/
/
/
NOVÝ ROLLS-ROYCE PHANTOM

NOVÝ ROLLS-ROYCE PHANTOM

Reklama

#GreatPhantoms

„Od debutu v roku 1925 sa stal model Rolls-Royce Phantom prvou voľbou najvplyvnejších a najmocnejších mužov a žien sveta, preto bol neodmysliteľnou súčasťou najvýznamnejších momentov histórie.

Značka Rolls-Royce začína písať novú kapitolu príbehu a nový model Phantom v nej ide po ceste na špičku globálneho luxusného priemyslu. Je to výtvor nebývalej krásy a sily, dominantný symbol bohatstva a ľudských úspechov. Je ikonou a umeleckým dielom, ktoré zhmotňuje osobné túžby každého z našich jedinečných zákazníkov.”

Torsten Müller-Ötvös, výkonný riaditeľ, Rolls-Royce Motor Cars.

 Nový Rolls-Royce Phantom: krátky prehľad

  • Úplne nová súčasná dizajnová interpretácia DNA modelu Rolls-Royce Phantom
  • Úplne nová hliníková ‘Architecture of Luxury’ (architektúra luxusu) dodáva novému modelu Phantom neopakovateľné línie a proporcie značky Rolls-Royce a zároveň zaručuje úplne novú úroveň pocitu ‘Magic Carpet Ride’ (jazdy na lietajúcom koberci), pretože je ľahšia, tuhšia, tichšia a technologicky vyspelejšia.
  • ‚The Embrace’ (Objatie) zväčšuje pocit výnimočnosti a bezproblémového nastupovania do nového modelu Phantom. V momente, keď si človek sadne do vozidla, asistent, prípadne obsluha parkoviska, odstúpi a ľahko sa dotkne snímača na kľučke dverí. Tie sa následne jemne zatvoria a cestujúci sa ocitne v objatí vozidla.
  • ‚The Suite’ nanovo definuje komfort a ušľachtilosť interiéru značky Rolls-Royce – ktorý je už aj tak vzorom pre akýkoľvek druh dopravy.
  • ‚The Gallery’ (Galéria) je neopakovateľný nový koncept luxusu. Po sto rokoch nanovo definuje palubnú dosku automobilu a zákazník si tak môže zvoliť úplne individuálne umelecké dielo, ktoré bude tvoriť celú šírku Gallery v novom modeli Phantom.
  • Ticho bijúcim srdcom nového modelu Phantom je úplne nový 6,75-litrový motor twin-turbo V12.
  • Nový model Phantom je technologicky najvyspelejší Rolls-Royce všetkých čias.

Úvod

V momente, keď Sir Henry Royce v roku 1925 prvý raz predstavil Rolls-Royce Phantom, ho odborníci označili za Najlepšie vozidlo na svete. Výsledkom je, že sa stal prvou voľbou najvplyvnejších a najmocnejších mužov a žien sveta a za ostatných 92 rokov bol neodmysliteľnou súčasťou najvýznamnejších momentov histórie.

Každý nový model Phantom, ktorý sa následne predstavil, opätovne úspešne obhájil titul Najlepšie vozidlo na svete. Bol to výsledok vytrvalých snáh značky Rolls-Royce neustále sledovať dokonalosť, prelomové konštruktérske riešenia, prenikavú estetiku a schopnosti hlbokého porozumenia toho, aký by mal byť najlepší luxusný produkt na svete. Jednoducho, Rolls-Royce už takmer storočie inovuje tak, aby vždy udával trendy a uspokojil aj tých najnáročnejších zákazníkov s vycibreným vkusom a citom pre luxus.

Nové meradlá dnes nastavuje aj nový model Phantom. V čase, keď prichádza ôsma generácia tohto významného mena. Značka Rolls-Royce pri príležitosti odhalenia nového modelu Phantom, ktorý predstavuje nanajvýš modernú interpretáciu klasickej DNA spolu so špičkovou technológiou, prináša aj revolúciu v luxusnom automobilovom segmente. Je ňou odklon od zaužívaného používania spoločných platforiem k úplne novému prístupu v luxusnom segmente.

Značka Rolls-Royce začína písať novú kapitolu príbehu a nový model Phantom v nej ide po ceste na špičku globálneho luxusného priemyslu.

