6.9 C
Bratislava
piatok, 22 septembra, 2023
Reklama

GT FINAL EDITION posledná šanca na SLS AMG

Odporúčame

Vozidlom SLS AMG GT FINAL EDITION sa exkluzívnym spôsobom končí jedna pôsobivá éra. Model FINAL EDITION, limitovaný na 350 exemplárov, je posledná šanca pre zákazníkov objednať si model SLS AMG – súčasne odráža príbeh nevídaného úspechu a jedinečnú rozmanitosť ponuky prvého vozidla samostatne vyvinutého v dielni Mercedes-AMG. Superšportové vozidlo s motorom AMG V8 6,3 litra umiestneným v strede vpredu s výkonom 435 kW (591 k) fascinuje výnimočnými prvkami dizajnu a výbavy. Exkluzívne vyvinuté pretekárske pneumatiky zvyšujú dynamiku jazdy.

Svoju dvojnásobnú svetovú premiéru oslavuje SLS AMG GT FINAL EDITION súčasne na autosalónoch Los Angeles Autoshow a Tokio Motor Show (oba: 20. novembra až 1. decembra 2013). Uvedenie na trh začína v marci 2014. Superšportové vozidlo je dostupné ako kupé aj ako roadster. Po 350 vyrobených exemplároch sa výroba modelového radu SLS AMG ukončí.

Tobias Moers, predseda predstavenstva spoločnosti Mercedes-AMG GmbH:

Prvým samostatne vyvinutým automobilom SLS AMG sa pre spoločnosť Mercedes-AMG začala nová éra. Vďaka modelu SLS AMG GT FINAL EDITION teraz svojim zákazníkom ponúkame finálny, mimoriadne vzrušujúci variant nášho superšportového vozidla. S množstvom dielov karosérie z pohľadového karbónu, ešte lepšie optimalizovaného aerodynamického vyváženia a na želanie dodávanými pretekárskymi pneumatikami má SLS AMG GT FINAL EDITION vysoký potenciál fascinácie.

Exteriér s exkluzívnou karbónovou kapotou motora a zadným krídlom

Opticky je SLS AMG GT FINAL EDITION nápadný svojim mimoriadnym dizajnom: Kapota motora so zachovaným  karbónovým vzhľadom a stredovým vzduchovým výstupom, karbónovým predným rozdeľovačom prúdenia na spojleri predného nárazníka, pevné karbónové zadné krídlo s vzhľadom SLS AMG Coupé Black Series, ako aj exkluzívnymi kovanými diskami AMG z ľahkej zliatiny k sebe pritiahnu všetky pohľady. Obzvlášť v súhre s matným lakom designo magno graphit známeho zo zberateľského kusu SLS AMG GT3 „45th ANNIVERSARY“ (dostupný na želanie) pôsobia karbónové komponenty a kované kolesá AMG výrazne športovejšie. Pre výrazný vzhľad pri pohľade zozadu sú vzpery spojlera zadného nárazníka vyhotovené v čiernej s vysokým leskom.

Nové aerodynamické komponenty kapoty motora, zadného krídla a predného rozdeľovača prúdenia vzduchu z karbónu redukujú vztlak na prednú a zadnú nápravu. Karbónová kapota motora modelu SLS AMG GT FINAL EDITION disponuje stredovým výstupom vzduchu ako pri SLS AMG Coupé Black Series a SLS AMG GT3, ktorý sa stará nielen o účinný odvod tepla motora, ale zvyšuje tiež prítlak na prednú nápravu a zlepšuje hodnotu cw. Technici AMG využívajú podtlakový efekt, ktorý odvádza horúci vzduch z priestoru motora a súčasne nasáva chladný náporový vzduch zo spodku vozidla. Z optimalizovaného aerodynamického vyváženia neprofituje len ešte vyšší potenciál na pretekárskych okruhoch, ale aj zvýšená bezpečnosť jazdy.

