/
/
/
MINI Superleggera™ Vision – nadčasová krása medzi tradíciou a modernou.

MINI Superleggera™ Vision – nadčasová krása medzi tradíciou a modernou.

Reklama

BMW Group predstavilo na stretnutí tradície a moderny Concorso d’Eleganza Villa d’Este s jedinečnou štúdiou: MINI Superleggera™ Vision. MINI a Touring Superleggera, tradičný výrobca karosérií a dizajnové štúdio so sídlom v Miláne, vytvorili exkluzívnu interpretáciu otvoreného dvojsedadlového automobilu. MINI Superleggera™ Vision predstavuje klasický roadster: dve sedadlá, kompaktné rozmery a vynikajúca obratnosť – minimalistický a emotívny automobil s dušou stvorenou na jazdenie. MINI Superleggera™ Vision jazdí na elektrický pohon.

Nechýba mu však výrazná zábava z jazdy – typický znak automobilky MINI. Spolupráca medzi MINI a Superleggera priniesla ovocie v podobe vzácneho kúska ručnej práce, ktorý v nadčasových líniách spája tradíciu klasickej karosárne a čistú britskú estetiku MINI.

  • Brit s dušou Taliana: ikonický dizajn MINI sa stretáva so športovou, elegantnou krásou v modernom spracovaní.
  • Klasický taliansky prístup k výrobe karosérie a ručne tvarované plechy dodávajú štúdii MINI Superleggera™ Vision neopakovateľný emotívny náboj.
  • Maximálna redukcia tvarov v exteriéri aj v interiéri sa zamerala na neopakovateľný zážitok z jazdy.
  • Interiér odráža tradičné postupy pri výrobe karosérií v podobe tvarov a materiálov a nadväzuje na ikonický dizajn interiérov značky MINI.
  • Jasné tvary interiéru podčiarkujú hodnotné materiály ako koža, hliník a čierny chróm.

Adrian van Hooydonk, Senior Vice President BMW Group Design, o štúdii povedal: „Touring Superleggera a MINI majú veľa spoločného: pre oboch je história mimoriadne dôležitá a zároveň dodnes výrazne utvára ich dizajn. Preto sa obaja partneri intenzívne zameriavajú na ikonický dizajn a jedinečné riešenia. Tieto idey sa v MINI Superleggera™ Vision spájajú a tvoria elegantný automobil. Britský roadster, ktorý dostal karosériu ručne vytvorenú precíznou talianskou dielňou.“

Britský dizajn s talianskym nádychom – dizajn exteriéru.

„To, s čím MINI prišlo pred 55 rokmi, elegantne pokračuje v podobe štúdie MINI Superleggera™ Vision: zvýraznenie iba toho najdôležitejšieho. Minimalistický a zároveň vysoko emotívny dizajn je zosobnením dynamickej duše značky MINI. Rovnako do jedinečnej krásy spája skúsenosti a budúcnosť automobilového priemyslu ako aj tradičné postupy pri konštrukcii karosérie s moderným dizajnovým jazykom. Vždy som sníval o vytvorení takejto štúdie.“ dodáva Anders Warming, šéf MINI Design.

Perfektne vyvážené proporcie na prvý pohľad odhaľujú, aké zážitky ponúka MINI Superleggera™ Vision s elektrickým pohonom: krátka kapota, dlhý rázvor a dráždivo krátke previsy zaručujú čistú zábavu z jazdy. Tak ako v každom MINI, aj tu sa kolesá nachádzajú v rohoch karosérie a sľubujú mimoriadnu ovládateľnosť.  Dynamický vzhľad podčiarkujú aj nízko položené sedadlá. MINI Superleggera™ Vision je športové, elegantné a dynamické.

Predná časť MINI Superleggera™ Vision nesie tradičné ikonické dizajnové prvky značky MINI: dva okrúhle svetlomety a šesťuholníková maska chladiča vytvárajú nezameniteľnú prednú časť a dodávajú značke nadčasové tvary. K tomu sa pridávajú klasické súčasti športových vozidiel ako široký rozchod a zvýšené blatníky, ktoré dodávajú prednej časti ešte dynamickejší vzhľad. Pruhy na kapote, typický znak MINI, sú trojrozmerné, zapustené do kapoty a dostali hodnotné leštené hliníkové prvky. Uchytenie kapoty je reminiscenciou na britské roadstery dní minulých.

Horizontálne usporiadanie lamiel dodáva maske chladiča klasický športový nádych. Jeho uzatvorené vyhotovenie však decentne naznačuje elektrický pohon. Hmlovky sa inšpirovali okrúhlym tvarom svetlometov a sú ich ďalšou menšou interpretáciou na chladiči. Okrúhle otvory na vstup vzduchu vytvárajú finálnu dizajnovú bodku na prednej časti. Nevyhnutným detailom je karbónový predný spojler, ktorý približuje automobil k ceste.

