/
/
/
Kia Motors na Autosalóne Bratislava 2013

Kia Motors na Autosalóne Bratislava 2013

Reklama

  • – Kia pro_ceed – ďalšia karosárska verzia obľúbeného slovenského hatchbacku z rodiny cee´d
  • – Kia Carens – novinka v segmente rodinných MPV
  • – Čerešnička na ponukovej torte: najostrejší model Kia v histórii – GT verzia modelu Kia pro_cee´d s výkonom až 204 koní
  • – Špeciálny autosalónový bonus vo výške 1 700 eur na modely cee´d a Sportage a bonus vo výške až 2 200 eur pre model Kia cee´d Sportswagon
  • – Každý, kto si počas autosalónu Bratislava objednal automobil Kia pro_cee´d , alebo Kia pro_cee´d GT, má voľnú jednu jazdu na automotodróme Slovakia Ring

Spoločnosť Kia Motors Sales Slovensko si ani tento rok nenechala ujsť v poradí už 23. ročník Autosalónu Bratislava 2013. Okrem kompletnej modelovej ponuky značky Kia Motors sa mohli návštevníci tešiť na tri slovenské autosalónové premiéry – predovšetkým na športovú trojdverovú verziu najnovšej generácie modelu Kia cee´d, viacčlenné rodiny určite netrpezlivo očakavali úplne novú Kia Carens z rodiny MPV modelov a skutočných športových nadšencov potešila doslova lahôdka,  Kia pro_cee´d GT.

Hádam žiaden iný automobil značky Kia nevzbudil taký ohlas a záujem verejnosti, ako Kia cee´d poslednej generácie. So spustením jeho výroby na jar minulého roka začala nová etapa vnímania imidžu značky Kia v Európe i na Slovensku. Na jeseň pribudla kombi verzia označovaná ako Sportswagon a na Autosalóne Bratislava sa návštevníkom predstavila športová „kupé“ verzia – Kia pro_cee´d.

Na autosalóne sa návštevníci mohli detailne oboznámiť aj s ďalšou novinkou, úplne novou Kia Carens, ktorá odvážne vstupuje do segmentu rodinných MPV, pretože môže odviezť až sedem pasažierov. Do čoraz atraktívnejšej kategórie kompaktných „hot-hatch“ teda do športovej ligy v strednej triede, prvýkrát vstupuje značka Kia svojim najostrejším modelom – verziou Kia pro_cee´d GT s výkonom 204 koní. Najrýchlejší cee´d zo slovenskej produkcie Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom videli návštevníci po nedávnej svetovej premiére na tohtoročnom jarnom autosalóne v Ženeve.

Nechýbali  ani ostatné modely – obľúbený slovenský bestseller Kia Sportage, ďalší model zo Slovenska Kia Venga, auto roka 2012 na Slovensku Kia Rio, ako aj nová Kia Sorento, Kia Optima aj vo verzii Hybrid a model Picanto. Na päťdverovú verziu modelu Kia cee´d a obľúbený model Kia Sportage poskytla importérska spoločnosť počas Autosalónu Bratislava špeciálny bonus vo výške 1 700 eur na vybrané skladové vozidlá a bonus vo výške až 2 200 eur na kombi verziu Kia cee´d Sportswagon.

