/
/
/
Premiéra nových modelov Tipo Cross, Tipo a Panda s prepracovanými motormi, štýlom, verziami aj technológiami

Premiéra nových modelov Tipo Cross, Tipo a Panda s prepracovanými motormi, štýlom, verziami aj technológiami

Reklama

  • Funkčná rodina značky Fiat zahŕňajúca modely Panda a Tipo prešla kompletnou modernizáciou a bola rozšírená o nové verzie Tipo Cross a Panda Sport.
  • Počas tlačovej konferencie bolo predstavené aj nové Tipo City Sport.
  • Nové Tipo a Panda sú teraz ponúkané v novo štruktúrovaných radoch: Life, Sport a Cross.
  • Tlačovú konferenciu vedenú Lucom Napolitanom, riaditeľom značiek Fiat, Lancia a Abarth pre región EMEA si môžete pozrieť na tomto odkaze

Funkčná rodina značky Fiat pozostávajúca z veľmi úspešných modelov Tipo a Panda prešla kompletnou modernizáciou. Oba modely sú teraz ponúkané v rámci novo štruktúrovaných radov, ktoré zahŕňajú tri povahy: Life, Sport a Cross. Prvá z nich, teda Life, je určená zákazníkom žijúcim v meste, avšak vždy naplno, povaha Sport cieli na užívateľov vyznávajúcich aktívny životný štýl a Cross bola pripravená zákazníkom, ktorí chcú svoje vozidlo využívať aj k objavovaniu prírody alebo odpočinku od každodenného života, a pritom prežívať vzrušujúce dobrodružstvá. Medzi hlavné novinky patria nové modely Tipo Cross, Tipo City Sport a Panda Sport, ktoré sa zameriavajú na nové cieľové skupiny.

Na prezentácii určenej európskej tlači sa predstavilo predovšetkým nové Tipo Cross, ktoré reprezentuje rodinný crossover zameraný na novú skupinu zákazníkov: mladé rodiny s dynamickým životným štýlom a hľadajúce funkčnosť, emócie, priestor, ale aj štýl a výbavu za prijateľnú cenu. Svetovú premiéru mal tiež model Tipo City Sport, ktorý cieli na mladých a dynamických zákazníkov hľadajúcich osobitosť, športový charakter a technologické inovácie. Nová verzia sa navyše pýši odvážnejším dizajnom, najlepšími bezpečnostnými systémami a infotainmentom vo svojej triede a tiež výkonnejšími a k ​​životnému prostrediu ohľaduplnejšími motormi.

Modernizáciou prešla tiež Panda, a to z hľadiska štýlu aj výbavy. Nová Panda je prirodzenou evolúciou výtvoru, ktorý je už 40 rokov synonymom šarmu, jednoduchého využitia a všestrannosti. Panda ale ponúka oveľa viac. Je to model doslova nabitý funkčnou a emočnou hodnotou, je symbolom slobody cestovania a produktom, ktorý sa stal súčasťou kolektívneho povedomia tak, ako niekoľko ďalších výtvorov talianskej kreativity.

„Premiéra novej funkčnej rodiny Fiat a nových modelov znamená veľký krok vpred v našej stratégii omladenia ponuky, ktorá reaguje na potreby našich zákazníkov. S rozšírením ponuky sa tiež zväčšuje naša skupina zákazníkov,“ povedal Luca Napolitano, riaditeľ značiek Fiat, Lancia a Abarth pre región EMEA. „Dôsledne pokračujeme v stratégii osvieženia modelovej ponuky, ktorá začala v tomto roku: ponúkame riešenia mobility do mesta aj mimo neho, ktoré sú stále udržateľnejšie, prepojenejšie, vyspelejšie a v súlade s potrebami našich zákazníkov, teraz aj v budúcnosti: Kým rodina emotívnych modelov, čo je jedna z dvoch pováh značky Fiat, je dokonale stelesnená ikonickou 500, funkčná rodina je zastúpená veľmi úspešnými modelmi Panda a Tipo. Táto dvojica neobyčajných vozidiel tvorí veľkú a jednotnú rodinu s mimoriadnym rozsahom a inováciami v oblasti technológií, vplyvu na životné prostredie a konektivity bez kompromisu k praktickosti a flexibilite, vďaka ktorým dosiahla tak mimoriadneho úspechu. Stačí uviesť, že tieto dva modely tvoria 58% celkového predaja značky Fiat a zo 40% sa podieľajú na celkovom predaji skupiny FCA.“