Moderná interpretácia klasickej výroby karosérií

Nosným prvkom siluety je charakteristická „Touring-Linie“. Rovnomerne spája vysoké karosárske umenie a klasickú estetiku. Vyznačuje sa napnutými neprerušenými plochami, ktoré od predných kolies až po zadnú časť vytvárajú zachytený pohyb, ktorý čaká na povel. Preukazuje sa tak vysoká remeselná zručnosť a dlhoročné karosárske skúsenosti spoločnosti Touring Superleggera: spoločnosť sa od svojho založenia zameriavala na konštrukciu ľahkých a ušľachtilých karosérií športových vozidiel. Touring Superleggera vždy používala veľké hliníkové plechy, ktoré naťahovala na rámovú konštrukciu. Práve vďaka tejto ručnej práci získala štúdia MINI Superleggera™ Vision svoj neobyčajne estetický tvar, ktorý sa nedá dosiahnuť strojovou výrobou. „MINI a Touring sú presvedčení, že krása vo veľkej miere závisí od správnych proporcií. Tie zároveň spájajú klasický prístup a inovácie,“ vraví Louis de Fabribeckers, dizajnový šéf Touring Superleggera. „Na tomto automobile sme sa zriekli všetkých nepodstatných prvkov dizajnu aj výbavy. Výkon a vysokú účinnosť sme dosiahli znížením hmotnosti karosérie aj interiéru. Talianskeho ducha sme vtlačili prostredníctvom proporcií a typickou líniou okien.“

Keďže karoséria je vytvorená z veľkých plátov plechu, nemá takmer žiadne medzery. Tak sa podarilo dosiahnuť jednoliaty a veľmi elegantný vzhľad. Vozidlo je nalakované modrou metalízou z Como Blue vlastného vývoja, ktorá vytvára klasický a zároveň moderný tekutý efekt. Podčiarkuje dômyselného talianskeho ducha štúdie MINI Superleggera™ Vision. Exkluzivitu profilu podčiarkujú neobyčajné ráfiky kolies a elegantné štrbinové spätné zrkadlá, ktoré drží rameno z lešteného hliníka. Športový charakter štúdie MINI Superleggera™ Vision zvýrazňujú decentné karbónové prahy.

Závan extravagancie predstavuje výrazné krídlo na zadnej časti vozidla. Štúdii MINI Superleggera™ Vision dodáva jedinečnú dynamiku v priamom smere a zároveň zosobňuje nevšedné spojenie značiek MINI a Touring Superleggera. Je vytvarovaná s rovnakou vášňou pre detail ako „Touring-Linie“ bočnej siluety. Absolútnym magnetom plochej širokej zadnej línie sú nezvyčajné zadné svetlá: majú tvar britskej vlajky Union Jack a nevídaným spôsobom spájajú symboliku s funkčnosťou. Zdôrazňujú britský pôvod štúdie MINI Superleggera™ Vision a zároveň zvýrazňujú modernú LED-Techniku, ktorú využíva nové MINI. Zadné svetlá ohraničuje pás chrómu a tak z nich tvorí ikonu klasického britského klenotníctva. Zadnú časť tlačí k ceste karbónový.

Vnútri tak ako vonku – dizajn interiéru.

Exteriérový a interiérový dizajn štúdie MINI Superleggera™ Vision sú navzájom prepojené. Opticky ich delí iba línia z lešteného hliníka, ktorá sa tiahne pozdĺž celého vozidla. Táto optická hrana tvorí športový prvok, ktorý podčiarkuje eleganciu a veľkolepé plochy exteriéru.

Tvary a výber materiálov sú oslavou tradičného interiérového dizajnu a klasickej karosárskej remeselnej zručnosti. Opätovne ukazuje pôvod vzniku vozidla: viditeľne priznáva hliníkové plechy a trubkové prvky kostry.  Najjasnejšie sa to preukazuje na prístrojovej doske. Je vytvorená z jedného kusu hliníkového plechu a približuje, ako by vyzeralo vozidlo bez lakovania. Veľké nenalakované plochy a jasne viditeľná ručná práca tvoria na prístrojovej doske neopakovateľný odkaz na umelecké schopnosti tvorcov karosérií. K tradičnému majstrovstvu sa hlásia aj dvere a športový trojramenný volant. Časti štruktúry dverí tvoria britskú vlajku Union Jack a decentne poukazujú na britský pôvod štúdie MINI Superleggera™ Vision.

Centrálny ukazovateľ uprostred prístrojovej dosky podčiarkuje aktuálny dizajnový jazyk značky MINI a rozširuje výbavu štúdie MINI Superleggera™ Vision o dotykový displej a dva kruhové ukazovatele uprostred kovových kruhov. Okrem analógových hodín sa v interiéri nachádza aj videokamera. Je umiestnená medzi sedadlom vodiča a spolujazdca a jej úlohou je pre večnosť zachytiť neopakovateľné momenty z ciest.

