/
/
/
Koncept motorového člna Jaguar

Koncept motorového člna Jaguar

Reklama

Na čele projektu nového konceptu motorového člna stojí Ian Callum, šéfdizajnér automobilky Jaguar. .

Uvedomujeme si, že naši súčasní aj budúci zákazníci vyznávajú netradičný a aktívny životný štýl. Uvedenie nového modelu Jaguar XF Sportbrake sme privítali ako príležitosť pre vytvorenie vízie, ako možno našu dizajnovú filozofiu aplikovať na alternatívny produkt, pri ktorom je tiež prioritou rýchlosť a krása.

Koncept motorového člna vyzerá mohutne. V mnohých ohľadoch je postavený na myšlienke tradičného motorového člna. Vyznačuje sa však tiež elegantnými líniami zdôrazňujúcimi rýchlosť, ktoré zákazníci očakávajú od produktov spoločnosti Jaguar Cars.

jag_concept_speedboat_301012_3

Počas vývoja konceptu motorového člna tím z Jaguar Cars spolupracoval s firmami zaoberajúcimi sa dizajnovaním jácht* a s zákazkovým dizajnovým projektom**. Trup konceptu je zhotovený z prírodného teakového dreva, na ktorom sa nachádza krycí laminátový gél. Trup je rozdelený plutvou z uhlíkových vlákien. Tento prvok sa inšpiroval kultovým modelom Jaguar D-Type. Predná časť člna hladko prechádza do čelného skla. Kabína pre cestujúcich s konfiguráciou 2 + 1 a červeným čalúnením kopíruje športový charakter vozidiel značky Jaguar. Dedičstvo automobilov Jaguar sa taktiež rafinovane odráža na spracovaní viečka palivovej nádrže, ktoré pripomína model Series 1 XJ. Lodná skrutka z lešteného hliníka a vysúvací stĺpik na uväzovacie lano simulujú možnosť takéhoto pohonu, respektíve ukotvenia člna.

Koncept motorového člna Jaguar Cars – vybrané technické údaje

LOA [celková dĺžka] 6,1 m
LWL [dĺžka na čiare ponoru] 5,3 m
Šírka 2,0 m
Ponor 0,4 m
Uhol medzi kýlom a horizontálnou líniou 21°
Počet pasažierov 2 + 1

Ian Callum dodal:

Dúfam, že náš dizajn inšpiruje ľudí, aby naše produkty vnímali v oveľa širšom zmysle, zvlášť v oblasti životného štýlu a zábavy. Vždy som túžil vytvoriť takýto predmet a zdá sa, že spojenie tohto člna s vozidlom reprezentujúcim životný štýl, ako je Jaguar XF Sportbrake, je vskutku ideálne. Tieto dva produkty sa k sebe naozaj hodia.

Nový XF Sportbrake je doposiaľ najuniverzálnejšou verziou oceneného modelu Jaguar XF. Predstavuje zaujímavú kombináciu robustného, ale zároveň elegantného dizajnu, dynamických jazdných vlastností a moderného luxusného interiéru. A vďaka batožinovému priestoru s objemom 1 675 litrov je navyše nesmierne praktický.

Pohon tohto modelu zabezpečuje výhradne rad výkonných, kultivovaných a úsporných vznetových motorov od spoločnosti Jaguar, čím sa z hľadiska aerodynamických parametrov, torznej tuhosti a dynamických jazdných vlastností vyrovná limuzíne XF. Zadné kolesá sú poháňané cez 8-stupňovú automatickú prevodovku. Motor s objemom 2,2 litra je vybavený inteligentným systémom stop-štart, vďaka ktorému sa stal doteraz najúspornejším motorom spoločnosti Jaguar. 3,0-litrový motor V6 s dvomi turbodúchadlami je dostupný v dvoch výkonových verziách. Verzia s výkonom 275 koní sa nachádza v hornej časti výkonového spektra vznetových motorov.Model XF Sportbrake sa v novembri dostane do predaja vo Veľkej Británii a Európe.

Fotogaléria

 

Prečítať celý text

Reklama