6.9 C
Bratislava
piatok, 1 marca, 2024
Reklama

NOVÁ KIA SPORTAGE V „DEATH VALLEY“

Odporúčame

  • Testovanie počas extrémnych horúčav na jednom z najteplejších miest planéty
  • Komplexný “HOT TEST” umožňuje vývojové zlepšenia na systéme vykurovania, vetrania a klimatizácie
  • Nová Kia Sportage ešte podstúpi najprísnejší celosvetový testovací program spoločnosti Kia Motors

Kia Motors odhalila podrobnosti o intenzívnych testoch vo vysokých teplotách a extrémnych zmenách počasia pre úplne novú Kia Sportage – v rámci programu najdôkladnejšieho a najdôslednejšieho testovania vozidiel aký kedy spoločnosť realizovala.

Úplne nová Kia Sportage práve absolvuje svoj globálny debut  na autosalóne vo Frankfurte, do predajní na celom svete príde v prvom štvrťroku 2016 a aktuálne vstupuje do svojej štvrtej generácie. Nový kompaktný model SUV je v poslednej fáze vývojového programu, počas ktorého inžinieri testujú novú Kia Sportage v Death Valley – jednom s najhorúcejších miest na Zemi s teplotami v letných mesiacoch dosahujúcimi až 56 ºC.

Táto fáza testovania je dôkazom, že automobilka vyvíja automobily určené na prevádzku aj v tých najdrsnejších podmienkach. V týchto testoch je na úplne novú Kia Sportage kladený osobitný dôraz na zlepšenie systémov vykurovania, vetrania a klimatizácie, ktoré už teraz patria k najlepším vo svojej triede.

Prvotriedny výkon klimatizácie

V rámci rôznych skúšobných postupov počas extrémnych horúčav testy zahŕňajú najmä pozorovanie systémov kúrenia a chladenia a skúmanie dôsledkov horúceho počasia na motor a chladič prevodovky.

Prvou z týchto skúšok je vystavenie vozidla poludňajšiemu slnku počas jednej hodiny na dosiahnutie teploty v kabíne nad 50 ºC. Následne automobil absolvuje trasu od úrovne mora až do výšky  cca 1500 m  cez Furnace Creek, v oblasti Death Valley, pri stálom stúpaní viac ako 27 kilometrov a pri rýchlosti 100 km/h  (62 mph). Skúška je pripravená tak, aby dokázala, že dodatočná záťaž na motor má minimálny dopad na schopnosť chladenia vozidla.

Druhý test, kde sa postupne striedajú rozjazdy a zastavovanie, simuluje typické podmienky v hustom mestskom centre. Inžinieri riadia úplne novú Kia Sportage pri rýchlosti 40 km /h (25 mph) po dobu dvoch minút cez Furnace Creek,  s opätovným opakovaním testu po dobu ďalších dvoch minút. Tento proces sa opakuje niekoľkokrát a opäť je navrhnutý tak, aby otestoval zvýšené nároky na motor, prevodovku, systém kúrenia a klimatizačnú jednotku  a prípadné odstránenie nedostatkov.

Záverečný test z dielne inžinierskych tímov Kia Motors pre úplne novú Kia Sportage je pomalá jazda, ktorý sa koná v najnižšie položenom mieste Severnej Ameriky – Badwater Basin, asi 86 m pod úrovňou hladiny mora. Počas ďalšej hodiny vo vysokých horúčavách sa automobil opäť dáva do pohybu rýchlosťou 40 km/h po dobu 30 minút, čo umožňuje inžinierom overiť a zlepšiť kapacitu chladiaceho systému v prípade, že je výrazne znížená úroveň prúdenia vzduchu do kondenzačnej jednotky klimatizácie.

Mohavská púšť – najťažšia skúška

Okrem testovania  v extrémnych podmienkach Death Valley, Kia Motors vyvinula ďalšiu sériu testov vo vlastnom testovacom zariadení Proving Ground, ktoré sa nachádza hlboko v kalifornskej púšti Mojave. Tieto testy majú názorne demonštrovať, čo všetko je automobilka ochotná urobiť, aby zabezpečila vysokú kvalitu a trvanlivosť každého nového automobilu, vrátane úplne novej Kia Sportage.

Stredisko Proving Ground, založené v roku 2004, sa nachádza približne 177 kilometrov od Los Angeles. V tomto centre, v extrémnych horúčavách a mimoriadne suchej časti sveta s rozlohou 17,4 km2 sa  uskutočňujú rozsiahle on- a off-road testovania na rôznych druhoch povrchu. Toto centrum takisto umožňuje vývojovým tímom pozorovať vplyv extrémnych klimatických podmienok na autá, materiály a komponenty.

V Proving Ground sa nachádza 120 km spevnených aj nespevnených ciest, vrátane 10,3 km dlhého vysokorýchlostného okruhu, štrkové off-road trate, vozovky s vysokými vibráciami, niekoľko prudkých svahov a testovacie centrá brzdového systému. Každé vyhodnotenie testov umožňuje inžinierom zdokonaliť jazdu, vylepšiť jazdné vlastnosti, účinnosť bŕzd a sledovať vplyv podmienok na jazdný komfort a pohodlie.

Nechýba ani špecializované centrum na skúmanie vplyvu UV žiarenia – celé autá, ale aj rôzne časti sú počas celého roka vystavené stálemu UV žiareniu zo silných lúčov kalifornského slnka. V konečnom dôsledku chcú inžinieri zabezpečiť, aby sa jednotlivé časti a komponenty modelov Kia Motors nezhoršovali vplyvom extrémnych teplôt a aby zostali bezo zmeny po celý životný cyklus vozidla.

nova-kia-sportage-death-valley-660x440-2

Najprísnejší celosvetový testovací program v histórii značky

Štvrtá generácia modelu Kia Sportage je už takmer vo finále programu celosvetového vývoja, v rámci ktorého flotila skúšobných vozidiel absolvovala množstvo testov zameraných na životnosť a spoľahlivosť, porovnateľnú s 5,5 milióna najazdených kilometrov, čo predstavuje asi 137 obehov okolo rovníka – čiže omnoho väčšiu vzdialenosť, ktorú väčšina motoristov nikdy najazdí.

Keďže je nová Kia Sportage navrhnutá tak, aby vyhovovala potrebám všetkých zákazníkov, bola podrobená dôkladným testom vo vysokých nadmorských výškach, piesočných búrkach, monzúnoch, preplnených mestských centrách, v alpských priesmykoch a má za sebou rozsiahle testovanie materiálov v extrémnych teplotách od -35 °C až do 110 °C. Rozsiahle testy, vykonávané na rôznych povrchoch po celom svete, posúvajú model Kia Sportage na skutočne globálny automobil, vhodný naozaj na každý kontinent.

Všetky modely Kia Motors sa podrobujú skúškam s cieľom zabezpečiť najvyššiu možnú odolnosť za všetkých podmienok. Úplne nová Kia Sportage má za sebou najrozsiahlejšie a najintenzívnejšie testovanie spoločnosti Kia Motors v jej doterajšej histórii.

Rovnako ako u každého vozidla Kia predávaného v Európe, aj úplne nová Kia Sportage prichádza s unikátnou Kia sedemročnou zárukou.

Zdroj: Kia

Reklama