Peter Schwarzenbauer, predseda predstavenstva Rolls-Royce a člen predstavenstva BMW Group, povedal: „Globálne predstavenie nového modelu značky Rolls-Royce je pre spoločnosť BMW Group vždy špeciálnym momentom. Výnimočnosť momentu zvyšuje fakt, že ide o nový Phantom, vlajkovú loď značky Rolls-Royce a špičkový luxusný produkt. Nový Phantom je významným dielom dizajnu, konštruktérskeho umu a skúseností oddelenia Bespoke. Som potešený odozvou, ktorú sme dostali od našich mimoriadne náročných klientov z celého sveta. Spoločnosti BMW Group aj naďalej mimoriadne záleží na budúcnosti značky Rolls-Royce Motor Cars a je hrdá na mnohé úspechy, ktoré značka dosiahla od jej prevzatia.”

Vývoj nového modelu Phantom

Na rozdiel od ostatných takzvaných luxusných výrobcov, ktorí sa pokúšajú o úspory v rozsahu tým, že spolu s masovo vyrábanými značkami využívajú spoločné platformy, sa značka Rolls-Royce rozhodla, že budúcnosť nefalšovaného luxusu leží v naozajstnej malosériovej výrobe špeciálnej konštrukcie s označením ‚Architecture of Luxury’.

„Toto rozhodnutie bolo pre budúcnosť značky Rolls-Royce zlomové,” vraví Torsten Müller-Ötvös, výkonný riaditeľ Rolls-Royce Motor Cars. „Každý z našich zákazníkov – každý zo znalcov maximálneho luxusu – nás žiadal o niečo individuálnejšie. Nič menej. Sme presvedčení, že toto je presne to, čo by sme im mali dať.”

„Kľúč značky Rolls-Royce k realizácii vízie o najlepšej luxusnej značke dnes aj v budúcnosti tkvie v konštrukcii, ktorá pokryje potreby všetkých modelov,” dodáva Philip Koehn, riaditeľ vývoja. „Našu konštrukciu s označením Architecture of Luxury dostane každý nový model značky Rolls-Royce, nie len nový Phantom. Projekt Cullinan a prípadne aj modely Ghost, Wraith, Dawn, tie všetky využijú túto novú konštrukciu. Rovnako tak aj individuálne karosárske projekty.”

„Konštrukcia priestorového rámu modelu Phantom VII bola dobrým odrazovým bodom a zároveň inšpiráciou, no chceli sme spraviť oveľa viac,” podčiarkuje Giles Taylor, riaditeľ dizajnu. „Architecture of Luxury mi poskytla čisté plátno na vytvorenie tvarov, ktoré sa bez kompromisov hlásia k značke Rolls-Royce. Počnúc novým modelom Phantom sa začína nové obdobie modelovej palety značky Rolls-Royce. V podstate je to jeden veľký karosársky projekt.”

„Naším cieľom bolo posilniť dlhodobé partnerstvá s malými dodávateľmi, ktorými sú najmä rodinné podniky. Títo dodávatelia sa zameriavajú iba na nás, dávajú nám všetku pozornosť a ich výsledky tak dosahujú kvalitu, s ktorou sa nemôže porovnávať žiaden iný veľký automobilový koncern,” pokračuje Koehn. „Takáto spolupráca je vo veľkých automobilových koncernoch absolútne neslýchaná a doslova revolučná.”

 Čo je Architecture of Luxury?

Architecture of Luxury je celohliníkový priestorový rám vyvinutý konštruktérmi spoločnosti Rolls-Royce a dostanú ho všetky ďalšie nové modely značky Rolls-Royce počnúc novým modelom Phantom. V podstate žiaden nový Rolls-Royce nebude používať samonosnú konštrukciu využívanú veľkosériovými výrobcami a niektorými veľkosériovými luxusnými značkami.

V automobilovom priemysle ide o revolučný prístup a značka Rolls-Royce sa tak v automobilovom priemysle profiluje ako nenapodobiteľný luxusný výrobca s originálnym prístupom. Väčšinu takzvaných luxusných výrobcov obmedzuje využívanie jednotlivých platforiem s veľkosériovými výrobcami a následne ich prispôsobujú pre svoje vozidlá v kategóriách SUV či GT, čo ich vedie k prijímaniu neprijateľných kompromisov. Značka Rolls-Royce bude pri využívaní vlastnej konštrukcie nekompromisná a vyťaží z toho pri všetkých automobiloch bez ohľadu na kategóriu.

Nová konštrukcia vznikla od základov a bola navrhnutá a vytvorená tak, aby sa dala upravovať podľa veľkostných a hmotnostných požiadaviek rôznych nových modelov značky Rolls-Royce bez ohľadu na pohonný agregát, pohon kolies či ovládacie systémy. Stane sa tak základom pre modely, ktoré sa predstavia v dlhodobom horizonte.

