/
/
/
Špeciálna divízia Jaguar Classic vyrobí modely E‑type s nulovými emisiami

Špeciálna divízia Jaguar Classic vyrobí modely E‑type s nulovými emisiami

Reklama

Po tom čo verejnosť veľmi pozitívne prijala pôvodný koncept „najkrajšieho elektromobilu sveta“, potvrdila divízia Jaguar classic plánovaný predaj čisto elektrických vozidiel E -type. táto správa prišla po úspešnej premiére kultového športového elektromobilu, ktorý spoločnosť Jaguar Land rover predstavila v podobe konceptu na svojom podujatí tech Fest v septembri 2017.

Vďaka spojeniu svojich odborných znalostí z oblasti reštaurovania vozidiel so špičkovými technológiami oceneného výkonného SUV bez emisií Jaguar I-PACE ponúkne divízia Jaguar Classic na mieru vyrobené vozidlá E-type, rekonštruované a prestavané na elektrický pohon v rovnakej prevádzke Classic Works v britskom Coventry, kde vytvorila tiež svoje výnimočné reštaurované vozidlá E-type Reborn. Aj súčasní majitelia modelu E-type budú mať možnosť nechať si svoje vozidlo prestavať na elektromobil. A aby sa zachovala originalita základného vozidla, prestavba na elektromobil bude plne zvratná. „Pozitívne prijatie konceptu Jaguar E-type Zero nás príjemne prekvapilo.

Dôležitým cieľom divízie Jaguar Classic je, aby sa potešenie z vlastníctva klasického automobilu zachovalo aj do budúcnosti. E-type Zero dokazuje neuveriteľnú tradíciu modelu E-type a odborné znalosti a remeselné majstrovstvo divízie Classic Works, ako aj odhodlanie spoločnosti Jaguar Land Rover vyrábať vozidlá bez emisií naprieč všetkými časťami svojho podniku vrátane divízie Jaguar Classic“, uviedol Tim Hannig, riaditeľ divízie Jaguar Land Rover.

Technické špecifikácie a informácie o cenách budú zverejnené neskôr. V súčasnosti divízia Jaguar Classic zisťuje záujem potenciálnych klientov o model E-type Zero. Očakáva sa, že prvé elektrické vozidlá E-type sa začnú dodávať v lete 2020.

Koncept Jaguar E-Type Zero

Koncept Jaguar E-type Zero jazdí a vyzerá rovnako ako E-type, pričom ponúka výnimočný výkon a rýchlejšiu akceleráciu než E-type pôvodného radu Series 1. Divízia Jaguar Classic chce čisto elektrické vozidlá E-type obdariť jazdným dosahom viac ako 270 kilometrov, k čomu má prispieť nízka pohotovostná hmotnosť vozidla a jeho elegantný aerodynamický tvar. Pohon koncepčného vozidla zabezpečuje akumulátor s kapacitou 40 kWh, ktorý sa v závislosti od zdroja energie dobije za šesť až sedem hodín. Okrem najmodernejšieho pohonného systému, moderných prístrojov a palubnej dosky s najnovším informačno-zábavným systémom s dotykovou obrazovkou, ktorá bude dostupná za príplatok, je koncept E-type Zero z väčšej časti pôvodný.

Kultový dizajn radu series 1 ideálne dotvárajú svetlomety s technológiou LED. Systém elektrického pohonu s jednostupňovou redukčnou prevodovkou bol navrhnutý špeciálne pre E-type, pričom sa použili mnohé súčasti modelu Jaguar I-Pace. Použitý lítiovo-iónový akumulátor má rovnaké rozmery a podobnú hmotnosť ako štandardný šesťvalcový zážihový motor XK modelu E-Type a tiež sa nachádza na rovnakom mieste.

Priamo za akumulátorom, kde máva E-Type prevodovku, je uložený elektromotor. Nový kĺbový hriadeľ posiela výkon do prenášacieho diferenciálu a pohonu nápravy. Keďže sa použil elektrický systém pohonu rovnakej hmotnosti a rozmerov, aké mali predtým použitý zážihový motor a prevodovka, nezmenila sa konštrukcia vozidla vrátane zavesenia kolies a bŕzd, čo zjednodušilo prestavbu a aj zážitok z jazdy naďalej zodpovedá pôvodnému vozidlu. Jazda, manévrovanie, ovládanie i brzdenie zodpovedajú pôvodnému modelu E-type bez zmeny rozloženia hmotnosti v prednej časti.

Zdroj: Jaguar

 

Prečítať celý text

Reklama