6.9 C
Bratislava
pondelok, 27 marca, 2023
Reklama

Nissan uvádza pre svoj úspešný crossover Qashqai nový preplňovaný zážihový motor DIG-T 163

Odporúčame

  • Rad vozidiel Qashqai sa rozrastá o verziu s novým preplňovaným zážihovým motorom DIG-T 163 s objemom 1,6 litra.
  • Motor spoľahlivo spĺňa novú prísnu emisnú normu EURO 6.
  • Motor vykazuje spotrebu paliva od 5,8 l/100 km (vo verziách s 16palcovými a 17palcovými kolesami) a emisie CO₂ od 134 g/km.
  • Ide o najrýchlejší model Qashqai v aktuálnom ponukovom rade – z 0 na 100 km/h zrýchli za 9,1 sekundy.
  • Ponuku vozidiel Qashqai so zážihovými motormi završuje model s prevodovkou Xtronic v kombinácii s motorom 1.2 DIG-T.
  • Qashqai s motorom DIG-T 163 je možné objednať u všetkých autorizovaných predajcov Nissan a prvé vozidlá dorazia začiatkom budúceho roku.

Spoločnosť Nissan rozširuje ponuku modelov uznávaného vozidla Qashqai uvedením verzie s novým vyspelým zážihovým motorom DIG-T 163. Nový štvorvalcový preplňovaný motor s objemom 1,6 litra spoľahlivo plní prísne požiadavky emisnej normy EURO 6. Spája v sebe razantný výkon, nízke emisie CO2 a výnimočnú úsporu paliva.

Motor DIG-T 163 bol vyladený špeciálne pre model Qashqai. Disponuje vyspelou technológiou preplňovania a ďalšími funkciami navrhnutými na maximalizáciu výkonu a zároveň úsporu paliva. Môže sa pochváliť výkonom 163 k (120 kW) pri 5 600 ot./min a krútiacim momentom 240 Nm v rozpätí 2 000 až 4 000 ot./min. Tieto úctyhodné parametre odrážajú úspechy spoločnosti Nissan v úsilí o zmenšovanie rozmerov. Dokazujú, že silná akcelerácia a jazdná flexibilita nie sú podmienené veľkým objemom.

Takisto ako vo všetkých motoroch nového modelového radu Qashqai je aj nový DIG-T 163 vybavený systémom Štart/Stop a prináša vysokokvalitné jazdné vlastnosti, ktoré sa vyznačujú plynulosťou a rýchlou odozvou, na aké sú zákazníci pri značke Nissan zvyknutí. Vozidlo dosahuje akceleráciu z 0 na 100 km/h len za 9,1 sekundy, čo z neho robí najrýchlejšie vozidlo Qashqai v modelovom rade. Jeho maximálna rýchlosť je 200 km/h.

Ešte pôsobivejšie sú pri motore DIG-T 163 spotreba paliva a hodnoty emisií. Vozidlá vybavené týmto novým motorom vykazujú pri kombinovanom cykle EÚ spotrebu iba 5,8 l/100 km a emisie CO2 od 134 g/km v modeloch vybavených 16palcovými a 17palcovými diskami kolies, resp. 138 g/km v modeloch vybavených 18palcovými a 19palcovými diskami kolies.

Nový motor DIG-T 163 je k dispozícii vo verzii s pohonom predných kolies a je vybavený šesťstupňovou manuálnou prevodovkou.

Najširšia ponuka vozidiel Qashqai v histórii
Príchod novej hnacej jednotky DIG-T 163, ktorá prekonáva existujúci motor 1.2 DIG-T, završuje rad zážihových motorov vozidiel Qashqai. Štvorvalcový motor vyvinutý v rámci aliančnej spolupráce dosahuje výkon 115 k (85 kW) a skrýva v sebe skutočnú silu, ktorá oproti mnohým 1,6litrovým motorom s atmosférickým plnením ponúka razantnejšiu akceleráciu a lepšiu pružnosť.

V štandardnej výbave má systém Štart/Stop a je vybavený množstvom technológií na úsporu paliva, okrem iného regeneratívnym alternátorom, optimalizovanými prevodovými pomermi a špeciálnymi mazivami s nízkou viskozitou.

Pre zákazníkov, ktorí dávajú prednosť jednoduchosti a ľahkému ovládaniu v podobe automatického radenia, je teraz k dispozícii motor 1.2 DIG-T v kombinácii s vyspelou prevodovkou Nissan Xtronic. Prevodovka Xtronic funguje na princípe variátora a bola skonštruovaná tak, aby poskytovala plynulejšie a prirodzenejšie jazdné vlastnosti.

Na rozdiel od bežných variátorov napodobňuje prevodovka Xtronic vozidla Qashqai prostredníctvom odstupňovaných zmien pri prudkej akcelerácii správanie klasických automatických prevodoviek s niekoľkými prevodovými pomermi. Pri miernejšom štýle jazdy sa pomery upravujú citlivo tak, aby bola zaručená celková plynulosť. Prevodovka Xtronic v sebe teda spája najlepšie vlastnosti z oboch kategórií: výnimočnú plynulosť prenosu energie pri plynulej jazde a nekompromisný výkon počas akcelerácie.

Zdroj: Nissan

Reklama