/
/
/
JAGUAR XE SV PROJECT 8 NAJRÝCHLEJŠÍ SEDAN NA SVETE

JAGUAR XE SV PROJECT 8 NAJRÝCHLEJŠÍ SEDAN NA SVETE

Reklama

Jaguar XE SV Project 8 s výkonom 600 koní zajazdil jedno kolo na severnej slučke Nürburgringu za 7 minút a 21,2 sekundy, čo je najrýchlejší čas, aký kedy dosiahol štvordverový sedan určený na sériovú výrobu.

■ Tento cestný Jaguar s najextrémnejším výkonom navrhla, skonštruovala a ručne zmontovala divízia SVO.  Z nuly na 100 km/h dokáže zrýchliť za 3,5 sekundy a dosahuje maximálnu rýchlosť 322 km/h.

■ Výroba je limitovaná na 300 kusov. Vo Veľkej Británii bude v ponuke v cene od 149 995 libier.

Jaguar XE SV Project 8, vyvinutý divíziou SVO, je v súčasnosti najrýchlejším štvordverovým automobilom na svete. Dôkazom je rekord, ktorý prototyp určený na sériovú výrobu zajazdil na severnej slučke pretekárskeho okruhu Nürburgring. Neuveriteľný čas 7 minút a 21,2 sekundy je takmer o 11 sekúnd rýchlejší, než na legendárnom nemeckom okruhu s dĺžkou 20,8 km dosiahol predošlý najrýchlejší sedan.

Týmto výsledkom Project 8 s výkonom 600 koní dokonca prekonáva aj niektoré z najrýchlejších dvojdverových kupé a superáut sveta. 

Dizajnéri a konštruktéri divízie SVO mali za úlohu vytvoriť najšportovejší cestný Jaguar v histórii – nielen najrýchlejší, ale zároveň aj najobratnejší. Pri tvorbe karosérie pre Project 8 sa preto v nezmenenej podobe použilo len oplechovanie strechy a predných dverí z modelu XE, inak až 75 % jeho mechanického vybavenia je nových.  A úžasný rekord dosiahnutý na severnej slučke Nürburgringu len potvrdzuje, že tieto rozsiahle zmeny boli opodstatnené,

povedal Mark Stanton, riaditeľ divízie SVO.

Zmyslom existencie SVO je posúvať hranice výkonu, luxusu a jazdných schopností v každom teréne. V prípade ručne montovaného modelu XE SV Project 8 sa tento princíp uplatňuje naplno a prináša najkompaktnejší štvordverový sedan značky Jaguar, ktorý svojím výkonom prekonáva aj superautá. A rekordný čas na severnej slučke Nürburgringu len potvrdzuje náš zámer ponúknuť záujemcom o Project 8 doposiaľ najextrémnejší Jaguar. Tí už čoskoro zažijú tento úžasný sedan na vlastnej koži, 

dodal John Edwards, výkonný riaditeľ Jaguar Land Rover Special Operations. Divízia Special Vehicle Operations (SVO) je špecializovaná skupina dizajnérov, konštruktérov a technikov spoločnosti Jaguar Land Rover, ktorí sa zameriavajú na zvyšovanie výkonu, luxusu a jazdných schopností vozidiel Jaguar a Land Rover.

Zdroj: Jaguar

Prečítať celý text

Reklama