/
/
/
MINI VISION URBANAUT. Vytvorte si vlastný priestor.

MINI VISION URBANAUT. Vytvorte si vlastný priestor.

Reklama

Značka MINI predstavuje na podujatí #NEXTGen úplne novú a exkluzívnu interpretáciu vízie priestoru — vozidlo MINI Vision Urbanaut. Táto digitálna vízia vozidla ponúka viac vnútorného priestoru a variability ako kedykoľvek predtým, stále však na minimálnej ploche.

https://youtu.be/QGyA71mbDro

„Značka MINI bola vždy synonymom inteligentného využitia priestoru (Clever Use of Space). V štúdii MINI Vision Urbanaut sme súkromný priestor posunuli ďaleko do verejnej sféry a vytvorili sme tak úplne nové a obohacujúce zážitky,” vysvetľuje Adrian van Hooydonk, šéf BMW Group Design.

MINI momenty.
„MINI v budúcnosti primárne vidíme ako prostriedok a spoločníka pre nezabudnuteľné zážitky, ktoré by sme mohli nazvať aj MINI momenty. MINI Vision Urbanaut používa tri typy MINI momentov – Chill (pokoj), Wanderlust (túlanie) a Vibe (vibrácie), prostredníctvom ktorých dokáže poskytnúť široký rozsah možných použiteľných scenárov. Moment Chill vám umožní nabrať dych a zastaviť sa tu a teraz. Vozidlo sa stane vaším útočiskom, nebom, kde si počas cesty môžte vydýchnuť — alebo pracovať pri plnom sústredení. Wanderlust je jediným MINI momentom, keď MINI Vision Urbanaut riadia automatizované jazdné funkcie. Moment Vibe postaví na prvé miesto užívanie si času s inými ľuďmi — každým spôsobom,” dodáva Oliver Heilmer, šéf MINI Design.
Exteriér a interiér sa menia podľa toho, ktorý MINI moment je práve aktívny a vytvára zážitok na najlepšej možnej úrovni. Dizajn zameraný predovšetkým na zážitok používateľa, trvalo udržateľné materiály a čisto elektrický systém pohonu, sú ďalšími súčasťami celkového konceptu.

Dizajn interiéru – kreatívnejšie využitie priestoru.
Štúdia MINI Urbanaut bola zvnútra aj zvonka navrhnutá ako inovatívny koncept priestoru. Dizajnéri vytvorili zážitok z priestranného interiéru pred vývojom exteriéru. Na vytvorenie predstavy veľkosti využili pôdorysy, prvky zariadenia a drevené modely v mierke. V priebehu projektu použili na vytvorenie digitálneho modelu aj rozšírenú virtuálnu realitu a model systematicky upravovali. Na MINI má nezvyčajnú výšku, ale dlhý je iba 4,46 m. MINI Vision Urbanaut poskytuje vnútorný priestor, ktorý je možné využiť rôznymi spôsobmi a ponúka úplne novú ľahkosť pohybu vo vnútri vozidla.

Elektrický pohon a automatizované jazdné funkcie spoluvytvárajú nové spôsoby využitia interiéru.
Štúdia MINI Urbanaut bola od začiatku koncipovaná ako vozidlo s elektrickým pohonom a s automatizovanými jazdnými funkciami. To dalo dizajnérom väčšiu mieru slobody pri navrhovaní exteriéru aj interiéru.
„V roku 1959 spustilo úplne prvé Mini s priečne montovaným motorom malú revolúciu v konštrukcii vozidiel,” spomína Oliver Heilmer, šéf MINI Design. „Stúdia MINI Urbanaut nám umožnila prehodnotiť a zväčšiť využiteľnú vnútornú plochu vozidla v pomere k jeho pôdorysu.”

Jeden priestor, mnoho možností.
Interiér MINI Vision Urbanaut predstavuje ideálne prostredie, v ktorom sa možno vydať na cestu, ale je tiež cieľom cesty. Po príchode do vybranej destinácie sa po niekoľkých jednoduchých krokoch dokáže zmeniť na obývačku. Pasažieri vstupujú do kabíny veľkými posuvnými dverami na boku vozidla. Prelomový posuvný a výklopný mechanizmus je ideálnym konštrukčným riešením do mestského prostredia, kde je priestor luxusom. Vpredu na strane vodiča ani spolujazdca už nie sú žiadne ďalšie dvere.

