/
/
Hyundai IONIQ 5 nanovo definuje štýl elektrickej mobility

Hyundai IONIQ 5 nanovo definuje štýl elektrickej mobility

Reklama

 • IONIQ 5 bol predstavený vo virtuálnej svetovej premiére, stredne veľký, plne elektrický crossover
 • Dizajn odhaľuje nové konštrukčné možnosti, ktoré poskytuje špeciálna platforma E-GMP určená pre elektromobily
  • …Evokuje odvážny model Hyundai Pony, prvé sériovo vyrábané vozidlo spoločnosti, čím pripomína 45 rokov dizajnu Hyundai a predznamenáva jeho ďalšiu budúcnosť.
  • …Exteriér dosahuje výnimočné proporcie na rázvore dlhom 3 000 mm, čím podporuje špecifické vlastnosti elektrických vozidiel.
  • …Interiér zvyšuje úroveň komfortu a využitia s rovnou podlahou a so stredovou konzolou Universal Island
 • Odráža záväzok trvalo udržateľného rozvoja rozsiahlym uplatnením ekologických materiálov a farieb inšpirovaných prírodou
 • Dodáva vysoký výkon a využíva ultrarýchle 400 V a 800 V multi-nabíjanie
 • Poskytuje funkciu Vehicle-to-Load (V2L), ktorá dokáže vozidlo premeniť na nabíjačku na kolesách

Spoločnosť Hyundai Motor Company v utorok 23. februára 2021 počas virtuálnej svetovej premiéry predstavila model IONIQ 5, stredne veľký plne elektrický crossover. Ako prvý model novej podznačky IONIQ zameranej na elektrické vozidlá patriacej pod automobilku Hyundai, stanovuje IONIQ 5 nové kritériá a nanovo definuje elektrickú mobilitu s použitím trvalo udržateľných a inovatívnych prvkov.

IONIQ 5 využíva špeciálnu globálnu modulárnu platformu spoločnosti Hyundai Motor Group určenú pre elektrické vozidlá Electric-Global Modular Platform (E-GMP). Tá prináša výnimočné proporcie s predĺženým rázvorom. Okrem novej platformy ponúka IONIQ 5 inovatívny dizajn interiéru s ekologickými materiálmi, vysoký výkon spojený s ultrarýchlym nabíjaním a s funkciou Vehicle-to-Load (V2L), či pokročilú konektivitu a asistenčné prvky, ktoré prinesú výnimočný jazdný zážitok a zároveň zaistia vysokú bezpečnosť.

IONIQ 5 prináša životný štýl bez obmedzení a zároveň sa počas jazdy proaktívne stará o potreby zákazníkov,” povedal Thomas Schemera, výkonný viceprezident a riaditeľ globálneho marketingu. „Ide o prvé elektrické vozidlo, ktoré poskytuje úplne nový zážitok vďaka inovatívnemu využitiu vnútorného priestoru a pokrokovým technológiám.”

Nová éra dizajnu elektrických vozidiel

Progresívny dizajn modelu IONIQ 5 predstavuje odklon od predchádzajúcich dizajnových noriem a objavuje novú dizajnovú slobodu, ktorú ponúka špeciálna platforma pre elektrické vozidlá. Čerpá z odvážneho postoja modelu Hyundai Pony, prvého sériovo vyrábaného vozidla spoločnosti Hyundai. IONIQ 5 tak pripomína 45-ročnú cestu automobilky až do momentu, kým sa stala súčasťou životného štýlu svojich zákazníkov, a zároveň vytvára prepojenie minulosti so súčasnosťou s presahom do budúcnosti. Ide o nový pohľad na nadčasový dizajn, čo je téma, ktorá sa bude rozširovať spolu s rozmachom modelového radu značky IONIQ.