Kované disky AMG a novo vyvinuté pretekárske pneumatiky

Kované disky AMG s dizajnom krížových lúčov sú dostupné v dvoch farebných variantoch: lakované v matnej čiernej a leštené alebo lakované v matnej čiernej s lešteným lemom ráfika. Červeno lakované brzdové strmene vytvárajú pôsobivý kontrast. Na želanie sú nové pretekárske pneumatiky typu „Dunlop Sport Maxx Race“ bez príplatku dostupné vo veľkosti 265/35 R 19 (vpredu) a 295/30 R 20 (vzadu). Pretekárske pneumatiky boli exkluzívne vyvinuté pre značku Mercedes-AMG. Nielen, že ešte viac vylepšujú presnosť riadenia, ale zvyšujú aj úroveň priľnavosti. S nimi sa SLS AMG GT FINAL EDITION odporúča pre ambiciózne kolá na uzatvorených pretekárskych okruhoch.

Hnací agregát AMG V8 6,3 litra s výkonom 435 kW (591 k) a krútiacim momentom 650 newtonmetrov

Pri otvorení karbónovej kapoty motora sa ukáže vpredu v strede hlboko a ďaleko vzadu namontovaný hnací agregát AMG V8 s objemom 6,3 litra. Osemvalcový vysokootáčkový motor s výkonom 435 kW (591 k) pri 6800 ot./min a maximálnym krútiacim momentom 650 newtonmetrov pri 4750 ot./min sa stará o strhujúcu dynamiku. SLS AMG GT FINAL EDITION zrýchľuje z nuly na 100 km/h za 3,7 sekundy, rýchlosť 200 dosiahne za 11,2 sekundy. Najvyššia rýchlosť dosahuje 320 km/h (elektronicky obmedzená).

Rýchlo reagujúca, variabilná a emocionálna – 7-stupňová športová prevodovka AMG SPEEDSHIFT DCT sa prezentuje ako dokonalý partner atmosférického motora V8. Dvojspojková prevodovka s usporiadaním Transaxle, namontovaná na zadnej náprave, ponúka štyrmi radiacimi programami, funkciou RACE START a funkciou automatického medziplynu dokonalé predpoklady pre najvyššie výkony. Mimoriadne dynamická charakteristika radenia a kratší reakčný čas pri manuálnom radení stupňov zvyšuje emocionálne zážitky pre vodiča. Podvozok AMG RIDE CONTROL Performance s variabilným, elektronicky regulovaným tlmením disponuje programami „Sport“ a „Sport plus“.

Interiér s designo kožou Exklusiv s kosoštvorcovým dizajnom

Najvyššie nároky spĺňa nielen dizajn exteriéru a technológie SLS AMG GT FINAL EDITION, ale aj interiér: Kvalitné prostredie je určené predovšetkým výrazným čalúnením designo koža Exklusiv s kosoštvorcovým dizajnom na stredových poliach sedadiel a dverí. Kontrastné ozdobné stehy v striebornej dokonale harmonizujú s čiernym koženým čalúnením, striebornými bezpečnostnými pásmi a čiernymi rohožami so strieborným koženým lemovaním. Dekoračné prvky v karbóne sú sériové.

Obzvlášť exkluzívny detail je plaketa „AMG FINAL EDITION – 1 of 350“ na stredovej konzole zhotovenej z karbónu. Veľmi kvalitne opticky aj na dotyk sa prezentuje takzvaný „3D steh“: Jemný prúžok z materiálu Alcantara® na koženom poťahu prístrojovej dosky poukazuje na lásku k detailu typickú pre značku Mercedes-AMG. Kontrastné ozdobné stehy v striebornej završujú 3D stehy ručnej výroby a podčiarkujú manufaktúrny charakter. Volant AMG Performance z materiálu Alcantara® so strieborným prúžkom v polohe „12 hodín“ a čiernou rozperou zo skutočného kovu s vysokým leskom korešponduje s čiernymi vysoko leštenými krúžkami okolo ventilačných dýz. Športové sedadlá disponujú vyrazeným znakom AMG v opierkach hlavy.

