6.9 C
Bratislava
utorok, 5 marca, 2024
Reklama

Prvý sedan Kia Motors so zadným pohonom

Odporúčame

  • Nadčasovosť a elegancia – nosné črty vlajkovej lode automobilky, ktorá signalizuje novú éru sofistikovanosti spoločnosti Kia Motors
  • Vyspelé a moderné technológie v kombinácii s vynikajúcim remeselným spracovaním a kvalitnými materiálmi sebavedomo sprevádzajú vstup značky Kia do triedy veľkých sedanov
  • Premiéra osemvalcového motora s výkonom 426 koní, V6 varianta produkuje 315 koní

Netrpezlivo očakávaný model s označením K900 s poháňanou zadnou nápravou sa okamžite dostal do centra pozornosti aktuálne prebiehajúceho medzinárodného autosalónu v Los Angeles. Práve túto významnú automobilovú show severoamerického trhu si totiž automobilka Kia zvolila za miesto svetovej premiéry svojej novej vlajkovej lode, smelo vstupujúcej do segmentu veľkých luxusných sedanov.

Úplne nový model sa už v roku 2015 chystá v plnej rýchlosti a so všetkou vážnosťou vziať útokom širokú konkurenciu v segmente luxusných sedanov so zadným pohonom s rozsiahlym zoznamom štandardnej výbavy, prvotriednym komfortom a oslňujúcim dizajnom, ktorý novo definuje spotrebiteľské vnímanie a očakávania zákazníkov.

Budúci rok si pripomenieme 20. výročie Kia Motors na americkom trhu, takže všetci považujeme nový model Kia K900 za symbol toho, akú ďalekú a významnú cestu prešla značka v priebehu takmer dvoch desaťročí, aké dôležité výzvy musela prekonať a akú pozíciu dosiahla v dnešnom automobilovom biznise,

uviedol pri tejto priležitosti Michael Sprague, výkonný viceprezident pre marketing a komunikáciu Kia Motors America.

Nárast popularity značky v priebehu posledných piatich rokov nespochybniteľne možno pripísať predajným úspechom modelov Optima, Sorento a Cadenza, ktoré prilákali do predajných showroomov nových zákazníkov a dramaticky zvýšil imidž a popularitu značky. Preto považujeme model K900 za ďalší logický krok vo vývoji značky, ktorý dokazuje schopnosti a ďalšie možnosti Kia Motors do budúcnosti,

dodáva Michale Sprague.

Elegantný exteriér

Osemvalcový sedan K900 s rázvorom 3045 mm a rozchodom kolies 1621 mm vpredu a 1628 mm vzadu na prvý pohľad púta pozornosť svojim majestátnym vzhľadom, ktorý podčiarkujú aj štandardné 19-palcové viaclúčové chromované disky z ľahkých zliatin s rozmermi pneumatík 245/45 R19 vpredu a 275/40 R19 vzadu.

Charakteristická maska chladiča je v takmer zvislej polohe začlenená do plynulo tvarovanej prednej časti. Chromované prvky v interiéri naznačujú potenciál ukrytý pod kapotou.

Verzia V8 je štandardne vybavená adaptívnymi svetlometmi so 16 diódami. Čelnému pohľadu dominujú elegantné obrysové svetlá a svetlomety do hmly – všetko opäť v LED prevedení. Túto technológiu využívajú aj zadné kombinované svetlomety. Veko batožinového priestoru, štandardne elektricky ovládané, lemuje vkusná chromovaná lišta, umocňujúca elegantný štýl a vizuálny dojem šírky.

Štandardne elektricky ovládané a vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá s integrovanými ukazovateľmi smeru sú vybavené samostmievajúcou funkciou proti oslneniu a systémom sledovania slepého uhla BSD (Blind Spot Detection). Zadný nárazník zdobia integrované dvojité chromované koncovky výfuku, ktoré imitujú aj tvar zadných svetlometov.

Luxusný interiér

Po otvorení dverí K900 na cestujúcich dýchne atmosféra luxusne vybaveného interiéru. Kožou obšitý trojramenný volant padne skvelo do ruky a vodič na ňom nájde ovládacie prvky audiosystému, tempomat a prevádzkové informácie. Pre verzie V6 Luxury, V6 Technology a oba modely V8 je k dispozícii vyhrievaný volant. Štandardná výbava zahŕňa vysoko kvalitnú kožu, ktorú môže na želanie nahradiť čierna alebo biela mäkká koža Nappa s kontrastným lemovaním.

