky zamerané na vodiča, ako to poznajú všetci majitelia automobilov značky BMW. Tvary a plochy palubnej dosky, stredová konzola a dvere vytvárajú pocit, akoby priam objímali vodiča. Zvýšená pozícia sedenia poskytuje neprekonateľný výhľad do okolia a vynikajúci prehľad nad cestou. Súčasťou nového dizajnového jazyka značky BMW sú jednoduché povrchy a čisté hrany. Prístrojová doska s modernými tvarmi vyzerá, akoby bola zredukovaná iba na to najpodstatnejšie. Vedľa seba sa nachádzajú 12,3-palcová digitálna prístrojová doska a stredový dotykový informačný displej. Vo výsledku to vyzerá tak, akoby sa v interiéri nachádzal iba jeden neprerušovaný a do detailov premyslený displej. Nový ovládací koncept umožňuje interaktívne využívanie oboch displejov. Pod nimi, v strede palubnej dosky a na stredovej konzole, sa nachádzajú zoskupené ovládače viacerých funkcií, ktoré podčiarkujú minimalistický prístup. Čiastočne podsvietené krištáľové sklo vo farbe Silver Night dodáva ovládacím prvkom ako volič prevodovky, ovládač iDrive či multifunkčné tlačidlá na volante originálny nádych.

Personalizovaný infotainment umožňuje bezproblémové zapracovanie majiteľovho digitálneho sveta do vozidla.

Dvojica samostatných sedadiel v druhom rade ponúka rovnaké výhody ako predný pár. Prvý znak prepojenia medzi panoramatickou strechou a karosériou predstavuje štruktúra v tvare písmena Y. To znamená, že pasažieri v druhom rade majú rovnaký zážitok ľahkosti a slobody ako tí, čo cestujú vpredu. Pasažieri v druhom rade si užívajú aj komfort zábavného systému, ktorý využíva dotykové obrazovky zabudované v zadnej strane predných operadiel. BMW Concept X7 iPerformance ukazuje víziu spoločnosti BMW Group o bezproblémovej integrácii majiteľovho digitálneho sveta do vozidla. Stačí na to iba technológia BMW Connected. Cestovatelia tak majú prístup k vysoko na mieru pripravenému programu a obsahu. Cesta tak bude pohodlnejšia alebo produktívnejšia. Program môžu sledovať aj ostatí cestujúci na palube. Jednoduchým gestom napríklad prehrajú obľúbenú pesničku v hudobnom systéme vozidla, posunú zaujímavý obsah na obrazovku vedľa sediaceho spolucestujúceho či zadajú adresu z elektronickej pošty do navigácie. Interaktívna LED choreografia na dverách a prístrojovej doske presúva informácie medzi obrazovkami na zadných stranách sedadiel a displejom v prednej časti kabíny.

Nezameniteľná veľkosť a charakter – exteriér.

Mohutný exteriér štúdie BMW Concept X7 iPerformance prenáša exkluzívny zážitok z interiéru vozidla aj do okolitého sveta. Čisté vertikálne smerované proporcie s výraznou svetlou výškou jednoznačne pomáhajú identifikovať štúdiu ako model z rodiny X. A netreba sa pritom pozerať 2x. Štúdia však zároveň rozpráva vlastným nezameniteľným jazykom. Medzi vozidlami značky BMW to je novinka a množstvom detailov a dizajnových prvkov hovorí o tom, že od predchádzajúcich modelov sa jasne odlišuje. Pri pohľade z akéhokoľvek uhla vynikne súhra medzi malým množstvom precíznych línií a umelecky tvarovanými plochami. Vozidlo vďaka tomu pôsobí charizmatickým dojmom modernosti, charakteru a exkluzivity.

 Nová tvár v rodine BMW X.

Jeden z najpríťažlivejších uhlov, odkiaľ sa pozerať na BMW Concept X7 iPerformance, je jeho predná časť. Samotná výška zaručuje, že sa výrazne vznáša nad vozovkou. Nové poňatie klasických dizajnových prvkov značky BMW na prednej časti vytvára dominantný postoj vozidla. Pozornosť pritiahnu najmä široké vertikálne usporiadané ľadvinky v strede kolmej prednej časti. Ich orámovanie spolu s mriežkami dostali jednoliaty dizajn, akoby boli vyseknuté z jedného kusa.

Mohutnosť prednej časti umocňujú aj úzke a predĺžené dvojité svetlomety, ktoré využívajú technológiu BMW laser light. Ich vnútorná grafika v tvare modrého písmena X jednoznačne radí vozidlo do rodiny SAV značky BMW. Svetlomety spolu s ľadvinami vytvárajú vzrušujúci kontrast medzi horizontálnou dynamikou a vertikálnou solídnosťou. Typický vzhľad prednej časti BMW sa tak posúva smerom k budúcnosti. Široké a napnuté plochy vytvárajú okolie známych ikonických prvkov dizajnu BMW a podčiarkujú jednotný svalnatý vzhľad prednej časti.

Celou šírkou spodnej časti predného nárazníka sa tiahne výrazná lišta, ktorá na krajoch prechádza do vertikálnych otvorov na vstup vzduchu. Prednej časti tak pridáva ďalšie nezameniteľné vizuálne prvky. Takmer vertikálne otvory na vstup vzduchu umocňujú neprehliadnuteľné postavenie vozidla nad vozovkou.

 Pôsobivé proporcie.

