6.9 C
Bratislava
piatok, 1 marca, 2024
Reklama

ÚPLNE NOVÁ MAZDA CX-60 PHEV

Odporúčame

PRVÝ PLUG-IN HYBRID SPOLOČNOSTI MAZDA PRE EURÓPSKY TRH
VLAJKOVÝ MODEL – DOPOSIAĽ NAJVÝKONNEJŠÍ MODEL PRE BEŽNÚ PREVÁDZKU VYROBENÝ SPOLOČNOSŤOU MAZDA

Úplne nová Mazda CX-60 PHEV predstaví prvú plug-in plne hybridnú technológiu spoločnosti na európskom trhu segmentu SUV.

Nová vlajková loď spoločnosti Mazda, ktorá je zároveň najdôležitejším modelom predstaveným za posledné desaťročie, predstavuje všetko, čo spoločnosť za posledných 100 rokov zakorenila do svojej DNA. Od výnimočného dizajnu exteriéru aj interiéru až po to najlepšie japonské majstrovstvo, najnovšie inovácie v oblasti technológií zameraných na človeka až po špičkový motor.

Nádherný a dynamický štýl úplne novej Mazdy CX-60 PHEV vyjadruje inteligenciu a eleganciu najnovšieho vývoja z hľadiska dizajnu Kodo – japonského konceptu ma, ktorý symbolizuje pokojnú a majestátnu krásu voľného priestoru – votkanú do húževnatosti pozoruhodnej architektúry vozidla SUV s motorom vpredu a pohonom zadných kolies.

Elegantný interiérový dizajn prvotriednej kvality typický pre Mazdu a hlboko zakorenený v japonských tradíciách rozvíja myšlienky filozofie kajčó – optický rozkol, keď sa miešajú rôzne materiály a textúry, ako je javorové drevo, koža napa, jedinečne opracované japonské textílie a chrómové detaily a tiež musubu – viazačské umenie, ktoré sa stalo inšpiráciou pre neuveriteľne detailné prešívanie prístrojovej dosky.

Úprava obloženia z javorového dreva odráža japonskú estetiku hačo – asymetrická rovnováha alebo zámerná nerovnakosť. Rôzne vzory a priadze tkanín citlivo reagujú na zmeny svetla a japonská technika prešívania s názvom kakenui vytvára švy „závesného stehu“ s medzerami medzi príťažlivými textíliami odhaľujúc tak materiál pod nimi.

Technológie zamerané na človeka sa vyvíjali a vylepšovali s cieľom zdokonaliť zážitky z jazdy v štýle Jinba-Ittai (jazdec a kôň) a viac ako kedykoľvek predtým vyhoveli individuálnym potrebám vodiča. Prelomový systém prispôsobenia vodiča spoločnosti Mazda (Mazda Driver Personalisation System) identifikuje pasažiera na sedadle vodiča a automaticky podľa toho prispôsobí jeho prostredie – polohu sedadla, volantu, spätných zrkadiel, head up displej (HUD), dokonca aj nastavenia zvuku a ovládanie klimatizácie – tak, aby všetko presne zodpovedalo jeho postave a tiež jeho osobným preferenciám.

Mazda CX-60 PHEV je prvým plug-in hybridným modelom značky s pohonom kombinujúcim benzínový štvorvalec Skyactiv-G 2,5 s priamym vstrekovaním s robustným 100 kW elektromotorom, úplne novou 8-stupňovou automatickou prevodovkou a 355 V vysokokapacitnými batériami s kapacitou 17,8 kWh.

Táto kombinácia spaľovacieho motora a elektromotora poskytne celkový výkon 327 k/241 kW a krútiaci moment až 500 Nm, čo z modelu vytvára najvýkonnejšie cestné vozidlo, aké kedy spoločnosť Mazda vyrobila. Mazda CX-60 PHEV zrýchli z 0 na 100 km/h len za 5,8 sekundy.

