/
/
/
Nová Škoda Octavia

Nová Škoda Octavia

Reklama

ŠKODA Octavia bola vždy pre mladoboleslavskú automobilku kľúčovým modelom. Odhalením tretej generácie svojho bestselleru ŠKODA ešte viac posilňuje svoju pozíciu v segmente A. Vozidlo so siluetou sedanu stanovuje nové štandardy v ponuke priestoru pre cestujúcich aj ich batožinu. Zvonka zaujme atraktívnym vzhľadom v duchu novej dizajnovej DNA značky ŠKODA, vnútri zas vysokou funkčnosťou či modernými systémami bezpečnostnej a komfortnej výbavy. Ako je pre vozidlá značky ŠKODA typické, nová Octavia ponúka množstvo „Simply Clever“ prvkov, rovnako ako výhodný pomer ceny a ponúkanej hodnoty. Ekonomickosť prevádzky je podporená úspornými motormi TSI a TDI novej generácie.

ŠKODA Octavia je kľúčovým modelom značky ŠKODA,“ hovorí predseda predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO Prof. Dr. h.c. Winfried Vahland. „V najlepšom slova zmysle stelesňuje hodnoty značky: dostatok priestoru, kvalitu, precízne spracovanie, spoľahlivú modernú techniku, nadčasový dizajn, vysokú funkčnosť a vynikajúci pomer ceny a ponúkanej hodnoty. Naším cieľom bolo tretiu generáciu modelu Octavia zlepšiť tak, aby splnila neustále rastúce nároky našich zákazníkov. To sa nám podarilo – nová Octavia je trieda sama pre seba,

zhŕňa Winfried Vahland.

On_Loc_Octavia_17
© Škoda Auto

Prednosťou celkovej koncepcie vozidla ŠKODA Octavia bola vždy ponuka „kusu auta navyše“. To znamená veľkorysý vnútorný priestor pre cestujúcich. Karoséria typu liftback v elegantných tvaroch sedanu ponúkala skvelý prístup do batožinového priestoru vďaka veľkým piatym dverám.

Nová Octavia v tejto ceste dôsledne pokračuje. Je to automobil, ktorý za cenu obvyklú v kompaktnom segmente ponúka priestor a techniku vozidla strednej triedy. Ideálne riešenie pre náročných zákazníkov – na jednu stranu chcú, aby ich vozidlo bolo maximálne moderné, na strane druhej to však musí byť Octavia so všetkými svojimi prednosťami. Nová Octavia je skrátka tým najlepším, čo im v danej chvíli ponúkame,

Oc_072
© Škoda Auto

hovorí Dr. Frank Welsch, člen predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO za oblasť technického vývoja.

 

Nové štandardy v ponuke miesta pre cestujúcich a batožinu

Nová ŠKODA Octavia stanovuje štandardy vo svojej triede, predovšetkým pokiaľ ide oponuku priestoru

Nová Octavia ponúka priestorové pomery známe skôr pre vyššiu triedu,

hovorí Dr. Welsch. Žiadny iný automobil v danom segmente neponúka väčšiu dĺžku interiéru meranú od pedálovej skupiny po zadné operadlo (1 782 mm), ani viac priestoru pre kolená (73 mm) a hlavy (980 mm) cestujúcich na zadných sedadlách. Najlepšiu hodnotu vo svojej triede vykazuje tiež batožinový priestor (590 l). Nárast priestrannosti je zjavný najmä v priamom porovnaní s druhou generáciou. Vozidlo citeľne narástlo do dĺžky a do šírky: nový model je o 90 mm dlhší a o 45 mm širší. Zväčšilo sa miesto nad hlavou vpredu (+ 8 mm), šírka vo výške lakťov vpredu (+ 39 mm) a šírka vo výške lakťov vzadu (+ 26 mm). Súčasne o 108 mm vzrástol rázvor, čo zlepšilo ponuku miesta na zadných sedadlách v pozdĺžnom smere.

On_Loc_Octavia_13
© Škoda Auto

Vysoká kvalita na prvý pohľad: Výrazný, sebavedomý a nadčasovo elegantný dizajn

Nová ŠKODA Octavia bola prepracovaná nielen z hľadiska priestrannosti a funkčnosti, ale aj dizajnu. Šéfdizajnér Jozef Kabaň a jeho tím poňali vozidlo úplne nanovo do najmenšieho detailu. Výsledkom ich práce sú nadčasovo elegantné tvary obohatené o silný dynamický akcent. Octavia na prvý pohľad pôsobí výrazne, hodnotne a sebavedome. 

