6.9 C
Bratislava
nedeľa, 14 apríla, 2024
Reklama

Nový Nissan NOTE získava ocenenie SAFETYBEST 2013 za revolučnú technológiu SAFETY SHIELD

Odporúčame

  • Nový Nissan NOTE získal ocenenie SAFETYBEST 2013 na výročnom udeľovaní cien AUTOBEST
  • Výročné udeľovanie cien vyjadruje uznanie najlepším počinom v automobilovom odvetví na nových trhoch Európy
  • Revolučný systém Nissan Safety Shield upozorňuje vodičov na možné nebezpečenstvo na ceste

Spoločnosť Nissan tento týždeň oslavuje, pretože od organizácie AUTOBEST dostala tohtoročnú cenu SAFETYBEST 2013. Ocenenie udeľované za najväčšie prínosy v oblasti pokročilých bezpečnostných systémov získala spoločnosť Nissan za inovatívny systém Safety Shield uvedený na úplne novom Nissane NOTE.

Ilia Seliktar, predseda poroty AUTOBEST, k tomu hovorí:

S radosťou udeľujeme cenu SAFETYBEST 2013 za model Nissan NOTE vďaka jeho inovatívnemu systému Safety Shield. Je to prvý raz, čo niekto zákazníkom ponúkol takto pokročilý bezpečnostný systém v malých vozidlách v segmente B.
Ocenenie SAFETYBEST sleduje najnovšie pokroky v bezpečnosti automobilovej dopravy a systém Safety Shield nového Nissanu NOTE urobil na porotu veľký dojem.

 Dan Vardie, prezident organizácie AUTOBEST, dodáva:

Tento rok upútal pozornosť poroty systém Nissan Safety Shield, pretože ide o nový bezpečnostný systém, ktorý síce vychádza z už existujúcich súčastí, ale prvý raz sa ponúka v segmente malých vozidiel. Riešenie je to jednoduché, ale veľmi účinné. Ide o skutočne funkčné vylepšenie Nissanu NOTE a príklad pre konkurenciu.

Systém Nissan Safety Shield

Nový NOTE je prvým modelom značky Nissan v Európe, ktorý technológiou Safety Shield disponuje.

Nissan Safety Shield prepája tri pokročilé systémy a funguje ako inteligentný pomocník, ktorý vodičovi pomáha urobiť za každých okolností tie najlepšie rozhodnutia. Kombináciou systémov Upozornenie na vybočenie z jazdného pruhu, Sledovanie mŕtveho uhla a Monitorovanie pohybujúcich sa objektov za vozidlom vzniká technológia, ktorá prvý raz prináša to najlepšie do segmentu malých vozidiel.

Vďaka skutočnej technickej inovácii dokážu vozidlá Nissan obsluhovať všetky funkcie systému Safety Shield z jedinej širokouhlej kamery umiestnenej vzadu. Spoločnosť Nissan navyše vyvinula inteligentnú automatickú funkciu ostrekovania a ofúkania dosucha, aby objektív kamery bol stále čistý a aby kamera správne fungovala aj v nepriaznivom počasí.

Premiéru v tomto segmente má aj oceňovaný Panoramatický kamerový parkovací systém Nissan, ktorý vodičovi poskytuje pozoruhodný 360° rozhľad z vtáčej perspektívy, aby mu uľahčil cúvanie.

Nový model NOTE okrem parkovacieho systému AVM a bezpečnostného štítu Nissan ťaží z výhod pokročilej satelitnej navigácie NissanConnect, rozhrania Bluetooth a audiosystému. Vo výbave je aj väčšia, 5,8-palcová dotyková obrazovka. Najnovší systém navyše ponúka navigačný softvér „Send to Car“ od spoločnosti Google, ktorý umožňuje odoslanie doma pripravenej trasy priamo do vozidla. Medzi ďalšie funkcie patria napríklad body záujmu Google® (POI), zobrazovanie cien na najbližších čerpacích staniciach alebo informácie o odletoch alebo počasí.

Celý príbeh nového Nissanu NOTE nájdete na webe  http://newsroom.nissan-europe.com/ .

Balíček Nissan Safety Shield tvoria tieto tri technológie:

Sledovanie mŕtveho uhla

Tento systém spoločnosti Nissan využíva funkciu, ktorá bola predtým vyhradená iba triede luxusných vozidiel. Ide o zadnú širokouhlú kameru panoramatického kamerového systému (AVM), ktorá slúži na detekciu vozidiel v skrytých mŕtvych uhloch po oboch stranách modelu NOTE. V prípade zistenia prítomnosti vozidla v niektorom mŕtvom uhle sa v skle spätného zrkadla modelu NOTE rozsvieti malá kontrolka. Ak vodič naznačí, že bude prechádzať do vedľajšieho pruhu, a systém zaznamená v nebezpečnej oblasti vozidlo, kontrolka začne blikať a zaznie výstražný zvukový signál.

Upozornenie na vybočenie z jazdného pruhu

Ďalšou prvotriednou funkciou, ktorá je prvý raz predstavená v segmente B, je Upozornenie na vybočenie z jazdného pruhu. I keď by sa dalo očakávať, že na túto funkciu je potrebné na čelné sklo inštalovať kameru alebo rovno radarový systém, model NOTE na to využíva opäť iba zadnú širokouhlú kameru panoramatického kamerového systému (AVM). Vyspelý počítačový program rozpozná aj nezreteľné dopravné značenie, takže dokáže zistiť, keď vozidlo mení smer jazdy bez toho, že by to najprv signalizovalo.  Ak taká situácia nastane, systém vodiča upozorní varovaním. Systém je navyše natoľko inteligentný, že upravuje citlivosť podľa typu vozovky, po ktorej vozidlo ide. Iný jazdný štýl totiž treba na diaľnici a iný na medzimestských komunikáciách.

Monitorovanie pohybujúcich sa objektov za vozidlom

Táto nová funkcia využíva pokročilý Panoramatický kamerový parkovací systém a vodič tak má k dispozícii digitálneho spolujazdca, ktorý pri cúvaní upozorní na približujúce sa objekty. Zatiaľ čo bežní parkovací pomocníci upozornia vodiča na výskyt prekážky nachádzajúcej sa priamo v ceste, systém Monitorovania pohybujúcich sa objektov za vozidlom upozorní akusticky i vizuálne na to, že sa niekto alebo niečo pohybuje za vozidlom, napr. dieťa, ktoré vkročí do dráhy cúvajúceho vozidla NOTE. Zadná širokouhlá kamera panoramatického kamerového systému sa nachádza na zadných výklopných dverách a je vybavená konvexným objektívom so šírkou záberu viac ako 180 stupňov. Vodiči tak majú k dispozícii nadštandardne široké zorné pole. Snímky z kamery sa zobrazujú na 5,8-palcovej obrazovke Nissan Connect.

Zdroj: Nissan

113177_1_5
© Nissan
113178_1_5
© Nissan
Reklama