Výnimočný dizajn exteriéru vozidla IONIQ 5 sa inšpiroval modelom Pony, napína sa však na rázvore s dĺžkou až do 3 000 mm, čo je jedna z najväčších hodnôt medzi elektromobilmi. Predĺžený rázvor si vyžaduje detailne premyslený prístup, aby sa vyhol dlhému vzhľadu a zosúladil nové proporcie s aktuálnym dizajnom elektrických vozidiel.

Predná časť prvý raz dostala škrupinovú kapotu Hyundai, ktorá minimalizuje škáry na karosérii a tým zlepšuje aerodynamiku. Celému prednému nárazníku dominuje veľmi nápadný tvar písmena V s výraznými dennými svetlometmi, ktoré vytvárajú nezameniteľnú svetelnú stopu vlastnú iba modelu IONIQ 5. Prvky so vzhľadom malých bodiek sa nachádzajú aj na zadnej strane vozidla.

Zapustené kľučky dverí vytvárajú plynulý povrch a zlepšujú aerodynamiku. Predné aj zadné tvary vozidla sa spájajú s dverami a prinášajú tak nový príklad Parametrickej dynamiky značky Hyundai, ktorá sa prvý raz objavila na novom modeli TUCSON. Výrazný tvar C-stĺpika sa inšpiroval elektrickou štúdiou Hyundai 45 a modelu IONIQ 5 dodáva z diaľky rozoznateľný dominantný vzhľad.

Aerodynamicky upravené disky odrážajú dizajn Parametric Pixel a ponúkajú sa vo veľkorysom priemere až 20 palcov, takže ide o najväčšie disky kolies, aké sa kedy dostali na elektrické vozidlo Hyundai. Dopĺňajú proporcie modelu IONIQ 5 upravené pre platformu Hyundai E-GMP.

Nový zážitok z mobility pre nasledujúcu generáciu — to bol zámer projektu od jeho prvého dňa, keď sme sa v rámci návrhov začali pozerať za horizont, no stále sme vychádzali zo základov značky Hyundai,” povedal SangYup Lee, senior viceprezident a riaditeľ Hyundai Global Design Center. „IONIQ 5 je novou definíciou nadčasovosti, ktorá prepája minulosť, súčasnosť a budúcnosť.”

Interiér sa nesie v duchu témy obývacieho priestoru Living Space, ktorú najviac stelesňuje inovatívna stredová konzola Universal Island s možnosťou pozdĺžneho posúvania v rozsahu až 140 mm. Universal Island, spolu s rovnou podlahou, pod ktorou sa nachádzajú batérie, vytvára v interiéri vozidla viac voľnosti pohybu.

Model IONIQ 5 dostal aj elektronicky nastaviteľné predné sedadlá. Ich sedacia časť poskytuje sklon v ideálnom uhle, takže posádke vytvára pocit bezváhového stavu. Automobilka Hyundai zmenšila hrúbku predných sedadiel o 30 percent, čím vytvorila viac priestoru pre ľudí sediacich v druhom rade.

Mnoho dotykových plôch interiéru — sedadlá, strop, obloženie dverí, podlaha či lakťové opierky — využíva materiály pochádzajúce z ekologických a trvalo udržateľných zdrojov, akými sú recyklované PET fľaše a rastlinné (bio PET) priadze ako aj prírodné vlnené priadze, kožu ekologicky spracovanú rastlinnými výťažkami a bio laky s rastlinnými výťažkami.

Zákazníci si môžu vybrať spomedzi deviatich farieb karosérie vrátane piatich prírodných odtieňov vytvorených exkluzívne pre IONIQ 5. Interiér ponúkne možnosť výberu z troch farebných možností.

Ponuka elektrických pohonných systémov vyhovujúca každému zákazníkovi

IONIQ 5 je dostupný s viacerými konfiguráciami elektrického pohonu, aby bez kompromisov vo výkone dokázal splniť nároky na mobilitu všetkých zákazníkov. Zákazníci si môžu vybrať z dvoch veľkostí batérií s kapacitou 58 kWh alebo 72,6 kWh a z dvoch usporiadaní motorov. Buď iba s motorom vzadu, alebo s motormi vpredu aj vzadu. Všetky verzie pohonu poskytujú výnimočný dojazd a maximálnu rýchlosť 185 km/h.