S blížiacim sa koncom roka 2020 je možné s istotou povedať, že išlo o mimoriadne plodný rok. Cesta inovácií značky Fiat začala vo februári, a to uvedením mild-hybridného motora pre modely Panda a 500 Hybrid Launch Edition, motora, ktorý sa vyznačuje účinnosťou, kompaktnosťou, nízkou hmotnosťou, a predovšetkým cenovou dostupnosťou. O mesiac neskôr sa predstavil nový kabriolet 500 „la Prima“, prvé plne elektrické vozidlo skupiny FCA. Inovácie potom vyvrcholili v októbri prezentáciou celého radu 500, a to v umeleckej galérii Pinacoteca Agnelli v Turíne, vrátane novej karosárskej verzie 500 3+1 „la Prima“ Opening Edition. Prvé štatistiky predaja nových modelov 500 a hybridných modelov Panda a 500 ukazujú, že cesta, ktorou sme sa vydali, je správna. Od uvedenia na trh sa predalo približne 100 000 vozidiel, pričom pomer medzi oboma modelmi je 50:50.

Nové Tipo Cross

Rodinu Tipo teraz rozširuje nová karoséria. Značka Fiat uvádza na trh nové Tipo Cross, ktoré dopĺňa doterajšie tri typy karosérie (sedan, hatchback a kombi). Jedná sa o skutočný crossover zameraný na úplne novú skupinu zákazníkov. Rodiny – tradičná skupina zákazníkov Fiatu Tipo –  zmenili svoje preferencie a vkus a stále častejšie hľadajú alternatívne štýly, avšak bez obetovania priestoru a pohodlia. Teraz sa tak presúvajú do sveta crossoverov. Tieto rodiny túžia po emotívnejšom, výraznejšom, dynamickejšom a mladistvom vozidle, avšak vyznačujúcom sa dostupnou cenovkou. Odpoveďou je pre nich Tipo Cross, nový rodinný crossover značky Fiat.

Celkovo je Tipo Cross koncipované ako výkonnejšie a odvážnejšie. Na prvý pohľad je širšie, okrem iného vďaka novému štýlu masky chladiča, ktorá zasahuje až pod svetlomety, a zároveň je tiež vyššie. Svetlá výška modelu Tipo Cross vzrástla o takmer 4 cm, a to vďaka prepracovanému zaveseniu kolies a novým ráfikom a pneumatikám, teda podobne, ako tomu bolo u ďalšieho crossoveru značky, Fiatu 500X. Nové Tipo Cross je vybavené väčšími pneumatikami, ktoré mu dodávajú robustnejší vzhľad. Nová koncepcia prináša aj vyššiu jazdnú pozíciu a zlepšuje nastupovanie a vystupovanie z vozidla. Súčasne zjednodušuje aj úkony, na ktoré sú rodiny u Tipa zvyknuté, to znamená ukladanie deti do detských autosedačiek alebo hľadanie vecí, ktoré občas skĺznu pod sedadlá. Nové Tipo Cross, ktoré je takmer o 7 cm vyššie než bežné Tipo, sa môže pochváliť radom detailov typických pre crossovery, ako sú lemy blatníkov, prahové nástavce či exkluzívna ochranná časť na prednom nárazníku. Nový predný nárazník je opatrený výraznou lištou, ktorá vozidlu prepožičiava odolnejší a svalnatejší vzhľad, boky zahŕňajú bočné prahové nástavce, zadná časť je charakteristická difúzorom a strecha je opatrená praktickými pozdĺžnymi lyžinami, ktoré boli doteraz vyhradené iba pre verziu kombi.

Medzi hlavné inovácie nového modelu Tipo Cross patrí plne konfigurovateľný 7palcový TFT prístrojový panel, ktorý nahrádza konvenčné analógové riešenie. Táto mimoriadne vyspelá technológia umožňuje lepšiu kontrolu nad vozidlom a tiež lepšie komunikuje s multimediálnymi systémami a telefónom užívateľa. Digitálny prístrojový panel je kombinovaný s úplne novým systémom Uconnect 5 s 10,25palcovou dotykovou obrazovkou. Aj v tomto prípade je nové Tipo prvým vozidlom skupiny FCA, po novej 500, ktoré tento systém využíva. Cieľom bolo poskytnúť zákazníkom priamy a pohodlný užívateľský komfort. Systém Uconnect 5 preto využíva jednoduchý, intuitívny a prispôsobiteľný operačný systém Android. Vďaka bezdrôtovému zrkadleniu chytrého telefónu je možné využívať funkcie smartfónu na dotykovej obrazovke vozidla s vlastným personalizovateľným rozhraním, pričom uložiť je možné až 5 konfigurácií.