Uvádzanie SLS AMG GT FINAL EDITION na trh začína v marci 2014.

Ďalšia atraktívna výbava na želanie AMG (výňatok):

  • Vonkajšie zrkadlá z karbónu
  • Kryt priestoru motora z karbónu
  • Karbónový interiérový balík (navyše obloženie operadiel a bokov sedadla, ako aj prahové lišty z karbónu)
  • Vysoko výkonné keramicko-karbónové brzdy
  • AMG Performance Media
  • Priestorový ozvučovací systém Bang & Olufsen BeoSound AMG

Enormná rozmanitosť, veľký príbeh úspechu

Či už Coupé, Roadster, GT, Black Series, Electric Drive, pretekárska verzia GT3, nový FINAL EDITION a – v neposlednom rade – oficiálne F1® Safety Car Majstrovstiev sveta Formuly 1®: Mercedes-Benz SLS AMG vyvoláva ošiaľ od roku 2009. Ponuka výkonov modelov schválených pre cestnú premávku siaha od 420 kW (571 k) do 552 kW (751 k).

Superšportové vozidlo oslávilo svoju svetovú premiéru ako kupé v septembri 2009 na Medzinárodnom autosalóne (IAA) vo Frankfurte nad Mohanom, uvedenie na trh nasledovalo na jar 2010. Po senzačnom vozidle s krídlovými dverami nasledoval v roku 2011 SLS AMG Roadster a športovo-pretekárske vozidlo SLS AMG GT3. S rôznymi titulmi z medzinárodných majstrovstiev ako ADAC GT Masters, Majstrovstiev Európy FIA GT3 a Majstrovstiev sveta FIA GT1 ako aj viac ako 100 víťazstvami v pretekárskych sériách na piatich kontinentoch sa pretekárskej verzii vozidla s krídlovými dverami podarilo pôsobivým spôsobom dokázať svoje výnimočné vlastnosti. Obzvlášť úspechy na dlhých tratiach pri 12-hodinovkách v Bathurste a Sepangu, ako aj pri 24-hodinovke v Dubaji, na Nürburgringu, Spa-Frankochamps a Barcelone pôsobivo demonštrovali konkurencieschopnosť pretekárskeho vozidla s krídlovými dverami. Len v roku 2013 sa modelu SLS AMG GT3 podaril „Grand Slam“ klasiky dlhých tratí GT3 so štyrmi víťazstvami v rade. Majstrovský titul v roku 2013 získal SLS AMG GT3 aj v tvrdo dobývanej sérii Blancpain Endurance Series.

Už na začiatku roka 2010 sa SLS AMG staral o bezpečnosť vo Formule 1, kráľovskej triede motoristického športu, ako oficiálne vozidlo F1® Safety Car. Na pretekoch FORMULA 1 SHELL BELGIAN GRAND PRIX v septembri 2012 nasledovala zmena na SLS AMG GT.

V júni 2013 oslavovali svoje uvedenie na trh dva najsilnejšie varianty: SLS AMG Coupé Black Series s výkonom464 kW (631 k) a SLS AMG Coupé Electric Drive s výkonom 552 kW (751 k).
SLS AMG klasikou budúcnosti už dnes

Od svetovej premiéry v roku 2009 sa modelu Mercedes-Benz SLS AMG podarilo zozbierať nespočetné celosvetovo významné ocenenia. V neposlednom rade kvôli svojmu dychvyrážajúcemu dizajnu a uznávanej vysokej jazdnej dynamike patrí superšportové vozidlo značky Mercedes-AMG už dnes ku klasike budúcnosti.

Zdroj: Mercedes-Benz

Reklama