6.9 C
Bratislava
nedeľa, 14 apríla, 2024
Reklama

Značky Jeep® a Mopar® predstavili na 53. ročníku veľkonočnej safari v púšti Moab šesť jedinečných koncepčných vozidiel

Odporúčame

  • Jeep® Wayout: koncept s mimoriadnymi schopnosťami využívajúci najlepšiu kapacitu modelu Jeep®Gladiator v triede pre cestovanie s vlastným stanom.
  • Jeep® Flatbill: extrémny koncept vzdávajúci hold svetu motokrosu a praktickosti modelu Jeep®Gladiator.
  • Jeep® Five-Quarter: koncept vtradícii Resto-Mods vychádzajúci z modelu Jeep® M-715 Gladiator z roku 1968 je skutočnou koncentráciou historických a moderných komponentov pre hnacie ústrojenstvo a podvozok.
  • Jeep® J6: kombinácia klasického pick-upu a moderných sériových a prototypových dielov Jeep®Performance Parts od značky Mopar .
  • Jeep® JT Scrambler: kombinácia retro vzhľadu 80. rokov amoderných dielov Jeep® Performance Parts.
  • Jeep® Gladiator Gravity: off-road určený pre horolezcov a upravený pomocou dielov Jeep®Performance Parts.

Kráľom tohtoročnej Easter Jeep® Safari čiže veľkonočnej safari Jeep® bude úplne nový Jeep® Gladiator. Značky Jeep® a Mopar opäť spojili svoje sily a vytvorili šesť úplne nových koncepčných vozidiel pre každoročnú akciu konajúcu sa v púšti Moab v Utahu. Tohtoročné veľkonočné safari prebehne od 13. do 21. apríla a tak ako každý rok ponúkne tisícom offroadových nadšencov možnosť absolvovať technické offroadové jazdy na jednej z najnáročnejších a tiež najmalebnejších terénnych trás v regióne.

Jeep Mopar

„Veľkonočné safari Jeep® v púšti Moab je ideálnym miestom pre interakciu a spätnú väzbu od našich najvernejších a najvášnivejších zákazníkov, ktorí sa tejto akcie zúčastňujú každoročne,“ povedal Tim Kuniskis, riaditeľ značky Jeep®pre Severnú Ameriku. „Tohtoročné safari sa ponesie v znamení premiéry veľmi očakávaného nového modelu Jeep®Gladiator, ktorý sa predvedie v malebnej púšti Moab a na jej náročných tratiach. Pre túto udalosť sme pripravili šesť nových a výkonných konceptov, ktoré zaujmú svojím vzhľadom, schopnosťami a nepochybne oslnia všetkých nadšencov.“

Na tohtoročných koncepčných vozidlách Jeep bola použitá široká škála prototypových aj sériových dielov Jeep®Performance Parts. Značka Mopar vyvíja všetky diely Jeep® Performance Parts v súlade s prísnymi technickými špecifikáciami pre jazdu v teréne a legendárnymi schopnosťami Jeep®. To umožňuje majiteľom vozidiel Jeep®zlepšiť schopnosti svojich vozidiel.

„Personalizácia je jednou z hlavných priorít milovníkov značky Jeep®. Práve z tohto dôvodu sme usilovne pracovali na vývoji viac ako 200 komponentov a exkluzívneho príslušenstva pre nový Jeep® Gladiator,“ vysvetľuje Steve Beahm, riaditeľ oddelenia Parts and Service (Mopar) a značiek osobných vozidiel  spoločnosti FCA Severná Amerika. „Toto portfólio, doplnené o továrenské záruku, je výsledkom desiatok tisíc hodín vývoja, testovania a schvaľovania a našim zákazníkom ponúka nielen vynikajúci sortiment výrobkov, ale aj maximálny pokoj. Veľkonočné safari Jeep® bude inšpirovať našich zákazníkov tým, že predstaví iba časť z toho, čo je v súčasnej dobe k dispozícii v našom katalógu, ale aj niektoré prototypové doplnky, ktoré by mohli ísť v blízkej dobe do výroby.“

Jeep® Wayout

Koncept Jeep® Wayout je vozidlom pre skutočných autonomádov využívajúcim najlepšej kapacity modelu Jeep Gladiator v triede a umožňujúcim všetkým milovníkom dobrodružstiev ísť naozaj kamkoľvek. Jeep® Wayout je funkčný koncept, ktorý obsahuje vlastný strešné stan a veľkú markízu.

