/
/
/
Svetový debut konceptu Kia Proceed vo Frankfurte

Svetový debut konceptu Kia Proceed vo Frankfurte

Reklama

  • Predĺžený vysokovýkonný hatchback predstavuje nový typ karosérie pre značku Kia
  • Nízky, štíhly a pružný – koncepčné vozidlo charakterizuje elegantná línia strechy, atletické proporcie a kompaktné rozmery
  • Náznaky dizajnu modelu cee’d budúcej generácie
  • Funkcia „Luminline“ vytvára osvetlený obrys presklenej časti kabíny
  • Výber materiálov v kabíne inšpirovaný zákazkovým šitím a haute couture

– „Pamäťová banka“ uspokojuje zmysly cestujúcich a evokuje silu, vášeň a výkon prostredníctvom vôní známych z prostredia automobilov

Spoločnosť Kia Motors predstavila dnes koncepčné vozidlo Proceed na Medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom 2017. Koncept Proceed, ktorý má vo Frankfurte svoju svetovú premiéru a bol navrhnutý v Európskom dizajnovom centre spoločnosti Kia, len 500 metrov od stánku automobilky, naznačuje, ako by mohol vyzerať model cee’d najnovšej generácie.

Gregory Guillaume, hlavný konštruktér spoločnosti Kia Motors pre Európu, sa vyjadril:„Koncept Proceed je naša odvážna a pútavá vízia potenciálneho člena rodiny vozidiel cee’d budúcej generácie. Koncept Proceed, stelesňujúci ducha a športový charakter súčasného modelu pro_cee’d, je predĺžený vysokovýkonný hatchback, ktorý v sebe nesie výkonného ducha značky Kia. Je veľvyslancom všetkých našich emócií, vášní a dynamických hodnôt. Je to znovuzrodený pro_cee’d, krajší než kedykoľvek predtým.“

„Model pro_cee’d bol vždy výstavným výkonným modelom značky Kia v rodine vozidiel cee’d. Od svojho debutu v roku 2008 stelesňuje našu vášeň pre jazdu a model, ktorý nasledoval po ňom v roku 2012, rozšíril jeho dynamickú líniu. No keďže mnohí európski vodiči hľadajú alternatívy tradičného trojdverového vysokovýkonného hatchbacku, začali sme uvažovať o novom výstavnom modeli,“ prezradil Guillaume.

„Predĺžený vysokovýkonný hatchback, ktorý tu vidíte, by mohol byť pre nás tou alternatívou. Je to tretí typ karosérie – typ, ktorý zachováva športový charakter modelu pro_cee’d, no je prepracovaný a pretvorený tak, aby v sebe spájal nápadný nový vizuálny charakter s troškou praktickej všestrannosti. Koncepčné vozidlo Proceed je naša vízia toho, ako by sa dal oživiť a revitalizovať energický duch modelu pro_cee’d pre novú generáciu vodičov,“. dodal Guillaume

Dizajn exteriéru: impozantné proporcie a kompaktné rozmery

Nízky, štíhly a pružný – päťdverový koncept Proceed, v ktorom sa snúbia jeho impozantné proporcie s kompaktnými rozmermi a naznačujú jeho dokonalú obratnosť. Siluetu vozidla dopĺňa séria výrazných dizajnových prvkov. Zvýraznená línia, ktorá lemuje presklenú časť kabíny, prechádza až k dverám batožinového priestoru, a podčiarkuje tak dynamické rozmery vozidla. Spolu s presklenou strechou, ostro skosenou „žraločou plutvou“, doplnenou o logo GT, upevňuje jeho chýbajúce stredné stĺpiky. Tým sa, naopak, zvýrazňuje dramatická línia strechy, ktorá plynulo prechádza do zadných kriviek. Bočné pruhy ešte viac zvýrazňujú štíhlu okennú líniu konceptu Proceed a dodávajú zadnej časti vozidla nádych mohutnosti.

Svetlá na denné svietenie sa stali hlavným prvkom identity vozidla, podľa ktorého vodiči ľahko rozpoznajú modely značky Kia, a to vo dne či v noci. Keďže pri slabom osvetlení automobilom pri pohľade zboku často chýbajú výrazné dizajnové prvky, koncept Proceed využíva svetlo na zvýraznenie svojho tvaru typu fastbacku. „To nás podnietilo k tomu, aby sme urobili ďalší krok vpred a vyvinuli to, čomu hovoríme ‚Luminline‘ – osvetlený obrys presklenej časti kabíny konceptu Proceed, ktorá privíta vodiča, keď sa priblíži k vozidlu. Slúži ako výrazný nočný identifikátor, keď je vozidlo v pohybe,“ vysvetľuje Guillaume.

K ďalším vizuálne i hmatovo zaujímavým prvkom patria jemne podsvietené svetlomety v červenej, zarovnané zadné vetracie otvory a veľké šesťlúčové 20-palcové disky kolies z ľahkých zliatin s centrálnou bezpečnostnou maticou. Zvlnený povrch zadného svetelného prúžku je inšpirovaný roztaveným feromagnetickým kovom.

Postoj a proporcie koncepčného vozidla Proceed môžu byť nové, no tento model prináša mnohé z už známych dizajnových motívov značky Kia: kultová mriežka chladiča v tvare charakteristického „tigrieho nosa“, tvarovaná kapota „Island“ inšpirovaná modelom Stinger, drážkované čelné sklo, zasklená strecha po celej dĺžke kabíny a nenapodobiteľná zmes zaoblených plechových a napnutých záhybov značky Kia. Každý prvok vyzdvihuje koncept Proceed ako skutočne moderný automobil Kia.