Z každej línie tretej generácie vyžaruje maximalistická pozornosť k detailu. Vo svete automobilov predstavuje ŠKODA Octavia nezameniteľnú osobnosť,

hovorí Dr. Welsch.

Predok vozidla vyžaruje suverenitu a sebavedomie, čo podporuje aj zdôraznenie horizontálnych línií a nové umiestnenie loga. Z bočného pohľadu je zrejmé, ako nová ŠKODA Octavia medzigeneračne získala na dynamickosti. Napomáha tomu predĺženie rázvoru, skrátenie predného previsu a tiež pretiahnutie C stĺpika dozadu. Vysoko umiestnená ostrá Tornádo línia auto opticky predlžuje a v kombinácii s dynamickým tvarom strechy evokuje siluetu kupé. Novým identifikačným prvkom značky je stúpajúca dynamická línia okien v zadných dverách, takzvaná „plutva“. Tento malý, ale efektný dizajnový detail hrá dôležitú úlohu v kinetickom vyznení vozidla: vyžaruje silu a udáva smer.

Skoda Octavia
© Škoda Auto

Precíznosť, hodnotnosť a dokonalé proporcie sú viditeľné aj zo zadnej časti vozidla. Všetko má svoje miesto, všetko je presne usporiadané a vizuálne čisté. Pre značku ŠKODA typická grafika zadných svetiel s výraznou kontúrou v tvare písmena C teraz pripomína kryštalický výbrus, odkaz na remeselné umenie českých sklárov.

Dizajnéri značky ŠKODA úplne nanovo usporiadali aj interiér novej generácie modelu Octavia. Prehľadnosť, elegancia a priestrannosť, ktoré sa stali poznávacím znamením modelov Octavia, teraz získali hodnotnejšiu a modernejšiu podobu.

Špičková úroveň bezpečnosti: Nové asistenčné systémy

Pri vývoji tretej generácie modelu ŠKODA Octavia kládli mladoboleslavskí vývojári dôraz na ďalšie posilnenie bezpečnosti vozidla. Octavia sa tak môže pochváliť rozsiahlou ponukou moderných bezpečnostných systémov. Ich zoznam okrem iného zahŕňa Front Assistant s funkciou núdzového brzdenia, Lane Assistant udržujúci vozidlo v jazdnom pruhu, multikolíznu brzdu s automatickým zásahom bŕzd pri nehode, Crew Protect Assistant pripravujúci priestor posádky na potenciálnu nehodu, Driver Activity Assistant rozpoznávajúci únavu vodiča alebo aktívnu kapotu na ochranu chodcov. Tieto systémy pomáhajú zabraňovať nehodám a zmierňovať ich dôsledky na posádku a ostatných účastníkov cestnej premávky. Na vysokej úrovni aktívnej bezpečnosti sa podieľajú tiež veľmi dobré jazdné vlastnosti dané precízne naladeným podvozkom.

Najlepšiu možnú ochranu vodiča a posádky v prípade nehody zaistí rozsiahly paket prvkov pasívnej bezpečnosti. Patrí medzi ne nielen štruktúra karosérie s nízkou hmotnosťou a vysokou pevnosťou, ale tiež až deväť airbagov v kombinácii s trojbodovými bezpečnostnými pásmi s predpínačmi vpredu. Prvýkrát sa v rade Octavia objavuje kolenný airbag vodiča (štandard pre krajiny EÚ) a bočné airbagy vzadu.

Oc_076
© Škoda Auto

Výkonné motory s nízkou spotrebou: Najlepšia hodnota emisií CO2 – 89 g/km

Nové, špičkové hodnoty dosahuje ŠKODA Octavia aj v oblasti spotreby a emisií. Tie sa podarilo dosiahnuť vďaka benzínovým a naftovým motorom novej generácie, prepracovanej aerodynamike a nízkej hmotnosti vozidla.

V prevedení GreenLine (1,6 TDI/81 kW) dosahuje nová Octavia hodnoty emisií CO2 iba 89 g/km, čo zodpovedá spotrebe len 3,4 litra nafty na 100 km. Celkovo sú k dispozícii štyri benzínové motory TSI a štyri naftové jednotky TDI so vstrekovaním common rail. Neskôr sa počíta s nasadením pohonu na stlačený zemný plyn (CNG). S výnimkou základnej benzínovej a naftovej motorizácie sú všetky agregáty k dispozícii vo variante Green tec so systémom Start-Stop a rekuperáciou. Motorová paleta pokrýva škálu od základnej jednotky 1,2 TSI/63 kW až po špičkovú motorizáciu 1,8 TSI/132 kW. Spriahnuté sú s modernými ručne ovládanými prevodovkami, alebo dvojspojkovými mechanizmami DSG. Plánovaná je navyše verzia s pohonom všetkých kolies a tiež športovo ladená ŠKODA Octavia RS.