Karoséria konceptu Wayout sa vyznačuje novým zeleným odtieňom Gator, ktorý bude k dispozícii aj u sériových modelov Gladiator. Špeciálna konštrukcia na korbe s integrovaným rebríkom nesie strešný stan, ktorý pohodlne pojme dvoch cestovateľov. Markíza je vybavená LED osvetlením, ktoré cestovateľom umožňuje rozloženie tábora za tmy.

Pre zaistenie väčšej praktickosti sú v bokoch korby integrované dva pomocné kanistre na palivo. Vzduchový systém ARB s ľahko odpojiteľným vedením na karosérii umožňuje prežiť dobrodružstvo na ešte vzdialenejších miestach.

Väčšie schopnosti dodáva vozidlu sada Jeep® Performance Parts zvyšujúca svetlú výšku o 2 palce a 17palcové kolesá obúvajúce 37palcové terénne pneumatiky. Tieto prvky zväčšujú svetlú výšku a zlepšujú celkový výkon v teréne. Výsledkom je výrazný retro vzhľad pripomínajúci pôvodný Willys, ktorý bol základom všetkých moderných SUV. Výbavu dopĺňa navijak Warn o výkone 12 000 libier a zvýšené sanie Jeep® Performance Parts, ktoré pomáha prekonať akúkoľvek prekážku.

Jeep® Wayout zahŕňa integrovaný systém strešných lyžín pre uloženie batožiny, zatiaľ čo ložná plocha obsahuje úložný priestor so zásuvkami pre bezpečné uloženie chúlostivej batožiny. Interiér bol doplnený o podlahovú krytinu a sedadlá z hnedej kože s laserovo vypálenou topografickou mapou.

Jeep® Wayout je poháňaný skvelým vidlicovým šesťvalcom 3.6 Pentastar v spojení s osemstupňovou automatickou prevodovkou.

Jeep® Flatbill

Koncept Jeep® Flatbill navrhnutý s ohľadom na život v púšti je ďalšou hravou personalizáciou nového modelu Gladiator so zameraním na svet motokrosu. Výsledkom je vozidlo nezameniteľného a pútavého vzhľadu, ktoré je ideálnym spoločníkom pre prepravu dvoch „hračiek“.

Svetom motokrosu je inšpirovaná ventilovaná karbónová kapota a vysoké blatníky kolies. Skrátený predný nárazník a ochranný kryt zlepšujú offroadové schopnosti vozidla vďaka väčšiemu nájazdovému uhlu.

Jeep® Flatbill je koncept navrhnutý pre motokros a zahŕňa dvojicu motoriek, ktoré sú pripravené k akcii. Po odstránení zadného veka boli inštalované dve výsuvné rampy, ktoré uľahčujú manipuláciu s motorkami. Ďalšia personalizácia sa týkala spodnej časti karosérie a rúrkového zadného nárazníka, ktorý slúži ako ochrana a zároveň zlepšuje uhol zjazdu a tým aj schopnosti v teréne.

Predná a zadná náprava Dynatrac Pro-Rock 60 a o 4palce zvýšený podvozok Off-Road Evolution pomáhajú konceptu Flatbill zvládnuť akúkoľvek prekážku. Koncept ponúka veľké tlmiče s 20palcovými kolesami a 40palcovými pneumatikami (prvýkrát u modelu Gladiator). Kombinácia týchto prvkov zaručuje vynikajúcu trakciu a výkon v teréne.

Interiér sa vyznačuje športovou a zábavnou atmosférou, na ktorej sa podieľajú aj sedadlá a svetlá podlaha.

Jeep® Flatbill je poháňaný motorom 3.6 Pentastar V6 so satím Mopar a osemstupňovou automatickou prevodovkou.

Jeep® M-715 Five-Quarter

Ako pokračovanie tradície Resto-Mods (reštaurovanie a modernizácia klasických vozidiel) sa na veľkonočnej safari Jeep® predstavuje Jeep® M-715 Five-Quarter, ktorý je dokonalou kombináciou historických a moderných komponentov. Termín Five-Quarter je jasným odkazom na pick-upy Jeep®, ktoré mali nosnosť jeden a štvrť tony a hovorilo sa im päťštvrtinové, čiže Five quarters.

Tento Gladiator odvodený z vojenského modelu M-715 z roku 1968 prináša prepracovaný dizajn a funkčné vylepšenia podvozku, hnacieho ústrojenstva a konfigurácie prevodoviek a ložnej plochy. Výsledkom je ozajstné majstrovské dielo.

Predná kovová časť bola odstránená a nahradená panelom z uhlíkových vlákien. Ďalej bola inštalovaná nová hliníková korba s dĺžkou 6 stôp (182,9 cm) s drevenými lištami a panelmi rezanými vodným lúčom. Medzi ďalšie úpravy patrí o 3,5palca znížená plátenná strecha, ktorá zvýrazňuje siluetu tohto monster trucku.