Nové Tipo Cross môže byť vybavené dieselovým motorom 1.6 MultiJet s výkonom 95 a 130 k alebo novým zážihovým motorom 1.0 GSE T3 s výkonom 100 k. Motor 1.0 GSE T3 je súčasťou rodiny FireFly a predstavuje najmodernejšiu verziu, ktorá sa vyznačuje skvelým výkonom, nízkou spotrebou paliva a emisiami. Výkon vrcholí na 74 kW (100 k) a krútiaci moment dosahuje 190 Nm pri 1500 ot./min, miesto 4500 ot./min súčasného zážihového motora 1.4 s výkonom 95 k, ktorý navyše dosahoval len 127 Nm. Nový motor zabezpečuje potešenie z jazdy a ponúka skvelé parametre pri rozjazde vďaka optimálnej krivke krútiaceho momentu v nízkych otáčkach. Súčasne poskytuje aj vysoký jazdný komfort, a to vďaka pôsobivo nízkej hlučnosti. Emisie CO2 sa znížili na 121 g/100 km (WLTP). Prevodovka bola odladená pre zaistenie vynikajúcej odozvy v mestskej premávke a mimoriadny komfort na dlhých cestách, pričom pri rýchlosti 130 km/h nepresiahnu otáčky hodnotu 3200 ot./min. Dieselové motory MultiJet spĺňajú emisnú normu Euro 6D Final a sú k dispozícii v dvoch výkonových variantoch: 95 a 130 k (predtým 120 k) s pozoruhodným zlepšením výkonu a emisií CO2 (od 110 g/km – WLTP). Motor 1.6 MultiJet s výkonom 130 k je tiež ideálnym motorom pre firemné vozové parky, čo je pre vozidlá segmentu C a tým aj Tipo absolútne zásadná cieľová skupina.

Nové Tipo City Sport

Nové Tipo City Sport, ktoré bude možné objednávať už od konca prvého štvrťroka 2021, predstavuje neuveriteľnú porciu dynamiky a technológií, a je tak ideálnym riešením pre všetkých, ktorých priťahuje mladistvý a športový štýl. Nová verzia je okamžite rozoznateľná podľa veľmi osobitého štýlu, napríklad špecifického loga Sport pod zrkadlom, exkluzívneho šedého odtieňa Metropolis, 18“ zliatinových kolies s diamantovou úpravou a početných lesklo čiernych detailov: vložka na spodnej časti mriežky chladiča, bočné lišty, kryty vonkajších spätných zrkadiel a kľučky dverí. Lesklo čierna je tiež prepracovaná maska ​​chladiča s úplne novým logom Fiat. Tipo je prvým modelom značky Fiat, ktorý týmto logom, čoby symbolom celej stratégie osvieženia ponuky, nadväzuje na novú 500. Pre ešte modernejší vzhľad prichádza nové Tipo City Sport v štandarde s novými full LED svetlometmi a LED koncovými svetlami. LED osvetlenie zlepšuje vzhľad vozidla, a navyše zásadným spôsobom zvyšuje aktívnu a pasívnu bezpečnosť. V súlade s filozofiou väčšej udržateľnosti tiež znižuje spotrebu elektrickej energie, a tým aj emisie CO2.

Silný športový dojem pokračuje aj v interiéri. Ten sa vyznačuje čiernym stropom a novým športovým volantom, ktorý je teraz kompaktnejší, viac ergonomický a ponúka lepší výhľad na nový 7palcový digitálny TFT prístrojový panel. Zmenili sa tiež ovládacie prvky klimatizácie a pribudli nové chrómované a čierne doplnky a tiež systém bezkľúčového vstupu a štartovania. Nové Tipo City Sport ponúka taktiež širokú škálu vysoko vyspelých asistenčných prvkov vodiča (ADAS) vrátane adaptívnych diaľkových svetiel, ktoré zaisťujú lepšiu viditeľnosť v noci automatickým prepínaním diaľkových a stretávacích svetiel v závislosti na svetlách protiidúcich vozidiel.