Zóna vodiča s ležadlom Daybed a balkónom do ulice Street Balcony; útulný kútik Cosy Corner vzadu.
Základom inteligentného interiéru je extrémne flexibilné rozloženie štyroch sedadiel. Dve predné sedadlá sú otočné. Vďaka veľkorysej ploche sedadla vzadu sa operadlá dajú manuálne sklopiť (ľavé zadné sedadlo) a otočiť (pravé zadné sedadlo). Keď vozidlo stojí, palubná doska sa zasunie a v zóne vodiča vznikne pohodlné sedenie — ležadlo. Keď sa pridá otvorené čelné sklo, ktoré je možné otvoriť smerom nahor, keď vozidlo stojí, vzniká balkón do ulice. To zvyšuje interakciu s okolím vozidla a vytvára ešte veľkorysejší priestorový zážitok.

Tmavšie prostredie zadnej časti kabíny tvorí pokojnejší priestor — útulný kútik. Táto zóna poskytuje pasažierom priestor pre seba. Textilom pokrytý oblúk (Loop) sa rozširuje ponad sedadlá a je vybavený LED podsvietením. Medzi útulným kútikom a zónou vodiča je vzdušná stredová časť vozidla, ktorá umožňuje rýchly prístup ku všetkým sedadlám. Keď sú otvorené dvere, dá sa dokonca sedieť na podlahe. Vybavenie interiéru dopĺňa malý vstavaný stolík s rastlinami na boku vozidla oproti vstupným dverám. Stolík označuje nové centrum vozidla — miesto, kde sa pasažieri stretávajú tvárou v tvár.

Dizajn používateľského rozhrania a interakcie — hlavným princípom je analógová láska a digitálne pripojenie.
Intuitívne, diskrétne používateľské rozhranie umožňuje vynechať konvenčné spôsoby ovládania ako napríklad prepínače alebo gombíky. Vytvára minimalistický útulný priestorový zážitok pri zachovaní plnej konektivity. Princíp robiť veci tak jednoducho, ako sa len dá (prirodzená interakcia), zdôrazňuje analógová dotyková, hmatová skúsenosť spúšťania funkcie, napríklad možnosť ovládania priamym dotykom v oblúku nad zadnými sedadlami. Kruhový ovládač je umiestnený v strede vozidla — v novom centre aktivít — a prináša informácie na miesto, kde sa ľudia stretávajú.

Token MINI – digitálno-analógové rozhranie pre MINI momenty.
Token MINI je vstupným bodom do sveta zážitkov MINI Vision Urbanaut. Je veľký asi ako liečivý kryštál a po vložení do správnej priehradky v stolíku v strede vozidla aktivuje jeden z troch prednastavených MINI momentov Chill, Wanderlust a Vibe. Predstaviteľné sú aj ďalšie MINI momenty, napríklad Môj MINI moment. MINI Token je možné naprogramovať na individuálny zážitok. Používateľ si môže nakonfigurovať vlastný scenár — vyberie si vôňu, náladové podsvietenie, hudbu a podobne — a spustiť si ho neskôr.

Dizajn exteriéru – duch značky v novej forme.
Puristický jednoduchý dizajn štúdie MINI Urbanaut dáva nový význam prístupu ku kreatívnemu využitiu priestoru. Virtuálne dokonalý povrch vytvára modernú základnú formu s vysoko kvalitnými detailami, ktoré dodávajú starostlivo vybranú štýlovú výzdobu. Kolesá sú umiestnené v štýle MINI vo vonkajších rohoch karosérie s krátkymi prevismi, ktoré dotvárajú kompaktný a agilný vzhľad.

Nová tvár MINI.
Predná časť štúdie MINI Urbanaut reprezentuje jasnú evolúciu dvoch časom preverených dizajnových ikon značky MINI: predných svetlometov a mriežky chladiča. Predné svetlomety sú umiestnené pod vrúbkovanou hliníkovou konštrukciou so štrbinovými otvormi a sú viditeľné iba keď sú zapnuté. Vďaka viacfarebnej dynamickej matrici dokážu zobrazovať rôzne viacfarebné grafické obrazy vhodné k danému momentu, čím sa vytvára nová forma komunikácie medzi vozidlom a okolitým svetom. Svetlomety dopĺňajú prednú mriežku atraktívnym vzhľadom typickým pre každé vozidlo značky MINI. Samotná vložená mriežka má teraz tvar osemuholníka, ktorý reprezentuje posun od tradičnej šesťuholníkovej formy. Keďže štúdia MINI Urbanaut nemá spaľovací motor, ktorý by si vyžadoval chladenie vzduchom, mriežka dostala novú funkciu: slúži ako snímací panel pre automatizovanú jazdu.

