6.9 C
Bratislava
utorok, 5 marca, 2024
Reklama

BMW ALPINA XB7 2023: Sila emócií

Odporúčame

Pôsobivá dynamika jazdy, výbušný výkon, luxusný komfort. Model BMW ALPINA XB7 pre rok 2023 bude ťažiť z množstva inovácií, vrátane motora novej generácie, ešte ostrejšieho a progresívnejšieho dizajnu a vylepšenia asistenčných systémov a konektivity. Nový 4,4-litrový motor V8 ALPINA s mild-hybridnou technológiou BMW teraz produkuje výkon 463 kW (630 k) (o 13 kW/18 k viac ako predchádzajúca generácia) a dosahuje krútiaci moment 800 Nm, čím sa model XB7 pevne radí medzi najvýkonnejšie vozidlá z kategórie Sports Activity Vehicles na svete.

Nová generácia motora: 4,4-litrový preplňovaný motor V8 s technológiou Mild-Hybrid

Model BMW ALPINA XB7 modelového roku 2023 poháňa úplne nový motor V8 s technológiou BMW mild hybrid. Pomocou rozsiahleho vývojového úsilia prispôsobili inžinieri spoločnosti ALPINA výkonný osemvalcový motor (S68) špeciálnej filozofii pohonného ústrojenstva ALPINA. Charakteristickým znakom je vysoký krútiaci moment 800 Nm, ktorý je k dispozícii v rozsahu už od 1 800 otáčok za minútu až po 5 600 otáčok za minútu. Prvotriedny zážitok z jazdy vo vozidle ALPINA vytvára bez námahy a ľahko dostupná vysoká výkonová rezerva motora.

Motor V8 s dvojitým preplňovaním generuje zo zdvihového objemu 4,4 litra výkon 463 kW (630 k) a poskytuje výnimočné jazdné výkony: luxusné 7-miestne vozidlo z kategórie SAV zrýchli z 0 na 100 km/h za 4,2 sekundy, šprint na štvrť míle zvládne za 12,4 sekundy a s 21-palcovými diskami kolies obutých do výkonných pneumatík (bezpríplatková možnosť) dokáže dosiahnuť maximálnu rýchlosť 290 km/h.

V tejto najnovšej generácii motora V8 implementovala automobilka BMW výfukové potrubie uložené naprieč hlavami valcov, ktoré rovnomerne rozdeľuje prúd výfukových plynov do dvoch turbodúchadiel typu twin-scroll. Vďaka tomu dokážu turbodúchadlá reagovať veľmi citlivo. Mild-hybridná technológia BMW pôsobí výrazne pozitívne na spotrebu; inteligentné ovládanie systému umožňuje spaľovaciemu motoru pracovať pri každom zaťažení s veľmi vysokou účinnosťou. Okrem toho 48-voltový štartér-generátor umiestnený v prevodovke zlepšuje reakcie vysokovýkonného motora využívaním podpory elektromotora podľa aktuálnej potreby.

Najmodernejšiu technológiu motora BMW rozširuje špecifický systém riadenia motora a výkonového chladenia ALPINA, ktorý pozostáva zo zväčšeného a optimalizovaného hlavného chladiča motora s integrovaným chladičom prevodovky, externých chladičov motorového oleja a vody a nízkoteplotného chladiaceho okruh (vzduch/voda/vzduch), ktorý využíva špecifický systém medzichladiča ALPINA. Maximálny výkon chladenia zaisťujú hadice chladiacej kvapaliny s upraveným prierezom.

Hladko a rýchlo: 8-stupňová prevodovka Sport Automatic a aktívny samosvorný diferenciál

Najnovšia generácia automatickej prevodovky s integrovanou 48-voltovou mild-hybridnou technológiou ponúka komfort aj výkon na najvyššej úrovni. Vynovená 8-stupňová športová automatická prevodovka s originálnymi tlačidlami radenia ALPINA SWITCH-TRONIC na volante reaguje na podnety vodiča v priebehu milisekúnd. V závislosti od zvoleného režimu pohonu a prevodovky ponúka 8-stupňová športová automatická prevodovka bezkonkurenčný komfort radenia a schopnosť radiť v zlomkoch sekundy, čo znamená, že výkon je k dispozícii vždy, bez námahy a okamžite.

