6.9 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024
Reklama

Výkonný model Porsche Cayenne prešiel cez Severnú slučku okruhu Nürburgring v rekordnom čase

Odporúčame

Nový výkonný model Porsche Cayenne presvedčivo dokázal svoje dynamické schopnosti už pri svojom predstavení. Testovací jazdec Lars Kern absolvoval v ľahko zahalenom sériovom modeli legendárnu Severnú slučku okruhu Nürburgring s dĺžkou 20,832 kilometra v čase iba 7:38,925 minúty. V oficiálnom hodnotení spoločnosti Nürburgring GmbH je tento notársky overený čas novým rekordom okruhu v kategórii, ktorá zahŕňa vozidlá SUV, off-roady, vany a pick-upy.

„Po prvých pár metroch v tomto modeli Cayenne na okruhu Nordschleife sa až chcete obzrieť a uistiť sa, že naozaj sedíte v priestrannom SUV. Vysoká precíznoť riadenia a nesmierne stabilná zadná náprava mi v časti Hatzenbach dodávali veľa sebavedomia,” povedal o svojej rekordnej jazde Lars Kern, ktorý bol dlho súčasťou vývojového tímu tohoto modelu. „Smer mení svetelnou rýchlosťou a to aj v rýchlych zákrutách ako napríklad medzi Hohe Acht a Eiskurve, pričom sa neprejavili žiadne vibrácie či náchylnosť k nedotáčavosti. Aj v týchto technických častiach sa ukazuje, že Porsche Cayenne je ľahko ovládateľné vozidlo zamerané na vodiča,” tvrdí testovací a vývojový jazdec. „Za normálnych okolností sa stáva, že kolesá v sekciách  Pflanzgarten I a II odskakujú od vozovky, ale tentoraz tadiaľto Cayenne prešiel ticho a jemne. Kolesá tu odvádzajú veľa práce, ale karoséria zostala pevná a ovládateľná.

Pohon je naozaj veľmi očarujúci. V každom momente má dostatok sily a zároveň poskytuje vynikajúcu zmenu prevodov.”

Porsche Cayenne so špičkovým výkonom a typickými praktickými vlastnosťami

„Tento model Cayenne má špičkový výkon. Počas vývoja sme sa zamerali na dosiahnutie výnimočného výkonu na ceste. Náš rekordný model Cayenne vychádza z verzie Cayenne Turbo Coupé, pričom dostal viac systematicky vytvorených prvkov, ktoré posúvajú pozdĺžnu aj priečnu dynamiku na maximum,” povedal Stefan Weckbach, viceprezident pre modelový rad Cayenne. „Jeho rekordný čas na Severnej slučke potvrdzuje dynamické schopnosti nášho nového výkonného SUV. Navyše, je to typický všestranný Cayenne, poskytujúci vysokú úroveň komfortu jazdy a každodenného využitia.”

Lars Kern odštartoval svoje rýchle kolo na Severnej slučke 14. júna 2021 o 11:31, pričom mu priala aj takmer letná vonkajšia teplota 23 stupňov Celzia. Cez cieľovú pásku trase s teplotou 46 stupňov Celzia prešiel presne o 7:38,925 minúty neskôr. Pre potreby ochrany vodiča dostal rekordný model Cayenne pretekárske sedadlo a ochrannú klietku. Notár zároveň potvrdil, že jemne zamaskované SUV, ktoré sa čoskoro predstaví, bolo v stave sériovej výroby. Pneumatikami, ktoré sa použili na dosiahnutie rekordného času, boli 22-palcové Pirelli P Zero Corsas špeciálne vyvinuté pre nový model Cayenne a budú tvoriť súčasť štandardnej výbavy.

Zdroj: Porsche

Reklama
Predchádzajúci článok
Ďalší článok