Vnútorné LED osvetlenie je súčasťou štandardnej výbavy všetkých verzií K900. Prémiovosť interiéru umocňuje obloženie prístrojového panelu a výplní dverí z pravého dreva – bieleho platanu alebo tmavého topoľa. Sedadlo vodiča je nastaviteľné v 12 polohách, vrátane elektricky nastaviteľnej bedrovej opierky pre modely V6 Premium a V8 Premium. Sedadlo vodiča so 16 polohami nastavovania vrátane opierok hlavy a dĺžky sedáka sa dodáva ako súčasť balíka V6 Technology Package a V8 VIP Package. K štandardnej výbave patrí aj viacstupňové vyhrievanie predných sedadiel a odvetrávanie, prispievajúce k maximálnemu individuálnemu pohodliu za každého počasia.

Sofistikovaná intuitívna technika a bezpečnosť

Konštruktéri Kia Motors kládli veľký dôraz na rozmiestenie ovládacích prvkov tak, aby bolo všetko intuitívne a v pohodlnom dosahu. Verzia V8 VIP využíva najväčší prístrojový panel v podobe displeja TFT, aký bol kedy použitý v modeloch Kia. Plne farebný displej LCD s uhlopriečkou 12,3 palca je ľahko čitateľný a konfigurovateľný. V modeloch V6 Technology a V8 VIP nájde zákazník prvýkrát aj tzv. priehľadový displej HUD (Head-Up Display) s funkciou zobrazovania informácií na čelné sklo.

Štandardná výbava obsahuje prvotriedny info systém v podobe audiosystému HiFi Lexicon s výkonom 900 W, najvýkonnejší a najvyspelejší systém v doterajšej ponuke značky Kia. Systém zahŕňa 12-kanálový digitálny zosilňovač uložený v batožinovom priestore, 17 reproduktorov vrátane stredového reproduktoru a subwooferu, integrovaného do panelu pod zadným oknom. Audiosystém, navigačný systém a exkluzívny telematický software Kia UVO eServices využíva displej s vysokým rozlíšením a uhlopriečkou 9,2 palca. Ovláda sa prostredníctvom nového informačného systému vodiča DIS (Driver Information System uprostred prístrojového panelu. Predné aj zadné parkovacie senzory pre väčšiu istotu a pohodlie pri parkovaní sú spoločne s kamerami súčasťou štandardnej výbavy všetkých verzií K900.

Verzie s motorom V8 sú vybavené systémom upozorňujúcim na zozadu prichádzajúce vozidlá RCTA (Rear Cross Traffic Alert). S RCTA spolupracuje ďalší moderný bezpečnostný systém sledovania tzv. slepého uhla BSD (Blind Spot Detection). Voľbou paketu VIP Package získa majiteľ nový viackamerový systém Around View Monitor, ktorý využíva štyri decentne uložené širokouhlé minikamery na prednej a zadnej časti a na vonkajších spätných zrkadlách. Poskytujú pohľad na bezprostredné okolie vozidla a sú významným prínosom na poli bezpečnosti aj v oblasti komfortu, pretože uľahčujú manévrovanie v stiesnených priestoroch.

Asistent pre kontrolu opustenia jazdného pruhu LDWS (Lane Departure Warning System) je štandardnou súčasťou výbavy verzií V6 Technology Package alebo s motorom V8. Kamery systému LDWS sledujú polohu vozidla a zvukový signál sa ozve v momente, akonáhle sa auto začne príliš približovať k pozdĺžnemu značeniu na vozovke. Kia K900 má v ponuke aj radarový adaptívny tempomat ASCC (Advanced Smart Cruise Control), ktorý sa po prvýkrát predstavil v modeli Cadenza. ASCC upravuje rýchlosť jazdy tak, aby bol dodržovaný nastavený odstup od vpredu idúceho vozidla a v prípade nebezpečenstva dokáže zabrzdiť až do úplného zastavenia. Pre maximálne pohodlie vodiča začne automobil opäť automaticky akcelerovať, keď sa kolóna pohne vpred.