Konštrukcia priestorového rámu je približne o 30 percent tuhšia ako v prípade predchádzajúceho modelu Phantom VII. Nová konštrukcia tvorí základ budúcich modelov značky Rolls-Royce a ich majiteľom zaručí nebývalý zážitok v oblastiach ako komfort jazdy, akustický komfort, komfort sedenia, vonkajšie vyžarovanie ako aj vnútorný priestor.

Tvorba moderného majstrovského diela

Nový model Phantom bude prvým z novej generácie vozidiel značky Rolls-Royce, ktorý využije konštrukciu Architecture of Luxury. Nová konštrukcia poslúži ako základ, na ktorom ôsma generácia modelu opätovne potvrdí svoju pozíciu Najlepšieho vozidla na svete. Využije na to najlepšie základy a ešte ich vylepší.

Prvou hlavnou výhodou novej konštrukcie nového modelu Phantom je jej nízka hmotnosť, zvýšená tuhosť, jednoduchá výroba verzií so štandardným aj s predĺženým rázvorom ako aj nekompromisný dizajn exteriéru.

Nová konštrukcia s hliníkovým priestorovým rámom prináša jedinečnú tuhosť karosérie a dosahuje výnimočné funkčné výsledky na špičke svojej triedy, pričom je zároveň aj ľahšia. Vďaka tomu je nový Phantom o 30 percent tuhší ako jeho predchodca, čo sa spája s lepším komfortom jazdy.

Spolu s vyššou tuhosťou priestorového rámu sa na najvyššiu úroveň v triede posúva aj komfort podvozka, ktorý využíva vzduchové odpruženie a špičkové systémy na ovládanie podvozka. Prispieva to k neporovnateľnej bezprostrednosti jazdy, ovládateľnosti a k optimálnemu tlmeniu akýchkoľvek vibrácií.

Nová predná náprava s dvojitými trojuholníkovými ramenami a 5-prvková zadná náprava prinášajú ohromujúcu úroveň kontroly nad všetkými nepriaznivými bočnými silami. Neporovnateľne sa zvýšila aj ovládateľnosť a stabilita, k čomu prispelo riadenie všetkých kolies. Cestujúci si tak bez ohľadu na aktuálne jazdné podmienky užívajú výnimočný komfort.

Značka Rolls-Royce sa preslávila svojou neopakovateľne komfortnou jazdou s označením Magic Carpet Ride (jazda na lietajúcom koberci). Použitie novej ľahkej konštrukcie a najnovšieho vzduchového odpruženia s automatickým nastavovaním svetlej výšky prispelo aj k zvýšeniu komfortu jazdy. Podľa aktuálneho stavu kolies a karosérie, zrýchľovania a natočenia volantu ako aj na základe informácií z kamery, vykonáva riadiaca jednotka milióny prepočtov za sekundu a následne mení nastavenie odpruženia. Funkcia Flagbearer – pripomínajúca muža s červenou vlajkou, ktorý v začiatkoch motorizmu musel povinne bežať pred motorovými vozidlami – využíva stereo kameru zabudovanú do čelného skla. Tá sníma cestu pred vozidlom a do rýchlosti 100 km/h prispieva k proaktívnemu nastavovaniu odpruženia.

Najtichšie motorové vozidlo na svete

Konštruktéri vynaložili množstvo úsilia na vytvorenie najtichšieho motorového vozidla na svete. Na celé vozidlo použili dvojvrstvové sklá s hrúbkou 6 mm, viac ako 130 kg zvukovej izolácie či najväčšie hliníkové spoje surovej karosérie v histórii. Spolu s vysoko absorpčnými materiálmi tak vytvorili najlepšie možné odhlučnenie.

K odhlučneniu zvukov od vozovky pomohlo použitie viaczložkových zliatin v priestore medzi podlahou a stenami priestorového rámu. To je jedno z výnimočných riešení nového modelu Phantom. Zvuky potlačilo aj vloženie hustej peny a plstených plátov medzi jednotlivé vrstvy karosérie. Takéto postupy sa v automobilovom priemysle doteraz nepoužívali.

Vysoko absorpčné materiály sa dostali aj do stropu, do dverí a do batožinového priestoru. Znížil sa tak priestor na vstup hluku ako aj na tvorbu rezonancií a ozvien. Rolls-Royce taktiež spolupracoval s dodávateľom pneumatík a vytvorili špeciálne tiché pneumatiky. Vloženie špeciálnej tlmiacej peny do vnútra pneumatiky potlačilo zvuky z jej vnútornej dutiny. Celkový hluk pneumatík sa znížil o 9 dB. Posádka vozidla sa tak môže rozprávať bez najmenších ťažkostí.