Efektívne rozdelenie krútiaceho momentu zaručuje inteligentný systém pohonu všetkých štyroch kolies xDrive a elektronicky riadený variabilný samosvorný diferenciál zadnej nápravy. To zlepšuje trakciu pri dynamickej jazde tým, že zaisťuje minimalizáciu strát spôsobených šmykom a efektívne rozdeľuje krútiaci moment na koleso, ktoré má v danom čase najlepšiu priľnavosť. Miera svornosti sa priebežne a aktívne upravuje v závislosti od rýchlosti kolies, koeficientov trenia a uhla natočenia volantu. Reakcie samosvorného diferenciálu sú špeciálne kalibrované tak, aby vyhovovali dynamickému charakteru vozidla BMW ALPINA XB7 a vzájomne sa dopĺňali s ostatnými systémami jazdnej stability.

Komfort jazdy a dynamika jazdy: Športové odpruženie a kinematika ALPINA

Model BMW ALPINA XB7 2023 využíva najnovšiu technológiu odpruženia, ktorá otvára novú dimenziu komfortu a dynamiky jazdy medzi výkonnými luxusnými vozidlami zo segmentu Sports Activity Vehicle.

Za vyváženie dynamiky a komfortu jazdy primárne zodpovedá vzduchové odpruženie s tlmičmi a kinematikou špecifickými pre vozidlá značky ALPINA. Umožňuje pozoruhodnú a citeľnú zmenu svetlej výšky v závislosti od jazdnej situácie alebo zvoleného režimu odpruženia o 4 cm. Pri rýchlostiach pod 30 km/h možno svetlú výšku zvýšiť o 4 cm a jednoduchšie tak prejsť cez náročnejšie nájazdové rampy, či v prípade, keď si to vyžadujú terénne podmienky. V režime SPORT, alebo pri rýchlosti nad 160 km/h, sa svetlá výška zníži o 2 cm. V režime SPORT+, alebo nad 250 km/h, klesne o 4 cm. Výsledné zníženie ťažiska a následné zmeny v geometrii zavesenia a s tým spojené zväčšenie negatívneho odklonu, majú výrazne pozitívny vplyv na dynamiku jazdy.

Tuhosť karosérie podstatne zvyšujú špecifické kupolovité vzpery ALPINA a zosilnené torzné vzpery. Nakláňanie karosérie znižujú elektromechanické stabilizátory Aktívneho stabilizačného systému proti nakláňaniu Active Roll Stabilization a tuhšie puzdrá zadnej nápravy.

Integrálne aktívne riadenie Integral Active Steering ponúka priamu odozvu riadenia s výnimočnou spätnou väzbou a zlepšuje celkovú agilitu. Zadné kolesá sa môžu natáčať až o 2,3 ° doľava alebo doprava, čím sa zvyšuje agilita pri nízkych rýchlostiach a zároveň to pomáha aj maximálnej smerovej stabilite pri vysokých rýchlostiach. Vodič si môže vybrať z troch režimov riadenia: COMFORT, SPORT a SPORT+.

Vynikajúca stabilita na ceste s maximálnou priľnavosťou: kolesá, pneumatiky a brzdy

Špeciálne vyvinuté kombinácie kolies a pneumatík podčiarkujú silný a elegantný vzhľad modelu BMW ALPINA XB7 a pomáhajú aj pri poskytovaní pôsobivých úrovní priľnavosti a jazdných vlastností, najmä vzhľadom na vozidlo tejto veľkostnej kategórie.

Model BMW ALPINA XB7 ponúka dva druhy diskov kolies. V ponuke sa nachádzajú 21-palcové disky kolies z ľahkých zliatin ALPINA DYNAMIC, ktoré môžu byť vybavené výkonnými letnými alebo celoročnými pneumatikami typu runflat s rozmermi 285/45 R 21 vpredu aj vzadu.

Nádherné 23-palcové kované disky kolies z ľahkých zliatin v ikonickom 20-lúčovom dizajne ALPINA CLASSIC s povrchovou úpravou v antracitovej farbe tvoria súčasť štandardnej výbavy. Ich konštrukcia s vysokou pevnosťou a vysokou hustotou dosiahnutou v dôsledku kovania umožňuje výraznú úsporu hmotnosti až 3,2 kg na koleso. V spolupráci s odborníkmi zo spoločnosti Pirelli boli výkonné letné pneumatiky pre 23-palcové disky kolies vyvinuté presne podľa potrieb modelu BMW ALPINA XB7. S rozmermi 285/35 ZR 23 vpredu a 325/3 ZR 23 vzadu poskytujú pôsobivú priľnavosť a neopakovateľný vizuálny vzhľad.

