6.9 C
Bratislava
utorok, 29 novembra, 2022
Reklama

Nová ŠKODA Octavia RS na pretekárskej trati v legendárnom Goodwoode

Odporúčame

Nová ŠKODA Octavia RS bude hviezdou tohtoročného Festivalu rýchlosti v Goodwoode. Nový model so športovými génmi štýlovo predstaví česká automobilka prvýkrát 10. júla, a to na pretekárskej dráhe v predvečer legendárneho motoristického sviatku. Najrýchlejšia Octavia všetkých čias je najnovším modelom v najväčšej modelovej ofenzíve v histórii značky. V oboch verziách karosérie zaujme výkonnými a súčasne úspornými motormi, atraktívnym športovým dizajnom, novými kolesami v dizajne RS a modernou technikou.

Nová Octavia RS vyžaruje čisté emócie a prináša na cesty koncentrovanú silu značky ŠKODA. Goodwood je dokonalým miestom na premiéru najrýchlejšej Octavie všetkých čias,

hovorí predseda predstavenstva spoločnosti ŠKODA Prof. Dr h.c. Winfried Vahland.

Viac ako 100 000 návštevníkov, fascinujúce športové vozidlá, ktoré si človek môže priamo ohmatať, automobilová tradícia a nadšenie – táto jedinečná zmes robí z Goodwoodu legendárne miesto. Nová Octavia RS bude vrcholom tohto sviatku motoristického športu,

dodáva Vahland.

©Škoda
©Škoda

Octavia RS je špičkovým modelom radu Octavia a najvýkonnejšou sériovou Octaviou. Umožňuje vodičovi, aby v každodennom živote zažil športové know-how značky. Už 112 rokov preukazuje ŠKODA svoju športovú kompetenciu na najnáročnejších súťažných tratiach celého sveta. Víťazstvo v Rally Monte Carlo 1977, rovnako ako úspechy v Intercontinental Rally Challenge, krátko aj IRC, hovoria samé za seba. S tromi titulmi v rade v rokoch 2010 až 2012 a vďaka 27 jednotlivým víťazstvám od roku 2009 je ŠKODA najúspešnejšou značkou v histórii IRC. Rok 2012 sa navyše zapísal do histórie tímu ŠKODA Motorsport tiež ziskom titulov na Majstrovstvách Európy v automobilových súťažiach, v Ázijsko-pacifickom šampionáte (RPMN) a v šiestich národných šampionátoch. So športovými vlastnosťami a vysokou praktickosťou stanovuje Octavia RS a Octavia Combi RS nové meradlá v triede kompaktných vozidiel.
Nová Octavia RS akceleruje z 0 na 100 km/h za 6,8 sekundy. S ručne radenou prevodovkou a zážihovým motorom 2,0 TSI s výkonom 162 kW (220 k) dosahuje maximálnu rýchlosť 248 km/h. V porovnaní s druhou generáciou modelu Octavia RS sa nové motory vyznačujú oveľa vyšším výkonom pri súčasnom znížení spotreby až o 19 percent. Vďaka novému progresívnemu riadeniu modelu ŠKODA Octavia RS stačia vodičovi menšie pohyby volantom na dosiahnutie potrebného polomeru zákruty.
Nový model navyše ponúka všetky vynikajúce vlastnosti novej generácie modelu ŠKODA Octavia: maximálnu funkčnosť, dostatok miesta, špičkovú bezpečnosť, najmodernejšie bezpečnostné a komfortné asistenčné systémy, rad „Simply Clever“ riešení a vynikajúci pomer ceny a úžitkovej hodnoty. Predaj novej generácie modelu ŠKODA Octavia RS odštartuje na európskych trhoch už v júli, medzi prvými trhmi bude britský a slovenský.
Štýlový je aj dizajn nového vozidla ŠKODA Octavia RS. Čelný pohľad presvedčí vydarenou súhrou charakteristickej masky chladiča, výrazných otvorov pre vstup chladiaceho vzduchu so štruktúrou včelieho plástu, novým predným spojlerom a svetlometmi do hmly v dizajne RS. Sériovo sú dodávané bi-xenónové svetlomety s integrovanými svetlami pre denné svietenie s LED prvkami. Z bočného pohľadu vynikne silueta karosérie so zníženou svetlou výškou. Kľúčovým prvkom dizajnu sú nové hliníkové kolesá o veľkosti 17, 18 alebo 19 palcov. Zadnej časti dominuje mohutný čierny difúzor, široké odrazové svetlá a dve široké koncovky výfuku. K tomu pripočítajme ešte zadný spojler a sériovo dodávané koncové svetlá, ktoré využívajú svetelné diódy usporiadané v tvare písmena C, typickom pre značku ŠKODA.

©Škoda
©Škoda

Interiér nového modelu Octavia RS zaujme elegantným spracovaním v čiernej farbe, decentným osvetlením madiel dverí, novými športovými sedadlami v dizajne RS a športovým trojramenným volantom potiahnutým perforovanou kožou. Kožou je potiahnutá aj hlavica radiacej páky a rukoväť ručnej brzdy. Prahové lišty a pedále sú vyrobené z ušľachtilej ocele.
Festival rýchlosti v Goodwoode sa koná od roku 1993 a je mimoriadnou poctou automobilom a motoristickému športu. Popri pretekoch do vrchu, ktoré sa jazdia na 1,7 kilometra dlhej trati vo vnútri areálu a tvoria pozadie celej akcie, tu možno obdivovať pretekárske a športové autá, pretekárske motocykle a súťažné vozidlá zo všetkých historických epoch. Od roku 2007 súťažia automobily tiež na špeciálnej rallyovej rýchlostnej skúške. Nová ŠKODA Octavia RS oslávi 10. júla v Goodwoode svoju premiéru.

Zdroj: Škoda

Reklama