Všetky opatrenia vytvorili taký dokonalý efekt celkového odhlučnenia, že pri rýchlosti 100 km/h je vozidlo o 10 percent tichšie ako jeho predchodca. Za všetko hovorí moment, že keď si konštruktéri zodpovední za akustické testovanie po prvý raz pozreli výsledky testov, boli takí prekvapení z nameraných hodnôt, že museli skontrolovať správne kalibrovanie meracích prístrojov.

Srdce vozidla Rolls-Royce – nanovo vyvinutý veľkolepý motor V12

Uprostred každého novodobého modelu značky Rolls-Royce bije výkonné srdce v podobe motora V12. So začiatkom novej kapitoly a s vytvorením konštrukcie Architecture of Luxury nového modelu Phantom sa spája aj úplne nový motor.

Keďže zámerom konštruktérov bolo vytvoriť najtichšie motorové vozidlo na svete, vznikla zákonite požiadavka na najtichší motor na svete. To znamená, že pre zníženie hluku sa väčšia porcia výkonu posunula do nižších otáčok. Preto sa pod prednú kapotu nového modelu Phantom dostal úplne nový motor V12 s objemom 6,75 litra. Na rozdiel od atmosférického motora predchodcu využíva prepĺňanie.

Nový motor V12 v modeli Phantom využíva dve turbodúchadlá, ktoré prispievajú k tomu, že krútiaci moment 900 Nm je dostupný už pri veľmi nízkych 1 700 ot./min. Výkon 420 kW (571 k) znamená, že v prípade potreby má vodič k dispozícii neobmedzený prísun potrebnej sily. Obohatenie 8-stupňovej prevodovky od dodávateľa ZF o vloženú satelitnú prevodovku Satellite Aided Transmission (SAT) znamená, že vodič je dokonale pripravený na všetky nástrahy ciest.

Technologicky najvyspelejší Rolls-Royce všetkých čias

Ďalším ukazovateľom, ktorý posúva nový model Phantom na automobilový vrchol, je elektronická výbava od spoločnosti BMW Group. S ňou je nový model Phantom technologicky najvyspelejším modelom značky Rolls-Royce všetkých čias.

Tento centrálny nervový systém prepája a ovláda viaceré pokročilé informačné systémy nového modelu Phantom, čím sa stáva najpokročilejším luxusným motorovým vozidlom súčasnosti. Medzi mnohé asistenčné systémy na palube nového modelu Phantom patria: výstraha pred únavou vodiča, systém so 4 kamerami a panoramatickým pohľadom, pohľad na celé vozidlo vrátane pohľadu z výšky, nočné videnie so zvýraznením osôb a zvierat, aktívne udržiavanie rýchlosti, výstraha pred kolíziou, výstraha pred premávkou za vozidlom, výstraha pred opustením jazdného pruhu a výstraha pri zmene jazdného pruhu ako aj špičkový head-up displej s vysokým rozlíšením a s rozmermi 7×3, WiFi hotspot a, samozrejme, najnovšia generácia navigačných a zábavných systémov.

Nový model Phantom – Majstrovské dielo súčasného dizajnu

„Phantom je zosobnením nenúteného štýlu, historické označenie, ktoré má v luxusnom segmente svoje výnimočné postavenie a neopakovateľné čaro. Nový model Phantom skladá poctu výnimočnému legendárnemu dizajnu, zatiaľ čo k nemu pridáva moderný a revitalizovaný vzhľad, ktorý predznamenáva ďalšie obdobie dizajnu značky Rolls-Royce.”

Giles Taylor, riaditeľ dizajnu v Rolls-Royce Motor Cars

Model Phantom je prvý Rolls-Royce postavený na základe novej konštrukcie Architecture of Luxury. Ide o úplne novú a súčasnú interpretáciu DNA modelu Phantom. Vyznačuje sa novou úrovňou ikonického vyžarovania ako aj vyššou eleganciou línií, ktoré vzbudzujú pocit vyváženosti a stability vo vyšších rýchlostiach. Samozrejmou súčasťou dizajnu je aj schopnosť zaujať v prvom momente.

Pri prvom pohľade vynikne čistota tvarov nového modelu Phantom. Vďaka novej konštrukcii Architecture of Luxury a novým výrobným procesom sa kvalita spracovania zvýšila natoľko, že akékoľvek medzery medzi panelmi karosérie takmer nevidno. Nový model Phantom vytvára pocit, akoby bol vytvorený z jedného kusa hliníka. Je to dokonalý triumf oddelení dizajnu a konštrukcie, ktoré úzko spolupracovali na vzniku nádherného majstrovského diela.

