/
/
/
Nastupujúca trieda C prekonáva rámec svojho segmentu

Nastupujúca trieda C prekonáva rámec svojho segmentu

Reklama

S úplne novovyvinutou triedou C otvára značka Mercedes-Benz ďalšiu úspešnú kapitolu. Interiér s fascinujúcim, vysokokarátovým prostredím, dotykový panel a projekčný displej, najľahší skelet vozidla v segmente, rozsiahle bezpečnostné funkcie, nový agilný a komfortný podvozok a klimatizácia reagujúca na informácie zo satelitnej navigácie zvýrazňujú vnútorné hodnoty novej triedy C. Jej inovácie a výbavové doplnky možno celkovo vnímať ako prechod na vyššiu triedu.  

Dizajn interiéru budúcej triedy C je čistý, zmyselný a obsahuje množstvo nových nezvyčajných dizajnových detailov. Vyžaruje zároveň športového ducha – ale zmyselnými krivkami a vysokokvalitnými materiálmi, a dáva tak modernému luxusu tvár. Spĺňa tak aj vysoké dizajnové očakávania, ktorými sa v súčasnosti vyznačujú napríklad špičkové smartfóny.

Najnápadnejšími formálnymi novinkami sú úplne nanovo interpretovaná stredová konzola, ktorá svojimi progresívnymi krivkami vytvára lákavý pocit priestrannosti, a veľký samostatný centrálny displej. Vysokokvalitné materiály a pútavé striedanie organických plôch a precízne vedených línií zdôrazňujú túto novú estetiku a jej štýlový charakter.

Dôležitým evolučným krokom v novej triede C je aj inovatívny dotykový panel, vyvinutý inžiniermi Mercedes-Benz. Rovnako ako na smartfónoch ním možno ovládať všetky funkcie hlavnej jednotky jednoducho a intuitívne pohybom prstov. A v prípade stlačenia ovládacej plochy dotykového panela vodič dostane jednoznačnú haptickú odozvu.

Novinkou v triede C je aj projekčný displej, ako doplnok k informáciám zobrazovaným na centrálnom displeji. Dôležité informácie premieta ako virtuálny obraz priamo do zorného poľa vodiča, rovnako ako v stíhačke. Obraz, ktorý akoby sa vznášal približne dva metre pred vodičom nad kapotou motora, menej odpútava pozornosť od dopravného diania. Systém zobrazuje informácie o rýchlosti, obmedzenia najvyššej dovolenej rýchlosti, navigačné pokyny a upozornenia systému DISTRONIC PLUS. Jeho virtuálny obraz má vysoké rozlíšenie a vodič si ho môže individuálne nastaviť.

Inteligentná odľahčená konštrukcia

Nižšia hmotnosť, vynikajúca tuhosť v záujme výborných jazdných vlastností pri súčasne najlepšom komforte hluku a kmitov a vysoká bezpečnosť v prípade nárazu – to sú výnimočné vlastnosti novej triedy C s hybridnou hliníkovou karosériou, ktorá z nej robí predskokana „ľahkej konštrukcie“ v segmente. Vďaka inteligentnej a inovatívnej ľahkej konštrukcii je karoséria približne o 70 kg ľahšia v porovnaní s bežným oceľovým variantom. Vozidlo ako celok je dokonca približne o 100 kilogramov ľahšie ako jeho predchodca. Táto úspora hmotnosti významne znižuje spotrebu paliva na nový rekord v tomto segmente.

Tento technologický skok zvládol Mercedes-Benz najmä vďaka úplne novému návrhu a rozsiahlemu, vo veľkosériovej výrobe nezvyčajnému použitiu hliníka, za tepla tvárovaných oceľových dielcov a ocelí s ultravysokou pevnosťou. Inžinieri pritom každý detail navrhli nanovo a zďaleka sa neobmedzili na jednoduchú náhradu ocele hliníkom, voľbou správneho materiálu na správnom mieste vytvorili koncepciu vhodnú na veľkosériovú výrobu – inteligentná ľahká konštrukcia!

Karoséria a skelet sú navrhnuté na nevídane vysokú bezpečnosť pri náraze. Limuzína spĺňa nielen všetky aktuálne bezpečnostné požiadavky, ale aj prísnejšie nároky na bezpečnosť značky Mercedes-Benz vychádzajúce zo širokého spektra reálnych typov nehôd (Real Life Safety). Predpokladom toho sú vysokostabilný bezpečnostný skelet kabíny najmä z oceľových plechov s vysokou a ultravysokou pevnosťou a cielene navrhnuté deformačné zóny s optimalizovaným pôsobením síl v prednej a zadnej časti vozidla v zmiešanom hliníkovo/oceľovom vyhotovení a vonkajší plášť karosérie, ktorý je takmer kompletne z hliníka.

Podvozok – agilný a predsa komfortný

Pružne a agilne umožňuje nová trieda C veľké potešenie z jazdy na cestách plných zákrut a zároveň najvyšší jazdný komfort vo svojom segmente. Na tom má veľký podiel novonavrhnutá predná náprava s lichobežníkovými ramenami, ktorá dovoľuje mimoriadne priaznivú a preto optimalizovanú kinematiku.

Sériovo je limuzína novej triedy C vybavená oceľovým systémom pruženia. Alternatívne ju možno vybaviť ako prvé vozidlo v tomto segmente systémom vzduchového pruženia (AIRMATIC) na prednej a zadnej náprave. Vďaka elektronicky regulovanému, ustavične pracujúcemu systému prestavenia tlmenia poskytuje vynikajúci komfort odvaľovania a umožňuje voľbu rôznych charakteristík tlmičov.

Nové bezpečnostné prvky a asistenčné systémy

Snímače pre nový airbag spolujazdca budúcej triedy C dokážu rozpoznať každú nainštalovanú detskú sedačku. Airbag sa vtedy automaticky deaktivuje a po vybratí sedačky sa opäť aktivuje.

Nová trieda C preberá okrem toho mnohé z nových alebo významne rozšírených asistenčných systémov, ktoré oslávili svoju svetovú premiéru iba pred niekoľkými mesiacmi v triede S: Mercedes-Benz Intelligent Drive.

Príjemná a individuálna klíma

Nová trieda C ponúka ako jediné vozidlo svojho segmentu klimatizáciu s automatickým zapínaním vnútorného obehu pri zistení tunela cez satelitnú navigáciu. Pocit pohody zvyšuje aj balík AIR BALANCE s aktívnou aromatizáciou a ionizáciou vzduchu, ktorý oslávil svetovú premiéru v triede S.

Zdroj: Mercedes-Benz

Prečítať celý text

Reklama