Nové Tipo City Sport je k dispozícii v 5dverovej verzii hatchback a v 4dverovom prevedení sedan. Vybavené môže byť buď dieselovým preplňovaným motorom 1.6 MultiJet s výkonom 130 k alebo novým zážihovým motorom 1.0 GSE T3 s výkonom 100 k.

Nová Panda Sport

Nová Panda Sport je zameraná na mladých a dynamických zákazníkov. Rozoznateľná je podľa výrazných estetických prvkov, akými sú nové dvojfarebné 16“ zliatinové kolesá Sport s čiernymi a červenými krytmi nábojov, kľučky dverí a vonkajšie spätné zrkadlá vo farbe karosérie (na želanie v lesklo čiernom odtieni spolu s čiernou strechou) a exkluzívne chrómované logo Sport na bokoch nad ukazovateľom zmeny smeru jazdy. K dispozícii je rovnako matne sivý odtieň karosérie.

Rovnako odvážne prvky sa nachádzajú aj v interiéri, ktorý vyniká predovšetkým palubnou doskou v titánovom odtieni, špecifickým obložením dverí z eko kože, čiernym stropom a novými sedadlami s tmavo sivým čalúnením, detailmi z eko kože, látkovým čalúnením bočných panelov a červeným prešívaním. Zákazníci túžiaci po ešte odvážnejšom vzhľade Pandy Sport môžu siahnuť po pakete Pandemonio, ktorý vzdáva hold sade uvedenej na trh v roku 2006 u modelu Panda 100 HP. Tento paket zahŕňa červené brzdové strmene, čierne rámčeky okien a nový volant čalúnený eko kožou s červeným prešívaním. Vôbec prvýkrát prichádza Panda s novým systémom Uconnect™ so 7“ dotykovou obrazovkou, digitálnym rádiom DAB a zrkadlením chytrého telefónu vrátane jeho držiaka. Funkcia zrkadlenia integruje funkcie telefónu do displeja vozidla.

Nová Panda Sport je vybavená hybridným pohonom, ktorý kombinuje trojvalec FireFly s objemom 1 l s výkonom 51,5 kW (70 K) a emisnou špecifikáciou Euro 6D Final a elektromotor BSG (remeňom poháňaný štartér-generátor) s výkonom 3,6 kW, ktorý napája lítium-ión batéria s kapacitou 11 Ah.

Prezentácia novej funkčnej rodiny Fiat

Nová funkčná rodina je všestranná, flexibilná a veľmi demokratická. Ponuka zahŕňa modely Panda a Tipo, ktoré dokonale zodpovedajú životnému štýlu a každodenným požiadavkám rodín, či už mladých alebo starších, metropolitné založených zákazníkov či fanúšikov cestovania a pobytu v prírode. Jedná sa o množstvo rodín, veľmi rôznorodých, ktoré každodenne riešia malé alebo veľké úlohy: nákupy, odvoz detí do školy, dochádzanie do práce, ale aj výlety mimo mesto.

Pre vysvetlenie tohto prierezu realitou vyvinula talianska značka moderný štýl rozprávania v typickom štýle Fiat, ktorý vychádza z miesta, ktoré najlepšie reprezentuje rôznorodosť vkusu a požiadaviek: bytového domu. Na tomto mieste, kde vedľa seba koexistujú rozdielne domácnosti, môžeme vidieť, ako trojica pováh – Life, Cross a Sport – zodpovedá konkrétnym cieľovým zákazníkom. Títo zákazníci môžu byť úplne uspokojení technickými a štylistickými vlastnosťami jednotlivých modelov. Je úplne na nich, či si vyberú hybridný motor 1.0 FireFly Hybrid s výkonom 70 k, ktorý je k dispozícii pre celý rad Panda a je najdemokratickejším hybridom na trhu, alebo inovatívny zážihový motor 1.0 SGE T3 s výkonom 100 k radu Tipo. Rovnakým spôsobom môžu vyberať zo širokej palety pokročilých asistenčných systémov vodiča (ADAS), ktoré sú k dispozícii pre nové Tipo alebo zvoliť nový infotainment Pandy, ktorý vôbec prvýkrát zahŕňa 7“ farebnú dotykovú obrazovku, digitálne rádio a zrkadlenie chytrého telefónu.

