/
/
/
AUTOMOBILKY NISSAN A MITSUBISHI MOTORS UZAVRELI STRATEGICKÉ PARTNERSTVO

AUTOMOBILKY NISSAN A MITSUBISHI MOTORS UZAVRELI STRATEGICKÉ PARTNERSTVO

Reklama

Spoločnosti Nissan Motor CO., Ltd., (ďalej len „Nissan“) Mitsubishi Motors Corporation (ďalej len „MMC“) oznámili, že dnes podpísali Rámcovú Dohodu o vytvorení rozsiahlej strategickej aliancie medzi oboma japonskými automobilkami.

V nadväznosti na vydanie akcií MMC prevezme Nissan 34% akciový podiel v MMC za čiastku 237 miliárd jenov.

Uvedená strategická aliancia bude rozšírením existujúcej partnerskej spolupráce automobiliek Nissan a MMC, v rámci ktorej obe spoločnosti už spolupracovali v posledných piatich rokoch.

Spoločnosti Nissan a MMC sa dohodli, že budú spolupracovať napr. v oblasti nákupu, zdieľaných podvozkových platforiem, zdieľania technológií, spoločného využívania výrobných závodov a pôsobenia na rastových trhoch.

Carlos Ghosn, generálny riaditeľ a prezident automobilky Nissan, komentuje situáciu: „Jedná sa o prelomovú transakciu, ktorá je obojstranne výhodná pre Nissan aj pre Mitsubishi Motors. Vytvorí novú dynamiku v automobilovom priemysle vďaka intenzívnej spolupráci a budovaniu značných synergických výhod. Staneme sa najväčším akcionárom MMC, ktorý bude rešpektovať ich značku aj históriu a ktorý prispeje k ďalším možnostiam ich rastu. Podporíme MMC v prekonávaní prekážok, ktorým čelí a uvítame MMC ako nováčika v našej rastúcej aliančnej rodine.“

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ MMC Osamu Masuko pri tejto príležitosti uviedol: „Spoločnosť Nissan Motor prostredníctvom dlhodobo úspešnej partnerskej spolupráce získala hlboké povedomie o tom, ako maximálne využívať fungovanie v rámci aliancie. Táto dohoda prinesie dlhodobé hodnoty, ktoré obe naše spoločnosti potrebujú pre úspešné napredovanie do budúcna. Dlhodobé hodnoty dosiahneme prehlbovaním našej strategickej partnerskej spolupráce, vrátane zdieľania zdrojov, ako napr. pri vývoji, rovnako tak ako aj pri spoločnom zásobovaní.“

Za podmienok uvedenej transakcie odkúpi Nissan 506,6 miliónov novo vydaných akcií MMC v kurze 468,52 jenov za akciu. Čiastka za jednu akciu zodpovedá cenovo váženej priemernej cene za obdobie od 21. apríla 2016 do 11. mája 2016 (vrátane). Nissan sa po uzavretí transakcie stane najväčším akcionárom MMC. MMC a Nissan očakávajú, že spoločnosti Mitsubishi Heavy Industries, Mitsubishi Corporation a The Bank of Tokyo – Mitsubishi UFJ si ponechajú v Mitsubishi Motors významný kolektívny podiel a toto strategické spojenectvo budú podporovať.

Uzavretie transakcie je podmienené podpisom konečnej Zmluvy o uzavretí Aliancie (očakáva sa na konci mája 2016), podpisom akcionárskej dohody so súčasnými akcionármi Mitsubishi Group s podielom v MMC a ďalej schválením zo strany regulačných orgánov. Uzavretie sa očakáva do konca tohto roka.

Rozhodnutie automobilky Nissan získať strategický podiel v MMC symbolizuje aktuálne rozšírenie aliančného modelu, ktorý stavia na 17-ročnej dohode o vzájomnej držbe akcií s automobilkou Renault. Nissan taktiež získal akciový podiel alebo uzavrel dohody o partnerskej spolupráci s ďalšími automobilovými skupinami, ako napr. Daimler a AvtoVaz. Po uzavretí transakcie navrhne MMC kandidátov spoločnosti Nissan do predstavenstva v pomere k hlasovacím právam Nissanu, vrátane kandidáta, ktorý sa má stať predsedom predstavenstva.

Zdroj: Mitsubishi

Prečítať celý text

Reklama