Podobne ako predné, aj viacfarebná dynamická matrica zadných svetiel je umiestnená pod vrúbkovanými hliníkovými krytmi a poskytuje sviežu krásu a rozdielne vzhľady v rôznych jazdných režimoch a MINI momentoch. Po pozornejšom skúmaní je jasné, že charakteristické vypuklé povrchy tiež vzdávajú hold predchádzajúcim modelom MINI a klasickému Mini. Jeden malý detail – obrys zadných okien — odkazuje na formu prednej mriežky a podčiarkuje štýlovú konzistenciu vozidla.

Čistú formu exteriéru dopĺňajú farby, materiály a detaily dokonalej kvality. Matný exteriérový odtieň Zero Gravity prechádza od metalickej zelenej s modrými odleskmi až po jemnú sivú. Okná odrážajú postupne zdola nahor tónovaný vzor vo farbe karosérie. To vytvára harmonický prechod od karosérie k oknám a k streche. Vzor poskytuje aj istú mieru súkromia bez nutnosti tmavých skiel, a interiér tak zostáva svetlý.

Osvetlené skejtbordové kolesá sú ozdobou vozidla.
Vizuálnym vrcholom štúdie MINI Urbanaut pri pohľade zboku sú kolesá nalakované farbou Ocean Wave, čo je tyrkysová modrá, ktorá hneď pripomenie pláž a zvuk mora. Abstraktný profil kolies v tvare Union Jack odkazuje na britský pôvod vozidla a ich tvar pripomína skejtbordy – a tým ešte viac zdôrazňujú sviežosť a nekonformnosť MINI. Kolesá reprezentujú ďalší spôsob, ktorým auto komunikuje s okolím. Sú transparentné a osvetlené zvnútra a ich vzhľad sa mení podľa vybraného MINI momentu.

Kúzla MINI – hmatateľné a ľúbezné.
Na odkrytej časti C-stĺpika na strane vodiča sú kúzla. Formou špendlíkov alebo nálepiek pripomínajú precestované miesta, festivaly alebo iné udalosti a prezentujú ich ako zberateľské predmety za sklom, ako vo vitríne. MINI kúzla sú tiež odrazom potuliek a ukazujú, čo zažil majiteľ so svojím MINI Vision Urbanaut — ako v minulosti nálepky na obytných karavanoch alebo turistických paličkách. Jedno kúzlo je venované platforme #NEXTGen, na ktorej bude štúdia MINI Urbanaut oslavovať svoju svetovú premiéru. Ďalšie má QR kód, ktorý vás po oskenovaní presmeruje na stránku MINI.com. Takto sa digitálny a analógový svet spájajú aj na exteriéri vozidla.

Vyjadrenie MINI momentov v interiéri a exteriéri.
Vložením tokenu do priehradky v stole sa aktivuje jeden z troch MINI momentov. V exteriéri vozidla sa to prejaví na povrchu vpredu a vzadu a na lemoch kolies. V interiéri je možné podľa zvoleného MINI momentu manuálne prispôsobiť celé nastavenie – vrátane sedadiel, tvaru palubnej dosky, polohy ležadla a operadiel. Zmení sa aj vzhľad kruhového ovládača. K nálade podľa zvoleného MINI momentu potom prispievajú aj vôňa, zvuk a náladové podsvietenie.

MINI moment Chill – oáza pokoja v zhone mesta.
V MINI momente Chill sa zo štúdie MINI Urbanaut stáva osobné útočisko, mestská oáza. Zadná lavica sedadiel (Cosy Corner) láka rozličnými možnosťami na sedenie i ležanie a podsvietený oblúk nad ňou získa vzhľad lesnej klenby a je možné ho stlmiť. Celok dopĺňajú náladová hudba a atmosféru dotvárajú zvuky prírody. V stredovej časti sa kruhový ovládač zasunie dolu a stáva sa z neho stolná lampa, ktorá eliminuje obrazovky a prepínače, ktoré by mohli zákazníkovi pripomínať, že sa nachádza vo vozidle. Zvonka sa MINI moment Chill prejaví ako abstraktný motív lesnej klenby okolo predných a zadných svetlometov a kolies.