Predstavenie ihneď ukázalo, že Phantom sa prepracovaním výnimočnej mriežky chladiča a jej významnejším postavením v centre dizajnu radikálne približuje súčasnosti. Výrazne tvarovaná mriežka je vyššia ako na aktuálnom modeli Phantom VII, čo sa prejavilo aj v umiestnení ikonickej sošky Spirit of Ecstasy, ktorá sa nachádza približne o 1,2 centimetra vyššie. Odvoláva sa tak na futuristický dizajn načrtnutý minuloročnou štúdiou VISION NEXT 100 – s kódovým označením 103EX ako aj na vplyv modelov Silver Cloud z obdobia Jamesa Younga.

Avšak, na rozdiel od štúdie 103EX a všetkých predchádzajúcich modelov Phantom, je mriežka chladiča nového modelu Phantom prvý raz integrovaná do okolitej karosérie. Výsledkom je čistejší, jednoduchší a moderný dizajn. Línie nového modelu Phantom sa tak lepšie spájajú so silou, ktorý sa ukrýva za mriežkou chladiča.

Nová výrazná grafika hlavných svetlometov dodáva prednej časti sebaistý a podmanivý vzhľad s čerstvým neprehliadnuteľným vnútrom. Ich súčasťou je aj expresívne orámovanie dennými svetlometmi a najpokrokovejší systém laserových svetiel, ktorý sa môže objaviť v motorovom vozidle. Svetelný lúč v noci dosahuje až do vzdialenosti 600 metrov.

Plynulosť línií sa podarilo dosiahnuť spracovaním nádherných originálnych materiálov a jemnými záhybmi na karosérii. Hlavná línia plynúca spredu dozadu sa začína na hornej hrane mriežky chladiča a pokračuje po vonkajšej hrane karosérie až dozadu, pričom novému modelu Phantom pridáva pocit dynamiky. Línia tiahnuca sa od predného blatníka sa končí hneď za kľučkou dverí, čím naznačuje pokoj a plynulosť.

Samotná mriežka chladiča je vytvorená z ručne leštenej ušľachtilej ocele. Z materiálu, ktorý podčiarkuje presnosť a nadčasovú povahu nového modelu Phantom ako aj jeho modernú konštrukciu zosobnenú v použití vizuálne a na dotyk veľmi príjemného materiálu. Leštené pásy z ušľachtilej ocele vychádzajú aj z rohov mriežky chladiča a po krajoch zvýšeného stredu kapoty pokračujú na čelné sklo, čím zvýrazňujú jej dĺžku. Zároveň ju napájajú na kabínu a vytvárajú pocit, akoby ju formoval samotný vietor.

Z bočného pohľadu vynikajú proporcie nového modelu Phantom, ktoré sa s ikonickým pomerom 2:1 odvolávajú na každú z predchádzajúcich generácií modelov Phantom. Ich súčasťou sú krátky predný a dlhý zadný previs či protiklad priam až kolmej prednej a splývajúcej zadnej časti. Pri pohľade zboku sa zadná línia skrúca smerom dopredu a pozdĺž plynúcej línie vedie pohľad späť k prednému kolesu. Najväčším jednodielnym kusom vyrobeným z leštenej ušľachtilej ocele na v automobilovom svete je bočná línia okolo okien nového modelu Phantom. Nádherne podčiarkuje eleganciu vozidla a svojím oblým jemným spracovaním zachováva C-stĺpiku priestor na zachovanie súkromia. Zároveň umožňuje, aby oko pokojne prešlo na zadné partie. Navyše, na prahu modelov Phantom s predĺženým rázvorom sa nachádza ďalší pásik z leštenej ušľachtilej ocele, ktorý slúži na odlíšenie od verzií so štandardným rázvorom.

„Bočný pohľad na nový model Phantom sa odvoláva na eleganciu modelu Phantom V. Oddelením línie blatníka a bokov vozidla sme vytvorili pocit pohybu a táto línia sa končí vzadu pod vozidlom, čo navodzuje ľahkosť pohybu a spodnej časti,” opisuje Taylor.

Na zadnej časti nového modelu Phantom sa udialo veľa zmien. Dizajn pripomína nádherné splývajúce zadné časti modelov Phantom z päťdesiatych a šesťdesiatych rokov 20. storočia. Zadné okno ohraničené dokonalým rámom z ušľachtilej ocele dostalo ostrejší sklon a zadné línie sú štíhlejšie ako v prípade predchádzajúceho modelu Phantom. Jemný lem na zdanej línii strechy naznačuje, že zadní cestujúci majú dosť miesta na hlavu.

