/
/
/
Bezstarostná jazda v zime s modelmi Jeep® 4xe

Bezstarostná jazda v zime s modelmi Jeep® 4xe

Reklama

  • Jeep® Renegade a Compass 4xe zaisťujú bezpečnejšiu a jednoduchšiu jazdu na snehu a ľade vďaka hybridnému hnaciemu ústrojenstvu a pohonu všetkých kolies, ktorý je vždy pripravený.
  • Technológia 4xe predstavuje nový pohon Jeep 4×4, ktorý sa vyznačuje väčšími schopnosťami a výkonom za všetkých podmienok a na všetkých typoch povrchu.
  • Či už ide o jazdu v meste alebo na horách, modely Jeep 4xe zaručujú bezpečnosť, spoľahlivosť a výkon v zimnom počasí. Vďačia za to predovšetkým špičkovým funkciám a prvkom, akým je aj štandardne ponúkaný systém riadenia trakcie Jeep Selec-Terrain so špecifickým režimom Snow.
  • Funkcia Powerloop garantuje dojazd a funkčnosť batérie aj v teplotách pod -30°C.

Teplomer pod nulou, nepriaznivá predpoveď počasia a klzká vozovka: to sú známky toho, že zima je v plnom prúde vrátane všetkých nebezpečenstiev, ktoré so sebou prináša.

Nová plug-in hybridná technológia (PHEV) nedávno predstavená u modelov Jeep® Renegade a Compass 4xe umožňuje tieto podmienky zvládnuť v úplnom kľude, či už prechádzate mestom alebo mierite na hory. Dojazd, životnosť batérie aj bezpečnosť v týchto podmienkach boli veľmi starostlivo testované.

Modely Jeep Renegade a Compass 4xe využívajú hybridný pohon všetkých kolies a poskytujú bezstarostný zážitok z jazdy na terénnych trasách aj snehom pokrytých mestských vozovkách. V porovnaní s verziami so spaľovacími motormi ponúkajú modely Jeep 4xe lepší výkon a trakciu pre bezpečnú jazdu na snehu či ľade.

Kombinácia spaľovacieho motora a elektromotora, na ktorej je založený pohon eAWD, poskytuje vyšší krútiaci moment ako vozidlo s konvenčným pohonom. Ponúka tiež možnosť veľmi presného riadenia krútiaceho momentu na vozovkách aj v extrémnom teréne, kde je vyžadovaná redukcia.

Odolný voči zime, dokonca aj v meste

Pri jazde v meste majú modely Jeep Renegade a Compass 4xe tendenciu využívať rýdzo elektrický režim. Vďaka tomu môžu vodiči vchádzať aj do zón s obmedzenou dopravou, kde je povolená len prevádzka s nulovými emisiami. V rýdzo elektrickom režime môžu modely Jeep 4xe prejsť až 50 km a dosiahnuť najvyššej rýchlosti 130 km/h. Spaľovací motor sa spustí iba ak je to nevyhnutné, napríklad pri plnom zošliapnutí plynového pedála do pozície kick-down alebo pri nízkej kapacite batérie.

Keď je povrch vozovky mokrý, klzký alebo zľadovatený, stávajú sa modely Jeep Renegade a Compass 4xe autentickými vozidlami s pohonom všetkých kolies, a to so všetkými výhodami, ktoré s pohonom 4×4 súvisia. Systém automaticky spúšťa spaľovací motor poháňajúci kolesá prednej nápravy a vozidlo premení na hybridnú štvorkolku.

V tejto hybridnej konfigurácii – spaľovací motor poháňajúci prednú nápravu a elektromotor poháňajúci zadné kolesá – môžu vrcholné modely S a Trailhawk 4xe ponúknuť výkon až 240 k a dosiahnuť najvyššej rýchlosti až 200 km/h. S výkonom 240 k sa jedná o najvýkonnejšie modely Renegade a Compass. Súčasne ponúkajú najlepšie schopnosti v teréne a najväčšie potešenie z jazdy. To všetko bez kompromisu k bezpečnosti, ktorá je zabezpečená ich schopnosťami 4×4.