MINI moment Wanderlust – radosť zo spoločného cestovania.
Wanderlust je jediným z troch MINI momentov v čase, keď sa MINI Vision Urbanaut pohybuje. V tomto momente sa z interiéru stáva ideálne miesto na riadenie vozidla, ale ponúka aj možnosť nechať sa ním viezť. Zákazníkovi umožní znovuobjaviť romantiku cestovania. Používateľské rozhranie kruhového ovládača sa vizuálne zmení — pripomína svet cestovania inšpirovaný dovolenkovými plagátmi z päťdesiatych a zo šesťdesiatych rokov. Zároveň sa zobrazuje animácia trasy s doplňujúcimi informáciami – napríklad turistické zaujímavosti alebo čas príchodu. Oblúk nad zadnými sedadlami mixom oranžovej a tyrkysovej farby vizualizuje pocit pohybu simulovanými škvrnami okolitej scenérie. Ak chce zákazník šoférovať sám, poklepanie prostom na logo MINI, vytiahne volant a pedále. Minimalistická zakrivená obrazovka na palubnej doske zobrazuje navigačné pokyny alebo výstrahy. Na palubnej doske nie sú žiadne ďalšie zobrazenia týkajúce sa jazdy. Keď je aktivovaný režim automatizovanej jazdy, volant a pedále sa stiahnu a jazdná obrazovka zmizne z palubnej dosky. Exteriér signalizuje automatizovanú jazdu alebo riadenie vozidla zákazníkom svetelnou grafikou na plochách s LED matricami v prednej aj v zadnej časti vozidla.

MINI moment Vibe – oslava komunity, spoločné zážitky.
MINI moment Vibe otvára MINI Vision Urbanaut ľuďom a okoliu a prináša zážitky zo súznenia a z interakcie. Otvorené bočné dvere a odklopené čelné sklo vytvárajú prívetivú kulisu, ktorá zmazáva hranice medzi vonkajším a vnútorným priestorom. Uprostred farebného sveta magentovej a čiernej so zábleskmi tyrkysovej sa MINI Vision Urbanaut stáva stredobodom stretávania, ktorý môže byť tichý aj hlasný. Centrálny kruhový ovládač sa stáva centrálnym ovládačom médií. Grafická animácia sa pohybuje podľa hudby a zobrazuje sa na predných aj zadných plochách, kolesách a na oblúku nad zadnými sedadlami. Vytvára príjemnú klubovú atmosféru. Niektorým by dokonca vozidlo mohlo začať pripomínať reproduktor.

Digitálne služby prepojené s MINI Vision Urbanaut.
Súčasťou idey MINI Vision Urbanaut sú aj služby, vďaka ktorým je používanie vozidla obohacujúcim a príjemným zážitkom. Napríklad: MINI Vision Urbanaut je možné otvoriť inteligentnými zariadeniami — je prístupné vopred definovanému okruhu rodiny a priateľov a tým potvrdzuje svoj status ako možnosti mobility budúcnosti. Playlisty, audioknihy alebo podkasty je možné preskúmať počas momentu Wanderlust. Osobný plánovač cesty zobrazuje tipy a zaujímavosti v okolí každému na mieru, rovnako aj odporúčania od MINI komunity. Sú ponúkané a vyberané podľa želania.

Udržateľné materiály a zodpovedné nastavenie mysle.
Štúdiu MINI Urbanaut charakterizuje zodpovedné používanie zdrojov. Jej záväzkom je nielen maximálny priestor na malej ploche alebo elektrický pohon, ale aj zodpovedný prístup k materiálom. To sa dosahuje nielen znížením počtu komponentov v exteriéri aj interiéri, ale aj zdvojením funkcií, napríklad palubná doska/ležadlo. K používaniu recyklovaných materiálov sa pridáva aj konštrukcia bez chrómu a kože. Dominantným materiálom interiéru je úpletová textília, v ktorej sa snúbi útulnosť a kvalita s mäkkosťou a pohodlím. Použitie korku na volante a niektorých častiach podlahy pridáva dotyk prírody a zaisťuje autentické a príjemné vnútorné prostredie.

Zdroj: Mini, BMW

Prečítať celý text

Reklama