Štvorpiestové pevné brzdové strmene od spoločnosti Brembo s brzdovými kotúčmi s priemerom 393 mm na prednej náprave a plávajúce brzdové strmene s brzdovými kotúčmi s priemerom 399 mm na zadnej náprave poskytujú silné a konzistentné spomalenie. Brzdové strmene sú v modrej farbe ALPINA a majú biely nápis ALPINA.

Výkonný a progresívny: Dizajn

Novému čelnému pohľadu dominuje upravený dizajn svetiel s horizontálne oddelenými dvojitými svetlometmi. Žiara osvetlených ľadviniek mriežky chladiča dodáva vozidlu svieži dizajnový akcent: vodopád svetla, ktorý možno aktivovať aj počas jazdy, upútava pozornosť na typické ľadvinky mriežky chladiča BMW. Nápadný, nový dizajn prívodov vzduchu v prednom nárazníku ALPINA dotvára dokonale tvarovaný, výrazný vzhľad. Na opačnom konci sa nachádzajú štyri oválne koncovky športového výfukového systému, krásne integrované do zadného nárazníka ALPINA.

Technológie, konektivita, remeselné spracovanie: Výbava

Najnovšia generácia rozhrania BMW iDrive dodáva interakcii medzi vozidlom a vodičom nový, digitálny rozmer. Technologický základ poskytuje operačný systém BMW iDrive 8 Operating System v kombinácii s intuitívnymi možnosťami ovládania, ako je napríklad vynikajúce hlasové ovládanie, ktoré tvorí súčasť Inteligentného osobného asistenta BMW Intelligent Personal Assistant. Stupeň možností prispôsobenia displejov dosiahol novú úroveň, vrátane štandardne dodávaného head-up displeja s optimalizovaným grafickým výkonom. V súlade s princípom BMW Oči na ceste – ruky na volante, ponúkajú všetky displeje logickú orientáciu vodiča a môžu sa prispôsobiť individuálnym potrebám vodiča. Integrácia aplikácií tretích strán funguje bez problémov.

Pokiaľ ide o asistenčné systémy vodiča, model BMW ALPINA XB7 štandardne ponúka systémy Active Driving Assistant Plus a Parking Assistant Professional. Parkovací asistent Parking Assistant Professional teraz zahŕňa aj Asistenta manévrovania Maneuver Assistant a Asistenta pre jazdu s prívesom Trailer Assistant.

Asistent manévrovania Maneuver Assistant využíva údaje z GPS a údaje o trajektórii zo vstupov do riadenia a následne zaznamenáva a ukladá až desať rôznych manévrov, pričom každý z nich pokrýva vzdialenosť až 200 metrov. Keď vozidlo XB7 dorazí do zapamätaného bodu GPS, ako je napríklad vjazd na úzku príjazdovú cestu s úzkymi zákrutami, systém bude schopný vykonať všetky úlohy potrebné na dokončenie manévru, ovládať plyn, brzdy a riadenie, ako aj zmenu prevodového stupňa pre pohyb vpred alebo vzad.

Asistent pre jazdu s prívesom Trailer Assistant poskytuje vodičovi vylepšený pohľad na dráhu pripojeného prívesu a umožňuje zásahy do riadenia prostredníctvom ovládača iDrive, čím pomáha vodičovi presne cúvať s prívesom. Softvérové aktualizácie si možno do vozidla stiahnuť vzduchom prostredníctvom služby Remote Software Upgrade.

Veľký zakrivený displej v interiéri umožňuje spojenie digitálnej prístrojovej dosky a centrálneho ovládacieho displeja do jedného celku. Ukazovatele digitálnej prístrojovej dosky sú vyhotovené v ikonickej modrej farbe ALPINA Blue. V režimoch SPORT a SPORT+ sa ukazovatele zmenia na zelenú farbu ALPINA Green.