Ďalšiu asistenciu vodičom postihnutým nepriaznivým počasím a zasneženými vozovkami poskytujú elektronické systémy, akým je aj systém riadenia trakcie Jeep Selec-Terrain™ so špecifickým režimom Snow, ktorý maximalizuje trakciu v extrémnych podmienkach. Po zvolení tohto režimu sa všetky systémy nastavia tak, aby zvládli zasnežený povrch vozovky, či už ide o odozvu motora, nastavenie prevodovky alebo elektronickú kontrolu trakcie či stability.

Pokiaľ ide o bezpečnosť, modely JEEP 4xe sa vyznačujú vyspelými asistenčnými systémami vodiča ADAS vrátane špičkových full LED svetlometov (štandard alebo voliteľne u modelu Renegade v závislosti na verzii), bi-xenónových svetlometov (Compass), varovania pred čelným nárazom a sledovania jazdných pruhov Plus, inteligentného rýchlostného asistenta a rozpoznávania dopravného značenia (iba Renegade) a predných (voliteľne u modelu Compass) a zadných parkovacích senzorov. Medzi voliteľné bezpečnostné prvky patria monitoring mŕtveho uhla, zadná parkovacia kamera ParkView s dynamickými navádzaním, automatický parkovací asistent Park Assist a bezkľúčový vstup a štartovanie Keyless Go. Jeep Renegade 4xe ponúka v štandarde takisto asistent pozornosti vodiča, ktorý sleduje úroveň únavy vodiča a predchádza tak zbytočným nehodám.

Pre zvýšenie pohodlia na palube v chladných mesiacoch je u všetkých modelov 4xe k dispozícii paket Zima, ktorý zahŕňa vyhrievané predné sedadlá a volant, vyhrievané čelné okno s funkciou rozmrazovania a celoročné koberčeky.

Veľkým plus v zimnej sezóne je aj možnosť naprogramovania klimatizácie na diaľku pomocou aplikácie My Uconnect, takže môžete nasadnúť do už vyhriateho vozidla, a to aj v tom najchladnejšom počasí.

Zábava a bezpečnosť na horách

Pri jazde mimo mesto, teda po vidieckych vozovkách môžu vodiči modelov Jeep Renegade a Compass 4xe zvoliť režim e-Save a maximalizovať energetickú účinnosť pomocou funkcie Battery Save, ktorá udržiava zostávajúcu úroveň batérie, alebo pomocou funkcie Battery Charge a spaľovacieho motora nabíjať batérie až na 80 % ich kapacity.

Jazda po horských vozovkách v zime často znamená čeliť nepriaznivým podmienkam. Modely Renegade a Compass 4xe sa môžu spoľahnúť na vyspelý pohon všetkých kolies Jeep Active Drive Low s hybridnou technológiou. Systém poskytuje lepšie ovládanie v nízkych rýchlostiach a maximalizuje krútiaci moment a trakciu.

Okrem toho ponúka ešte jednu výhodu: na ovládanie zadnej nápravy nevyužíva hnací hriadeľ ani mechanickú spojku.

Pri jazde na horách, najmä v dlhých klesaniach je možné využiť kinetickú energiu vozidla pomocou funkcie e-Coasting, kedy sa pohyb kolies premieňa na energiu, ktorá dobíja batérie. To prináša niekoľko výhod: úsporu energie v prospech účinnosti a ekológie, ale aj vyšší dojazd v elektrickom režime vďaka intenzívnejšiemu nabíjaniu v dôsledku nastavenia funkcie e-Coasting. Regenerácia energie tiež zvyšuje brzdnú silu modelov Renegade a Compass 4xe.

Modely Jeep 4xe zahŕňajú v štandarde špeciálny systém pre zdolávanie náročných zjazdov pokrytých snehom alebo ľadom. Systém známy ako Hill-Descent Control obmedzuje rýchlosť pri jazde z kopca pôsobením na jednotlivé brzdy.

Aby si naopak poradil s jazdou do náročných stúpaní pokrytých snehom bez rizika zapadnutia, pracuje režim 4WD Lock so systémom Selec-Terrain a nastavením Snow. Zaisťuje tak trvalý pohon všetkých kolies. Keď je zaznamenané preklzávanie kolesa, trakcia je okamžite presmerovaná na koleso s lepšou priľnavosťou, čo simuluje funkciu mechanického samozverného diferenciálu.