Krajší a pritom stále praktický

Dnes v prevádzke Kia Motors Slovakia pri Žiline v trojzmennej prevádzke naplno beží sériová výroba kompletného modelového radu cee’d a to vrátane najmladšieho súrodenca – trojdverového modelu pro_cee´d. Automobily cee´d sa vyrábajú exkluzívne len na Slovensku a vyvážajú do všetkých európskych krajín. Minulý rok si model Kia cee´d zakúpilo na Slovensku 1 865 zákazníkov a stal sa tretím najpredávanejším modelom na Slovensku. Rukopis dvorného dizajnéra značky Kia, Petra Schreyera, je viditeľný aj z trojdverovej verzie. Pri jeho vývoji však kládli konštruktéri spoločnosti Kia Motors silný dôraz aj na to, aby bolo štýlové športové kupé nielen krajšie ako päťdverový model, ale aby nestratilo svoju praktickú využiteľnosť aj v každodennom živote. Dokazuje to napríklad totožný objem batožinového priestoru – 380 litrov. Ďalšou dobrou správou je, že napriek luxusnejšiemu interiéru sú ceny totožné s päťdverovou verziou, a to vrátane všetkých položiek výbav a motorizácií. Nový model je k dispozícii s dvoma zážihovými motormi (1,4-litrový s viacbodovým vstrekovaním MPI a 1,6-litrový s priamym vstrekovaním GDI) a dvoma vznetovými motormi (1,4-litrový vybavený turbodúchadlom s obmedzením tlaku WGT a 1,6-litrový s turbodúchadlom s variabilnou geometriou VGT) s výkonovým rozpätím od 90 do 135 koní. Cena modelu Kia cee´d v základnej verzii LX a s motorom 1.4 CVVT (74 kW/100 k) na Slovensku je 13 290 Eur.

http://www.youtube.com/watch?v=oRzmpUUCKv0

Miláčik veľkej rodiny

Značka Kia Motors má široké portfólio modelov od malých mestských, cez kompakty, reprezentačné limuzíny až po všestranné SUV rôznych veľkostí. Jeden model však v modernizovanej palete automobilov donedávna chýbal – a tak práve v týchto dňoch prichádza na slovenský trh priestranná rodinná Kia Carens, ktorá môže odviezť až sedem pasažierov. S predošlou generáciou Kia Carens z roku 1999 má novinka spoločného okrem orientácie na viacčlennú posádku iba veľmi málo. Kia Motors aj týmto modelom jednoznačne deklaruje, aký veľký dizajnový i technický pokrok sa dá urobiť medzi dvoma generáciami vozidiel.

Aj pod týmito krivkami je podpísaný Peter Schreyer, ktorý novému modelu vdýchol črty priam športovo ladeného kombi:

Chcel som, aby mala nová Kia Carens elegantnejší vzhľad, chcel som vytvoriť dizajn, spájajúci funkčnosť a všestrannosť do niečoho omnoho atletickejšieho a dynamickejšieho.

Hlavnou črtou MPV vozidiel je variabilnosť ich priestorových možností. Nová Kia Carens môže odviezť až sedem pasažierov, v závislosti na usporiadaní sedadiel. Hoci je nová generácia kratšia ako predošlá o 20 m, užšia o 15 mm a nižšia o 40 mm, má až o 50 mm dlhší rázvor. To je podstatný údaj pre pohodlie zadných pasažierov, ktorí majú oveľa viac miesta. Samotnému usporiadaniu sedadiel venovali konštruktéri veľkú pozornosť. Ak treba, sedadlá v treťom rade sa úplne zaklopia do podlahy, pričom nezmenšujú objem batožinového priestoru a ostáva po nich rovná plocha. V druhom rade sedadiel je každé z troch sedadiel samostatné, takže nebude problém uložiť sme napr. tri detské autosedačky. Každé sedadlo je nezávisle posúvateľné, čo umožňuje buď vylepšiť objem batožinového priestoru, alebo zvýšiť komfort pasažierov. Sklápateľné sedadlo spolujazdca o 90 stupňov umožňuje prepravu predmetov dlhých až 2 150 mm. Aj so siedmymi pasažiermi odvezie nová Kia Carens až 103 litrov batožiny, pri využití piatich miest sa do kufra zmestí 536-litrový náklad a dvojčlenná posádka má po sklopení neobsadených sedadiel k dispozícii menšiu dodávku s objemom 1 694 l. Interiér sa vyznačuje množstvom dômyselných a praktických odkladacích schránok, ktoré nájdete dokonca aj v podlahe. Na dlhých cestách najmä s malými deťmi potešia napríklad výklopné stolíky v operadlách sedadiel. Nová Kia Carens prichádza na Slovensko s dvoma turbodieselovými a jedným benzínovým motorom. Agregát 1.7 CRDi je k dispozícii v dvoch výkonových verziách – 85 kW / 115 koní a 100 kW / 135 koní. Silnejšia verzia štvorvalcového turbodiesla sa uspokojí so spotrebou 6,1 litra nafty, takže je predpoklad, že práve tento motor bude patriť k najvyhľadávanejším. Benzínová verzia s priamym vstrekovaním paliva a variabilným časovaním ventilov dosahuje výkon 135 koní a spotrebuje 5,9 l paliva. Cena novej Kia Carens začína na Slovensku od 17 900 Eur za verziu 1.6 GDi.