Zrak skĺzne aj na spodnú časť jemne tvarovanej splývajúcej zadnej časti dôsledne vytvarovanej z hliníka, čím vznikli plynulé nerušené plochy a plynulá línia nárazníka, ktorá tvorí jednotný celok s grafikou zadných svetiel. Jemné rohy veka batožinového priestoru sa nenápadne zužujú a odvolávajú sa tak na výrazné zadné časti dávnych modelov. Neodmysliteľnou súčasťou je aj jemná línia pásika z ušľachtilej ocele, ktorá nadväzuje na prednú časť a na výraznú mriežku chladiča. Zadné svetlomety vytvárajú pocit šperku, pričom ich jedinečným detailom je vnútorná strana ozdobená znakom dvojitého R.

Ručne leštená ušľachtilá oceľ je aj súčasťou miesta prvého dotyku s novým modelom Phantome. Je z nej vyrobená ikonická kľučka dverí. Na rozdiel od trendu používania virtuálnych kľučiek, značka Rolls-Royce rozumie, že uchopenie kľučky dverí vozidla Rolls-Royce je kľúčovým momentom každodenného zážitku majiteľov s ich vozidlom. Preto ich nepripraví o zážitok z uspokojujúceho dotyku ruky s týmto výnimočným materiálom.

Záverečným vizuálnym zážitkom z nového modelu Phantom sú kolesá, ktoré bezpochyby vytvárajú zlatý stred dizajnových proporcií značky Rolls-Royce. Poskytujú pocit vznášania sa nad povrchom, preto nový model Phantom dostal mimoriadne hodnotné a zároveň najväčšie disky kolies z ľahkých zliatin, aké sa kedy použili na vozidle značky Rolls-Royce. S priemerom 22 palcov a obuté do pneumatík so špeciálnou technológiou značky Rolls-Royce poskytujú dovtedy nevídaný pocit z jazdy ako na lietajúcom koberci.

Phantom: Špičkové dielo svetového luxusu

Vstúpenie na palubu nového modelu Phantom je samé osebe jedinečným zážitkom. Dvere sú otvorené. Jediná voľba je či viesť alebo byť vezený. V momente, keď si človek sadne do vozidla, asistent, prípadne obsluha parkoviska, odstúpi a ľahko sa dotkne snímača na kľučke dverí. Tie sa následne jemne zatvoria a cestujúci sa ocitne v objatí najluxusnejšieho produktu na svete.

Základom zážitku pre cestujúcich na zadných sedadlách nového modelu Phantom je ‚Embrace’, alebo objatie. Tento prístup nanovo definuje prístup značky Rolls-Royce k maximálne vycibrenému komfortu, ktorý bol už aj tak vzorom pre všetkých ostatných výrobcov automobilov. Vzniklo povznášajúce prostredie obklopujúce cestujúcich najlepšími materiálmi, zatiaľ čo všetky štyri dvere sa zvnútra zatvárajú bez najmenšej námahy na pokyn tlačidla.

Objatie je vízia, ktorou sa Giles Taylor inšpiroval pri tvorbe štúdie 103EX. Urobil obrovský posun, aby do nového modelu Phanom preniesol prvky futuristického dizajnu štúdie 103EX. V tomto jedinečnom útočisku nie je nič, čo by posádku vyrušovalo z jej pokoja a pohodlia. Všetky technologické prvky sú skryté, až do momentu kým nie sú potrebné, priestory a povrchy sú čisté a oko si užíva iba krásu, akoby sa nachádzalo v galérii.

Podľa očakávaní od značky Rolls-Royce je celý priestor vytvorený z najprestížnejších moderných materiálov. Jediným neočakávaným pocitom je pocit ľahkosti a jednoduchosti či nenútenej elegancie.

Z jednej strany má cestujúci na vylepšených zadných sedadlách pocit, akoby sa vďaka novej technike vznášal v absolútnom tichu. Ak potrebuje priestor na rozmýšľanie o dôležitých veciach, prípadne sa len tak stratiť v myšlienkach, môže nájsť inšpiráciu v najväčšej hviezdnej oblohe, aká sa kedy použila na strope vozidla značky Rolls-Royce. Vysoko lesklé a na dotyk mimoriadne príjemné drevo sa môže nachádzať na vnútornej strane dverí, stredových konzolách, palubnej doske či na vyklápacích stolíkoch. Je to jeden z najkrajších jedinečných a autentických materiálov, ktoré môžu obklopovať cestujúcich.