Pokiaľ ide o dojazd, modely Jeep 4xe ponúkajú všetko pre zaistenie úplnej bezpečnosti, a to aj v situáciách, akou je dlhá jazda v teréne po zasnežených alebo zľadovatených vozovkách. Aby nedochádzalo k nepríjemnostiam spojeným s klesajúcou úrovňou nabitia batérie, disponuje dvojica elektromotorov, ktoré sú so spaľovacím motorom srdcom pohonu 4xe, funkciou powerloop, ktorá zaisťuje, že pohon eAWD je vždy k dispozícií a pripravený zvládnuť dlhšie terénne dobrodružstvá s úplným pokojom.

Všetky vysokonapäťové komponenty vrátane riadiacich jednotiek a kabeláže medzi batériami a elektromotormi sú utesnené a dokonale chránené aj pri brodení vodnými tokmi. Verzie Trailhawk navyše disponujú ochrannými krytmi podvozku pre väčšiu ochranu súčastí pri jazde v náročnom teréne. Ponúkajú tiež špecifickú výbavu, ktorá im umožňuje dosiahnuť prvotriednych offroadových schopností (nájazdový uhol 28 stupňov, uhol zjazdu 28 stupňov, prechodový uhol 18 stupňov, svetlá výška 20,1 cm u modelu Renegade Trailhhawk; nájazdový uhol 30,4 stupňa, uhol zjazdu 33,3 stupňa, prechodový uhol 20,9 stupňa, svetlá výška 21,3 cm u modelu Compass Trailhawk). Tieto parametre sú mimoriadne užitočné pre zdolávanie a prekonávanie prekážok na zasneženom povrchu.

Batéria s kapacitou 11,4 kWh a napätím 400 V je lítium-iónovej konštrukcie a je vybavená systémom chladenia a vykurovania. Pokiaľ je systém dlhodobo vystavený nízkym teplotám, vyhrievanie zabraňuje nepriaznivému vplyvu na dojazd a zaisťuje, že batérie môžu úplne normálne pracovať aj pri teplotách až -30° C.

V zimnom počasí je veľmi dôležitá aj voľba pneumatík. Je doporučené využívať pneumatiky M+S so symbolom snehovej vločky, ktoré zaisťujú maximálnu priľnavosť aj na veľmi klzkom povrchu. Jeep Renegade Trailhawk 4xe využíva v štandarde pneumatiky 235/55 R17 M+S so symbolom snehovej vločky, zatiaľ čo Jeep Compass Trailhawk 4xe je osadený pneumatikami 235/60 R17 M+S takisto so symbolom snehovej vločky.

Originálne príslušenstvo Mopar® a Jeep Performance Parts

Na záver sa pozrime v skratke na originálne príslušenstvo od značky Mopar®, ktoré je určené pre modely Jeep Renegade a Compass 4xe. Zmienku zaslúžia čierne strešné priečniky pre inštaláciu rôzneho príslušenstva, akými sú nosič lyží a snowboardov, samostatný nosič lyží alebo gumová rohož do batožinového priestoru s logom Jeep, ktorá sa ľahko čistí a zamedzuje znečisteniu vozidla od zasnežených alebo zablatených topánok.

Modely Jeep Renegade a Compass 4xe môžu byť personalizované pomocou širokej škály príslušenstva z portfólia Mopar® a Jeep Performance Parts. Celkom je na výber cez 100 prvkov príslušenstva pre modely Jeep 4xe, pričom všetky sú navrhnuté tak, aby zlepšili schopnosti vozidiel v meste a v teréne. Zmienku zaslúži paket Mopar 4xe, ktorý pozostáva z vybraného príslušenstva pre zlepšenie „elektrickej“ povahy oboch modelov. Jedná sa o modré štylistické doplnky na kapote a krytoch vonkajších zrkadiel, zodpovedajúci lem sedemotvorovej masky chladiča a špecifické prémiové koberčeky.

Zdroj: Jeep

Prečítať celý text

Reklama