K900 je prvým modelom automobilky Kia, ktorý používa vyspelý systém riadenia bezpečnosti AVSM (Advanced Vehicle Safety Management). Tento systém integruje riadenie rôznych systémov, vrátane elektronicky riadeného stabilizačného systému ESC (Electronic Stability Control), mechanizmu bezpečnostných pásov a rôznych výstražných systémov. AVSM upozorní vodiča na nebezpečenstvo kolízie, preventívne zvyšuje tlak v brzdovej sústave a aktivuje systém PSB (Pre-Safe Belt) v závislosti na vypočítanej úrovni rizika kolízie. Ak zaregistruje nebezpečenstvo zrážky, AVSM upozorní vodiča v troch fázach: zvukové upozornenie, vizuálne upozornenie na displeji HUD a paneli prístrojov TFT LCD a nakoniec pritiahnutím bezpečnostných pásov predných sedadiel.

Suverénny výkon

Vlajková loď by mala byť vybavená aj zodpovedajúcou pohonnou jednotkou a úplne nová Kia K900 modelového roka 2015 v tomto ohľade v ničom nezaostáva. K900 je prvým sedanom spoločnosti Kia Motors s motorom V8. Celohliníkový motor Tau s objemom 5,0 litra a s rozvodom DOHC s 32 ventilmi dosiahne najvyšší výkon 313 kW (426 koní). K hospodárnej prevádzke prispieva priame vstrekovanie benzínu GDI (Gasoline Direct Injection) a premenlivé časovanie sacích a výfukových ventilov Dual CVVT. Prúdenie vzduchu do valcov vylepšuje špeciálne vyladené sacie potrubie, valčeková rozvodová reťaz a ložiská kľukového hriadeľa s teflónovou povrchovou úpravou zase znižujú trecie straty. Nový katalyzátor s rýchlym zahriatím na prevádzkovú teplotu je ľahký a pomáha znižovať emisie. Motor V8 spolupracuje s novou osemstupňovou automatickou prevodovkou.

Motor Lambda V6 s objemom 3,8 litra a hodnotou najvyššieho výkonu 232 kW (315 koní) je najvýkonnejším motorom V6 v ponuke značky Kia. Trojstupňový systém nasávania VIS (Variable Intake System) optimalizuje priebeh krútiaceho momentu v nízkych a stredných otáčkach. Rovnako ako v prípade motora V8, zvyšuje hospodárnosť jednotky Lambda V6 priame vstrekovanie benzínu GDI a premenlivé časovanie ventilov CVVT. Agregát V6 sa dodáva s rovnakou osemstupňovou prevodovkou ako jeho výkonnejší súrodenec, jednotlivé prevody sú však prispôsobené rozdielnej charakteristike motora.

Vyspelé päťprvkové plne nezávislé zavesenie predných a zadných kolies dokonale pohlcuje nárazy a nerovnosti vozovky, ale zároveň udržuje citlivé spojenie medzi vodičom a vozovkou pri prejazde zákrutou. Predná náprava, uložená v pomocnom ráme, má tlmičové vzpery s koaxiálnymi vinutými pružinami a nové ložisko v stĺpiku riadenia, ktoré zlepšuje stabilitu jazdy priamym smerom a zvyšuje precíznosť riadenia. Pomocný rám zadnej nápravy nesie rozvodovku a vinuté pružiny sú uložené oddelene od tlmičov, čo umožňuje negatívny uhol odklonu kolesa pre ešte lepšiu stabilitu automobilu v zákrutách.

Pohon zadných kolies modelu Kia K900 umožňuje svižnú jazdu, tuhú štruktúru karosérie tvorí až 75 % vysokopevnostných a ultravysokopevnostných druhov ocele. Vyrába sa pokrokovými metódami a ich výsledkom je výnimočná úroveň pevnosti a torznej tuhosti karosérie. Kia K900 V8 je štandardne vybavená 19-palcovými kolesami z ľahkých zliatin, verzia V6 je obutá do 18-palcových kolies z ľahkých zliatin s pneumatikami rozmeru 245/50 R18.

Poznámka: Technické údaje, ako aj prvky štandardnej a príplatkovej výbavy vozidiel, popisovaných v tejto tlačovej správe, platia pre americký trh a v iných krajinách môžu byť odlišné.

Zdroj: Kia

kia-k900-900x350
© Kia
kia-k900-660x440-2
© Kia
kia-k900-660x440-3
© Kia

 

Reklama