Svetlomety boli nahradené novými HID svetlami s LED pomocnými svetlami pre zaistenie maximálnej viditeľnosti. Originálne zadné koncové svetlá využívajú LED technológiu. Pre väčšiu ochranu karosérie pôvodne lišty proti kameňom nahradili nové funkčnejšie lišty tiahnuce sa po celej dĺžke bokov. Modifikovaný predný nárazník modelu Jeep® Gladiator Rubicon spolu s karosériou a vekom korby z kefovanou povrchovou úpravou vytvárajú skutočne vycibrený vzhľad.

Offroadové schopnosti konceptu M-715 Five-Quarter boli vylepšené zosilnením pôvodného rámu a nahradením listových pružín zavesením s ramenami a vinutými pružinami s vysokou nosnosťou. Predná náprava bola navyše posunutá dopredu o dva palce a nahradená novou nápravou Dynatrac Pro-rock 60. Vzadu bola použitá náprava Dynatrac Pro-rock 80 a 20palcové skrutkované kolesá boli obuté do veľkých 40palcových pneumatík.

V interiéri sú použité nové sedadlá Jeep® Wrangler bez hlavových opierok. Hodnotný vzhľad dodávajú interiéru tiež hliníkové a vodným lúčom vyrezané doplnky na palubnej doske a obložení dverí. Pre umiestnenie voliča prevodovky a ovládacích prvkov rozdeľovacej prevodovky bola použitá skriňa historického kompresora 8-71. Podlaha je opatrená novou povrchovou úpravou s väčšou odolnosťou.

Koncept Jeep® M-715 Five-Quarter je poháňaný preplňovaným motorom 6.2 „Hellcrate“ HEMI V-8, ktorý produkuje cez 700 k.

Jeep® J6

Koncept Jeep® J6 kombinuje klasický štýl pick-upu Jeep z konca sedemdesiatych rokov s prototypovými a produkčnými dielmi Jeep Performance Parts od Moparu.

Jeep® J6 vychádza z Rubiconu a v dvojdverovej konfigurácii, ku ktorej bola pridaná korba s dĺžkou 6 stôp (182,9 cm), ktorá je o 12 palcov (cca 30 cm) dlhšia v porovnaní s korbou štandardného modelu Jeep® Gladiator. Dizajnérske tímy značiek Mopar a Jeep® sa vrátili v čase a siahli po modrom metalickom odtieni Brilliant, ktorý je poctou modelu Jeep® Honcho z roku 1978. Celková dĺžka konceptu J6 je 201 palcov (501,54 cm) a rázvor náprav je 118,4 palca (300,7 cm), teda rovnaký ako u nového štvordverového modelu Jeep® Wrangler.

Zväčšená korba je chránená prototypovými nástrekom vo farbe karosérie. Charakteristickým rysom je robustná dvoj a štvrť palcová oceľová prototypová športová rampa, ktorá je posadená na korbe a nesie štyri 5palcové LED svetlá so svietivosťou 4800 lumenov u každého. Prototypový držiak náhradného kolesa je schopný pojať 37palcovú pneumatiku.

Hlboké prototypové 17palcové skrutkované kolesá v povrchovej úprave Brass Monkey a so strieborným prstencom sú v dokonalom kontraste s modrým odtieňom karosérie Brilliant. Produkčný, o 2 palce zvýšený podvozok Jeep®Performance Parts obúva agresívne 37palcové pneumatiky, ktoré vozidlu dodávajú väčšiu svetlú výšku.

Ďalšie úpravy chránia Jeep® J6 pred prekážkami v teréne. Jedná sa napríklad o prototypové 2palcové oceľové lišty priskrutkované k prednému nárazníku Rubicon a lišty proti kameňom Jeep® Gladiator s dodatočnými 2palcovým rúrkami. Hard top konceptu J6 je odnímateľný. Predné blatníky a veko korby zdobia historické logá Jeep®.

Predná rampa slúži ako základňa pre montáž štyroch prídavných 5palcových LED svetiel, zatiaľ čo ďalšie dve sú inštalované na A stĺpikoch. Výsledkom je celkom desať 5palcových LED svetiel pracujúcich spoločne. Maska chladiča je vyvedená v matne čiernom odtieni, kapotu Jeep® Gladiator Rubicon potom zdobia zámky Mopar s logom Jeep®. Výkon motora 3.6 je zvýšený prostredníctvom satia Jeep® Performance Parts a duálneho výfukového systému cat-back.

