/
/
/
Kia Soul EV s elektrickou dušou

Kia Soul EV s elektrickou dušou

Reklama

  • Prvé globálne elektrické vozidlo uvedie automobilka Kia na svetové trhy v priebehu roka 2014
  • Nová Kia Soul EV sľubuje dojazd na jedno nabitie až 200 km
  • Hnací elektromotor s výkonom 81,4 kW a krútiacim momentom 285 Nm poskytuje záruku radosti z jazdy
  • Ideálny do mestského prostredia

Spoločnosť Kia Motors oficiálne potvrdila, že elektrickú verziu obľúbeného modelu Soul uvedie na exportných trhoch v druhej polovici roka 2014Nová, plne elektrická Kia Soul EV s nulovými emisiami je prvým automobilom značky, ktorý sa bude predávať mimo územia Kórey.

Nová Kia Soul EV stojí na čele nového ekologického programu automobilky Kia „Clean Mobility“ (čistá mobilita), ktorý zavádza do dennej praxe moderné technológie šetrné k životnému prostrediu. Keďže celosvetový predaj je naplánovaný už v roku 2014, naši ekologicky zmýšľajúci zákazníci budú mať možnosť využívať model Kia Soul s elektrickým pohonom už v blízkej budúcnosti, napríklad aj v Európe,

uviedol pri tejto príležitosti Thomas Oh, výkonný viceprezident a prevádzkový riaditeľ Kia Motors Corporation.

Hoci bude Kia Soul EV  prvým globálnym elektromobilom, pri jeho vzniku sme využili bohaté skúsenosti získané z vývoja modelu Ray EV a osvedčené každodenným používaním flotily vozidiel prvého elektromobilu značky Kia za posledné tri roky.

Základom elektromobilu je Kia Soul druhej generácie pre rok 2014, z ktorej prebrala veselý a nekonvenčný dizajnový štýl, pričom verzia Soul EV je unikátne navrhnutý praktický elektromobil pre každodenné použitie, predovšetkým do mestského prostredia a pre zákazníkov dochádzajúcich do mestských centier. Model je vybavený sústavou vysokokapacitných 27 kWh lithium-ion polymérových batérií s kapacitou 27 kWh, umožňujúcimi prejsť na jedno nabite až 200 km, pričom táto hodnota patrí k najlepším v segmente.

Kia Soul EV má podobne ako verzia so spaľovacím motorom poháňané predné kolesá. Hnací elektromotor vyvinie maximálny výkon 81,4 kW a disponuje maximálnym krútiacim momentom 285 Nm, ktorý sa prenáša na hnacie kolesá prostredníctvom jednostupňovej prevodovky.

Vďaka okamžite dostupnému krútiacemu momentu v plnom rozsahu je jazda s modelom Kia Soul EV svižná a s rýchlou akceleráciou z 0 na 100 km/h, ktorú zvládne za menej ako 12 sekúnd. Maximálna rýchlosť má hodnotu 145 km/h. Za účelom maximálneho využitia výkonového potenciálu vozidla a zníženia spotreby disponuje Kia Soul EV tzv. rekuperatívnym brzdením, ktoré premieňa mechanickú energiu pri brzdení motorom na elektrickú energiu a tú ukladá v akumulátore na ďalšie využitie.

Batérie sa z vybitého stavu na maximálny potenciál dostanú pomocou ľubovoľnej štandardnej 240 alebo 230 V elektrickej zásuvky približne za päť hodín alebo počas 25 minút prostredníctvom rýchlonabíjačky s výkonom 100 kW.

Absencia zvuku motora v kombinácii so špeciálnymi zvukovo izolačnými materiálmi má za následok extrémne tichú kabínu a prispieva k výnimočnej úrovni komfortu, porovnateľnej s prémiovými modelmi. Pretože jeho prevádzka je takmer nepočuteľná, čo môže ohroziť napríklad bezpečnosť chodcov, je Kia Soul EV vybavená systémom tzv. virtuálneho zvuku motora (VESS – Virtual Engine Sound System), vydávajúci výstražné zvukové znamenie pri rýchlostiach pod 20 km/h a pri cúvaní.

Flotila maskovaných prototypov Kia Soul EV v súčasnosti absolvuje intenzívny testovací program v špičkovom testovacom a výskumnom centre Kia Motors v kórejskom Namyangu, ako aj v ďalších miestach v Európe a v Severnej Amerike. Začiatok spustenia sériovej výroby je naplánovaný na rok 2014.

Hoci Kia Soul EV vychádza zo sériového modelu Kia Soul 2014, zahŕňa niekoľko významných vylepšení – je postavená napríklad na úplne novej platforme z modelu Kia cee´d s dlhším rázvorom (2570 mm), o 29 % tuhšou karosériou a s prepracovaným systémom zavesenia. To má za následok výrazne lepšie jazdné vlastnosti, ľahšiu ovládateľnosť na ceste a v zákrutách a mnoho ďalších benefitov.

Elektrifikácia si tiež vyžiadala nepatrné úpravy interiéru, ponechal si však svoj pôvodný dizajnový štýl prístrojov orientovaných na vodiča, ako aj ostatných prvkov, ktoré nenápadne upozorňujú na prítomnosť elektromotora. Plynulé a hladké línie sú inšpirované konceptom Kia Track’ster z roku 2012, z ktorého si zachovali nezameniteľný a charakteristický hranatý postoj so širokými ramenami.

K svojim zákazníkom vyráža Kia Soul EV s modifikovanými svetlometmi s LED projekciou predných aj zadných kombinovaných svetiel a s aerodynamicky tvarovanými 16-palcovými kolesami z ľahkých zliatin. V kabíne je model vybavený jedinečnou „Supervision“ funkciou palubných prístrojov a stredovej konzoly, vrátane osemplacového centrálneho displeja. Ako sa na správny ekologický automobil patrí, interiérové ​​prvky a čalúnenie v širokom rozsahu využívajú recyklované materiály, ako napr. bio plasty, bio peny, biologické textílie a čalunícke plstené náplne, spolu s nízkym obsahom použitých prchavých organických látok a ďalšími novo vyvinutými materiálmi a antibakteriálnymi nátermi.

Spoločnosť Kia Motors spustila predaj modelu Kia Ray EV na domácom kórejskom trhu už koncom roka 2011, čím získala reálne skúsenosti z každodennej prevádzky – flotilu elektromobilov Ray EV využívajú napríklad niektoré kórejské ministerstvá, verejné úrady a orgány štátnej správy.

Zdroj: Kia

soul-ev-660x440-2
© Kia
Prečítať celý text

Reklama