6.9 C
Bratislava
streda, 17 apríla, 2024
Reklama

EURÓPSKY ŠAMPIONÁT ŤAHAČOV OPÄŤ NA SLOVAKIA RINGU!

Odporúčame

Motoristický seriál medzinárodného kalibru prichádza opäť na okruh SLOVAKIA RING! OMV MaxxMotion Goodyear Truck Race of Slovakia – Majstrovstvá Európy preteky ťahačov (FIA ETRC) zabavia 2. a 3. júla naše publikum už po štvrtýkrát v histórii.

Monumentálne pretekárske ťahače sme u nás naposledy videli v roku 2019. Zakaždým však vzbudzovali rešpekt a prekvapovali svojimi ostrými podvozkami a ešte ostrejšími pretekármi. V štartovom poli pätnástich ťahačoSlovakiav nebudú chýbať známe mená ako Adam Lacko (Majster Európy 2017) na Freightlineri českého tímu Buggyra ZM Racing, alebo populárny maďarský pretekár Norbert Kiss (Révész Racing, MAN) – úradujúci Majster Európy. Prídu samozrejme ďalší skvelí šampióni ako Jochen Hahn (Team Hahn Racing, IVECO), Sascha Lenz (SL Trucksport 30, MAN) a Antonio Albacete (T Sport Bernau, MAN). Bude to tiež súboj značiek MAN, IVECO, SCANIA a Freightliner.

5300-kg stroje s objemom motorov 13 000 cm3 a s max. výkonom až 1100 konských síl majú tento rok na programe dovedna 32 pretekov na 8 európskych okruhoch. Každý víkend teda ponúkne štvoro pretekov, tak ako v minulosti. SLOVAKIA RING je ich tretie podujatie sezóny.

Pretekárske ťahače sú na medzinárodnej scéne už viac ako 30 rokov, no samotný európsky šampionát vznikol v roku 2006 a od sezóny 2016 je promotérom seriálu ETRA Promotion GmbH.

Sezóna Goodyear FIA ETRC 2022 odštartovala koncom mája v talianskom Misane. Norbi Kiss tam odštartoval obhajobu titulu európskeho šampióna vo veľkom štýle: získal obe kvalifikačné „Superpole“, ktoré premenil v dve víťazstvá. Ostatné dve víkendové najcennejšie trofeje si prevzali Antonio Albacete a Sascha Lenz. Júnový horúci Hungaroring zaplnili fanúšikovia domáceho Kissa, ktorý ich obdaril nielen dvomi pole position, ale aj hetrikom víťazstiev. Jediný ďalší najvyšší stupienok získal Adam Lacko, a to po reštarte dramatických druhých pretekov. Tam po bláznivých hromadných kolíziách vypadol aj Kiss, ktorý takmer prevrátil svoj stroj na bok! O zábavu tak nie je núdza a svoje ambície si prídu šampióni ťahačov potvrdiť na SLOVAKIA RING 2. a 3. júla.

FIA ETRC v skratke:

  • Štvoro pretekov (2+2) počas jedného víkendu
  • Dve kvalifikácie a merané tréningy Super Pole
  • Max. rýchlosť 160 km/h
  • Min. povinná hmotnosť 5,3 t
  • Obrátený štartový rošt v 2. a 4. pretekoch pre ťahače, ktoré skončili na 1. až 8. mieste v pretekoch predtým
  • „Čierny dym“ – prvýkrát upozornenie, druhýkrát vylúčenie
  • Pretekári rozdelení do dvoch tried: Chrome a Titan, z toho iba Chrome boduje v pohári Promoter’s Cup

Súčasťou víkendu bude samozrejme bohatý sprievodný program. Návštevníkom bude sprístupnený celý areál, vrátane Centra bezpečnej jazdy kde nájdu svoje zázemie nablýskané ťahače v rámci Truck Arény, ale aj motokárové centrum, zvierací Malkia Park, terénny polygón s priľahlým vojenským múzeom, destské atrakcie, výstava veteránov a tuningových áut, autogramiáda s pretekármi a ďalšie atrakcie pre celé rodiny.

Vstupenky sú v predpredaji na www.slovakiaring.sk a zakúpiť sa dajú aj priamo v hlavnej pokladni okruhu počas podujatia.

Zdroj: Slovakiaring

Reklama