Vonkajší štýl sa odráža aj v interiéri konceptu Jeep® J6. Prvky na prístrojovej doske sú vyvedené vo farbe karosérie a kožené sedadlá Katzkin a lakťové opierky sú zvýraznené modrým kontrastným prešívaním. Prídavné spínače sú sústredené na centrálnom paneli, ktorý zahŕňa aj ovládanie všetkých 10 LED svetiel a ovládanie bŕzd prívesu. Sada pedálov z leštenej ocele, celoročné koberčeky a prahy s logom Jeep® pochádzajú z radu príslušenstva Mopar.

Jeep® JT Scrambler

Koncept Jeep® JT Scrambler je históriou inšpirovaným mixom, ktorý kombinuje škálu farieb a dizajn ikonického modelu CJ Scrambler s dielmi Jeep Performance Parts a koncepčnými doplnkami.

Vzhľad modelu CJ8 Scrambler z počiatku 80. rokov bol znovu vytvorený pomocou prototypových pruhov v odtieňoch Punk’N Metallic Orange a Nacho, ktoré sa tiahnu od prednej časti až na korbu a zodpovedajú grafike použitej na kapote. Biela karoséria je doplnená historickou strechou freedom top v jantárovom odtieni, čo zvyšuje retro vzhľad vozidla.

Ložná plocha je potiahnutá ochranným nástrekom a je vybavená 2 palcovou oceľovou športovou rampou vo farbe karosérie. Športová rampa je uchytená ku korbe a je predĺžená na celú dĺžku korby. Pre uchytenie nákladu ponúka celkom 8 kotviacich miest. Na rampe sú inštalované difúzne LED svetlá, ktoré osvetľujú ložnú plochu.

Scrambler postavený na báze modelu Jeep® Gladiator Rubicon využíva rad dielov Jeep® Performance Parts vrátane štyroch 5palcových LED svetiel umiestnených na vrchole rampy a dvoch svetiel na A stĺpikoch karosérie. Na prednej časti sa nachádza dvojica 7palcových LED svetiel Jeep® Performance Parts o svietivosti 8000 lumenov u každého.

17palcové kolesá Jeep® Performance Parts sú vyvedené v bronzovom odtieni, vďaka čomu korešpondujú s farebným poňatím karosérie. Sada zvýšenia podvozku o 2 palce umožnila použitie 37palcových pneumatík. Robustné lišty proti kameňom Jeep® Performance Parts sú opatrené protišmykovou úpravou a doplnené vonkajším lemovaním. Konfiguráciu dopĺňa 3,6litrový motor so satím a výfukom Mopar.

Farebné téma modelu Scrambler sa prelína tiež interiérom. Hnedé kožené sedadlá Katzkin Amaretto sú lemované oranžovým prešívaním a na operadlách majú vyšívaný symbol masky chladiča Jeep v oranžovom odtieni. Palubná doska a lakťové opierky sú čalúnené hnedou kožou Katzkin Amaretto so zodpovedajúcim oranžovým prešívaním. Panel s prídavnými spínačmi ponúka jedno miesto pre ovládanie všetkého príslušenstva vrátane LED svetiel. Interiér dotvárajú leštené oceľové pedále Mopar a celoročné koberčeky.

Jeep® Gladiator Gravity

Koncept Jeep® Gladiator Gravity je založený na myšlienke terénneho vozidla určeného špeciálne pre horolezcov, a to za pomoci dielov Jeep Performance Parts.

Tento koncept je vyvedený v oranžovom odtieni Punk’N Metallic Orange a dokazuje, ako diely Jeep® Performance Parts môžu zvýšiť schopnosti a všestrannosť nového modelu Jeep® Gladiator Rubicon. Ložná plocha je opatrená priečnikmi a nosičom batožiny, respektíve horolezeckého vybavenia, ako sú laná, karabíny, helmy a topánky. Exkluzívny úložný systém s dvoma kontajnermi s posuvným uzáverom ponúka ďalší úložný priestor. Súčasne umožňuje ukladanie predmetov v hornej časti ložnej plochy.

Sloboda jazdy s nebom nad hlavou modelu Jeep Gladiator – na rozdiel od akýchkoľvek iných produkčných stredne veľkých pick-upov – je zabezpečená prostredníctvom 2palcových rúrkových dverí Jeep® Performance, sieťovanou ochranou miesto strechy a upínacími pásmi zaisťujúcimi sklopené čelné okno.