Z bočnej strany vynikne bohato dimenzovaná postava štúdie BMW Concept X7 iPerformance s typickou vysokou svetlou výškou vozidiel X. Takmer kolmá predná časť, príťažlivá a rovnako kolmá zadná časť a mierne stúpajúca línia od zadných kolies po veko batožinového priestoru dávajú vozidlu svalnaté proporcie a moderný vzhľad. Dominantný dizajn podporuje aj vysoko posadená línia blatníkov. Dlhá línia ramien opticky naťahuje vozidlo a dodáva bokom atletické napätie. Zároveň oddeľuje spodnú časť vozidla s kovovými svalnatými masami od ľahkej a vzdušnej kabíny s pohľadom do veľkolepého interiéru.

Prvý raz sa stalo, že blatníky dostali okrúhle výrezy, čo umocňuje exkluzívnosť a eleganciu bokov. Premyslené a precízne spracovanie povrchov absorbuje výrazné tvary blatníkov a pretvára ich do estetického pohybu. Plochy nabrali objem a silu a dodávajú bočnej časti vozidla dynamický vzhľad.

 Významné proporcie

Nápadná chrómová lišta v prahu dverí vytvára exkluzívny protiklad k dlhej natiahnutej línii ramien a k prepracovaným povrchom nad ňou. Nadväzuje na podobný prvok na prednej časti a z vertikálnej prednej časti, kde zvýrazňuje otvor na výstup vzduchu od kolies, pokračuje smerom dozadu ako rovná línia. Olemovanie predných, bočných a zadných otvorov vytvára geometricky precízne tvary a dodáva vozidlu pocit robustnej odolnosti.

Olivovo-bronzový exteriérový metalický lak Manhattan zvýrazňuje plochy a tvary vozidla a podčiarkuje sebaistý vzhľad prepracovaných bokov. Svalnaté proporcie vynikajú aj vďaka výrazným 23-palcovým viaclúčovým diskom kolies z ľahkých zliatin, ktoré zároveň znižujú aerodynamický odpor vozidla. Prúdeniu vzduchu okolo vozidla napomáhajú aj spojlery na prednej a zadnej časti. Tie taktiež vysielajú nespochybniteľný odkaz o vysokej účinnosti nabíjateľnej plug-in hybridnej pohonnej jednotky vozidla. Pri pohľade na vozidlo BMW Concept X7 iPerformance z vtáčej perspektívy sa odhalí ďalší zaujímavý prvok. Rozmerné panoramatické strešné okno rámuje chrómovaná lišta podobná tej okolo bočných okien. Vychádza od A-stĺpikov, pokračuje dozadu, na streche vytvára oblúk a následne sa vracia naspäť. Moderný vzhľad strechy dotvára aj priehľadná vzpera v tvare písmena Y.

Výkon, charakter a exkluzivita v zadnej časti.

Zadná časť vozidla BMW Concept X7 iPerformance vysiela podmanivý odkaz o výraznej osobnosti a exkluzívnej elegancii. Veľkorysé rozmery vozidla, ktoré avizujú množstvo priestoru v interiéri, dostali pri pohľade na zadnú časť obzvlášť čisté tvary. Vertikálne aerodynamické prvky jasne odlišujú zadnú časť vozidla od jeho bokov. Kolmú siluetu zadnej časti narúšajú úzke svetlomety navzájom prepojené priečnou chrómovou lištou. Zadné svetlomety dostali nápadný plastický tvar písmena L a dodávajú zadnej časti nádych špičkovej technickej kvality. Rovnako ako vpredu, aj zadné svetlomety vytvárajú dojem technologického šperku. Tvarom zadnej časti dominuje rozmerné veko batožinového priestoru, ktoré prakticky zaberá celý priestor medzi rohmi vozidla. Absencia koncoviek výfukového potrubia prispieva k nerušeným tvarom nárazníka a zároveň odkazuje na nabíjateľný plug-in hybridný pohon vozidla. Moderný a štýlovo čistý vzhľad zadnej časti umocňuje aj spodná časť nárazníka nalakovaná vo farbe vozidla.

 Výnimočný charakter pre luxusný segment značky BMW.

Súčasťou blížiacej sa modelovej ofenzívy budú aj prepracované aktivity a prítomnosť značky BMW v luxusnom segmente.

O výnimočné obohatenie luxusného segmentu sa postarajú modely BMW radu 8, BMW X7 ako aj BMW i8 a prichádzajúci model BMW i8 Roadster. Ide o automobily, ktoré vedia osloviť srdcia a prirodzene obohacujú životný štýl svojich majiteľov o autentické a silno emotívne zážitky. Identita a charizma elitných modelov značky BMW sa odrážajú aj v upravenom logu. To prichádza v čierno-bielej verzii a po prvý raz v 100-ročnej histórii spoločnosti sa po obvode nachádza jej názov v plnom vypísanom znení „Bayerische Motoren Werke”.

Klasická zdržanlivá estetika a plný názov spoločnosti v logu pripomínajú neopakovateľnú históriu značky BMW. Odvaha predstaviť samostatné výnimočné riešenia a štúdie ako aj schopnosť prijať výzvy a vysporiadať sa s nimi tak, že značku posilnia, to sú výrazné charakterové znaky zakorenené v dedičstve značky BMW. Tento prístup zahrňuje všetko od prvého leteckého motora, ktorý pokoril a stanovil svetový rekord v dosiahnutej letovej výške, až po predstavenie značky BMW i. Osvedčil sa ako recept na úspech. Treba k nemu však pridať aj vášeň spoločnosti, odhodlanie a schopnosť predstaviť budúcnosť a preniesť ju do súčasnosti.

Nové poňatie luxusného segmentu značky sa po prvý raz predstaví na autosalóne IAA 2017, ktorý sa od 14. do 24. septembra 2017 koná vo Frankfurte.

Zdroj: BMW

Prečítať celý text

Reklama