Klasické a zároveň aj moderné – farby a materiály.

Interiér štúdie MINI Superleggera™ Vision sa nesie v duchu klasických materiálov ako hliník a koža. Pod klasickým hnedým koženým čalúnením Sabbia sa nachádzajú materiály v pôvodnom stave. Súčasti dverí a stredovej konzoly dostali hodnotnú čiernu chrómovú úpravu. Tá tvorí exkluzívny kontrast voči hliníkovým plochám ako aj voči surovému základnému laku v oblasti nôh. Zámerný kontrastný mix základných a hodnotných materiálov vytvára jedinečný šarm štúdie MINI Superleggera™ Vision. Športové škrupinové sedadlá člúnené kvalitnou čiernou kožou odkazujú na športové úspechy značky MINI. Odkaz na motto značky MINI Motto „Hide & Reveal“ (Ukry & Ukáž) sa v podobe farby Misty Magenta nachádza na takmer skrytých miestach ako výstupy kúrenia pod prístrojovou doskou či pod kľučkami dverí. Dotvára sa tak taliansky nádych so zábleskami typickými pre značku MINI.

Výroba karosérie v roku 2014.

Firma Touring Superleggera je od roku 1926 popredným priekopníkom v oblastiach automobilového dizajnu a výroby karosérií na mieru. Patrí medzi málo podnikov, ktoré vedia zabezpečiť celý výrobný proces pod vlastnou strechou. Od prvých nákresov, cez povrchovú techniku a analýzu štruktúr, vývojové modely a prototypy až po malosériovú finálnu výrobu karosérií na kľúč.

„Teší nás, že značka MINI sa pri vývoji svojej štúdie nechala ovplyvniť talianskym dizajnom“, vraví Piero Mancardi, výkonný riaditeľ spoločnosti Touring Superleggera a dodáva: „MINI týmto projektom ukazuje, že sa oplatí podstúpiť námahu a že vo svete moderného navrhovania karosérií má ešte stále miesto aj kvalitná ručná práca.“ MINI Superleggera™ Vision zosobňuje potenciál podniku typu „Carrozzeria“ v dnešnom automobilovom priemysle: spája kreativitu a flexibilnosť s najvyššími požiadavkami na presnosť. Výsledkom je automobil, ktorý spája klasickú krásu s najnovšími technickými vymoženosťami.

O Touring Superleggera

Názov Touring Superleggera sa od roku 1926 spája s talianskym podnikom „Carrozzeria“. Poznávacím znakom dizajnu Touring sú perfektné proporcie, čistota tvarov, celistvosť ako aj nadčasová športová elegancia.

Už v tridsiatych rokoch používal Touring na optimalizáciu tvarov a zvýšenie účinnosti testy v aerodynamickom tuneli. Legendárne konštrukcie Superleggera pozostávali z ľahkých hliníkových plechov a ľahkých no pevných rámov z oceľových rúrok, ktoré si Touring už predtým nechal patentovať.

Medzi najznámejšie dizajnové výtvory karosárne Touring patria napríklad modely Isotta Fraschini-Spider, ktorý sa pod menom „Flying Star“ stal v roku 1931 žiarivým víťazom podujatia Villa d’Este. Medzi ich modely patria aj vozidlá Ferrari 166 Touring Barchetta, Maserati 3500 a úplne prvý model značky Lamborghini: 350-400GT. Ďalšími známymi klasickými vozidlami sú modely: Aston Martin DB4nasledovaný modelmi DB5 a DB6. V rámci licencie Superleggera-Karosserie-Systems sa vyrábali vo fabrike Newport Pagnell.

Novšie kreácie zastupujú Bellagio Fastback či dvojsedadlový Touring Berlinetta, víťaz ocenenia „Best Supercar of the Year“ z roku 2009.

V roku 2010 sa na trh dostalo ovocie spolupráce s Bentley Motors – model Bentley Continental Flying. V roku 2011 nasledoval Gumpert Tornante, super rýchle GT, ktorý vznikol na zákazku nemeckých špecialistov na výrobu nezvyčajných športových automobilov. V roku 2012 sa Touring inšpiroval  modelom Alfa C52 Disco Volante spred šesťdesiatich rokov a vytvoril majstrovské dielo hodné svojej bohatej tradície: inovatívny dych berúci model Alfa Romeo Disco Volante sa stal víťazom ocenenia Design Award na súťaži Concorso d‘Eleganza Villa d‘Este 2013. Z modelu následne vznikla limitovaná séria v počte ôsmich kusov.

 V roku 2014 sa predstavila prvá spolupráca medzi karosárňou Superleggera a MINI: MINI Superleggera™Vision.

Zdroj: BMW Group

Prečítať celý text

Reklama