Línie prednej časti interiéru sa skláňajú smerom dopredu, čím vyvolávajú pocit pohybu, zatiaľ čo zadnej časti dominujú línie smerujúce dozadu. V protiklade k prednej časti vytvárajú uvoľnený charakter priestoru pre cestujúcich. Pri navrhovaní tvarov opierok na ruky sa dizajnéri intenzívne inšpirovali jachtami triedy J.

Novo vyvinuté sedadlá dostali upravené tvary a pre maximálny komfort sú vyrábané ručne. Ich súčasťou sú výrazné horizontálne línie vyvolávajúce pocit šírky, komfortu a pohodlia. Vertikálne línie prinášajú novú interpretáciu sedadiel, ktoré sa už objavili v modeloch Wraith a Dawn. Použitie drevených panelov na zadnej časti predných sedadiel sa priamo odvoláva na známe kreslo Eames Lounge Chair z roku 1956. Dizajn natoľko oslovil viacerých obdivovateľov luxusu, že sa stalo súčasťou stálej výstavy newyorského múzea moderného umenia.

Za dreveným obložením zadnej časti predných sedadiel sa premyslene skrývajú sklopné stolíky ako aj elektronicky sklopné monitory, ktoré po jednoduchom stlačením tlačidla menia uhol sklonu a vytvárajú neopakovateľný divácky zážitok. Rolls-Royce vypočul záujem zákazníkov a ovládače sedadiel presunul zo stredovej konzoly na miesto, kde ich užívatelia lepšie dosiahnu.

Záujemcovia o nový model Phantom si môžu vybrať spomedzi viacerých konfigurácií zadných sedadiel, ktoré najlepšie spĺňajú ich predstavy. V ponuke je intímnejšie klubové sedenie, individuálne sedadlá s občasnou lakťovou opierkou, samostatné sedadlá s pevnou stredovou konzolou alebo novinka v ponuke, ktorou sú sedadlá s možnosťou lôžkovej úpravy.

Pevná stredová konzola je výrazne širšia a obsahuje bar s pohármi a fľašou na whisky, flautové poháre na šampanské a chladiaci box. Jemné natočenie sedadiel smerom k stredu vozidla zaručuje bezproblémovú komunikáciu. Vďaka tomu sa môžu cestujúci pohodlne rozprávať bez toho, aby si namáhali krky.

Hmatové vnemy uspokojí aj dôsledné využívanie vyberaných a prirodzených materiálov, ktoré sa dostali do celého interiéru. Každý jeden ovládač je vyrobený z kovu. Presne ako ikonické guľové ovládače výduchov ventilácie vrátane posuvných ovládačov ich klapiek, ovládače sedadiel, svetiel či okien. Okrem toho sa do interiéru dostali aj vyberané materiály ako sklo či špeciálna koža ako napríklad na predný a zadný otočný ovládač vysúvania sošky Spirit of Ecstasy.

Okrem toho sa vo vozidle nachádzajú aj ďalšie neviditeľné prvky na zvýšenie komfortu, ktoré sú súčasťou balíka Phantom Suite ako napríklad vyhrievané plochy, ktoré sa aktivujú spolu so spustením vyhrievania sedadiel. Medzi vyhrievané plochy patria predné opierky vo dverách, kryt prednej stredovej konzoly, spodná časť C-stĺpika, vzadu vonkajšie lakťové opierky a stredová lakťová opierka.

 ‚The Gallery’ – neopakovateľný nový koncept luxusu

Srdcom moderného dizajnu interiéru nového modelu Phantom je ‚The Gallery’ alebo galéria, súčasné a luxusné stvárnenie automobilovej palubnej a prístrojovej dosky.

Zatiaľ čo jednodielny charakter monolitickej kolmej palubnej dosky vzdáva moderný hold modelom z histórie značky Rolls-Royce s jedným čistým symetrickým povrchom, hlavný obklad pritiahne pohľad zo spodnej časti smerom nahor a vytvára pocit šírky.

Všetky prvky galérie sú súvislo skryté pod tvrdeným sklom, ktoré sa rozprestiera po celej šírke palubnej dosky. Pod ním sa nachádzajú digitálne ciferníky s chrómovým orámovaním, čo im dodáva vzhľad šperku.

Za fyzickým chrómovým orámovaním prístrojov sa nachádza oveľa futuristickejšie spracovanie, čo si vyžiadali zákazníci značky Rolls-Royce z celého sveta. Všetky informácie sa k vodičovi dostávajú prostredníctvom 12,3-palcového farebného TFT displeja s LED podsvietením. Súčasťou displeja sú nádherné virtuálne ručičky, stupnice, ktoré vyzerajú ako šperky značky Rolls-Royce a jasne čitateľné číslice.

