/
/
/
ŠKODA MOUNTIAQ: Šiesta študentská štúdia je pripravená na dobrodružstvo

ŠKODA MOUNTIAQ: Šiesta študentská štúdia je pripravená na dobrodružstvo

Reklama

  • Štúdia pickupu na báze modelu KODIAQ spája vysokú úžitkovú hodnotu a pôsobivý dizajn
  • Inovatívny dizajn, mnoho svetelných efektov a nové Simply Clever riešenia
  • Od roku 2014 projekt potvrdzuje vysokú kvalitu odborného vzdelávania na Strednom odbornom učilišti strojárskom ŠKODA AUTO v Mladej Boleslavi 

35 študentov Stredného odborného učilišťa strojárskeho ŠKODA AUTO ukončilo svoj školský rok: Po ôsmich mesiacoch intenzívnej práce predstavili vozidlo ŠKODA MOUNTIAQ, pôsobivý pickup na báze modelu ŠKODA KODIAQ. Štúdia nalakovaná v oranžovom odtieni Sunset, ktorý si žiaci sami navrhli, zaujme množstvom nových prvkov, ako napr. svetelnou lištou na streche, výraznou prednou časťou vozidla s navijakom, ochranným rámom a špeciálnymi svetelnými efektmi. Už po šiestykrát v rade dokazuje projekt výnimočné remeselné schopnosti študentov podnikového učilišťa. 

Na vývoji a výrobe vozidla ŠKODA MOUNTIAQ sa podieľalo spolu 35 študentov (medzi nimi bolo aj  šesť dievčat) firemného učilište zo siedmich rôznych študijných odborov. V poradí šieste študentské vozidlo je unikátom a pôsobivým výsledkom niekoľkomesačnej práce. V priebehu projektu podporovali študentov ich učitelia odborného výcviku, ako aj odborníci spoločnosti ŠKODA AUTO z oblasti dizajnu, výroby a technického vývoja. 

Vedúci ŠKODA Akadémie, Carsten Brandes, zdôrazňuje: „ŠKODA MOUNTIAQ, podobne ako jej predchodcovia, dokazuje vysokú technickú a remeselnú schopnosť našich študentov. Ich práca každý rok znovu dokazuje prvotriednu kvalitu odborného vzdelávania na našom učilišti“.

Meno modelu ŠKODA MOUNTIAQ evokuje chuť na dobrodružstvo, offroadový charakter a podčiarkuje spojenie vozidla pre moderný životný štýl s každodennou vysokou úžitkovou hodnotou pickupu. Zadnú kapotu pôsobivej štúdie zdobí nápis ŠKODA. Ide o dizajnový prvok, ktorý značka ŠKODA priniesla spoločne s modelmi ŠKODA SCALA a ŠKODA KAMIQ.

Osem mesiacov intenzívnej práce a viac ako 2000 odpracovaných hodín

Už na jeseň 2018 začali študenti pracovať na novom žiackom aute. „Vlastnoručná stavba vozidla ŠKODA MOUNTIAQ bola jedinečnou príležitosťou pre nás všetkých. Mohli sme uplatniť svoje teoretické vedomosti v praxi,“hovorí Petr Zemanec, jeden zo študentov zúčastňujúcich sa tohtoročného projektu a doplnil: „Ťažili sme tiež z nových kontaktov, ktoré sa nám podarilo nadviazať naprieč všetkými profesijnými skupinami. Na viac ako 2000 hodín, ktoré výroba tohto jedinečného pickupu zabrala, nikdy nezabudneme.“

Potom, čo bol definitívne stanovený dizajn, začala v januári praktická realizácia. Karosárske a lakovnícke práce prebiehali súčasne, aby bolo možné vozidlo dokončiť do mája. Žiaci začali zosilnením karosérie, následne odstránili z modelu ŠKODA KODIAQ strechu a vyrobili zadnú stenu pre kabínu vodiča, i nové zadné a bočné okná. Za kabínou charakterizuje vozidlo ŠKODA MOUNTIAQ ložná plocha, pod ktorou sa nachádzajú dodatočné skryté odkladacie priestory. Žiaci skrátili a rozšírili dvere a prispôsobili ich celkovo širšej línii vozidla. Okrem toho upravili predný a zadný nárazník a vytvorili tak celkovo harmonický dizajn štúdie. Stúpadlá na prahoch dverí aj úplne prepracovaná zadná časť vozidla dopĺňajú celkový vzhľad auta a zároveň posilňujú robustný dojem modelu ŠKODA MOUNTIAQ. Jednou z najväčších výziev projektu predstavovala pre študentov integrácia plne funkčného zadného výklopného veka.

