/
/
/
Začala sa výstavba severného obchvatu Prešova

Začala sa výstavba severného obchvatu Prešova

Reklama

Dnes bol slávnostne poklepaný základný kameň výstavby rýchlostnej cesty R4, severný obchvat, I. etapa. Nový, 4,3 kilometra dlhý úsek rýchlostnej cesty skráti čas potrebný na prejazd o približne deväť minút. Pri častých dopravných zápchach v tejto lokalite bude priemerný ušetrený čas ešte oveľa väčší. Rýchlostná cesta bude dokončená na jar v roku 2023.

„Keď som nastúpil do funkcie, tak tretie najväčšie mesto na Slovensku nemalo žiadny obchvat a tranzitná doprava nie len z východu na západ ale aj zo severu na juh viedla stredom Prešova. To sa za posledné tri roky mení a dnešným dňom sa začína výstavba aj druhého potrebného obchvatu. Som rád, že okrem diaľnic na severe alebo juhu Slovenska sa nám darí riešiť aj problémy v Prešove ,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

„Veľmi oceňujem kroky, ktoré súčasný minister urobil pre rozvoj dopravnej infraštruktúry na Slovensku. A práve intenzita výstavby v Prešove a okolí jasne dokazuje, že súčasné vedenie rezortu dopravy odpolitizovalo diaľničnú výstavbu a stavia sa tam kde je to najviac potrebné. Teda nie len na severe alebo západe, ale aj na východe a juhu Slovenska,“ povedal na slávnostnom poklepaní základného kameňa podpredseda Národnej rady SR Béla Bugár.

Na trase 4,3 kilometra dlhej rýchlostnej cesty úseku R4 Prešov – severný obchvat prvá etapa, sa nachádza viac ako 1 100 metrov dlhý tunel Bikoš a tri mosty v celkovej dĺžke takmer 900 metrov. Takmer polovica z celkovej dĺžky úseku tak ide v mimoriadne náročnom teréne. Projektovaná intenzita po dokončení celého severného obchvatu Prešova je viac ako 16 000 automobilov za 24 hodín a vodiči by mali vďaka novej rýchlostnej ceste ušetriť za rok približne 62 000 kilometrov. Zhotoviteľom úseku je združenie firiem Váhostav – SK a TuCon, ktoré vyhrali súťaž s najnižšou cenou 142 876 816 eur.

,,Veľakrát v posledných rokoch Prešovčania počúvali o prísľuboch, že sa táto trasa začne budovať. A ja som rád, že práve my sme obhájili túto cestu a začína sa jej výstavba.,“ povedal počas slávnostného aktu generálny riaditeľ národnej diaľničnej spoločnosti Ján Durišin.

Zdroj: MIN DOP

Prečítať celý text

Reklama