Vrchol ponuky tvorí pohon všetkých kolies (AWD) spojený so 72,6 kWh batériou s kombinovaným výkonom 225 kWh a maximálnym krútiacim momentom 605 Nm. Táto konfigurácia prináša zrýchlenie z 0 km/h na 100 km/h za 5,2 sekundy.

Vozidlo s pohonom len zadných kolies (2WD) a so 72,6 kWh batériou ponúkne na jedno nabitie podľa testovacieho cyklu WLTP dojazd na úrovni 470 ~ 480 km[1].

 

Ultra rýchle nabíjanie batérie spolu s inovatívnou funkciou Vehicle-to-Load (V2L)

Platforma E-GMP modelu IONIQ 5 podporuje nabíjaciu infraštruktúru s napätím 400 V aj 800 V. Platforma štandardne ponúka možnosť nabíjania s 800 V napätím a zároveň aj 400 V nabíjanie a to bez potreby ďalších komponentov či adaptérov. Multi nabíjací systém predstavuje prvú svetovo patentovanú technológiu, ktorá umožňuje, aby motor aj konvertor využívali napätie 400 V aj 800 V.

S nabíjačkou s výkonom 350 kW sa model IONIQ 5 nabije z 10 percent na 80 percent za iba 18 minút. Užívatelia modelu IONIQ 5 si dojazd do vzdialenosti 100 km podľa normy WLTP dobijú za päť minút.

IONIQ 5 s inovatívnou funkciou V2L zákazníkom umožňuje nabíjanie rôznych elektrických zariadení, napr. elektrické bicykle, kolobežky či kempovaciu výbavu, vďaka čomu slúži ako nabíjačka na kolesách.

Funkcia V2L dodáva výkon až do 3,6 kW. Konektor V2L sa nachádza pod druhým radom sedadiel a je možné ho aktivovať, keď je vozidlo zapnuté. Ďalší konektor V2L sa nachádza pri nabíjacom konektore na vonkajšej strane vozidla. S pomocou meniča napätia si môžu zákazníci nabíjať svoje elektrické zariadenia. Vonkajší konektor poskytuje energiu, aj keď je vozidlo vypnuté.

Inovatívna konektivita a asistenčné systémy vodiča pre bezpečnosť a pohodlie

IONIQ 5 plynulo integruje pokročilé technológie pre rozšírený digitálny zážitok. Široký a nastaviteľný kokpit obsahuje 12-palcovú, plne dotykovú obrazovku infotainmentu a 12-palcovú digitálnu prístrojovú dosku bez krytu, ktorú si užívateľ môže nastaviť podľa svojich potrieb.

Hyundai IONIQ 5 je prvým modelom s funkciami Rozšírenej reality na Head-up displeji (AR HUD), čím sa čelné sklo premení na veľkú obrazovku.

IONIQ 5 využíva aj ďalšiu úroveň pokročilých asistenčných systémov vodiča Hyundai SmartSense, ktoré zabezpečujú najvyššiu úroveň bezpečnosti a pohodlia na cestách. IONIQ 5 je prvý model automobilky Hyundai s Asistentom na jazdu na diaľnici 2 (HDA 2). Medzi ďalšie asistenčné systémy patria Systém autonómneho núdzového brzdenia (FCA), Asistent na monitorovanie mŕtveho uhla (BCA), Inteligentné rozoznávanie dopravných značiek obmedzujúcich povolenú rýchlosť (ISLA), Systém na sledovanie únavy vodiača (DAW), Automatické prepínanie diaľkových svetiel (HBA) a mnoho ďalšieho.

IONIQ 5 bude dostupný na vybraných trhoch od prvej polovice roka 2021.