Zvýšená svetlá výška a výkonný motor

ŠKODA MOUNTIAQ je prvým študentským vozidlom vychádzajúcim z modelu ŠKODA KODIAQ. Je 4 999 milimetrov dlhý, 2 005 milimetrov široký a 1 710 milimetrov vysoký. Rázvor činí 2 788 milimetrov a hmotnosť dosahuje 2 450 kilogramov. Pre jazdenie mimo cesty zvýšili študenti svetlú výšku tohto unikátu v porovnaní s modelom KODIAQ SCOUT o takmer 10 cm na slušných 29 cm. Dosiahli to aj vďaka sedemnásťpalcovým kolesám Rockstar II a špeciálnym pneumatikám, ktoré majú naozaj vysoký terénny dezén. Montážou nových kolies sa rozchod štúdie MOUNTIAQ rozšíril o tri centimetre. Primeraný pohon zabezpečuje výkonný benzínový motor 2,0 TSI s výkonom 140 kW (190 k).

Navijak vpredu, kreatívne svetelné efekty a oranžová farba Sunset

Študentské vozidlo ŠKODA MOUNTIAQ na terénnych kolesách je atraktívne už na prvý pohľad.  Štúdia vozidla na seba priťahuje pozornosť aj vďaka šnorchlu (zvýšenému nasávaniu vzduchu) a navijaku, ktorý má ochranný rám. ŠKODA MONTIAQ vydrží v teréne enormné zaťaženie aj vďaka držiaku na navijak, ktorý bol pre toto auto vyvinutý na mieru. Obzvlášť kreatívni boli študenti pri osvetlení vozidla MOUNTIAQ. Okrem osvetlenej ložnej plochy je pri modeli ŠKODA MOUNTIAQ osvetlená tiež maska, logo značky na kapote a motorový priestor. Predné dvere premietajú na vozovku logo značky ŠKODA, predok pickupu zdobia nové hmlovky. Ďalšími výraznými optickými prvkami sú unikátna svetelná lišta na streche aj špeciálny odtieň laku oranžovej – Sunset, ktorý si žiaci sami namiešali.

Rovnako ako pri predchádzajúcich študentských vozidlách dokazujú účastníci aj tento rok pomocou malých detailov pestrosť svojich nápadov. K nim patrí napríklad svietiace logo ŠKODA na obloženie stropu, integrovaná chladnička, ozdobné prvky z 3D tlačiarne na kolesách alebo dve vysielačky, ktoré sú súčasťou výbavy. Čerešničkou na torte je to, že aktuálny študijný ročník vytvoril návrhom vlastného loga pre štúdiu ŠKODA MOUNTIAQ: auto pred siluetou hôr. Toto logo je vyšité do operadiel predných sedadiel a využíva odtieň laku exteriéru aj hru farieb oranžových akcentov na volante a rukoväti radiacej páky.

Ako naozajstné vozidlo značky ŠKODA dostal tiež MOUNTIAQ, rovnako ako každý sériovo vyrábaný model českej automobilky, pre značku typické Simply Clever prvky. Študenti napríklad integrovali prvýkrát do modelu KODIAQ integrovaný lievik v nádržke ostrekovačov. Infotainment systém Columbus pochádzajúceho z  modelu KODIAQ študenti doplnili o špeciálny audiosystém: k reproduktorom s výkonom 320 Wattov dodali zosilňovač a subwoofer s výkonom 2000 Wattov.

Študenti aj spoločnosť ŠKODA AUTO ťaží z projektu študentského  vozidla rovnakým dielom

Už po šiestykrát v rade dostali mimoriadne nadaní študenti Stredného odborného učilišťa strojárskeho ŠKODA AUTO príležitosť zúčastniť sa projektu študentského vozidla, v rámci ktorého môžu talenty navrhnúť a následne postaviť vlastný automobil. Ide o jedinečnú príležitosť, ako prakticky aplikovať schopnosti získané v procese učenia a zlepšiť sa v nich. Obzvlášť zaujímavá pre budúcich odborníkníkov je úzka spolupráca s expertmi z oblasti technického vývoja, výroby a dizajnu. Popri študentoch ťaží z projektu aj spoločnosť ŠKODA AUTO vďaka spätnej väzbe a nápadom mladých odborníkov. Automobilka získa po ukončení štúdia špičkovo vzdelaných zamestnancov, lebo každému úspešnému absolventovi Stredného odborného učilišťa strojárskeho ŠKODA AUTO je ponúknuté pracovné miesto v spoločnosti ŠKODA AUTO.

Ako prvé študentské vozidlo značky ŠKODA vznikla v roku 2014 dvojmiestna verzia vozidla ŠKODA Citigo, ktorá sa volala CitiJet. O rok neskôr prišiel pickup FUNSTAR na báze vozidla ŠKODA FABIA, nasledovaný vozidlom Atera, kupé vychádzajúce z modelu ŠKODA RAPID SPACEBACK. V roku 2017 skonštruovali študenti opäť na báze modelu ŠKODA Citigo auto  ELEMENT s elektrickým pohonom. Piatym študentským vozidlom bola v roku 2018 štúdia kabrioletu SUNROQ na báze vozidla ŠKODA KAROQ.

Zdroj: Škoda

Prečítať celý text

Reklama