Aby bola voľba ešte jasnejšia, sú tieto tri povahy rovnaké pre obe modelové rady a líšia sa iba počtom úrovní výbavy a variantmi karosérie. Napríklad, nové Tipo je ponúkané s povahou Life v stupňoch výbavy Tipo, City Life a Life a s tromi typmi karosérie (sedan, hatchback a kombi), ďalej povahou Sport v stupni výbavy City Sport a v prevedeniach hatchback a kombi, a nakoniec povahou Cross v stupňoch výbavy City Cross a Cross a s 5dverovou karosériou crossover. Nová Panda je ponúkaná s rovnakou filozofiou, v piatich stupňoch výbavy: Panda a City Life (povaha Life), Sport (povaha Sport) a City Cross a Cross (povaha Cross).

Viac informácií o novom rade Tipo nájdete na tomto odkaze, všetko o novej Pande naopak tu.

Tipo a Panda, dva úspešné príbehy

Modelový rad Fiat Tipo bol na trh uvedený v roku 2016 a od tej doby sa rozrástol do skutočnej rodiny. Verziu sedan v roku 2017 doplnili päťdverový hatchback a kombi, ku ktorým sa teraz pridávajú úplne nové Tipo Cross a Tipo Sport. Od svojho uvedenia na trh sa Tipo okamžite stalo jedným z najvychvaľovanejších modelov segmentu v Taliansku aj v celej Európe, kde prispelo k výraznému výkonu značky. Na trhoch mimo Taliansko bolo predaných vyše 75% produkcie. Od uvedenia na trh bolo v regióne EMEA predaných vyše 700 000 vozidiel, pričom najväčšieho podielu na trhoch mimo Talianska dosiahlo Tipo v roku 2019.

Ešte zaujímavejšie sú údaje modelu Fiat Panda. Za prvých 40 rokov si totiž získal srdcia svojich priaznivcov aj radom rekordov: už 8 rokov po sebe je najpredávanejším vozidlom v Taliansku – spolu s modelom 500 –, a tiež najpredávanejším mestským vozidlom v Európe, ktoré sa môže pochváliť viac ako 375 000 predanými vozidlami ročne. To ale nie je všetko. Tento rok Fiat Panda zaznamenal najvyšší nárast vo svojom segmente, a to +3,7% oproti predchádzajúcemu roku a dosiahol najväčšieho trhového rastu od roku 2012 do súčasnosti medzi všetkými automobilmi: 17,8% v Európe a 49,1% v Taliansku. Tieto významné údaje demonštrujú, do akej miery sa Panda stala súčasťou kolektívneho povedomia. Je doslova nabitá funkčnou aj emotívnou hodnotou, a je skutočným symbolom slobody cestovania. Nová Panda je jediným mestským vozidlom v segmente, ktoré sa môže pochváliť kompletnou paletou verzií v zmysle trakcie (4×2 a 4×4) aj motorizácií (zážihové, hybridný, na zemný plyn a LPG). To všetko je zabalené do známej, robustnej a upokojujúcej formy, ktorá je rovnako očarujúca v meste, ako aj na vzdialenom úpätí hory. Pandu preslávila tiež jej charakteristika: kompaktné vonkajšie rozmery, konfigurovateľný veľký vnútorný priestor a originálne farebné kombinácie.

Paket D-Fence by Mopar a viac ako 80 prvkov príslušenstva radu Tipo  

Na želanie môžu byť rady Panda a Tipo, ktoré sú stále ekologickejšie, vybavené novým paketom D-Fence by Mopar, ktorý pozostáva z troch prvkov optimalizujúcich čistotu vo vozidle. Kabínový filter zabraňuje vnikaniu nečistôt do vozidla, blokuje častice a prakticky 100% alergénov, navyše znižuje tvorbu plesní a baktérií o 98%. Čistička vzduchu v kabíne filtruje mikročastice, akými sú peľ alebo baktérie. Posledným prvkom paketu je UV lampa, ktorá čistí všetky kontaktné plochy vo vozidle, teda volant, radiacu páku a sedadlá. Pre nové Tipo pripravil Mopar kolekciu viac ako 80 prvkov príslušenstva, ktoré dokonale korešpondujú s technickými a štylistickými vlastnosťami nového modelu, a to s cieľom ponúknuť najkomplexnejšie a najrozsiahlejšie možnosti personalizácie a vyhovieť tak rôznym životným štýlom svojich klientov.

Zdroj: Fiat

Prečítať celý text

Reklama