 

Technické údaje IONIQ 5

 Poznámka pre editorov: Špecifikácie a prvky vozidiel uvedené v tejto tlačovej správe sa môžu líšiť v závislosti od regiónu.

 

Rozmery
Rázvor 3 000 mm
Dĺžka 4 635 mm
Šírka 1 890 mm
Výška 1 605 mm
Batožinový priestor
Batožinový priestor vzadu 531 l / 1 591 l (po sklopení operadiel zadných sedadiel)
Batožinový priestor vpredu 57 l (2WD) alebo 24 l (AWD)
Výkon
Platforma E-GMP (Globálna platforma pre elektrické vozidlá)
Maximálny dojazd na jedno nabitie(podľa WLTP) 470 – 480 km(pri 2WD so 72,6 kWh batériou)
Long Range72,6 kWh batéria AWD Výkon 225 kW (kombinácia predného a zadného pohonu)
Krút. moment 605 Nm (kombinácia predného a zadného pohonu)
0 – 100 km/h 5,2 sekundy
2WD Výkon 160 kW (zadný pohon)
Krút. moment 350 Nm (zadný pohon)
0 – 100 km/h 7,4 sekundy
Standard Range58 kWh batéria AWD Výkon 173 kW (kombinácia predného a zadného pohonu)
Krút. moment 605 Nm (kombinácia predného a zadného pohonu)
0 – 100 km/h 6,1 sekundy
2WD Výkon 125 kW
Krút. moment 350 Nm
0 – 100 km/h 8,5 sekundy
Ďalšie prvky (Bližšie informácie sa nachádzajú v tabuľke nižšie)
Podporovaná nabíjacia infraštruktúra 400 V & 800 V (Bez potreby ďalšieho adaptéra)
Vysoko rýchlostné nabíjanie z 10 % na 80 % za 18 minút s pomocou 800 V100 km dojazdu za 5 minút s pomocou 800 V
Vehicle-to-Load Najvyšší výkon 3,6 kW
Umiestnenie konektorov Vnútri: Pod druhým radom sedadielVonku: Nabíjací konektor vozidla
Infotainment Obrazovka 12-palcová plne dotyková obrazovka infotainmentu12-palcová digitálna prístrojová doska bez krytu
Bluelink® online služby Úprava profilu vodiča na diaľkuRozšírenie štartovania na diaľku

Informácie o stave vozidla

Posielanie zaujímavých bodov cez Waypoints

Rozšírené pripomienky údržby

Dynamické rozpoznávanie hlasu

Prvky bezpečnosti a pohodlia Systém autonómneho núdzového brzdenia (FCA)Asistent na monitorovanie mŕtveho uhla (BCA)

Asistent na bezpečné opustenie vozidla (SEA)

Inteligentné rozoznávanie dopravných značiek obmedzujúcich povolenú rýchlosť (ISLA)

Systém na sledovanie únavy vodiča (DAW)

Automatické prepínanie diaľkových svetiel (HBA)

Monitor okolitého prostredia (SVM)

Asistent na upozornenie na vozidlá približujúce sa v priečnom smere pri cúvaní (RCCA)

Asistent na predchádzanie kolíziám pri parkovaní (PCA)

Asistentom na jazdu na diaľnici 2 (HDA 2)

Diaľkový inteligentný parkovací asistent (RSPA)

Dostupné farby
Exteriér: zlatá Gravity Gold Matte, sivá Shooting-Star Gray Matte, zeleno-modrá Digital Teal-Green Pearl, modrá Lucid Blue Pearl, biela Atlas White, sivá Cyber Gray Metallic, čierna Phantom Black Pearl, sivá Galactic Gray Metallic, zelená Mystic Olive-Green PearlInteriér: čierna Obsidian Black a sivá Dark Pebble Gray/Dove Gray, modro-sivá Dark Teal/Dove Gray

 

Zdroj: Hyundai

Prečítať celý text

Reklama