Interiér obsahuje mnoho charakteristických detailov a prvkov, ktoré ho odlišujú od bežných modelov: sklenený ovládač iDrive s dizajnom ALPINA, modro podsvietený volič prevodovky, výrobný štítok ALPINA, osvetlené prahové lišty ALPINA a jedinečný športový volant ALPINA potiahnutý ručne spracovanou kožou najlepšej kvality LAVALINA so značkovým modro/zeleným prešívaním. Okrem obloženia interiéru ALPINA Myrtle Luxury Wood sú voliteľne k dispozícii dve ďalšie verzie obloženia ALPINA: klavírny lak a drevené obloženie so vzorom antracitový prírodný orech Natural Walnut Anthracite. Každá z verzií drevených obkladov ALPINA obsahuje kruhové logo ALPINA.

 

Technické údaje

Pohotovostná hmotnosť                          2 730 kg

Hmotnosť brzdeného prívesu                 3 500 kg

Druh motora                                                S68T0 V8

Prepĺňanie                                                   Turbodúchadlom

Počet valcov                                                8

Počet ventilov na valec                             4

Vŕtanie × zdvih                                            89,0 × 88,3 mm

Zdvihový objem                                             4 395 cm3

Výkon                                                            463 kW (630 k) pri 5 600 – 6 500 ot./min.

Krútiaci moment                                        800 Nm pri 1 800 – 5 600 ot./min.

Litrový výkon                                               105,5 kW/l (143,57 k/l)

Druh prevodovky                                       8HP80MH Sport Automatic

Rozmer pneumatík (na požiadanie)     285/45 R21 run flat

Rozmer diskov kolies (na požiadanie)  21 × 9,5

Rozmer pneumatík (štandard)               285/35ZR23 107Y XL vpredu, 325/30ZR23 109Y vzadu

Rozmer diskov kolies (štandard)                          23 × 9,5 vpredu, 23 × 11,0 vzadu

Koeficient aerodynamického odporu Cx             0,35

Zrýchlenie 0 – 100 km/h                                       4,2 s

Maximálna rýchlosť (s celoročnými pneu)         290 km/h (210 km/h)

 

O spoločnostiach ALPINA a BMW v Severnej Amerike

Súkromne vlastnená spoločnosť ALPINA Automobiles, ktorá je v prevádzke od roku 1965, má desaťročia trvajúce technické partnerstvo s automobilkou BMW AG, pričom automobilke so sídlom v Mníchove poskytuje aj vývojové a testovacie služby. ALPINA je uznaná nemeckým ministerstvom dopravy ako nezávislý výrobca automobilov. Vybrané automobily BMW ALPINA (v súčasnosti XB7 a B8 Gran Coupé) v Spojených štátoch a v Kanade predávajú a servisujú existujúce siete predajcov automobilov značky BMW. Na tieto modely sa vzťahuje obmedzená záruka na nové vozidlo BMW a príslušné programy údržby.

ALPINA – Výrobca exkluzívnych automobilov

Burkard Bovensiepen založil automobilovú spoločnosť ALPINA Burkard Bovensiepen KG v roku 1965. Odvtedy je Buchloe domovom pravdepodobne najrenomovanejších automobilov na svete vychádzajúcich z modelov značky BMW, ktoré vyvinul a vyrába nezávislý rodinný podnik v spolupráci s automobilkou BMW. Toto úzke partnerstvo tvorí základ pokračujúceho úspechu značky ALPINA: jednotlivé automobily vznikajú s veľkou láskou k detailu a technickým finesám, ktoré však zároveň spĺňajú vysoké kvalitatívne a bezpečnostné štandardy sériovej výroby. Od roku 1983 je ALPINA oficiálne registrovaná nemeckým ministerstvom dopravy ako výrobca automobilov.

Jadrom filozofie značky ALPINA je elegantná decentnosť. Prejavuje sa v interiéri so zameraním na komfort, nadpriemerné jazdné výkony a diskrétne športový exteriér. Automobily BMW ALPINA pravidelne vyvolávajú vzrušenie na ceste aj na pretekárskej dráhe, pričom ide o výsledok pozoruhodnej modelovej histórie.

Zakladateľ Burkard Bovensiepen vedie spoločnosť spolu so svojimi synmi Andreasom a Florianom.

Zdroj: BMW

Reklama