6.9 C
Bratislava
nedeľa, 14 apríla, 2024
Reklama

Audi e-tron quattro concept na IAA 2015

Odporúčame

Elektrická mobilita je pre Audi potešením, nie kompromisom. Značka so štyrmi kruhmi túto skutočnosť doloží konceptom Audi e-tron quattro concept na medzinárodnom autosalóne IAA 2015 vo Frankfurte nad Mohanom. Športové SUV poskytuje výhľad na prvý veľkosériovo vyrábaný elektromobil Audi.

Štúdia Audi e-tron quattro concept je od základu navrhnutá ako elektromobil a na prvý pohľad dáva najavo, že bude vo svojom segmente priekopníkom. V rámci konceptu Audi „Aerosthetics“ kombinuje technické opatrenia na zníženie aerodynamického odporu vzduchu s kreatívnymi štylistickými riešeniami. Pohyblivé aerodynamické prvky na predku, bokoch a zadku vylepšujú obtekanie vozidla vzduchom. Aerodynamicky optimalizovaná spodnú časť vozidla je kompletne zakrytá. S hodnotou súčiniteľa aerodynamického odporu vzduchu cx = 0,25 stanovuje tento voz nový rekord v segmente SUV. To výrazne prispieva k dlhému dojazdu viac ako 500 kilometrov.

Koncept je skonštruovaný na základe druhej generácie modulárnej platformy pre vozidlá s motorom uloženým vpredu pozdĺžne, ktorá umožňuje použitie rôznych systémov pohonu a rozmanitých usporiadaní technických komponentov a interiéru. Svojou dĺžkou sa radí medzi modely Audi Q5 a Q7. Audi e-tron quattro concept má veľmi dynamický vzhľad vďaka typickej karosérii v štýle SUV v kombinácii s nízkou kabínou, pripomínajúca kupé. V priestrannom interiéri nájdu pohodlie štyri osoby.

Veľký lítium-iónový akumulátor je uložený medzi nápravami a pod priestorom pre cestujúcich. Toto umiestnenie prispieva k nízkemu ťažisku a rovnovážnemu rozloženiu hmotnosti medzi nápravy. V dôsledku toho sa môže tento koncept pochváliť lepšou jazdnou dynamikou a vyššou úrovňou bezpečnosti, než akú ponúkajú ostatné vozidlá v tomto segmente.

V oblasti poháňacieho ústrojenstva využíva Audi svoje skúsenosti s elektricky poháňaným športovým vozidlom Audi R8 e-tron. Audi e-tron quattro concept je poháňaný tromi elektromotormi – jedným na prednej náprave a dvoma na zadnej náprave. Vďaka tomu sa jedná o elektrifikované quattro, čiže e-tron quattro, ktoré je hospodárne a zároveň aj dynamické.

Zdroj: Audi

Reklama