Okrem aktuálnej rýchlosti, výkonovej rezervy, stavu paliva a teploty sa na displeji zobrazujú informácie o nastavení systému na udržiavanie rýchlosti, navigačné pokyny, informácie asistenčných systémov vodiča a množstvo ďalších informácií.

Pod sklom galérie sa nachádzajú aj klasické analógové hodinky – potvrdenie faktu, že ich chod je „najhlasnejším zvukom, ktorý môžete počuť vo vozidlách značky Rolls-Royce” ako aj stredový displej. Pokiaľ sa nepoužíva, môže sa skryť za vysúvacie obloženie.

Štandardne dodávané hodinky majú tmavé pozadie a okolie vyhotovené z čiernej kože. Avšak všetky hodinky dodané v rámci individuálneho programu Bespoke majú oveľa prepracovanejší dizajn vrátane podsvieteného pozadia a perleťového efektu či špeciálne vyvážených ručičiek. Ich farebné spracovanie je v súlade s materiálmi vybranými pre galériu.

Umenie pohybu

„Umenie tvorí hlavnú ideu interiéru nového modelu Phantom,” vraví Taylor. „Vieme napríklad, že mnoho naších klientov patrí medzi mecenášov umenia a viacerí majú aj svoje vlastné zbierky. Umenie je pre nich spoločným menovateľom.”

Presne tam našiel Taylor inšpiráciu, aby od základov radikálne zmenil palubnú dosku motorového vozidla z bezduchého rozľahlého priestoru na fascinujúci stred záujmu. „Chcel som zobrať storočie nemennú automobilovú konštantu, ktorá slúžila iba na schovanie airbagov a príslušenstva a dať jej nový účel, vdýchnuť jej život,” dodáva Taylor.

 To je aj hlavný účel prvku The Gallery – aby bol galériou.

Taylor vymyslel pri vytváraní priestoru na hornej časti palubnej dosky nový spôsob jej využitia. Vznikol tak priestor pre umelecké diela z programu Bespoke a zväčší sa individualizačný priestor na vyjadrenie osobnosti každého majiteľa nového modelu Phantom.

„V 18. storočí boli miniatúry mimoriadne módne a hodnotné umelecké diela. Ich majiteľom umožňovali, aby si na cesty zobrali obrazy svojich milovaných. Veľmi som si obľúbil ideu vziať si so sebou na cesty svoje obľúbené dielo, tak som na to vytvoril priestor,” pokračuje Taylor. „Naši klienti teraz môžu urobiť to isté.”

V rámci ponuky programu Bespoke si zákazníci môžu vybrať obľúbeného umelca alebo dizajnéra, aby spolu so značkou Rolls-Royce vytvoril úplne individuálne umelecké dielo, ktoré sa následne objaví v galérii ich nového modelu Phantom.

Značka Rolls-Royce už spolupracovala s viacerými umelcami, dizajnérmi a dizajnérskymi kolektívmi, aby predviedla možnosti diel, ktoré môžu majiteľov tešiť v priestore označenom ako The Gallery. Medzi rôznymi dielami sa nachádza olejomaľba jesenného anglického národného parku South Downs od renomovanej čínskej umelkyne Liang Yuanwei, zlatý plát na 3D tlačiarni vytvorenej mapy majiteľovej DNA od enfant terriblenemeckého priemyselného dizajnu, ktorým je Thorsten Franck, ručne vyrábané porcelánové ruže od slávneho výrobcu porcelánu, značky Nymphenberg či abstraktná maľba na hodváb od mladej britskej umelkyne Helen Amy Murray. To je len zopár diel na inšpiráciu, ako môže vyzerať priestor galérie.

Okrem možností, ktoré ponúka program Bespoke a treba pri nich rátať s dlhšími dodacími dobami, sú v ponuke aj diela dizajnérov z domova značky Rolls-Royce v meste Goodwood. Tí vytvorili vzrušujúce kreácie na hodvábe, dreve, kove a na koži. V prípade záujmu sú dostupné ihneď.

Záver

Architecture of Luxury, The Gallery, The Embrace, The Art of Movement, najlepšie dostupné materiály na svete ako aj nenapodobiteľný dizajn a konštruktérsky um značky Rolls-Royce zaručujú, že nový Rolls-Royce Phantom zostane hlavným meradlom nielen ako najlepšie vozidlo na svete, ale aj ako špičkový luxusný produkt. Značka Rolls-Royce začína písať novú kapitolu svojho príbehu.

Zdroj: BMW Group

Prečítať celý text

Reklama