6.9 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024
Reklama

Mazda uvádza modely Mazda6 2015 a Mazda CX-5 2015

Odporúčame

  • Obľúbená vlajková loď a SUV prinášajú nové bezpečnostné technológie a väčší výber pohonných jednotiek
  • Prepracovaný interiér zameraný na pohodlie, kvalitné materiály a predovšetkým na ergonómiu

Vyspelejšie bezpečnostné technológie, väčší výber pohonných jednotiek a nový,  kultivovanejší interiér: dva ocenené modely prichádzajú vo vylepšenej verzii v podobe modelov Mazda6 2015 a Mazda CX-5 2015, ktoré budú mať svoju európsku premiéru v marci 2015 na autosalóne v Ženeve. Ide o prvé modely značky Mazda vybavené adaptívnymi svetlometmi s diódami LED (ALH), ktoré predstavujú nový autonómny systém diaľkových svetiel z dielne automobilky so štyrmi samostatne regulovateľnými blokmi diód LED v každom svetlomete. Aby sa zabránilo oslneniu ostatných motoristov, systém vypne iba ten blok diaľkových svetiel, ktorý svieti konkrétnym smerom na protiidúce alebo predbiehajúce vozidlo, pričom ostatné svetlá LED ponechá rozsvietené kvôli lepšej viditeľnosti v noci. Systém ALH zabezpečuje aj širšie pokrytie plochy osvetlenej stretávacími svetlami a automatickú niveláciu. Systém ALH zahŕňa funkcie automatického prepínania diaľkových a stretávacích svetiel (HBC) a systému adaptívneho predného osvetlenia (AFS), ktoré v súčasnosti ponúka spoločnosť Mazda.

Modely Mazda6 2015 a Mazda CX-5 2015 sú tiež vybavené viacerými novými bezpečnostnými systémami. Systém monitorovania mŕtveho uhla (BSM) rozširuje rozsah existujúcej funkcie monitorovania mŕtveho uhla (RVM) a súčasne obsahuje aj systém upozornenia na premávku za vozidlom (RCTA), ktorý upozorňuje vodiča na približujúce sa vozidlá pri cúvaní. Systém na udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu (LAS) ponúka asistenta krútiaceho momentu riadenia (okrem iného), ktorý zabraňuje neúmyselnej zmene jazdných pruhov, čím dopĺňa systém výstrahy pri zmene jazdného pruhu (LDWS). Systém sledovania pozornosti vodiča (DAA), ktorý je vo vozidle Mazda použitý po prvý raz, sleduje stav vodiča a odporučí mu prestávku,  ak zaznamená zmenu v jeho správaní. Systém prevencie nárazu spredu i zozadu (SCBS F/R) predstavuje rozšírenie aktuálneho systému prevencie čelného nárazu (SCBS), ktorý v prípade zvýšeného rizika zrážky začne automaticky brzdiť. Model CX-5 je vybavený aj inteligentným brzdovým asistentom (SBS) a radarovým tempomatom (MRCC), ktoré mali európsku premiéru v modeli Mazda6.

Pokiaľ ide o pohonné jednotky, kombi Mazda6 2015 s 2,2-litrovým čistým vznetovým motorom SKYACTIV-D je v ponuke s novou generáciou pohonu všetkých kolies (AWD) od automobilky Mazda. Ako prvý vo svete prináša varovný systém detekcie sklzu predných kolies, ktorý sa použil už v modeli CX-5, a na zníženie spotreby teraz využíva aj špeciálne vyvinutý olej s nízkou viskozitou. Model CX-5 2015 je zasa v európskej ponuke s 2,5-litrovým zážihovým motorom SKYACTIV-G spolu so systémom i-ELOOP od spoločnosti Mazda na rekuperáciu brzdnej energie a funkciou voľby jazdného režimu Drive Selection, ktorá umožňuje zvoliť si režim jazdy, a podľa potreby tak zlepšiť citlivosť riadenia.

V oblasti interiéru ponúkajú oba modely pozoruhodne ergonomickú kabínu s prístrojmi v zornom poli vodiča, ktorú automobilka po prvý raz predstavila v novom modeli Mazda3 a ktorej súčasťou je aj nová generácia technológií rozhrania človek-stroj (HMI). Oba modely sú vybavené systémom palubnej konektivity MZD Connect pre pripojenie inteligentných telefónov, ako aj sedempalcovou dotykovou obrazovkou a pridanými funkciami informačnozábavného systému, pričom model Mazda6 2015 má aj projekčný displej HUD. Doterajšiu ručnú brzdu nahradí v oboch nových vozidlách CX-5 2015 a Mazda6 2015 elektrická parkovacia brzda, ktorú spoločnosť Mazda predstavuje po prvý raz. Elektrická parkovacia brzda sa aktivuje spínačom, čím dodáva čistejší vzhľad stredovej konzole, a príjemne ladí s celkovým riešením interiéru, ktorý je zhotovený z kvalitných materiálov. A napokon, modernejšie zavesenie kolies a lepšia zvuková izolácia prispievajú k vyššej miere komfortu a zároveň výrazne znižujú hluk v kabíne.

Zdroj: Mazda

Reklama