/
/
/
Z výrobnej linky zišiel dvojmiliónty Nissan Qashqai

Z výrobnej linky zišiel dvojmiliónty Nissan Qashqai

Reklama

  • Produkcia dosiaľ najrýchlejšie vyrábaného modelu vo Veľkej Británii dosiahla objem dva milióny vozidiel
  • Model je navrhnutý, skonštruovaný a vyrábaný v Európe a vyváža sa do celého sveta
  • Každú minútu schádza z výrobnej linky jeden nový Qashqai
  • Vo Veľkej Británii zaisťuje tento model viac ako 11 000 pracovných miest

Nissan Qashqai sa znovu zapísal do histórie automobilového priemyslu. Jeho produkcia vo fabrike spoločnosti Nissan v britskom Sunderlande v rekordnom čase prekročila dva milióny vozidiel.

Necelých osem rokov potom, čo sa stal Nissan priekopníkom v segmente crossoverov, dosiahol model Qashqai svojho najnovšieho míľnika výroby rýchlejšie, ako ktorýkoľvek iný model v histórií britského automobilového priemyslu.

Nový Qashqai navrhli experti z dizajnérskeho štúdia Nissan v Londýne a európskeho technického centra spoločnosti Nissan v britskom Cranfielde a v Barcelone. Model bol navrhnutý pre Európu a s ohľadom na požiadavky európskych vodičov je tiež skonštruovaný. S množstvom podnetov prispeli aj dizajnéri a konštruktéri z japonského Atsugi.

Rozhodne to nie je prvý úspech modelu Qashqai. Jeho pôvodná verzia sa za uplynulých sedem rokov dočkala mnoho ocenení. Tento posledný úspech korunuje mimoriadne priaznivý rok, ktorý nový Qashqai zaznamenal. S uvedením novej generácie prišla vlna ocenení, vrátane kľúčového titulu Auto roka udeleného magazínom What Car?.

Predseda predstavenstva spoločnosti Nissan v Európe Paul Willcox uviedol: „Nissan Qashqai, ktorý je najpredávanejším crossoverom v Európe, zbiera jednu cenu za druhou. Vozidlo sa predáva po celom svete a teraz dosiahol objem výroby dva milióny kusov, čo predstavuje skutočný úspech európskeho dizajnu, konštrukcie a výroby.“

„Gratulujem všetkým svojim kolegom v Sunderlande k dosiahnutiu tohto najnovšieho míľnika. Teraz sa budem tešiť na to, ako rýchlo sa nám u tohto pozoruhodného modelu, ktorý je stelesnením záväzkov spoločnosti Nissan prinášať zákazníkom inovácie a vzrušenie, podarí dosiahnuť hranicu troch miliónov vozidiel.“

Do návrhu, vývoja a výroby modelu Qashqai, ktorý po svojom uvedení v decembri 2006 vytvoril celkom nový segment, investovala spoločnosť Nissan vo Veľkej Británii 534 miliónov libier. Výroba dvoch miliónov vozidiel Qashqai zaistila v britskom automobilovom priemysle už cez 11 000 pracovných miest. 85% (1 706 633) z týchto vozidiel bolo exportovaných na 132 medzinárodných trhov, od Konga až po Katar.

Dvojmiliónty Qashqai, ktorý zišiel z výrobnej linky, sa pýši červenou farbou karosérie v odtieni Magnetic a novou úrovňou výbavy N-Tec. Je určený zákazníkovi vo Veľkej Británií. Táto úroveň výbavy bola uvedená minulý mesiac a popri jedinečných štýlových prvkoch zahŕňa technológie bezpečnostného štítu Nissan Safety Shield, napríklad núdzové brzdenie, rozpoznávanie dopravných značiek, upozornenie na vybočenie z jazdného pruhu a automatické prepínanie diaľkových svetiel.

Qashqai sa spolu s plne elektrickým vozidlom LEAF vyrába na linke č.1 vo fabrike Nissanu v britskom Sunderlande, ktorá od roku 2010 beží v nepretržitej trojsmennej prevádzke, aby uspokojil dopyt. V súčasnej dobe opúšťa výrobnú linku každú minútu nové vozidlo.

Qashqai je súčasťou ponuky nových modelov Nissan určených pre európsky trh, kde doplňuje radu vzrušujúcich modelov, zahŕňajúcich napríklad Pulsar a eNV200 a v Sunderlande vyrábané modely Juke, Note a Leaf.

Paul Willcox dodáva: „Qashqai je jedným z 12 nových modelov predstavených v Európe počas uplynulých 12 mesiacov. Vďaka tomu Nissan vytvoril najsilnejšiu a najúplnejšiu radu modelov vo svojej histórií a má potenciál stať sa do roku 2016 ázijskou jednotkou v Európe.“

Vývoj modelu Qashqai je dielom európskeho dizajnového centra spoločnosti Nissan, ktoré sídli v britskom Paddingtone a európskeho technického centra spoločnosti Nissan so sídlom v britskom Cranfielde (Bedforshire). Popularita vozidla Qashqai pomohla Nissanu dosiahnuť rekordný trhový podiel vo Veľkej Británii. Predajné a marketingové oddelenie spoločnosti sídli v britskom meste Rickmansworth (Hertfordshire). Vo vyššie uvedených divíznych spoločnostiach a ich obchodných zastúpeniach vo Veľkej Británii pracuje viac ako 11 500 zamestnancov. Na tých v rámci britského dodávateľského reťazca nadväzuje ďalších 26 000 pracovných miest.

Celková produkcia nového modelu Qashqai v celosvetovom meradle teraz prekračuje 2,5 milióna vozidiel. Prvú generáciu vozidla vyrábali taktiež závody spoločnosti v Číne a Japonsku. Od roku 2015 sa nový Qashqai bude vyrábať tiež vo fabrike spoločnosti Nissan v Petrohrade. Miestna produkcia bude určená pre ruský trh.

Globálnym meradlom produktivity a kvality je i naďalej závod spoločnosti Nissan v britskom Sunderlande (divízia NMUK), ktorý produkuje cez 500 000 vozidiel ročne. Sunderland je miesto výroby modelov Nissan Qashqai, Juke, Note a Leaf a taktiež vyspelých lítium-iónových batérií určených k pohonu elektromobilov.

Z hľadiska počtu vozidiel vyrobených v tejto fabrike sa Qashqai približuje modelu Nissan Micra, ktorého sa tam počas 18 rokov v období 1992 až 2010 vyrobilo 2 368 704 kusov a má tak šancu stať sa najviac vyrábaným vozidlom v Sunderlande.

Zdroj: Nissan

Prečítať celý text

Reklama