Nová Mazda PHEV však aj navzdory vysokým výkonovým parametrom vykazuje vynikajúce environmentálne vlastnosti. Kombinovaná spotreba paliva podľa WLTP je len 1,5 l/100 km a kombinované emisie CO2 podľa WLTP dosahujú iba 33 g/km.

Mazda CX-60 e-Skyactiv PHEV poskytne dojazd přes 60 km s pohonom na elektromotor pri rýchlosti 100 km/h alebo nižšej.

Prispôsobiteľná architektúra Skyactiv viacerých riešení (Multi-Solution) novej Mazdy CX-60 obsahuje množstvo vylepšení, ktoré ponúknu vynikajúcu jazdnú dynamiku. V súlade s prístupom spoločnosti Mazda zameraným na človeka patrí medzi povšimnuteľné vylepšenia tuhosť karosérie, ktorá zabezpečí, že vodič cíti okamžitú odozvu vozidla bez nepríjemných oneskorení, sedadlá ešte viac uľahčujúce všetkým pasažierom maximálne stabilné sedenie počas jazdy vozidla, odpruženie stabilizujúce polohu vozidla počas jazdy, a unikátny systém riadenia pozície vozidla spoločnosti Mazda – Kinematic Posture Control (KPC).

Umiestnenie vysokonapäťových akumulátorov medzi prednou a zadnou nápravou v rámci karosérie čo najnižšie prináša novej Mazde CX-60 PHEV mimoriadne nízku polohu ťažiska. Tento fakt v kombinácii so systémom stáleho pohonu všetkých kolies dodáva vozidlu vynikajúce jazdné vlastnosti na úrovni tých najlepších modelov v prémiovom segmente.

Úplne nová Mazda CX-60 PHEV je vybavená komplexnou škálou asistenčných pokročilých bezpečnostných technológií i-Activsense poskytujúcich maximálnu výkonnosť v oblasti aktívnej bezpečnosti a spĺňajúcich 5-hviezdičkové hodnotenie bezpečnosti Euro NCAP.

Mazda CX-60 je vybavená niekoľkými novými systémami aktívnej bezpečnosti: See-Through View (Pohľad skrz vozidlo) – 360o zobrazovací monitor novej generácie zlepšujúci viditeľnosť pri jazde nízkou rýchlosťou, Turn Across Traffic Assist (Asistent odbočenia cez križovatku), Detekcia chodcov SBS-R, Emergency Lane Keeping (Núdzové udržiavanie v jazdnom pruhu), Tempomat i-Adaptive (i-ACC), a upozornenia pri výjazde vozidla BSM.

Uvedením modelu CX-60 PHEV realizuje spoločnosť Mazda dôležitý krok vo vzťahu k vlastnej ambícii stať sa do roku 2050 výrobcom s úplne neutrálnou uhlíkovou stopou. V nasledujúcich rokoch bude spoločnosť Mazda pokračovať v rozvoji elektrifikácie v rámci širokej škály nových produktov. Mazda MX-30 REV spojí trvalý elektropohon s generátorom poháňaným rotačným spaľovacím motorom, vďaka čomu dokáže poskytnúť v podstate neobmedzený dojazd. V roku 2023 spoločnosť navyše uvedie na trh rozmerovo väčší nový model v porovnaní s CX-60, ktorý ponúkne až tri rady sedadiel.

Celkovo v nasledujúcich troch rokoch uvedie spoločnosť Mazda na trh päť nových elektrických modelov disponujúcich vlastnou architektúrou platformy multi riešení. Po roku 2025 spoločnosť uvedie na trh vlastnú, úplne novú prispôsobiteľnú architektúru Skyactiv EV – unikátnu technológiu, ktorá umožní spoločnosti Mazda efektívnu výrobu elektromobilov všetkých rozmerov využívaním jedinej spoločnej platformy.

Novú Mazdu CX-60 je možné na Slovensku už objednávať u autorizovaných dílerov značky.
Začínať bude na 48.890,- Eur.

Zdroj: Mazda

Reklama