/
/
/
CES 2020: Mercedes-Benz vyvíja v spolupráci s filmami AVATAR víziu budúcej mobility: koncepčné vozidlo VISION AVTR

CES 2020: Mercedes-Benz vyvíja v spolupráci s filmami AVATAR víziu budúcej mobility: koncepčné vozidlo VISION AVTR

Reklama

Vynálezca automobilu ponúkol na výstave CES 2020 s koncepčným vozidlom inšpirovaným filmom AVATAR Mercedes-Benz VISION AVTR náhľad na trvalo udržateľnú mobilitu budúcnosti. Koncepčné vozidlo spája človeka, stroj a prírodu doteraz nevídaným spôsobom. Ola Källenius, predseda predstavenstva spoločnosti Daimler AG a Mercedes-Benz AG, spolu s režisérom a tvorcom filmu AVATAR, oceneným Cenou Akadémie, Jamesom Cameronom, predstavil vizionárske koncepčné vozidlo vo svojej Keynote prezentácii pred zhruba 2 000 divákmi na scéne Park Theater spoločnosti Metro-Goldwyn-Mayer (MGM). Vozidlo bolo vyvinuté v spolupráci s tvorcami jedného z najúspešnejších filmov všetkých čias – AVATAR.

https://youtube.com/watch?v=l5ZK0S8Q7JU

Ola Källenius vo svojej Keynote prezentácii Trvalo udržateľný moderný luxus a ďalšia kapitola uvádza:

  • „Mercedes-Benz ako značka predstavovala vždy technológie a luxus. Teraz ide o spojenie luxusu a trvalej udržateľnosti viac ako kedykoľvek predtým. Pretože v prípade značky Mercedes nestáli tieto dva atribúty nikdy v rozpore.“
  • „Ľudia milujú individuálnu slobodu, ktorá im umožňuje cestovať kamkoľvek, kedy si len zmyslia. Naša perspektíva je jasná: rešpektujeme limity našej planéty – individuálnej mobilite však nechceme stanoviť žiadne nové medze.“
  • „Našu cestu predstavuje oddeľovanie. A oddeľovaním myslíme rozdelenie rastu objemov a spotreby zdrojov. Tieto ciele chceme dosiahnuť pomocou trvalo udržateľných inovácií a technológií.“https://youtube.com/embed/sZgA1lMTSi4Jon Landau, producent filmov AVATAR oceneným Cenou Akadémie, o vozidle VISION AVTR počas svojej reči na pódiu:
  • „Nielenže je krásne navrhnuté, ale vytvára aj užšie spojenie s vodičom a svojím okolím. Dúfajme, že to povedie k lepšiemu pochopeniu našej zodpovednosti voči svetu, v ktorom žijeme.“

Mercedes-Benz VISION AVTR:
Organická technológia batérií vyrobená z recyklovateľných materiálov: koncepčné vozidlo VISION AVTR využíva revolučnú technológiu batérií, ktorá bola vyvinutá na základe organického chemického zloženia článkov na báze grafénu a v ktorej sa nenachádzajú žiadne vzácne zeminy alebo kovy. Materiály batérie sú kompostovateľné a tým pádom kompletne recyklovateľné. Elektrická mobilita tak prestáva byť závislá od fosílnych zdrojov. Mercedes-Benz tým zdôrazňuje mimoriadny význam budúceho recyklačného hospodárstva, „Circular Economy“ v oblasti surovín.

Vízia Zero Impact Car: s vozidlom VISION AVTR sa Mercedes-Benz zameriava na mobilitu vzdialenej budúcnosti a spája pritom trvalú udržateľnosť s digitalizáciou, ako aj človeka a stroj so životným prostredím. Koncepčné vozidlo predstavuje žiaducu budúcnosť mobility, v ktorej už človek, príroda a technológia nie sú v rozpore, ale vo vzájomnej harmónii. Koncepčné vozidlo VISION AVTR tak pôsobivo predstavuje víziu vozidla Zero Impact Cars.

Fúzia interiéru a exteriéru: holistický koncept vozidla VISION AVTR zjednocuje dizajnové disciplíny interiéru, exteriéru a UX v doposiaľ nevídanej miere. Reč tvarov inšpirovaná prírodou formuje vzhľad koncepčného vozidla. Zdôrazňuje to natiahnutý a športový dizajn v tvare luku (One-Bow), ktorý sa spája so sféricky zvýraznenými podbehmi kolies.
33 klapiek pohyblivých vo viacerých smeroch – takzvaných bionic flaps – na chrbte vozidla umožňuje
úplne prelomovú interakciu vozidla VISION AVTR so svojím okolím.

Nový koncept UX: digitálne neuróny, ktoré vyvolávajú cestujúci pri spojení s vozidlom a ktoré prúdia z interiéru do exteriéru koncepčného vozidla, umožňujú nový druh komunikácie s okolím. Interiér vozidla VISION AVTR sa stáva podmanivým priestorom plným zážitkov a sprostredkúva úplne nový používateľský zážitok. Prostredníctvom ponuky, ktorá sa premieta na povrch dlane, si cestujúci môže intuitívne vyberať rôzne funkcie. Vodič tak môže napríklad z rôznych perspektív skúmať fiktívny svet „Pandora“ z filmov AVATAR.

Nové ovládanie a biometrické spojenie: ďalším atraktívnym prvkom vozidla VISION AVTR je jeho ovládací prvok. Multifunkčný ovládací prvok v stredovej konzole umožňuje vodičovi intuitívne ovládať vozidlo jednoduchým položením dlane – v prípade, že nechce cestovať autonómne. Nový pohon v kombinácii s usporiadaním náprav umožňuje pohyb vozidla nielen dopredu a dozadu, ale aj diagonálne do strán. Na rozdiel od bežných vozidiel sa VISION AVTR dokáže pohybovať diagonálne do strán v uhle približne 30 stupňov. Takzvaná „krabia chôdza“ dodáva koncepčnému vozidlu pri pohybe vyššiu agilnosť, pričom svojím vzhľadom pripomína plaza.

Svetová premiéra vo forme videozáznamu na platforme me media
Záznam svetovej premiéry spolu s Keynote prezentáciou od Ola Källeniusa nájdete ako video na požiadanie s mnohými doplňujúcimi informáciami o koncepčnom vozidle VISION AVTR a vystúpení značky Mercedes-Benz na výstave CES 2020 na Mercedes me media Eventspecial.

Zdroj: Mercedes-Benz

Prečítať celý text

Reklama