/
/
/
Audi Grandsphere concept

Audi Grandsphere concept

Reklama

Luxus „súkromného lietadla“ prenesený na cesty

Audi Grandsphere je prostredný z trojice konceptov Sphere, ktorými značka Audi postupne predstavuje svoju víziu budúcej mobility. Luxusná limuzína Grandsphere má rovnako ako ostatné dva modely platformy Sphere výkon, elektrický pohon a pokročilý systém autonómnej jazdy level 4. Vodičovi tak stačí len zadať cieľ cesty a všetko ostatné môže nechať na vozidlo. Tomu je prispôsobená celá koncepcia interiéru, ktorý ponúka novú sféru možností a môže byť súčasne pracovňou, obývačkou a miestom na relax aj zážitky. 

https://youtu.be/JoKMs7cih_k

Kľúčovým prvkom pri navrhovaní konceptu Grandsphere bol interiér a jeho rozmanitá funkcionalita. Vďaka tomu, že autonómna jazda umožnila odstrániť ovládacie prvky ako volant a pedále, vznikla príležitosť vytvoriť mimoriadne veľký a čistý priestor bez rušivých elementov. Samozrejme, automobil ponúka aj režim klasickej jazdy, v ktorom sa skrytý volant a pedále vysunú. Dôraz sa však kládol práve na pohodlie a neviditeľnosť ovládania. Technická invenčnosť Audi Grandsphere spočíva paradoxne v „digitálnom detoxe“, čo v praxi znamená, že tu nenájdete žiadne obrazovky ani klasické ovládače a ukazovatele. Prekvapenie nastáva, keď vozidlo dotykom prsta prebudíte k životu. Prístroje sa objavia v podobe projekcií na drevené plochy pod predným oknom. Podľa jazdného režimu (manuálneho s volantom alebo automatizovanej jazdy) sú zobrazenia rozdelené buď po celej šírke, alebo samostatne segmentované pre vodiča a spolujazdca. Informácie sa zobrazujú vo vysokom rozlíšení a v automatizovanom režime jazdy sa dá projekčná plocha využiť aj ako panoramatická obrazovka pre obsahy z infotainmentu alebo na videokonferencie.

Váš osobný šofér aj komorník

Audi Grandsphere je koncipované tak, aby prekonalo pohodlie pri lietaní prvou triedou. To nezabezpečuje len automatické riadenie, ale aj funkcie starajúce sa o posádku ešte pred samotnou jazdou. Inovatívny systém rozpoznávania chôdze identifikuje jednotlivých členov, otvorí im dvere a uvíta ich individuálnou svetelnou inscenáciou. 

Vozidlo automaticky rozozná polohu vodiča aj jednotlivých spolujazdcov a prispôsobí pre každé miesto individuálne komfortné prvky, ako napríklad nastavenie klimatizácie a sedadiel. Systém infotainmentu sa pripojí k naposledy využívaným službám každého člena posádky a plynulo ich prináša ďalej. Napríklad spolujazdcovi sa automaticky prehráva naposledy streamované video, kým na strane vodiča projekčná plocha automaticky zobrazí správy, ktoré mal rozčítané cestou do vozidla. Každý člen posádky má tiež vďaka reproduktorom špeciálne osadeným v hornej časti operadiel vlastnú zvukovú zónu, takže sa vzájomne nerušia, aj keď každý počúva iný obsah. Aby bol komfort prvej triedy skutočne dokonalý, pred prednými sedadlami je neviditeľne skrytý chladený palubný bar s pohármi a dizajnovou fľašou na nápoje.  

Dynamický monolit

Dĺžka 5,35 metra, šírka 2 metre a výška 1,39 metra – rozmery jednoznačne zaraďujú Audi Grandsphere medzi luxusné limuzíny najvyššej triedy. Rázvor 3,19 metra predstavuje hodnotu, ktorá zatieňuje aj aktuálne Audi A8 v predĺženej verzii. No ešte fascinujúcejší ako tieto hodnoty je vizuálny dojem. Audi Grandsphere sa vôbec nejaví ako klasická limuzína, ale oveľa viac ako štvordverové GT, ktoré sa zaobíde bez akýchkoľvek dekorácií a nadbytočných ozdôb. Všetky línie a všetky plochy sú navzájom organicky zladené a vytvárajú monolitické teleso karosérie. Na rozdiel od mnohých elektromobilov nepôsobí Grandsphere prvoplánovo futuristicky, ale naopak, zvýrazňuje klasické ideály krásy.

Vpredu zaujme nová interpretácia tradičnej jednodielnej masky Singleframe. Má tvar nízkeho šesťuholníka. Vnútorné plochy ležia za priehľadným krytom a počas jazdy sú nepriamo osvetlené zhora – čo vytvára štruktúrovaný plasticky vzhľad. 

Nad maskou Singleframe sú po bokoch úzke svetlomety pripomínajúce prižmúrené oči. Svojou svetelnou grafikou citujú logo značky so štyrmi kruhmi. Veľkosť svietiacich plôch, ktoré slúžia ako denné svetlá alebo dynamické smerovky (podľa jazdnej situácie), sa dá prispôsobiť, čo robí Audi Grandsphere neprehliadnuteľným a zvyšuje jeho bezpečnosť. Táto svetelná grafika sa opakuje aj v zadných svetlách.

Jazdné vlastnosti a výkon

Audi Grandsphere sa nevzdáva pohonu všetkých kolies quattro, ktorý má pre značku zásadný význam. Koncept má kolesá každej nápravy poháňané samostatným elektromotorom. Ich vzájomná elektronická koordinácia zabezpečuje perfektnú rovnováhu medzi jazdnou dynamikou a prevádzkovou ekonomikou. Dva elektromotory poskytujú celkový systémový výkon 530 kW (721 k) a maximálny krútiaci moment 960 Nm. To umožňuje zrýchlenie z 0 na 100 km/h pod 4 sekundy.

Srdcom pohonu je 800-voltová batéria umožňujúca čas nabíjania, ktorý sa približuje ku klasickej zastávke na tankovanie. Stačí iba 10 minút na dobitie energie pre dojazd vyše 300 kilometrov. Za menej ako 25 minút sa úroveň nabitia batérie s kapacitou 120 kWh dá zvýšiť z 5 na 80 percent. Vďaka dojazdu vyše 750 kilometrov je Audi Grandsphere bez kompromisov vhodné ako plnohodnotné luxusné vozidlo na každodenné používanie.

Zdroj: Audi

Prečítať celý text

Reklama