Aj napriek nárastu rozmerov a množstva použitej vyspelej techniky sa podarilo dosiahnuť medzigeneračné zníženie hmotnosti až o 102 kilogramov. Stalo sa tak dôsledným využitím potenciálu modulárnej konštrukcie MQB a taktiež cieleným výberom materiálov. Úspora hmotnosti sa líši v závislosti od konkrétnej konfigurácie vozidla.

Moderné technológie posúvajú komfort na novú úroveň 

Vo výbave novej generácie modelu Octavia možno nájsť prvky, ktoré boli ešte nedávno iba výsadou automobilov vyšších tried. Niektoré z nich zažívajú svoju premiéru v modelovom rade Octavia, iné sú vo vozidle značky ŠKODA použité vôbec po prvýkrát. Nasadenie nových technológií pritom nie je samoúčelné. V každom jednotlivom prípade sa jedná o výbavu s reálnym prínosom pre bezpečnosť alebo komfort cestovania.

Prvýkrát bude vozidlo značky ŠKODA vybavené adaptívnym tempomatom Adaptive Cruise Assistant (ACA). Nový asistent diaľkových svetiel Intelligent Light Assistantumožňuje automatické zapínanie a vypínanie diaľkových svetiel a zlepšuje tak komfort a bezpečnosť v cestnej premávke. Parkovací asistent Automatic Parking Assistantpomáha pri parkovaní do radu pozdĺžne stojacich vozidiel, alebo medzi vozidlá zaparkované priečne. U značky ŠKODA bude tiež prvýkrát ponúknuté rozpoznanie dopravných značiek v pakete Traveller Assistant. S voľbou jazdného režimu Driving Mode Selection môže vodič stlačením tlačidla zmeniť nastavenie riadiacich jednotiek a prispôsobiť tak správanie vozidla.

Novinkou v rade Octavia je elektricky ovládaná panoramatická strecha, ktorá zvyšuje komfort na palube. Nechýba ani bezkľúčový systém odomykania a štartovania KESSY(Keyless-Entry-Start-and-Exit-System).

Oc_054
© Škoda Auto

Rádia a navigačné systémy novej generácie prvýkrát s viacdotykovým ovládaním 

Nová ŠKODA Octavia ponúka rádiá a navigačné systémy novej generácie. Prvýkrát sa vo vozidle mladoboleslavskej značky u vybraných systémov stretneme s dotykovou obrazovkou so senzorom priblíženia či viacdotykovým ovládaním. Okrem iného aj s možnosťou zväčšenia/zmenšenia mierky mapy pomocou intuitívneho gesta dvoma prstami. Skvelý zážitok z počúvania hudby ponúka nový Sound System CANTON, podporený nanovo navrhnutým odhlučnením kabíny vozidla.

https://www.youtube.com/watch?v=59AoUr0kz6o

Dôraz na maximálnu funkčnosť: „Simply Clever“ riešenie spríjemňujú každodenné užívanie automobilu

Ako v každom vozidle značky ŠKODA, aj posádke nového modelu Octavia uľahčuje život rad „Simply Clever“ detailov. V závislosti od stupňa výbavy sú nasledujúce prvky k dispozícii buď štandardne, alebo voliteľne. Nové sú vyberateľné Cargo elementy do batožinového priestoru, vďaka ktorým možno bezpečne uchytiť predmety na podlahe. Za zadnými operadlami je priestor pre plato batožinového priestoru. Vôbec prvýkrát je na podlahe batožinového priestoru modelu Octavia obojstranný koberec. Hrdlo palivovej nádrže má funkciu ochrany proti natankovaniu zlého paliva a v jeho viečku je integrovaná škrabka na ľad. Výstražná vesta má svoje miesto v držiaku pod sedadlom vodiča. Vo výplni dverí sa nachádza vyberateľný kôš na odpadkyDržiak multimediálnych prístrojov ponúka miesto pre iPod, mobilný telefón a pod. To je len základný výpočet šikovných riešení. Vnútri vozidla je množstvo ďalších odkladacích priestorov, držiakov a háčikov, ktoré pomáhajú udržiavať poriadok v interiéri a batožinovom priestore nového modelu ŠKODA Octavia. Jeden príklad za všetky: priestranná schránka na okuliare zabudovaná v stropnom module.

Zdroj: Škoda Auto

Fotogaléria

Prečítať celý text

Reklama