Karoséria koncepčného vozidla Proceed, vrátane nižšie namontovaných „Wing kamier“, má unikátny lak v červenom odtieni Lava Red. Je výsledkom veľmi zložitého, týždeň trvajúceho procesu lakovania a spája sa v ňom 19 ručne nanášaných vrstiev čierneho laku, strieborného laku s chrómovým efektom a červeného tónovaného laku, čím vznikol lesklý a ligotavý náter. Je mimoriadne citlivý na meniace sa svetelné podmienky a jeho hĺbka a kovový lesk ešte viac umocňujú kontúry a krivky konceptu Proceed.

Dizajn interiéru: inšpirovaný zákazkovým šitím a haute couture

„Pri vývoji vozidla hrala kľúčovú úlohu farba a výbava, a súbežne s rozhovormi o forme exteriéru konceptu Proceed prebiehali aj naše diskusie o vzhľade a charaktere jeho kabíny. Oba do seba dokonale zapadli, čo sa nie vždy stáva,“ hovorí Guillaume.
„Inšpiroval nás svet zákazkového šitia a haute couture a rozhodli sme sa pre ozaj jedinečné prostredie kabíny obohatené materiálmi, ktoré sa používajú inovatívnymi a nekonvenčnými spôsobmi – teda metódami, ktoré môžu byť známe v módnych domoch, nie však v oblasti automobilov,“dodáva.

Sedadlá sú ovinuté viac ako 100 metrami čiernej elastanovej tkaniny, ktorá je strihaná, upravená a šitá ručne, vďaka čomu vzniklo zvlnené a volánové čalúnenie, ktoré vytvára ostrý kontrast s hladkým a lesklým prístrojovým panelom.

Karoséria vo farbe červenej lávy Lava Red vytvára odvážne vizuálne prepojenie medzi dizajnom exteriéru koncepčného vozidla Proceed a jeho interiérom. Nápadná farebná paleta kabíny, inšpirovaná živelnou silou a dramatickosťou výbuchu sopky, prináša kombináciu ohnivo červenej farby v hornej časti so sivými tónmi čierneho uhlia a zamatovo čiernym odtieňom v nižších častiach. Palubná doska i stĺpik riadenia, ktoré majú rovnakú lávovo červenú farbu Lava Red ako karoséria, vytvárajú dojem, akoby kapota prechádzala plynulo do kabíny. Obloženie dverí je pokryté lesklou ručne maľovanou tkaninou, ktorá postupne prechádza z jednofarebnej čiernej farby v blízkosti okennej línie až po reflexnú červenú v priestore pre nohy.

Prístrojový panel a horizontálny informačno-zábavný panel zobrazujú tri intuitívne, farebne odlíšené režimy jazdy – červená farba Lava Red pre režim „GT“, zelená farba Forest Green pre ekologický režim „Eco“ a biela Ghost White pre režim autonómnej jazdy „Autonomous“.

Štyri samostatné, vzájomne prepojené sedadlá sa vyznačujú kontúrovanou prívetivou vlnou – ako poklona koncepčnému vozidlu Kia Provo, ktoré sa predstavilo na autosalóne v Ženeve v roku 2013. Delené operadlá sedadiel držia na mieste kovové exoskelety, ktoré zvýrazňujú dojem konštrukčnej pevnosti a ľahkosti materiálov.

Idea spojenia ľahkosti a pevnosti sa prenáša aj na minimalistickú a inteligentne usporiadanú plávajúcu stredovú konzolu. Tento prehľadný a ergonomický prvok v koncepte Proceed obsahuje hliníkové ovládacie prvky, ktoré sú inšpirované hmatovými, automatizovanými úkonmi ovládacích prvkov špičkových audiosystémov. Oporou samotnej konzoly je viditeľná chrbtica z uhlíkových vlákien, ktorá prechádza po celej dĺžke interiéru vozidla.

Koncept Proceed je automobil, ktorý sa neskrývane prihovára srdcu vodiča. Hoci značka Kia kráča v ústrety budúcnosti, zároveň si uvedomuje, aké dôležité je ctiť si minulosť. Výkonné automobily sú zamerané na uspokojovanie zmyslov, a čuch je najsilnejším zmyslom, aké ľudia majú na vyvolávanie spomienok. Guillaume a jeho tím preto vytvorili pre koncept Proceed akúsi „pamäťovú banku“ – poličku flakónov v palubnej doske, ktorá obsahuje trojicu vôní evokujúcich spomienky.

„Každý z týchto troch flakónov s rytinou obsahuje vôňu, ktorá je synonymom sily, vášne a výkonu. Sú to vône, ktoré okamžite rozpozná každý nadšenec automobilov,“ hovorí Guillaume. „Je tu teplá pyžmová vôňa starej kože, olejová aróma garáže, ktorá je domovom klasického automobilu, a tiež pach vysoko oktánového motoristického paliva. Všetky odrážajú vášeň pre autá a lásku k automobilovej kultúre.“

„Myšlienka, ktorá stála za vznikom konceptu Proceed, je tá istá myšlienka ako tá, ktorá stojí za všetkými našimi koncepčnými vozidlami – spochybniť spôsob, akým ľudia vnímajú značku Kia, a začať rozhovory o tom, čo je a čo by mohlo byť,“ dodal na záver Guillaume. „Pretože o tom je slogan značky Kia – o jej schopnosti vždy pozitívne prekvapiť.“

Zdroj: Kia

Prečítať celý text

Reklama