http://www.youtube.com/watch?v=F_pADrfDkos&list=PLqrbeUXqvwbpdf-KMPFkXlIqRDlJO1yp3&index=1

Najostrejší cee´d v histórii Kia Motors

Modelmi cee´d a pro_cee´d GT spoločnosť Kia Motors prvýkrát vstupuje do kategórie tzv, „hot hatch“, teda do športovej ligy v nižšej strednej triede. A to hneď s poriadnym rachotom – pod kapotou totiž debutuje úplne nový benzínový turbomotor 1.6 T-GDi s výkonom 204 koní. Emóciami nabitý športovec jednoznačne útoční na všetky zmysly. Od svojej štandardnej predlohy sa odlišuje viacerými prvkami – tým najdominantnejším je rozšírený a dramatickejšie tvarovaný predný nárazník so štvoricou LED svetiel pre denné svietenie, ktorým Peter Schreyer vtisol nezameniteľný štvorcový  tvar. Zadnú časť zdobí mohutnejší zadný nárazník s vertikálnymi svetlami a samozrejmosťou sú športové koncovky výfuku. Interiér šperkuje trojramenný športový volant s vyšitým logom GT, hliníkové pedále, športová hlavica radiacej páky, ale predovšetkým štýlové športové sedačky Recaro, ktoré sú vyváženým kompromisom medzi správnym držaním tela a pohodlným nastupovaním. Najväčší zážitok však vodiča čaká z jazdných vlastností a ťahu motora. Agregát s výkonom 150 kW / 204 koní a krútiacim momentom 265 Nm akceleruje z 0 na 100 km/h za 7,7 s. Zároveň je pružný – v kombinácii so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou zrýchli na štvorke zo 60 na 100 km/h za 5,4 s.

http://www.youtube.com/watch?v=i5yAmTvH4Ec

Od 1.apríla 2013 majú európske zastúpenia Kia Motors možnosť objednávky modelu Kia pro_cee´d GT v špeciálnej štartovacej edícii, ktorá sa týka prvých 500 kusov. Tie budú špeciálne vyšperkované – súčasťou „GT 1st edition“ je špeciálny biely perleťový lak karosérie Deluxe white s červeným lemom nasávacieho otvoru v spodnej časti predného nárazníka, dvojfarebne lakované 18“ disky s pneumatikami Michelin Pilot Sport 225/40 R18, čierne kryty zrkadiel, hliníkové prahy s logom GT a poradovým číslom edície, exkluzívne vybavenie interiéru s dvojitým prešívaním volantu a sedadiel a takisto bi-xenónové predné svetlá, či panoramatická strecha. Šesť kusov tejto špeciálnej edície modelu GT čaká na svojich hrdých majiteľov aj na Slovensku.

Slovenský importér si pripravil pri príležitosti uvedenia vysokovýkonných modelov Kia pro_cee´d a Kia pro_cee´d GT zaujímavý darček pre všetkých, ktorí si tieto modely so športovým srdcom objednajú do konca apríla 2013 – každý zákazník dostane ako bonus poukážku na jednu individuálnu jazdu s vlastným automobilom na rýchlostnej automotodrómovej dráhe Slovakia Ring v Orechovej Potôni.

Zdroj: Kia Motors

Fotogaléria

Prečítať celý text

Reklama