Jeep® Gladiator Gravity je zvýšený prostredníctvom 2palcovej sady zvýšenia podvozku Jeep® Performance Parts a 17palcových kolies nesúcich 35palcové pneumatiky. Oceľové heavy duty lišty proti kameňom sú silnejšie a širšie a zahŕňajú protišmykovú povrchovú úpravu používanú na korbách modelov RAM. Matne čierna maska ​​chladiča je osadená 7palcovými LED svetlami osvetľujúcimi cestu pred vozidlom, ktorým pomáhajú 5palcová LED svetlá umiestnené na A stĺpikoch.

Motor sa môže pochváliť väčším výkonom a krútiacim momentom vďaka satiu a výfukovému systému cat-back. Interiér sa vyznačuje koženými sedadlami Katzkin s logom Jeep® a oranžovým vyšívaným symbolom masky chladiča Jeep®. K ďalšiemu príslušenstvu patria držadlá s logom Jeep®, systém pre prepravu batožiny MOLLE (Modular Lightweight Load-carrying Equipment) a celoročné koberčeky s jedinečným systémom umožňujúcim vypúšťanie vody a nečistôt.

O značke Jeep®

Značka Jeep® stavia na 75ročnej legendárnej histórii a je synonymom originálnych SUV s prvotriednymi schopnosťami, dielenským spracovaním a všestrannosťou. Tieto vozidlá sú určené zákazníkom túžiacim po mimoriadnych dobrodružstvách. Značka Jeep® poskytuje otvorenú výzvu žiť život naplno tým, že ponúka kompletný rad vozidiel, ktoré svojim majiteľom poskytujú istotu zvládnutia akýchkoľvek ciest a nástrah.

Modelovú ponuku značky Jeep® tvoria modely Cherokee, Compass, Gladiator, Grand Cherokee, Renegade a Wrangler. Pre naplnenie potrieb zákazníkov po celom svete sú modely Jeep® ponúkané mimo Severnú Ameriku k dispozícii s pravostranným aj ľavostranným riadením a zážihovými aj dieselovými motormi.

O značke Mopar®

Mopar (jednoduché skrátenie slov MOtor a PArts) je značka zaoberajúca sa službami, dielmi a starostlivosťou o zákazníkov vozidiel skupiny FCA po celom svete. Značka sa zrodila v roku 1937 ako názov radu nemrznúcich prípravkov. Počas viac ako 80 rokov sa vyvinula a stala sa synonymom kompletnej starostlivosti a originálneho výkonu pre všetkých majiteľov a nadšencov na svete. V 60. rokoch, v období tzv. Muscle-cars, sa Mopar presadil dielmi Mopar Performance Parts zvyšujúcimi rýchlosť a ovládateľnosť cestných aj pretekárskych vozidiel a svoju pôsobnosť rozšíril aj na oblasť technickej podpory a služieb.

Dnes je Mopar globálnou značkou, ktorá distribuuje viac ako 500 000 dielov a príslušenstva na viac ako 150 trhov sveta. S 50 distribučnými centrami a 25 zákazníckymi centrami po celom svete ponúka asistenčné služby, náhradné diely a starostlivosť o zákazníkov predajcom aj koncovým zákazníkom po celom svete. Diely Mopar sú navrhované v spolupráci s rovnakými tímami, aké navrhovali samotné vozidlá, čo predstavuje priame spojenie, aké nemôže ponúknuť žiadna iná značka v oblasti popredajných služieb. Viac informácií nájdete na stránkach www.mopar.com.

Jeep® Performance Parts

Portfólio Jeep® Performance Parts sa začalo utvárať v roku 2012 a je ponúkané značkou Mopar pre vozidlá Jeep®. Nadšencom poskytuje vysoko výkonné náhradné diely vrátane náprav, sád zvýšenia podvozku, nárazníkov, navijakov, ochranných krytov, komponentov zavesenia pod. Tieto aftermarketové diely sú konštruované rovnakými tímami, aké navrhovali samotné vozidlo a pomáhajú prvotriedne vlastnosti v teréne posunúť ešte na vyššiu úroveň. Každý diel a príslušenstvo je navrhovaný, vyrábaný a testovaný tak, aby sériový automobil premenil na skutočný špeciál pre jazdu v teréne.  

Easter Jeep Safari

Veľkonočné safari Jeep® je deväťdňová akcia ponúkajúca celodenné off-roadové jazdy v púšti Moab v Utahu. Prvýkrát sa safari konalo v roku 1967: išlo o jednodňovú akciu, ktorá bola zorganizovaná Moabskou obchodnou komorou. Počas rokov sa táto akcia rozrástla do súčasného deväťdenného formátu. Biela sobota zostáva vyvrcholením akcie o veľkonočnom víkende.

Zdroj: Jeep

Reklama